Sakatlık Oranı Cetveli

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sakatlık oranı cetvelini kendi bilgisayarınıza indirebilir, hastalığınız-sakatlığınıza dair hangi oranların verildiğini öğrenebilirsiniz.

Sakatlık Oranı Cetveli

ÖZÜR ORANLARI CETVELİ

Özür oranları cetveli ile özür durumunun değerlendirilmesinde ve belgelenmesinde uzman hekimler için standart, objektif bir yaklaşım sağlar. Özürlülük halinin ölçütü olarak kişinin özrü nedeniyle yaşadığı fonksiyon kaybı ve günlük yaşam aktivitesine etkisi değerlendirilmiştir. Bu tarz yaklaşım ile özürlülük durumu belirlenirken tıbbi bozukluk hem anatomik hem de fonksiyonel olarak değerlendirilmektedir. Özür durumuna göre fonksiyon kaybı oranları belirlenirken tıbbi tedavi olsun olmasın özür durumunda bir değişikliğin olmayacağı kanaatine varılan kalıcı bozukluklar değerlendirilir. İstisnai durumlar cetvelde özel olarak belirtilmiştir.
Özür oranları cetveli organ veya vücut sistemlerine göre bölümlere ayrılmıştır. Cetveli hazırlayan tıp uzmanları tarafından özür oranları belirlenirken mevcut tıbbi bozukluğun ciddiyetine göre kişinin özür oranları ve günlük yaşam aktivitesine getirdiği sınırlama % oranlar şeklinde belirlenmiştir.

Gosa

Üye
Üye
Yardim lutfen

Koha sedef hastasiyim bunlara bagli olarak major depresyon tesisi kondu yuzde kac engelli raporu alabilirim bilen veya bu hastaliktan rapor alan varmi yardim lutfen

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, bu bahsettiğiniz hastalıkların tamamının cetvelde direk karşılığı yok. Özellikle depresyon durumunda tahminde dahi bulunmak çok çok güç. Buna ancak detaylı muayene bulgu sonucu dr karar verebilir.

urfa_akbas

Üye
Üye
Mrb aydinlatirsaniz svnrm.
Göz: -0.4(-8.00-4.00
0.4(-9.00- 4.00
Fort miyopi ambliyo

Aayak.insizyon skari pesplanus rocker bottom. Ozur oranın kaç olur

Gastronomi35

Üye
Üye
Solbacagimda venöz yetmezliği var dogustan komple ve sol bacagimda 2 cm kisalik var ve sol ayak parmaklarim da sinir kaybi var kac oraninda rapor verirler acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol bacaktaki 2 cm kısalıktan %40 ve üzeri rapor almak çok çok zor. Ama diğerleriyle birleşirse (parmaklardaki sinir kaybı) bir ihtimal alabilirsiniz. Düşükte olsa şansınızı deneyin.

Gastronomi35

Üye
Üye
Fakat venöz yetmezliği ileri seviyede sürekli varis ilaci corabi kullaniyorum uzun süreli ayakta duramiyorumm daflon ilac kullaniyorum devamli

huma

Üye
Üye
Sft testi sonucu obstruksiyon ve olasi restriksiyon fev1/fvc 57,2 olarak çikti
yüksek tansiyon hastayim 10 yildir tansiyon ilaci da kullaniyorum
bel fitiği ve mide ülserim de var % kaç rapor alırım göğüs hastalıkları uzmanı ile görüştüm %0 dedi ama resmi gazetede orta derecede obstruksiyon tek başına %40 diyor burda Dr un takdirine mi kalıyoruz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, bel fıtığı ve mide ülseri için oran almanız çok çok güç. Tansiyon hastalığı için ise sakatlık oranı cetveli şu oranların verileceğini söylüyor.

PULMONER HİPERTANSİYON
Klas 1:
Asemptomatik; Fizik muayene ve EKO veya sağ kateter ile Pulmoner arter sistolik basıncı (PASB) 30-40 mmHg saptanan ve Pulmoner Hipertansiyon tanısı konmuş hastalar 10
Klas 2:
Günlük fiziksel aktivitede hafif kısıtlaması olan ( NYHA 2), EKO veya sağ kateter’de PASB: 40-50 mmHg saptanan hastalar 25
Klas 3:
Günlük fiziksel aktivitede ağır kısıtlaması olan (NYHA 3), EKO veya sağ kateter’de PASB: 50-70 mmHg saptanan hastalar 50

Klas 4:
İstirahatte dispne, göğüs ağrısı ve presenkopu olan veya en küçük aktivitelerde semptomları ortaya çıkan (NYHA 4) ve/veya istirahatte sağ ventrikül yetmezliği belirti ve bulguları olan
PASB: 70 mmHg üzeri hastalar 100
HİPERTANSİYON
Klas 1:
Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler 10
Klas 2:
Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden birisi varsa 20
1. Proteinüri d) Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri)
2. Hipertansif serebrovasküler hastalık e) Sol ventrikül hipertrofisi
Klas 3:
Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa 50
1. Diyastolik kan basıncı > 120mmHg (maksimal tedaviye rağmen)
2. Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artış veya kreatin klerensi <%50 olması)
3. Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit
4. Sol ventrikül hipertrofisi
5. Hipertansif retinopati (evre 3-4)

Poseidon366

Üye
Üye
Babamda kronik şizofren, alzeimer ve parkinson başlangıcı teşhisi var. Hastahane % 80 rapor verdi bu oran az değil mi? Oranın yükselmesini istedik fakat rapor verdiklerini tekrar rapor veremeyeceklerini söylediler oranı yükseltmek için nasıl bir yol izlemeliyim???

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=17162]Poseidon366[/MENTION] Rapora itiraz hakkınız var itirazınızı yaparsınız yeniden doktorlar kontrolleri yaparlar çıkan sonuç %80 den farklı çıkarsa sizi hakem hastaneye sevk ederler oradan çıkan sonuç kesindir değiştirilemez.

érsinkebabci

Üye
Üye
Slm gülümse hanım benim ayağımda 5 yildir ağrısı dinmeyen tedavide hiç bir zaman yanıt vermeyen GITMEDIYIM döktür hastane kalmadı ayağımda sağ ayakta yani lateral malleusta kemik iliği fokal odem var kayin içinde gredi 1sprein yazıyor ve kalkanın sıvı izlenip artmaktadır yazıyor bu rahatsızlık sağlık raporu ile baltazar olcumu kaçtır bilginiz varmi rapor alabilirmiyim ayrıca kulaklarımda orta derece isitme kaybı da varlığı verirseniz memun olurum

SM-A710F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17201]érsinkebabci[/MENTION] saydığınız hastalıklar için net rakam vermek mümkün değil. DR bu hastalıkların vucutta bıraktığı etkiye bakarak oran belirler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=17238]abdullah46[/MENTION] Net birşey söylemek yanlış olur hastalıkların size verdiği etkiye göre doktorların vereceği bir karar bu fakat azda olsa bilgi sahibi olunabilmesi için tablo şu oranları vermektedir.

Göğüs kafesinizdeki şekil bozukluğu nefes alıp vermenizi etkiliyorsa SFT testi ile değerlendirilip bi oran verilebilir
1-Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra ve göğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan diğer bütün hastalıklarda, solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa; Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme yapılır;

a-Az etkilenme varsa:% 20
b-Orta derecede etkilenme varsa:% 40
c-Ağır derecede etkilenme varsaveya kronik kor pulmonale gelişmişse:% 80

abdullah46

Üye
Üye
64ee15456acc2d82afd4e3061e947cb8.jpg

slm halil bey bu rapordaki hastalık şimdi ayağımda dada kötü ve gittikçe agrilar8m yükseliyor fakat geçen heyet raporuna girdim bu raporu gösterdim hiç bir şey yapmamışlar benim ne saol bir yol almam lazım bu rahatlık öldürüyor beni

abdullah46

Üye
Üye
Ve ben8m kulaktan 24 isitme kaybim var kapl tende 20 fakat rapor 40 geçmiyor üstelik bu odemde 3 cu vücudumdaki hastalık oldu bu rapor almak çok zor inan derdimizi kimseye anlatamıyoruz ben suanada kanaat getiriyorum allahım bu engelli özürlülerin olan kişilere yardım eylesin devlet bir yol açmış enggelli ve ozurlu hastanelerde rapor çilesi bitmiyor

Kadirrr

Üye
Üye
S.a arkadaşlar 24 yaşındayım astım hastasıyım fev1 ℅65 cikti yıllardır en iyi sonucum bu göz lerimdede keratakonus var sol göz ameliyat oldum sağ on da 2 sol on da 3 görüyor bi hafta sonra kurula cikicam ℅40 rapor istiyorum verirlermi sınırda bırakırlar mı yardım lütfen

omer20

Üye
Üye
Is kazasinda dolayi 2 decece ellerim ve ayaklarim yuzum yuzde 30 oraninda yandi ellerimin ustune bacaklarima girtlagimin oldugu yere deri nakli oldu izler gecmedi F.32.9 ve en son F32.1 den tedavi gormekteyim 1 .5 senedir. Heyette gircem oran ne olur sizce

faik

Üye
Üye
Merhaba benim bi kardesim var su an 20 yasinda dogustan iki gozu kör dogdu 6 aylik ken 3 ameliyat gecirdi ve su an sag gözü yuzde 29 sol gozu yuzde 38 görüyo yasitlarina gore biraz fiziksel hareketler de geri bi fabri kada ise aldiriyorum kimisi kovaliyo kimisi kirmadan isten cikariyo ozurlu raporu almaya calistim ilk raporu yuzde 29 ikinci raporu ise yuzde 38 sindi tekrar rapor almaya calisicaz ama il saglik müdürlüğü raporu bozmuyo rapor hakkimizin doldugunu söylüyor peki bu cocuk ne olacak is veren ise almiyo devlet rapor vermiyo yarin birgun evlenecek coluk cocuk sahibi olacak nasil gecinecek ne yeyip ne icecek su an psikolojik bunalima giriyo ben hep boyle mi olacagim diye ne yapmam lazim son raporunda boyun goz ve kekemelik den % 38 aldi bide psikiyatri den mi girsek BI YOL GÖSTERİLEBİLECEK VARMI

SM-G925F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye