Sıfır Araç alımında Özürlü Aracı KDV'den İstisnadır.!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi

erciyes57

Üye
Üye
selam:metal 45 bende fazla bilgim yok ama bo konunun 1.sayfasına bakarsan gerekli bilgilervar.5 yılın sonunda ötv ödenmiyor.

AxaTurk

Üye
Üye
selamlar axaturk,

duydukların/yazdıkların doğru... KDV ile ilgili haber bu konu içeriğinde yer alıyor... engelli araçlarına ''engelli plakası'' takılma zorunluluğu kalktı ve aracın ''engelli aracı'' olduğunu belirten ''park kartı'' veriliyor/verilecek.

http://engelliler.gen.tr/f18/karayo...egisti-engelli-suruculer-damgalanmaycak-9556/

http://engelliler.gen.tr/f18/emniyet-genel-mudurlugunden-engellilere-ozurluler-icin-park-karti-9579/

Tsk Firtina, yalniz daha onemlisi % 18 lik KDV de artik alinmayacagi yonundeki haberle berbaer gecmisti plaka konusu. Yani artik mahkemeye gerek kalmayacak. Yaliniz ne zaman baslicak yuruluge girdimi girmedi mi onu bilmiyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%90 ve üzeri tertibatsız araç için kdv indirimi sanırım oluyor ama bu mahkeme kararını ekte sunmak gerekiyormu?gerekiyorsa nereden bulabiliriz?bir de diğer bir kaç sitede araç 5 yılı doldurduktan sonra satılırken ötv ödeniyor diye yazmışlar ben ödenmiyor diye biliyorum benmi yanlış biliyorum?birde ödenmiyorsa bu kdv içinde benzer bir durum olurmu?

%90 altı olupta ÖTV indirimiyle alınan araçla içinde KDV indirimi oluyor. Ve evet 5 yılı dolmuş araçlar satılırken ÖTV ödenmez.

evren123

Üye
Üye
Engelliler ÖTV ve MTV’den sonra KDV de ödemeyecek

Engelliler ÖTV ve MTV’den sonra KDV de ödemeyecek
Adana Bölge İdare Mahkemesinde engelli olan bir vatandaşın açtığı dava sonucunda engelli otomobillerinden KDV alınmaması yönünde karar çıktı. Karar gereği engelliler, bundan böyle otomobil alımlarında KDV ödemeyebilecek.

hukukcu

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar;

Bir avukat olarak ben de abim adına, ödediği KDV'ini iadesi adına bir dava açtım.
Forumda zaten bir çok husus aydınlatılmış ama ben de katkılarımı sunmak istedim.
Engelli arkadaşlar bir araç alırken gerekli belgeleri temin edip ÖTV kanununun ilgili hükümleri uyarınca ÖTV'yi ödemekten muaf oluyorlar. Bu durum kanunda açık bir şekilde yer aldığı için (genellikle) herhangi bir dava açmak zorunda kalmaksızın Özel Tüketim Vergisini ödemeden araçlarını alabiliyorlar.
KDV ödemekten muafiyet ise ÖTV'dekinden daha farklı.
Maalesef Kanunlarımızda Engelli vatandaşların Motorlu Taşıt alırken KDV ödemeyeceği ile ilgili doğrudan ve açık bir düzenleme yok. Ancak KDV Kanunu'nun 17/4 maddesine ''s'' bendi eklenerek 2005 yılında yeni bir düzenleme getirildi. S bendine göre; ''Özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programları'' KDV'den muaf tutuldu.
Vergi Daireleri Maliye Bakanlığı'nın; 110 seri No. lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'ni bahane göstererek ödenen KDV miktarlarının iadesi taleplerini reddetmekte. Ancak; Adana Bölge İdare Mahkemesi yerinde bir karar vererek engelli arakadaşların hakkı olan KDV muafiyetinden faydalanmasının yolunu açmış oldu.

Peki neler yapılması gerekiyor;
Şu an; maalesef aracı alırken devlet sizden KDV'yi tahsil ediyor.Bunun üzerine; KDV'yi ödediğiniz Vergi Dairesine bir dilekçe yazarak itiraz ediniz (Yukarıda zaten bir dilekçe örneği verilmiş). Vergi dairesi bunu kuvetle muhtemel reddedecektir. Bu hususta hak kaybına uğranmaması için çok dikkatli davranılması gerekiyor. Şöyleki Vergi Dairesinin vermiş olduğu red kararının iptaline ilişkin 30 gün içinde Vergi Mahkemesinde dava açılmaz ise KDV'yi iade alma hakkınızı tamamen kaybedersiniz. Veya Vergi Dairesi sizin dilekçenize 60 gün içinde cevap vermez ise talebinizi kanunen reddetmiş sayılıyor. Bu durumda da 30 gün içinde Vergi Mahkemesinde dava açmak zorundasınız. Bu hususa muhakkak dikkat edin yoksa Mahkeme süreye riayet etmediğiniz için davanızı reddeder.
Süresinde dava açıldıktan sonra mahkeme bu hususta bir karar verecektir. Örnek durumda Vergi Mahkemesi Davalı Vergi İdaresini haklı bulmuş ancak; bir üst merci olan Bölge İdare Mahkemesi bu kararı yerinde bulmayarak KDV iadesinin yolunu açmıştır.
Ben size hak kaybına uğramamanız adına bu süreci çok ciddi bir şekilde takip etmenizi öneririm.
Konuyla ilgili farklı soruları olan arkadaşlar bana doğrudan mail atarak ya da forumdan kafalarına takılan her şeyi sorabilirler. Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.
Saygılar
serhatkoca@hotmail.com

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Selamlar Serhat Bey,
İşin hukuki yönünü çok iyi bilen biri olarak, kişisel tecrubelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Malasef bu ülkede bir hukuk garabeti yaşanıyor ve engelli bireyler yaşanan bu garabet içerisinde ordan oraya koşturuluyor. Bunu sadece özürlü araçlarındaki KDV istisnasında değil, böbrek nakilli kişilerin malulen emekliliğinde de görüyoruz. Sizden kişisel bir istirhamım olacak. Vakit buldukca sitemizi ziyaret ederek bu ve buna benzer konulardaki hukuki süreçler hakkında üyelerimize hasbel kader yol gösterebilirmisiniz? E-mail yoluyla cevapladığınız soru ve sorunlarda sadece bir kişiye ulaşırken bunu forum platforumda yaptığınızda binlerce kişiye ulaşmış ve yardımcı olmuş olursunuz.

erciyes57

Üye
Üye
selam:Öncelikle burada göstermiş olduğunuz ince düşüncenizden dolayı çok teşekkür ederim.Ben 2010 yılı 08.ayında oğlumun adına sıfır araç aldım.KDV indiriminden yararlanabilirmiyiz. şimdi den teşekkürler....

hukukcu

Üye
Üye
Merhaba Halil Bey;
Tabiki bir faydam dokunabilirse bundan çok mutlu olurum.

hukukcu

Üye
Üye
Tekrar Merhabalar;
Erciyes 57, KDV'ti iade almanızda bir mahsur yok. Burdaki 30 günlük dava açma süresi araç alımından itibaren başlamıyor. Vergi dairesince ödediğiniz KDV'nin tarafınıza iadesi talebinizin reddedilmesinden itibaren başlıyor. Zaten burada dava edilen vergi dairesinin red kararı.

çhehov

Üye
Üye
arkadaşlar bende hundaı accent blue aldım fatura tarihim 05.06.2011 4000 tl kdv ödemişim şimdi ben şu 30 günü geçirmişmi oluyorum? bu kdv yi alabilirmiyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tekrar Merhabalar;
Erciyes 57, KDV'ti iade almanızda bir mahsur yok. Burdaki 30 günlük dava açma süresi araç alımından itibaren başlamıyor. Vergi dairesince ödediğiniz KDV'nin tarafınıza iadesi talebinizin reddedilmesinden itibaren başlıyor. Zaten burada dava edilen vergi dairesinin red kararı.
Buradaki cevaba dayanarak, hayır geçirmiş sayılmıyorsunuz.

çhehov

Üye
Üye
inşallah öyledir halil yılmaz! aslında benim kafamda soru oluşturan şu kdv iade aldığımda arabayı satarken sorun olup olmayacağı arabam vergili 40000 civarında satarken sıkıntı yaşamak istemiyorum! yaptığım araştırmada bu konuda kesin bir sonuç yok ve üstündede durulmuyor! hukukçu arkadaş bu konuyu aydınlatırsa iyi olur!

erciyes57

Üye
Üye
selam: serhat bey çok teşekkür ederim.Sizin açmış olduğunuz dava dan gelişme varmı?

erciyes57

Üye
Üye
selam :baran bu sayfanın 1.ci sayfasına gel orada görmen lazım

SEDAT KORKMAZ

Üye
Üye
örnek dilekçeler

özürlü sinifindan binek araç alip,kdv ödeyenlere vergi dairesinden talep ve vergi mahkemesinde açilacak dava ile ilgili dilekçe örneklerini isteyene e-maille gönderebilirim.
vergi dairesinin Red Cevabının tebliğinden sonra dava açma süresi 30 gündür.bu süreye dikkat edilmelidir.

hukukcu

Üye
Üye
Tekrar merhabalar Erciyes57. Daha bir gelişme yok. Bir gelişme olursa hemen paylaşacağım zaten buradan. Saygılar

oray

Üye
Üye
verdiğiniz bilgiler için öncelikle cok teşekkür ederiz benim bir sorum olacaktı (kdv) ile ilgili % 90 üstü kdv geri alımıyla ilgili emsal teşkil eden bir mahkeme kararı varmış ancak bunu kazanan özürlünün avukatı kimseyle paylaşmadığından emsal teşkil etmiyormuş ama acılmış bir cok mahkeme olduğunu örendim bizim özürlülük oranı %98 .
biz şimdi arac alacağız aldıktan sonra acılan davaların sonuclanmasını bekledikten sonra vergi dağiresine başvursak olurmu yani vergi dağiresine başvurma süresi varmıdır yardımlarınız icin şimdiden teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye