ÖTV MUAFİYETLİ ARAÇ ALIMI İLE İLGİLİ

j@sm!n

Üye
Üye
dur dur dur!....

Şok oldum bu ne beaa...
6 aylık işkence bu..
işi yokuşa mı sürüyor yoksa bizimle dalga mı geçiyor anlamadım...
Kendime bir geleyim hele ne iş bu...
Sigortalarım attı sorry bu ne be..
Birde beni düşün 😠 şok olmuş haldeyim vazgeçicem sonunda 😔 ilk ehliyetimi elimi kolumu sallaya sallaya almıştım. Engellilere hiç bir kolaylık yok. O konuyu çok iyi anladım 😡

İsen Buga

Üye
Üye
6 aylık ehliyet hiç işe yaramaz gerekçeleri neymiş anlamadım.

İsen Buga

Üye
Üye
Cimere yazıp adamların isimleri vererek şikayet edelim. İlk ehliyet ile son ehliyet arasında saçmalığı da bahsedelim. Adamların akılları başına gelsin. Allah ıslah etsin diyeyim, ne diyeyim; gıcık olduğum bu işte elimizi kolumuzu bağladılar...

j@sm!n

Üye
Üye
Cimere yazıp adamların isimleri vererek şikayet edelim. İlk ehliyet ile son ehliyet arasında saçmalığı da bahsedelim. Adamların akılları başına gelsin. Allah ıslah etsin diyeyim, ne diyeyim; gıcık olduğum bu işte elimizi kolumuzu bağladılar...
Gerekçeleri ms hastalığı. Nörolojik hastalıklarda sistem otomatik olarak 6 aylık süreli olarak veriyormuş. İlk ehliyetim normaldi ilk defa engelli ehliyeti almaya çalışıyorum. Demek istediğim sağlıklı insanlar daha kolay ehliyet alıyor ama kim bilir raporlanmamış ne kadar şizofreni hastası vardır. Sağlıklılarda geçsin bu tetkiklerden 😡

Merhaba,
%80 sürekli engelli raporum var.
Ortopedik bir engelim yok.
Sanırım ÖTV siz araç alamıyorum.
Fakat bazı yerlerde gördüğüm kadarıyla; engel oranı 40-89 olan engelliler için; ÖTV de 26,3 KDV 15,24 indirimleri olduğunu okuyorum. Konuyla ilgili detaylı bilgi paylaşmanızı rica ederim.
Saygılarımla,

İsen Buga

Üye
Üye
Bahsettiğin konu bedensel engellileri kapsıyor. Çok kapsamlı olduğu için tek tek yazamam.
Bir şey daha 40-89 diye şart yok: Yasada sadece %89 ve altı diye geçiyor ve en alt sınır vermiyor.
Dipnot: Ayrıca her bedensel engelli alamıyor..

j@sm!n

Üye
Üye
Be sonunda Nisan’ın ilk haftası komisyona çağırıldım ☺️🙏

Ali1984

Üye
Üye
arkadaşlar meraba 2008 yılından A SINIFI NORMAL EHLİYET im var 2019 yılında ise hastalandım ve engelli raporu aldım fakat ehliyetim halen normal yani engelli ehliyeti değil. yeni yasada ehliyeti kimliğe yüklemek gerekiyormuş şimdi normal ehliyetimi kimliğe yükletsem trafikte bi sorun olur mu sizce ya da maaşta bir sorun olur mu. biraz uzun oldu kusura bakmayın ama gerçekten önemli bi konu benim için bilgi verirseniz çok makbule geçer. saygılar.

Ali1984

Üye
Üye
arkadaşlar meraba 2008 yılından B SINIFI NORMAL EHLİYET im var 2019 yılında ise hastalandım ve engelli raporu aldım fakat ehliyetim halen normal yani engelli ehliyeti değil. yeni yasada ehliyeti kimliğe yüklemek gerekiyormuş şimdi normal ehliyetimi kimliğe yükletsem trafikte bi sorun olur mu sizce ya da maaşta bir sorun olur mu. biraz uzun oldu kusura bakmayın ama gerçekten önemli bi konu benim için bilgi verirseniz çok makbule geçer. saygılar.

İsen Buga

Üye
Üye
Ali1984 kardeş;
Şuan yani şimdi bile sorun olur. Rapor her yerde görülür: kaskoda bile görülür.
Önce engeliniz nedir? ona göre net cevap verelim.

☺️☺️☺️ gerçekten öyle. Çok süründürdüler 🙈
Bu sefer başarıcaz. ve Herşey güzel olacak...

Salih alperen

Üye
Üye
Merhaba sağ bacagimda 3 cm kısalık ve dizimde 90 derece hareket kısıtlılığı var.%8 ortopedik engelli raporum var ve özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor.Şuan B sınıfı normal ehliyetim var.Bunu B engelliye cevirsem bu raporla ötvsiz arac alabilir miyim

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba sağ bacagimda 3 cm kısalık ve dizimde 90 derece hareket kısıtlılığı var.%8 ortopedik engelli raporum var ve özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor.Şuan B sınıfı normal ehliyetim var.Bunu B engelliye cevirsem bu raporla ötvsiz arac alabilir miyim
Önceki mesajınızda cevaplanmıştır.

j@sm!n

Üye
Üye
Ali1984 kardeş;
Şuan yani şimdi bile sorun olur. Rapor her yerde görülür: kaskoda bile görülür.
Önce engeliniz nedir? ona göre net cevap verelim.

Bu sefer başarıcaz. ve Herşey güzel olacak...
Tekrar merhaba, bugün komisyona girdim ve olumlu sonucuma kavuştum 🙏 o kadar çabaladıktan sonra sizinle de paylaşmak istedim ☺️

Salih alperen

Üye
Üye
Merhaba 20.03 ve 25.08 kodları verildi bana sola uyarli gaz pedalını anladım da sola uyarli fren pedalı nasıl olacak

Salih alperen

Üye
Üye
E ben gittim bayiiye vd. Kabul etmeyebilir dedi. Vd. Gittim bi rapor okumuyoruz dedi. Zar zor “olmazsa dr dan görüş alırız” dedi. Ne bu 😡
Bende de aynı durum var.%8 ortopedik engelliyim raporum sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatli araç kullanması uygundur yazıyor.Ehliyet raporum sola ayarlı gaz ve fren pedalı tertibatı kodları var.B engelli ehliyetim var.Bayiye evrakları verdim vergi dairesine sormuşlar doktor görüşü alicaz falan demişler bende anlamadım o kadar kuruldan geçtik hala doktor görüşü alacaklar.Bu işlemlerde en az 1-2 ay sürüyormuş.Yani ben arabayı bulucam parasını ödücem tertibati kurdurcam ondan sonra vergi dairesinin doktor görüşünü beklicem 1-2 ruhsatın çıkması için ölme essegim ölme

Tekerlekli Sandalye