Sıfır Araç alımında Özürlü Aracı KDV'den İstisnadır.!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi

denizgül

Üye
Üye
Maliye Bakanlığı da, 110 seri No. lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği ile bu hükümlerin uygulama şeklini açıklamış, ilgili tebliğde; ”Buna göre, münhasıran özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamlarında kullanmaları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç (örneğin görme özürlülerin kullandıkları baston, yazı makinesi, kabartma klavye; ortopedik özürlülerin kullandıkları tekerlekli sandalye, ortez-protez gibi cihaz ve araçlar) ile özel bilgisayar programları istisna kapsamında kabul edilecektir. Binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının ise sözü edilen "araç-gereç" kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.” denilmiş, istisna kapsamına giren işlemler dolayısıyla yüklenilen vergilerin indirimi, indirim yolu ile telafi edilememeleri halinde ise iade konusu yapılabileceği açıklanmıştır.

Görüldüğü üzere tebliğde, binek oto ve diğer nakil vasıtalarının “araç-gereç” kapsamında mütalaa edilemiyeceği belirtilerek istisna kapsamı dışında tutulacağı açıklanmıştır.

Tatbikatta, bu tür binek oto ve nakil vasıtalarının KDV ye tabi olup olmadığı tartışılmakta iken, özürlünün satın aldığı özel tertibatlı araçların KDV den istisna edileceğine dair Adana Bölge İdare Mahkemesinin vermiş olduğu emsal kararlar bulunmaktadır.

Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var, yukarıdaki yazıda özel tertibatlı araçlar kdv'den istisna edilebilir anlamını çıkarıyorum, yanlış mı anlıyorum?

Benim kardeşim zihinsel özürlü, aldığımız arabada herhangi bir tertibat yok çünkü o zihinsel engelli aracı süremez, onun ihtiyaçları için ben kullanacağım. Sizlerden öğrenmek istediğim, zihinsel engellilerde kdv istisnasından faydalanabilir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Zihinsel yada bedensel engelli farkeden bir şey yok. Adana bölge idare mahkemesinin verdiği karar herkes için geçerlidir.

denizgül

Üye
Üye
Halil Bey,saatlerdir interneti karıştırıyorum, şimdi okuduğum habere göre 03.01.2012 tarihli resmi gazetede kdv indirimini alamayacağımız yönünde karar çıkmış, Adana Vergi Dairesi Başkanlığı son yol olan karar düzeltme yoluna başvurmuş, Adana Bölge İdare Mahkemeside kendi verdiği kararını bozup davanın reddine karar vermiş. Umarım yanlış anlıyorumdur..

denizgül

Üye
Üye
Günaydın Arkadaşlar, sorumu tekraralamak zorunda kaldım,
Sıfır araç alıp ötv indiriminden faydalandık,kdv indirimi devam ediyor mu? cevabı için lütfen yardım ediniz, çünkü başvuru zamanımız azalıyor.

1- Sıfır araç alımlarında kdv indirim istisnası kaldırıldı mı?

Eğer ben yanlış anlıyorsam yani hala kdv indiriminden faydalanıyor isek,

2- Arabamız bulunduğumuz ilde kalmamıştı aracı başka bir ilden aldık, oranın vergi dairesinemi başvuracağız?
Vergi dairesinden red yazısı geldiğinde Mahkemeyi kendi bulunduğumuz il'den açabilirmiyiz yoksa aracı aldığımız il mahkemesine mi başvurmalıyız?

denizgül

Üye
Üye
Değerli arkadaşlar, az önce avukatla görüştüm, kdv indirimi kaldırılmış dava ile boş yere uğraşmayın dedi, sizleride bilgilendirmek istedim.

eince

Üye
Üye
Danıştay kararını bozacak üst mahkeme yoksa,malesef biz ödediğimiz KDV nin üzerine 1 Bardak soğuk su içelim bu karda . Cümleten geçmiş olsun forum sakinleri.

mamur

Üye
Üye
Merhaba Serhat bey ,

öncellikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
Bu Kdv iadesi için acılması gereken Mahkeme avukat yolu ile mi yapılması gerekiyor, yoksa bizler şahsen müracat edebilirmiyiz?

teşekkürler
saygılarımla

ozer_serhat

Üye
Üye
merhab mamur,
ben tüm işlemleri kendimiz tek başımıza yaptık. önce vergi dairesi daha sonra adliye; gayet basit ve kolay hallediliyor endişe etmenize gerek yok
ama anladığım kadarıyla boşuna uğraşmışız. aslında burada herkesin yanlış yönlendirmesi var. herkes adana mahkemesi davayı kabul etti deyip ortalığı ayağa kaldırdı. ama kimse vergi dairesinin davayı danıştaya taşıdığını fark edemedi buna medyada dahil çünkü medya bile bunu haber yapmıştı. yine anladığım kadarıyla biz bu kdv nin üzerine bir bardak su içeçeğiz birde üstüne kendi dava masraflarımızın haricinde (yaklaşık 150 tl tutuyor) vergi dairesininde masraflarını bize yükleyecekler neyse olan oldu artık.
saygılar.

sheytan13

Üye
Üye
yani sıfır araç alımında KDV yine dahil mi edilmiş muaf değil mi?

deli_sevdamsin34

Üye
Üye
slm benim eşim %76 (böbrek nakli oldu)eşime ötv siz ve kad siz araç alma imkanımız varmı şimdiden tşklr

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır yok. Sakatlık oranı %90'ın altında olanlar ötv siz araç alabilmeleri için aracı hareket ettirici özel donanıma ihtiyaç duyması gerekiyor. Böbrek nakilli birinin bu şekilde bir donanıma ihtiyaç duymayacağından ötv dn yararlanamaz.

aloha

Üye
Üye
Hayır yok. Sakatlık oranı %90'ın altında olanlar ötv siz araç alabilmeleri için aracı hareket ettirici özel donanıma ihtiyaç duyması gerekiyor. Böbrek nakilli birinin bu şekilde bir donanıma ihtiyaç duymayacağından ötv dn yararlanamaz.

neden böyle bir şey yazma gereği duydunuz acaba burda bir arkadaşım var diyalize giriyor ötv den faydalanaran hyundai i20 aldı, tertibat taktırmadı bile yani gerekde yoktu....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yazdıklarıma dikkat ederseniz "sakatlık oranı %90'ın altında olanlar" diyorum. Senin tanıdığın diyaliz hastasının sakatlık oranı %90'ın üzerindedir. O nedenle almıştır.

danisonur

Üye
Üye
merhaba.benim %57 engelli olduğuma dair sağlık kurulu raporum var.Sağ bacağımda protez var yani ampute oldu.Ve raporumda h sınıfı ehliyet alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir diye bir ifade var.Ben bu durumda ötv indirimden yararlanıp kendime araç alabilir miyim?.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet raporunuzda h sınıfı ehliyet alır tertibatlı araç kullanır ibareleri varsa ki varmış ötv den yararlanabilirsiniz.

smart07

Üye
Üye
Merhabalar;

Benim engelli bir abim var ve engel derececi %90 ' ın üzerinde. Sıfır bir araba almayı planlıyoruz, ÖTV'den muaf olunduğunu biliyorum ama KDV' den de muaf olur muyuz, ya da olabilmemiz için yapmamız gereken bir şeyler var mı?

Teşekkürler

İsen Buga

Üye
Üye
ÖTV muafiyeti tamam ancak KDV muafiyeti bir ara mahkemelik olunmuştu. Mahkeme KDV ödenmez demesine rağmen Temyiz sonuçu neticesinde eskisinden birşey değişmedi. KDV ödemeye devam...

suat

Üye
Üye
bende tıcarı bı arac almayı dusunuyorum fıat fıerıonu 36 tl dedı 90 lık rapor uzerıne 31 bınttl ye pesın dedı 34 bın tlye vade farkı koydu 14bın pesın verırsen gerıye kalan 667 tl taksıt ıle 30 ay 0 faız le almadım uyle kaldı 5 yıl vergıden muaf 3 dereceye kadar kulanabılırsınız aracı acaba tıcarı oldugu ıcın bızım ıcın sorun olurmu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ticari araçlarda ÖTV %37 olarak uygulanmıyor. Dolayısıyla pek bi avantajı yok.

Tekerlekli Sandalye