Sıfır Araç alımında Özürlü Aracı KDV'den İstisnadır.!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Mahkeme kararı burada var. Vergi dairesine ödediğiniz KDV nin iadesini isteyeceksiniz. Onlar red cevabı verecek verilen red cevabına binaen mahkemeye başvuracaksınız.

bios

Üye
Üye
ağır özürlü cocuğunun özerinden alınan arac içinde bu karar geçerli olabilirmi çümki kendisi kollanamadığı için baba kollanaçak bu kdv indirim davasını acabilirmi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet geçerlidir. ÖTV indirimli alınan her tür aracı kapsar.

bios

Üye
Üye
vergi dairesine başvuru ne zaman başlamazı gerekir aracı aldığı gunden gün işerisindemi baş vurmak gerekir

hukukcu

Üye
Üye
Güzel bir noktaya değinmişsiniz.

KDV muafiyeti ile ilgili yasal düzenleme belli, ÖTV'de olduğu gibi ayrıntılı bir şekilde bir düzenleme yok. Benim şahsi kanaatim; aracı satarken iade edilen KDV'nin vergi dairesine geri ödenmeyeceği yönünde.

hukukcu

Üye
Üye
Bu arada bazı arkadaşlar bana mail yoluyla ulaşıyorlar; Site yöneticisi Halil Bey; herkesin faydalanması adına forumdan bu bilgileri paylaşmamı rica etmişti. Bana gelen son maili ve verdiğim cevabı buraya kopyalarsam diğer arkadaşlar da faydalanır diye düşünüyorum.

Merhaba Serhat Bey,
Forumdan ulaştım mail adresinize.
Yiğenim %98 engelli raporuna sahip.
Araç almak istiyoruz.Ve biraz kişisel sorularım olacak.
Örneğin kredili 30 bin tl’lik ötv+kdv fiyatı dahilinde bir binek araca, ötv indirimi yapıldıktan sonra takriben 28 bin tl’ye gelecek bunlara birlikte;
1-Vergi dairesine dilekçe yollayacağım ve dediğiniz gibi red cevabı alacağım
2-30 iş günü ve ya normal gün içerisinde mahkemeye itiraz davası açacağım
Bu süreç içerisinde ben hala faizli ve kdvli taksitlerimi ödüyor olacağım ayrıca bu izlenen yolda gidelen mahkeme süreçlerinin ne kadar vakit alacağına dair bir bilgimiz var mı emsal olaylar vs..?
Ve geldik bilmem kaç vakte dava leyhimize sonuçlandı ne kadar zamanda kdv geri ödemesi olur?
ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim
saygılar.

Ahmet Bey Merhabalar;
ÖTV oranı %37 sanırım. Yani 30.000TL'lik bir araç alırsanız bu fiyat 28.000'den çok daha düşük bir rakamı buluyor.
ÖTV indiriminden faydalanabilmeniz için vergi dairesine aracı aldığınız bayi başvuruyor ve gerekli belgeleri tamamladıysanız zaten ÖTV ödemeden aracı alıyorsunuz.
Sorun KDV'de ortaya çıkmakta. Siz aracı aldıktan sonra vergi dairesine başvuracaksınız ve KDV iadesine ilişkin iade talebinde bulunacaksınız. Bu durumda vergi dairesi red cevabı verecek ve bu cevap tarihinden itibaren 30 gün içinde vergi mahkemesinde dava açacaksınız.
Bu arada sizin aracın kredi taksitlerinizi ödemenizin bu duruma bir engeli yok. Krediyle araç alımında aracın fiyatı peşin olarak krediden ödeniyor, siz sadece borçlandığınız miktarı ödemeye devam ediyorsunuz. Yani KDV vergi dairesince peşin olarak tahsil ediliyor.
Bu dava süreci ne kadar sürer kesin bir zaman vermek mümkün değil. Vergi dairesi size red cevabını yaklaşık başvuru tarihinizden 20 30 gün sonra tebliğ ediyor. Sizin dava açmanız da 20 günü bulsa, dava da hiç belli olmamakla birlikte 4, 5 ay sürmekte ama bu süre 1 yılı da bulabilir. Ayrıca vergi mahkemesi davayı reddedebilir, bir üst derece mahkemeye başvurmanız gerekecek bu durumda. Bu süreç de aynı şekilde bir yıla kadar uzayabilir. Kısaca özetlmem gerekirse 6, 7 aydan 2, 2,5 yıla uzayabilecek bir süreç söz konusu.
KDV iadesi bu hukuki süreci tükkettikten ve olumlu sonuç aldığınızdan itibaren tahmini 1 ay içinde yapılır.
Ancak bu süre sizi korkutmasın. Evet uzun bir süre ancak bu zaman dilimi içinde sadece davayı takip etmeniz yeterli olacak ve davanız kabul edilirse 30.000TL'lik bir araçta 3,500TL gibi bir KDV iadesi alırsınız bu rakamda az bir miktar değil.
Umarım yardımcı olabildim.
Saygılar
A V. S E R H A T K O C A
Bağdat Caddesi 130/14 Feneryolu İstanbul
Tel:+90 216 550 68 76 Fax: +90 216 550 68 74
www.kocalawoffice.com

bios

Üye
Üye
arkadaşlar bende hayırlısı 2 gün sonra bende araba alacam ve raporda yuzde 99 dur ve ilk once maliye bir dilekce yazıyoruz yannış değilsem sonrada red olan dilekceyle mahkemeye baş vuruyoruz değilmi arkadaşlar acaba buna eke sonulaçak birşey varmıdır hani bir arkadaşımız adanada başvurmuş ve davayı kazanmıştı acaba bu davayla ilgili bir nushasını dilekçemize ekleyip davaya başvursak olomu sayın yılmaz bey ve bilgisi olanlar 1 cevap verirse sevinirim ve mahkeme de kazanılan o kararıda yollarsanız emailime sevinirim bios21@hotmail.com
belki bu kazanılan mahkeme kararı dilekçeme ekleyip bende mahkemeve bunu bir ornek olarak sonmak isdiyorum

desperado71

Üye
Üye
slm arkadaşlar ilk önce kdv nin yattığı vergi dairesine dilekçe yazacaksınız oradan red cevabı gelecek daha sonra vergi dairesi maliye bakanlığı gelir idaresi başkanlığı adına cevap gönderiyo size sizde tekrar gelir idaresi başkanlığına dilekçe gönderecek siniz malibakanlığı cevap göndermiyo daha doğrusu benim yolldağım dilekçeyi direk atmışlar ALLAH tan iadeli tahüttlü gönderdim de elimizde kanıt var bu aşamalardan sonra mahkemeye başvuruyosunuz arkadaşın biri sadece vergi dairesinden red cevabı alır almaz mahkemeye başvurmuş hakim başvuru yolların hepsini denemediği için davayı iptal etmiş

eince

Üye
Üye
anladığım kadarıyla, vergi dairesine başvurduktan sonra birde gelir idaresi başkanlığınımı dilekçe vermek gerek kdv iadesi için ? vergi dairesinden aldığımız cevapla vergi mahkemesine gidemiyormuyuz.önceki yazılarda bu durumdan söz edilmemişti.biraz daha açıklarsanız sevinirim.

desperado71

Üye
Üye
evet gelir idaresinede dilekçe yazısıyosunuz yazmazsanız geri dönüyor çünkü hakim tüm mercilere başvuru yapılmadığından davayı kapatıyomuşarkadaşlar avukat tutuyosun 1200 tl eğer kaybedersen karşı tarafın avukat parası ben dilekçe konularını bitirdim sadece dava açmak kaldı ama kararsızım kimsenin konu hakkında pek bilgisi yok maliye gelir idaresine telefon açtım dilekçemin ne aşamada olduğunu öğrenmek için adamın önünde dilekçem var evet derdin ne diyor bu konu yasalaşmadan bizim işimiz zor gibi

bios

Üye
Üye
slm hukukcu arkadaş sen gerçekdende hukukcumuzun neden diyeceksin ya sen yazzmışsın 1 sene 2 senede sorebilir acaba senin amacın bizi soğutmakmı arac kdv sini almak için ben adana daki arkadaşımız dava acmış ve kazanmış bu ornek yeterlidir ve sayın hakımlerimizde bunu göz onunde alıp erken cevap verebilir umutuyla acacağım lutfen oyle şeyler baylaşmayalım bize bilgilendirecek şeyler yaz hukukcuzan eğer ok saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Türkiye'de mahkemelerin açılan davalar hakkında karar verme süreçlerinin ne kadar zaman aldığından haberiniz yok sanırım. Açılan davalar öyle bir iki ayda sonuçlanmaz. Daha önce emsal bir karar olsa dahi sonuçlanmaz. Burada Hukukcu arkadaşımız sadece yardımcı olmak amacıyla dava sürecinde nelerin yaşanacağını hangi aşamalardan geçileceğini tecrübelerine ve tabiki hukuki bilgilerine dayanarak "hiç bir karşılık" beklemeksizin bizimle paylaşıyor. Bunu yapan birine sencede teşekkür etmek gerekmezmi? :)

Farzı muhal, hukukcu arkadaşımız tüm gerçekleri bir kenara bırakıp sırf birilerini rahatlatmak adına yalan yanlış şeyler yazsa "mahkemeye başvurun 15 günde işlem tamamdır" dese ve bu söze istinaden kişiler mahkemeye başvurup 2 yıl süren davalara gidip gelse dahamı iyi olurdu. :)

bios

Üye
Üye
allah razı olsun hukukcu arkadaşımıza yalnış anlaşma olduyza özür dilerim ;) ben sadece bilgilendirmemizi isdiyoruz ve tabiki bu karar dediğiniz gibi hemen sunuçlanmaz acaba bulunduğumuz ile yada ilçeye görede değişiklikde etken olabilir bence saygılar ve bu arac alındığında ama bu arac parası başka bir vatandaşımız kattı yapmızza bunu bir noterden tasdık ettip yeşil kart birosuna başvurup yeşil kart iptal olmaması için yapsak olurmu saden yeşil kartlı bir vatandaş geliri olmadığı bellilidir. ben bulunduğum yerde şuyle bir orneğide var adamın biri engelli arac almış ama şuyle vatandaşın biri mersedes araba 1998 model almış ve engelli vatandaşa vermiş ve o arkadaşımızın yeşil kart birosuna gittip bu aracın bir vatandaş tarafından bana verildiğine dairde noterden tastık ettip yeşil kart birosuna vermış ve sonrasımı yeşil karttı iptal olmamiş. sayın hukukcu arkadaşıma soruyorum bizde yapsak olormu saygılarımla

eince

Üye
Üye
ben zonguldak ereğlideyim .burada da açılmış dava olduğunu duydum ama sonuçlanmış dava varmı diye raştırıyosum aracı henüz almadım.adana bölge idare mh. hariç başka kararda yok sanırım.o kararda epey eski,yeni dava sonuçlarını bekliyoruz.ben de bu ay kısmetse aracı alıp gerekli başvuru ve dava sürecine başlamaya hazırlanıyorum.inşallah kdv iadesini alırsınız.

YURTTAS

Üye
Üye
Merhaba Arkadaşlar;

öncelikle bilgiler için teşekkürler...bana da yardımcı olabilir misiniz acaba ?
biz arabamızı ötvsiz ama kdv ödeyerek 29/12/2009 tarihinde aldık. şimdiki yeni kdv siz uygulamaya istinaden yine de başvuru yapabilir miyim vergi dairesine ? yani 2009 olunca hakkım yine baki mi? yönlendirebilirseniz çok sevinirim.
şimdiden teşekkürler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayır ancak aracı aldıktan 30 gün sonra başvursanız paranızı alma şansınız vardı üzerinden 30 gün geçtikten sonra bu hakkı kaybetmiş oluyorsunuz.

YURTTAS

Üye
Üye
bilgi için çok teşekkür ederim...bir dahaki sefere faydalanabilirim o halde bu avantajdan...kısmet değilmiş :(
güzel bir gün sizin olsun...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir düzeltme yapayım. Daha önce Hukukcu arkadaşımızında altını çizdiği gibi, mahkemeye başvurusu süresi aracı aldıktan sonraki 30 gün değil, sizin verdi dairesine aracın KDV sini geri istemeniz vergi dairesinin size RED cevabını verdiği tarihten itibaren başlayan 30 günlük süredir.
Yani aracı ister 2009 da ister 2010 da farketmez önemli olan vergi dairesine KDV iadesi talebinde bulunup RED cevabı aldıktan sonraki 30 günlük süre.

YURTTAS

Üye
Üye
MERHABA

Yanlış anlamışım....süperrr..demek hala bir şansım var..o halde hemen önümüzdeki hafta başvurumu yapayım...çooomteşekkür ederim...çok ama çok...

YURTTAS

Üye
Üye
Tekrar merhaba...

ben bugün Izmir de bir avukatla görüştüm...ve sizin linki ona gönderdim..aktarma da yanlış yapmayayım diye...aldığım cevap şöyle idi : "bu tarz VERGİ MAHKEMELERİNDE AÇILACAKA DAVANIN AÇMA SÜRESİ 30 GÜN.. Yani bu şu demek oluyor; Sen aracı 30 gün önce almış olsaydın itiraz hakkın ve dava açmak hakkın olurdu..Yani süreden dolayı davayı açamıyorsun"

şimdi ikilemde kaldım....forumda kdv iadesi yolumuzu aydınlatan avukat arkadaşımıza acaba tekrar sorabilir miyiz ? hangisi doğru...ben özellikle avukata gittim.yanlış bir şey yapmayayım diye...o da para kazanabilirken bu cevabı yazdı bana...dengem bozuldu..yardım rica ediyorum...

Tekerlekli Sandalye