Şu Zavallı engelliler!

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
İnsanı diğer canlılardan ayıran en büyük özellik "insanın düşünebilen bir canlı" olmasıdır. Yine aynı noktadan hareket ettiğimizde insanları başka insanlardan ayıran en büyük bir diğer özelliğinde yine düşünebilme, fikirleriyle, görüşleriyle içinde bulunduğu topluma katma değer sağlama özelliğidir diyebiliriz.

Yani nereden bakarsanız bakın iş dönüp dolaşıp insan beyninde düğümleniyor. Düz mantıkla baktığımızda bu söylediklerimize hermen herkes evet evet cevabını yapıştırır. Ama pratikte durum hiçte öyle değil malasef.

Yaşadığım bir olaydan örnek vererek neden böyle söylediğimi açıklayayım....

Tarih: 10 Eylül 2013
Yer: 10-15 kişiden oluşan dost meclisi
Konu: Yaşamın anlamı
Konuşmacılar: Ben ve diğerleri

Herkes konuya ilişkin fikirlerini ortaya koyuyor. Ama hiç kimse bir diğerini ikna edemiyor. Konuşmanın bi yerinde sözü ben alıyorum ve 15 dakikalık kesintisiz bir konuşma yapıyorum. Odada ölümcül bir sessizlik. Herkes beni dinliyor. Konuşmamı bitirdiğimde herkes bana hayranlıkla bakıyor. Herkesi etkileyen tatmin eden bir konuşma yapmışım. Tekerlekli sandalyemi salondan kendi odama doğru yönlendiriyorum. Salondan çıkıp kendi odama girerken arkamdan şu fısıltıları duydum...

Çok yazık. Ne kadarda zeki, akıllı biri. Ama engelli.

Çıkartılacak sonuç.
Siz ne kadar zeki, akıllı olursanız olun. Sizin engelli olmanız diğer meziyetlerinizi, zekanızı engellinizin gölgesinde bırakır.

Sokakta görseniz yüzüne sümüğünüzü atmayacağınız kişiler sırf siz engellisiniz dite size hep bir üst perdeden bakar. Yazık çünkü siz engellisinizdir.

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
...............Engelli olmak ;Bİ.. ayrıcalıktır; kardeş kimse engelinden utanmasın..eğer öle düşüncelere bi kapıldınmı hayat çekilmez olur..Zira hayat çok uzun bi.. yoldur..her şeyi olduğu gibin kabullenip yaşamak lazım..bu işin başka yolu yoktur.bırakın biz utanmayalım ; bizden utananlar UTANSIN..yani kader utansın..kimse artık o kader..bi bulursam varya o kaderi işte o biççim..:)...Bİ.. artı anektod daha ben mesela gendimi çok sevviyorum..her şey bunlan başlar önce gendini sevecen sora başkalarını sevecen yada onlar seni sevecekler..DOĞRUMUDUR..bence doğru..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)..zaten gendisini sevmeyen başkalarını sevemez..yani durum budur..:)

güz gülleri

Üye
Üye
çıkardığın sonuç malesef doğru bir tesbit.hangi konuda önde olursan ol,ister zekanla ister insanlığınla ,dürüstlüğünle iyiliğinle ,adam gibi adamlığınla ....... ama engelliysen ne fayda???? hem engelli hem topluma zararlı biri olsaydın! nasıl karşılanacaktı acaba. birilerine hayatı tersinden anlatmak lazım galiba....kötüyü körmeden iyiliğin anlamını çözemiyorlar..

septik

Editör
Editör
Dün geceden beri belki 10 kere okudum çünkü ilgimi çeken ama kafamada soru işareti olan bir çok şeyi farkettim.
Bilmiyorum ama okuduğumuz her makalede okurken evet haklı veya acabalar ama okurken sorular beynimizde çelişen durumları sonrasında sorgulayınca çıkan sonuçlar akılda kalanlar evet beğeni tıkladım ama halen soru işaretlerine cevap bulamadım.
Saygısızlık saymayın ama benim engelim sadece benimdir ve beni bağlar dışardan kişilerin diyelim sağlıklı olunca çok mu düzgün diye bakmalıyım?
Benim sizin meziyetleriniz hangi konuda olursa olsun sadece zeka değil her hangi bir konuya yatkınlık dahi beceri anlamında üstün olmak yada olmamak (vaayyy be aynen Shakespeare geçmiş te yaşamış bir yazar) önem ve dahilinde hak hukuk mevzuu ile ilgili yaşam şartlarımız bizleri bağlayan öleki tam anlamıyla bağ olan insanlardan ibaret.
Ben diyorumki kişilerin karşısındaki engelli kişiye bakış açısı veya arkasından yürüttüğü fikirlerden bağımsız ve güçlü şekilde yaşam savaşında kendimize yer edinmeye bakmak en büyük meziyet olacaktır herkes bir ağaçtan dahi meyve toplarken en güzel görüneni seçer veya alış veriş yaparken diğerleri ne olcak diye düşünmez bunun sağlık anlamındaki fikere vurgularsak insanlar işe yarayacak işimi görebilecek şeklinde bakmaları normal dahası insan arkadaşını bile seçerken dost sandığı kişiyi belirlerken dahi sağlığını dikkate almaz üzücü olansa benim mağduruyetime karşı her anlamda koruma kollama veya onun dışında kullanma gibi amaçları kişinin zeka sı ile değil karakteri ile ölçmek gerekir diye düşünenlerdenim zayıf olanın yanında ol değil zayıf görünen belki senden daha güçlü bunu farketmek insan olmak la aynı anlamı taşıdığı günlerde biter.

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
çıkardığın sonuç malesef doğru bir tesbit.hangi konuda önde olursan ol,ister zekanla ister insanlığınla ,dürüstlüğünle iyiliğinle ,adam gibi adamlığınla ....... ama engelliysen ne fayda???? hem engelli hem topluma zararlı biri olsaydın! nasıl karşılanacaktı acaba. birilerine hayatı tersinden anlatmak lazım galiba....kötüyü körmeden iyiliğin anlamını çözemiyorlar..
............konuyu açan arkadaş demişki; TEPEDEN BAKIYOLAR..Bak bu benim için geçerli Bİ.. şey ollamaz kimse benim tepemden bakkamaz....tepemden bakanın tepesinden accayib bakkarım..:)Bİ.. tepemden bakkamaz..ne bakıyon lan dedinmi Bİ..daha bakkabilemez o her kimse bana bakan o zat..Bunlan ilgili ankara-ulusta tam..(da)..ULUS heykelin orda Bİ.. gün herifin teki cins cins baktı bana = bende dedimki ne bakıyon len..yüzümde gülmü var..adam bi..daha surratıma bakkamadı işte o biççim yapparım adamı..bilenler bilir zatten beni..BENCE BİRİLERİNE HAYYATI TERSİNDEN ANLATMAK LAZIM..Çok doru söylemişiniz..:)..GENE DİYORUM HİÇ KİMSE ENGELLİLİĞİNDEN ÜKSÜNMESİN..HERKES ENGELİYLEN BARIŞIK YAŞASIN ARKADAŞLARIM..:)..HER kim engelli insana tepeden bakıyo..babam dahi olsa bu zat;TAK DİYE KARŞISINA DİKİLİRİM..(ÖLE)..:)..SEVGİLER..SAYGILAR..HERKESE İYİ FORMLAR..:)
..

güz gülleri

Üye
Üye
septik : zekanın ,yeteneklerin, veya karekterin önemli olduğu konusunda hemfikiriz. ama sağlam olanı seçme konusunda genel toplum düşüncesine hak vermiş gibi görünsende aslında konuyu onaylamış oluyorsun.şöyleki sorunumuz zaten ötekileştirilmemiz, seçilmememiz!.... bir şeyleri elde etmek için hep mücadele etmemiz. ayrıca normal insanların haddine mi düşmüş ötekileri beğenip beğenmemek... aslına baksan biz onları hiç beğenmiyoruz. ama 1-0 öndeler malesef.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konunun çıkış noktası ve vardığı yer bana göre içinde bulunduğumuz durumu güzel bir örneklemeyle anlatmış.

Çıkış noktası: İnsanı diğer canlılardan ve yine insanı başka insanlardan ayıran en büyük özellik “zekasıdır.” Yani zekanızla bir adımla öndesiniz, zekanızla diğer insanlardan ayrılıyor içlerinden sıyrılıyorsunuz...

Varış noktası: Siz ne kadar zeki olursanız olun engelli olmanız diğer tüm meziyetlerinizi (üstünlüğünüzü) gölgeliyor...

Bir işyeri düşünün. Buraya müdür yardımcısı alınacağını varsayalım. Sizinle aynı özelliklere sahip başka bir kişiyle aday gösterildiniz. Sizce hanginiz o makama getirilir? (elbette istisnalar olabilir.)

Ya da çok yakışıklı, varlıklı, konuşmanızla karşınızdaki insanı etkileyen birisiniz. Yani evlenseniz bir evi çekip çevirecek herşeyiniz var. Ama durun maddi anlamda sizin 10'da biriniz kadar parası olmayan akranlarınız evlenip çoluk çocuğa kavuşurken siz hala yastıklara sarılıp uyumak zorunda kalırsınız. :) Çünkü siz engellisinizdir.

Biz bunları söylerken kendimize açıdığımızdan falan söylemiyoruz. Romantik olmakla, gerçekci olmak, kendine açımakla, durum tespiti yapmak farklı şeylerdir.

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
septik : zekanın ,yeteneklerin, veya karekterin önemli olduğu konusunda hemfikiriz. ama sağlam olanı seçme konusunda genel toplum düşüncesine hak vermiş gibi görünsende aslında konuyu onaylamış oluyorsun.şöyleki sorunumuz zaten ötekileştirilmemiz, seçilmememiz!.... bir şeyleri elde etmek için hep mücadele etmemiz. ayrıca normal insanların haddine mi düşmüş ötekileri beğenip beğenmemek... aslına baksan biz onları hiç beğenmiyoruz. ama 1-0 öndeler malesef.
...............(ayrıca normal insanların haddine mi düşmüş ötekileri beğenip beğenmemek... aslına baksan biz onları hiç beğenmiyoruz. ama 1-0 öndeler malesef..)...............bence öle deil yani:)..bu dünya..(da).. her kul eşittir..kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur..nerden belli sağlam kişinin engelli olmayacağı..kim verrir bunun garantisini..Bİ..bakmışın sağlam kişide TAK diye engelli olabilir..o bakımdan kimse kimseden 1-0..üstünlüğü diye bi..kavram yoktur bence..:)..futbol macımı ki..bu..1-o önde başlıyo..SIKKAR..BİRAZ..Maçlar her zaman 0-0 başlar..:)

güz gülleri

Üye
Üye
futbol maçıda değil pazar tezgahıda değil. normal standartlarda her alanda boy ölçüştürmek değil maksadımız tabiki ama önde oldukları bizim yapamadıklarımızı yapabilmeleri.bu konu uzargider .hatta çıkmaza girmeye başladı bile.

papatya83

Üye
Üye
Çok doğru bir gözlem. Fikirleriniz, eğitiminiz ve hatta görselliğiniz de karşınızdakinden çok daha önde bile olsa sadece anlık bir beğeni kazanırsınız. Ama derinlerde bir yerlerde hep ''yazık'' bakışını hissedersiniz. Kim nasıl bakarsa baksın, önemli olan ne göründüğü değil, gerçek olandır.
Engelli olmak ilk izlenimde mutlaka karşı tarafta negatif bir izlenim bırakıyor. Bunu tersine çevirmek kişinin sürekli gelişim kat etmesi ve çevresindekilerin bakış açılarını çok fazla dikkate almamasıyla mümkündür.

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
Bunu tersine çevirmek kişinin sürekli gelişim kat etmesi ve çevresindekilerin bakış açılarını çok fazla dikkate almamasıyla mümkündür.....................Tam(da)..ben öle yapıyom.......takmıyom kimseyi..:)..sallıyom herkesi vittesten..böylece fazla benzin yakmıyom................(DA)..:)

septik

Editör
Editör
Güz Gülleri..Kim mücadele etmeden ne sahibi olabilirki? .Bu konunun çıkmaza girmememsi gerekir.
Nasıl her doğruya muhalif olunucağı gibi yanlışıda doğru kabul edebilmek mümkündür örneğin hurafeler diyelimki bir konuya görüş belirtildi tabiki aksini düşünende düşünmeyende cevap yazma hakkına sahiptir.
Dediğiniz gibi ne futbol maçı nede pazar tezgahi bizim yapamadıklarımızı yapabilmeleri ya bizim yaptıklarımızın onda birini dahi başaramayan sağlıklı insanlara ne demeli bu durum herkesin bakış açısının farklılığını gösterir
Bir itirazım normal insanların haddiine mi düşmüş ötekileri beğenip beğenmemek cümleniz.
Belki haddim değil ama öteki dendiği anda sınıflama başlar ben şahsım olarak asla bir fark hissetmiyorum diğer kapsamına girenllerle çevremde gördüğüm saygı sevgi bunu bana hissettirmedi hiç bir zaman bedensel yeti eksiliğimi kişisel anlamdaki yapamadıklarım kısmını psikolojimle yenmeyi veya kabul etmeyi becerebildim sağlıklı diye bahsettiğimiz kişilerle girdiğim her sohbet veya zorunlu dahi olsa konuşmalarda genel olarak karşı tarafın memnun ve saygısını kazanmış olduğumu belki bir çok sağlıklı insandan daha fazla ilgi gördüğümü gözlemliyorum
Var olanı var olduğundan dolayı kabul görmesi gerktiğini sağlık değilde zeka ve karakter bazında ele alınmalı hiç bir zaman 1-0 geriden başladım diye düşünmedim belki maraton koşanlar var ve izlemesi keyifli fakat koşamıyorum diye koşabilen birinin benden üstün olduğunu düşünmedim.
Tabiki şu durumda var ben tekerlekli sandalyeye veya yatağa mahkum kalmadım gezebilen tüm kendime ait işlerimi yapabilen biriyim dolayısıyla empati yaptığım zaman sayfada ki yazısı bulunan herkesin görüşüne saygı duyar ama yaşanılan zorlukları yaşamadan ne kadarını anlayabileceğim konusunda şüpeliyim.
Mutlaka haklısnızdır benim acizane bakış açımdır bir kaç kelam edeyim demiştim.
mvlana.jpg

güz gülleri

Üye
Üye
çıkmaza girer derken görüş farklılıklarının fazlalığını farkettim. hemen herkes kendi engelini nasıl aştığını nasıl sosyalleştiğinden bahsetmiş.ama şöyle bir kenardan bile baktığında bir hayat standartını yakalamak isterken bile azami bir çaba sarfedildiği.ve bahsedilen toplum bakışını yıkmak adına çabalandığı.bu seni farklılaştırıyor işte........her ne kadar ben kendimi kimseden farklı görmüyorum desende ki normali budur zaten ! genede bir bakış açısına meydan okuma savaşı verdiğimiz konuşmalardan da aşikar :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili Düş Gezginleri ve Değerli Arkadaşlarım,

Sizi gerçekten tebrik ederim arada bir de olsa sitede öyle bir konu açıyorsunuz ki tam bir zeka ürünü ve takdir edilmesi gereken bir başarı :) hedef tam istediğiniz gibi yani tam 12 den! vurucu, çarpıcı bir o kadar tartışmaya açık ve herkesin hatta en pasif üyenin bile dikkatini ve ilgisini çekebilecek türden...bu konuda gerçekten çok başarılısınız öncelikle kutlamak istedim. Engeliniz sizinde farkında olduğunuz ama belki de kabul etmek istemeseniz de her zaman zekanızın, aklınızın ve düşüncelerinizin çok çok gerisinde kalmayı başarıyor hal böyle iken sizden hiç beklemediğim bir anda yazdığınız yazıyı okuduğumda yine çok şaşırdım ve hayret ettim. Farklı düşünce yapınızla ve hayata bakışınızda ki asilik ve aşırı mükemmelliyetçi tutumunuz sebebiyle her açtığınız konu ve her yazınız sitemiz üyeleri tarafından adeta okunma rekorları kırıyor ve bunun böyle olduğununda farkındasınız muhtemelen çünkü bu kadar ince zeka ürünü yazıları yazıp ayrılmanız ve devamında yazılanlara hiç bir yanıt vermeden, sadece gözleme dayanarak yaşanılanları sessizce izlemenizin başka nasıl bir açıklaması olabilir ki ???

Engelliler için tespitiniz nasıl olursa olsun düşüncelerinizi yaşadığınız olaydan yola çıkarak aktarmanızı saygıyla karşılıyorum ve sizi gerçekten bu kadar yürekli olmanızdan dolayı içtenlikle kutluyorum.

Engelli ve engelsiz olmak üzere iki yaşamı da tadan biri olarak bu konuda sizden ve diğer arkadaşlarımdan öylesine uzak bir yaklaşım içindeyim ki biliyorum asla benim fikrime katılmayacaklardır ama ben yine de yazmak istedim çünkü benim kendimi yazmak zorunda hissedişimin asıl nedeni bu kadar ilginç ve bir o kadar da farklı bir konuya kayıtsız kalamayacak oluşumdur.
Benim düşüncelerim sadece beni bağlar ve kimsenin yanımda yada arkamda olmasınada gerek yoktur sonuçta herkes kendi doğrusunu yaşar ve herkesin doğrusu asıl kendi oluşudur.

Doğuştan engelli olanlar eğer ki belirli bir zekaya sahipseler ve bu zekayı iyi kullanabiliyorlarsa biraz eğitim ve biraz da kendilerini geliştirerek aslında bu dünyada diğer insanlara göre 1-0 öndeler çünkü onlar ki hayatın tüm zorluklarını dünyaya ilk geldikleri andan itibaren sürekli aşma yolundalar ve sağlıklı bir insandan psikolojik yönden çok çok daha öndeler bu benim tespitimdir ve asla değişmeyecektir. 43 yaşındayım ve hayat bunu bana defalarca kanıtladı ki asıl engel engelli düşüncelerdir ve özellikle bazı engelli arkadaşların kendilerine olan engelli bakış açılarıdır. Zeki olan her insana saygı duyarım ve özellikle bu zeka akılla desteklendiyse, çalışkanlıkla beslendiyse ve insani değerlerle güçlendirildiyse benim için saygı duyulacak insandır. Bir de üstüne üstlük bu insan modeli engellenmişse yaşamdan çeşitli hastalıklar ve güç kayıpları nedeniyle, işte ben o insana asla acımam belki onun bu kadar üstün olmasının yanında kendime acıyabilirim yetersizliğimi görünce ama asla zekasını kullanmayı başarabilmiş bir engelliye hele tepeden bakmak ??? Bunu ancak beyinleri , zekaları engelli insanlar yapabilir çünkü aslında bir insana tepeden bakmak onun bakış açısının ne kadar engelli olduğunu gösterir ki bu insanın sağlıklı yada engelli olmasının önemi yoktur ki... işte en sağlıklı bir insanın bile bunu gerçekleştireceğine inanamam bu bana ters.

Saygı duymak yada acıyarak bakmak yada sevip saymak vs vs bunlar tamamen soyut kavramlar ve kişiden kişiye göre değişir tıpkı güzellik gibi göreceli kavramlardır. Öyle insanlar var ki hani sizin o vurucu cümlenizle '' Sokakta görseniz yüzüne sümüğünüzü atmayacağınız kişiler sırf siz engellisiniz diye size hep bir üst perdeden bakar. Yazık çünkü siz engellisinizdir. ''
o insanlar inanın insan değildir ve engelli yada sağlıklı olması farketmez ki sonuçta sizin deyiminizden farklı olarak benim selamımı bile esirgediğim öyle insanlar vardır ki insan değildir yani bu noktada engelli yada engelsizliği değildir önemli olan ne kadar insan olup olmadığıdır...

Belki de mesleğimden ötürü öyle çok insanlarla karşılaşıyorum her gün ve gün içinde öyle çok farklı olaylara şahit oluyorum ki yaşamın içinde asıl engelin engellilerin varlığında değil tamamen engelli bakış açılarında ve engelli düşüncelerde gizlendiğine inanıyorum. Ayrıca şunu belirtmek isterim ki bana göre Siz ne kadar engelli olursanız olun, engelinizin türü ve yaşamdan ne kadar engellenmiş olursanız olun eğer ki insani değerlere sahip, zeki ve akıllıysanız engeliniz sahip olduğunuz meziyetlerinizin kat be kat gölgesinde kalacaktır. Biliyorum belki size ve diğer arkadaşlarıma çok ters gelecektir ama önemli olan engelsiz düşünceler ve engelsiz bir bakış açısıdır hayata karşı bu denli güçlü durabilmeyi sağlıklı insanların başaramadığını gördükçe ve şahit oldukça ben, engellerinizin her zaman diğer sahip olduğunuz güçlü yanlarınızın gölgesinde kaldığını savunmaya devam edeceğim.

...

Aklına hayran oldum, zekasına hayran oldum ve mükemmel insanlığına... o kadar hasta ve o kadar çok engelliydi ki ama ben onunla birlikte çalışırken hiç bir engelini göremedim...hayata bakış açısına, içindeki coşkuya, yaşama tutunuşuna ve parlak zekasına hayran olduğum kişiyi kaybettim ama onun engeli ne benim onu uğrunda ölecek kadar sevmeme ne de onunla hayata geri dönüşüme engel olmadı. Engelini aslında daha doğrusu bedeninin ona yaşatmış olduğu tüm engellenmişlikleri görmedim bile sanki sevgiden, saygıdan, duyduğum hayranlıktan gözlerim kör olmuştu ve işte o zaman anladım ki engel sadece beyindedir... ne yürekte ne sevgide nede hayatı doya doya yaşamaya engeller engel değildir olamaz da ...

...

özelden genele dönecek olursak ;

Çıkış noktası: İnsanı diğer canlılardan ve yine insanı başka insanlardan ayıran en büyük özellik “zekasıdır.” Yani zekanızla bir adımla öndesiniz, zekanızla diğer insanlardan ayrılıyor içlerinden sıyrılıyorsunuz...

Varış noktası: Siz ne kadar engelli olursanız olun zekanız, aklınız, insani değerleriniz ve güçlü yanlarınız, karakteriniz engelinizi yada engellerinizi kat kat bastırıyor asla engelinizin gölgesinde kalmıyorsunuz...

Hayata ve insana olan bakışınızın engelsizce yaşanması dileğimle,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İki şeyi birbirinden ayırmakta yarar var.

1- İnsanın kendisine acımasıyla, başkalarının ona acıması farklı şeylerdir.
2- İnsan ne kadar özgüvene sahip olursa olsun içinde yaşadığı toplumun tutum ve davranışlarından öyle ya da böyle etkilenir...

Düş Gezgini burada daha çok toplumun engelliye karşı tutum ve davranışlarını açıklayan özetleyen bir örnek vermiş. En azından ben öyle anladım. Peki bu örnekte gerçeklik payı yokmu? Bana göre var. Siz ne kadar özgüne sahip olursanız olun, engelli bir çocuğunuzu okula yazdırırken okul yönetiminden biri çıkıp “sınıfta engelli bir çocuğun olması diğer çocuklarının pskolojisini bozar” dediğinde o özgüven bir anda yerle bir olur. Kiralık ev aradığınızda ev sahibi “diğer kiracılar engelli komşu istemiyor” dediğinde aynı şey yaşanır. Ya da aşık olduğunuz engelli kızı istemeye gittiğinizde müstekbal kayınbederiniz size “bak evladım ben engellileri sever sayarım ama bu kadarda olmaz” dediğinde hiç kimse çıkıpta ben bu yaşananlardan etkilenmedim cünkü kendime güvenim tam diyemez....

Not: Yukarda verdiğim örneklerin hepsi yaşanmış gazetelere anketlere konu olmuş somut örneklerdir. Hiç birini sallamadım yani. :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sayın Yöneticim,

Düş Gezgini burada daha çok toplumun engelliye karşı tutum ve davranışlarını açıklayan özetleyen bir örnek vermiş. Bu örneği verirken de aslında bizzat kendisinin birebir yaşadığı bir olaydan yola çıkarak yaşadığı an'ı anlatacak kadar cesaret göstermiş bence bunu ne yazık ki pek az engelli arkadaşımız yapabilir bu da işin bir başka boyutu. Dilersen öyle bir konu da açabiliriz engellilik ve cesaret üzerine. Benim anlamak istemediğim yada kabul edemediğim belki de yazının başlığıydı şimdi düşünüyorum da şu zavallı engelliler denmesi yeterince sinir bozucuydu ve aslında özgüvenle ilgisi de yok çünkü ben bu siteye üye olan ve yazı yazan , okuyan , araştıran arkadaşları gördükçe hepsinin özgüvenlerinin sağlıklı insanlara oranla bir hayli gelişmiş olduğunu görebiliyorum.

Benim dile getirmek istediğim yada karşı çıktığım diyelim olayın engellileri zavallı olarak nitelendirilmesi yada bu başlık...Toplumun engelli insanlara karşı olan zavallı engelli bakış açısını kabul edebiliyorum ve ne yazık ki gerçekte öyle bir önyargı var hem de yıkılması bir hayli zor olan ( sizin gazetelerde okuduğunuz haberlerin bizzat yaşanıyor olması gibi ) ama işte asıl sorunda toplumun engelli düşüncelere sahip olması yani biz bu düşünceleri bir bakıma kabul etmesek de öteki olmanın vermiş olduğu eksiklik yada yetersizlik diyelim ( çoğu beden becerisi gerektiren faaliyeti yapamamak yada mevcut kapasitenin olmaması yada kaybedilmesi diyelim ) bunların bizim başımıza gelmesi bu dünyadan bizim zavallı yada aciz olmamızı bize öyle bakılmasını gerektirmediği gibi bu kesinlikle bir acıma yada vicdan meselesi haline getirilmemek kaydıyla kimsenin kimseyi engelinden dolayı varolan meziyetlerini göremeyeceği anlamına da gelmeyecektir.

Dünyada tanışma şansım olan ve kendimden çok üstün gördüğüm ve belki de saygıyı en çok duyduğum insanların özellikle çoğu şeyi binbir güçlükle başarmış ve iş hayatlarında belli bir kariyer yapmış olmalarına duyduğum hayranlık onların sahip oldukları engellerinden dolayı mıdır ? Yoksa benim aslında bedenen ve aklen hiç bir engeli olmadığı halde bu yeryüzünde yaşaması bile boşuna diye düşündüğüm bazı insanlıktan yoksun kişilere karşı duyduğum öfke ve isyanımın asıl zavallı engelliler işte bunlar diyebileceğim insanlarla karşılaşmamdan mıdır ?

İnsan ne kadar özgüvene sahip olursa olsun içinde yaşadığı toplumun tutum ve davranışlarından öyle ya da böyle etkilenir.. aynen çünkü insan sosyal bir varlıktır zaten etkilenmemesi de mümkün değildir ki.

Sayın Yöneticim aslında konu o kadar geniş ve kapsamlı ki ama asıl benim vurgulamak istediğim hani o arkadaşın dost meclisi diye adlandırdığı küçücük bir toplulukta bile zekaya duyulan hayranlık yani defalarca okuduğum yazıda düş gezginlerinin arkasından ona acıma yada onu yerme anlamına gelmeyen sözler söylenmiş olması...belki de ben hep olumluya odaklandığımdan mıdır nedir bir keresinde hastanede beni uzaktan uzağa süzen insanların aralarındaki konuşmayı da gülerek karşılamıştım.

'' Ne kadar da genç...ne kadar da güzel yazık çok yazık koltuk değnekleriyle yürüyor...engel
li raporu alacakmış vs vs '' sanki genç, güzel, yakışıklı yada alımlı olmak engelli olmaya engel değilmiş gibi...sanki engelli demek sadece bakımsız, çirkin deyim yerindeyse çok pardon yaşlı olmayı gerektirirmiş gibi...bu cümleler sadece cahil insanların kendi aralarında yaptığı o klasik merhamet gösterisiydi :) oysa merhamet de çok farklı bir kavramdır...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bence konu başlığını Düş Gezgini bilerek, isteyerek, kasten böyle yaptı. :) Başlığın kışkırtıcı, sinir bozucu hatta ve hatta ilk okunduğunda ağızdan okkalı bir küfür çıkması o konunun çok okunmasına sebep oluyor. :)

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
................Evet AYNEN BENDE BAŞLIĞA aşırı Bİ..derecede ALLERJİ OLDUM YANİ..SÖLİYM..:)..Yok tepeden bakıyolar yok bizden 1-0 önde başlıyolar..boş beleş işler bunlar..GENE diyorum bakın ;herkes ALLAH önünde eşittir..:)..ve bu gerçeği kimseler değiştirebilemez..SİZ onu bunu bırakın..(da)..engellilik felan değilde.. ÖLÜM diye Bİ..gerçek VAR.. AMA ölene kadar..(da).kimse pes etmesin bu hayattan..zira muhannetin eşiği yüksek..:)..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bir zamanlar en çok duyduğum o cümleyi hatırlattın bana kardeşim :(

'' üzme sen o tatlı canını ölümde var Ceylanım ölümde var '' bu sözlere öylesine çok kızardım ki eskiden ama şimdi ne çok iyi anlıyorum aynen halit kardeşim ölüm de var...AMA ölene kadar..(da).kimse pes etmesin bu hayattan..

Tekerlekli Sandalye