ÖTV MUAFİYETLİ ARAÇ ALIMI İLE İLGİLİ

veli 1500

Üye
Üye
Ya benim ehliyetim var eşimin yok sodun bu
Yeni rapora ne yazılacak doktor ne yazması lazım birde raporu paralımı nekadar

veli 1500

Üye
Üye
Ya benim ehliyetim var olurmu arkadaşlar

veli 1500

Üye
Üye
Neden açıklarmısınız nasıl olmaz,engelli ama
Arabayı ben süreceğim benim ehliyetim var eşimin yok dedim kanun esnekli payı vardır eminim

İsen Buga

Üye
Üye
Neden olsun? Ehliyet sende, rapor eşinde;
Mevzuatı bir okursan neden olmadığını anlarsın.
Nasıl aklına geldi....

Mehmet.00

Üye
Üye

İsen Buga

Üye
Üye
Olur 1.2.3 derece kadar kişiler sofur olur kullanabilir fakat %90 üstü ise rapor oranı %90 altında ise sadece rapor sahibi kullanır

%90 üstü olur altı olmaz genelgede var eş kardeş yazıyo
Nokta koydum olmaz zaten: olmaz dememin sebebi o arkadaşın(ehliyet sahibi kendisi oluyor) raporunu (%70 ve rapor sahibi eşi oluyor) okumam..
Çok kısa cevap veriyor, bende kısa tuttum.
Olur 1.2.3 derece kadar kişiler sofur olur kullanabilir fakat %90 üstü ise rapor oranı %90 altında ise sadece rapor sahibi kullanır

%90 üstü olur altı olmaz genelgede var eş kardeş yazıyo
1.2.3.4.5.6.7.8.9. derece akraba diye bir zorunluluk yok. Eş kardeş diye bir zorunluluk yok. Yeni Ben gider araba alırım ve %90 üstü raporla; sen gelip benim arabamı sürebilirsin; öyle birşey oldu... Mevzuat değişti ağa.
AMA diye devam ediyor. Nokta diye bir şey yok mevzuatta her şey virgül ile devam ediyor: Şartlar var yani hala...
Ben aldım sen sür diye birşey yok. Akrabam olsan kardeşim olsan bile.

Son düzenleme:

zynpgre

Üye
Üye
Nokta koydum olmaz zaten: olmaz dememin sebebi o arkadaşın(ehliyet sahibi kendisi oluyor) raporunu (%70 ve rapor sahibi eşi oluyor) okumam..
Çok kısa cevap veriyor, bende kısa tuttum.

1.2.3.4.5.6.7.8.9. derece akraba diye bir zorunluluk yok. Eş kardeş diye bir zorunluluk yok. Yeni Ben gider araba alırım ve %90 üstü raporla; sen gelip benim arabamı sürebilirsin; öyle birşey oldu... Mevzuat değişti ağa.
AMA diye devam ediyor. Nokta diye bir şey yok mevzuatta her şey virgül ile devam ediyor: Şartlar var yani hala...
Ben aldım sen sür diye birşey yok. Akrabam olsan kardeşim olsan bile.
Merhaba malulen emeklilik için anneme sağlık raporu alıyoruz muhtemel %90 üstü çıkacak. Üstüne araç alımı içim ne yapmamız gerekiyor acaba? Süreç nasıl işliyor

İsen Buga

Üye
Üye
Rapor alınca;
Araba konusunda net karar almalısınız.
Arabaya karar kıldıktan sonra biriniz üzerine alacak

buradan ayrılıyorum:
Araba annenizin üzerinde olacak: Ruhsat annenizin üzerine olacak yani..

Biriniz üzerine alacak dediysem vekaleten işler yürütecek yani...
Aile Hekimliğinden günlük rapor alacaksınız: Vesikalık fotograflı olsun..(2 adet gidecek)
Günlük rapor noterde kalacak. O nedenle noter işlemleri bir günde bitirilmek zorunda.

Noter 2 şahit ister (şahitler aileden olmamalı). Fotograf gidecek 2 adet sanırım....
Noter işlemleri biterse; vekaleten siz yürüteceksiniz...
Dipnot: alım satım ceza ödeme dahil her türlü işlemlerde diye yazdırın notere.

Ondan sonra bayii ile iletişime geçersiniz anneniz yerine vekaleten siz işlem yaparsınız.

Ruhsat üzerine alamazsınız bu kesin...
5 sene dolunca; hak mahrumiyeti kalkınca üzerine alabilirsiniz. Belirtmeyi unutmuşum...

j@sm!n

Üye
Üye
Yeni araç alırsanız, eski araç satmak zorunda değilsiniz sadece vergi muafiyetini kaldırır yeni araca ekletirsiniz. Olur biter.
Prosedür gereği sadece bir araçtan muafiyetiniz olur. Eskisi yada yenisi karar sizin.

Vergi muafiyeti derken hem ÖTV hem MTV kast ettim.
Hala aranmamam normal değil bence. Acaba kullandığım ilaçlardan dolayı sıralamaya alınmadım mı 😔

İsen Buga

Üye
Üye
Hala aranmamam normal değil bence. Acaba kullandığım ilaçlardan dolayı sıralamaya alınmadım mı 😔
yok bir yerde bir tıkanmıştır.
itiraf edeyim senden çok ben gıcık oldum; o kadar zamanda nasıl aramazlar; Sanki arabaya ihtiyaç yokmuş gibi. Cidden sinir oldum..

j@sm!n

Üye
Üye
yok bir yerde bir tıkanmıştır.
itiraf edeyim senden çok ben gıcık oldum; o kadar zamanda nasıl aramazlar; Sanki arabaya ihtiyaç yokmuş gibi. Cidden sinir oldum.
Nasıl bir tıkanıklıksa bu beni buldu 😔 insanların işi tıkır tıkır işliyor 😡

j@sm!n

Üye
Üye

İsen Buga

Üye
Üye
Gidip dövelim ilçe sağlık memurlarını..
Sebepleri neymiş gidip yerinden öğrenelim mi?...

j@sm!n

Üye
Üye
Gidip dövelim ilçe sağlık memurlarını..
Sebepleri neymiş gidip yerinden öğrenelim mi?...
Komisyon tüm işlemlerimi iptal etti 😳 tekrar baştan başlamak zorundayım 😔 gidip sordum ilçe sağlık müdürlüğüne. Dr hangi kodlara ihtiyacım olduğunu net olarak açıklama yazması gerekiyormuş. Komisyon sadece uygunluğuna göre onay verecekmiş. Çok dallanıp budaklandı. Birde 6 aylık süreli verilecekmiş. Düşünsenize 6 ayda bir bu işlemleri yaptıracağım 😡

İsen Buga

Üye
Üye
dur dur dur!....
Komisyon tüm işlemlerimi iptal etti 😳 tekrar baştan başlamak zorundayım 😔 gidip sordum ilçe sağlık müdürlüğüne. Dr hangi kodlara ihtiyacım olduğunu net olarak açıklama yazması gerekiyormuş. Komisyon sadece uygunluğuna göre onay verecekmiş. Çok dallanıp budaklandı. Birde 6 aylık süreli verilecekmiş. Düşünsenize 6 ayda bir bu işlemleri yaptıracağım 😡
Şok oldum bu ne beaa...
6 aylık işkence bu..
işi yokuşa mı sürüyor yoksa bizimle dalga mı geçiyor anlamadım...
Kendime bir geleyim hele ne iş bu...
Sigortalarım attı sorry bu ne be..

Tekerlekli Sandalye