Tüm Yönleriyle Engelli Memurun Emekliliği

mert selvi

Üye
Üye
Anlamadığım ben bu forum konusunun ilk sayfasında yer alan tabloya göre 2013 girişli olduğum için 4600 gün ile emekli olabiliyorum sanıyordum. 2.si engelli olmasam dahi sigortalı çalıştığım yıllar sigortalılığıma sayılıyor mu? 3. bu duruma göre ben şuan bulunan 2100 günümü 4600 den çıkarınca 2500 gün dolunca emekli olabileceğim. Ama memur olduğum için 10 yıllık hizmet süremi doldurmam gerekiyor değil mi?
Burada sorun şu sigortalı olarak engelli yada engelsiz olarak çalıştığım günleri saydırabiliyor muyum?
Teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sigorta başlangıcınız tabiki emeklilikte başlangıç sayılacak ve hizmet birleştirmesi adı altında önceki sigorta kollarına ait primleriniz emekli sandığında birleştirilir. Burada kilit nokta şurası. hangi kurumdan emekli olunacağı son 3.5 yılda hangi kuruma daha fazla prim yatırılmışsa oradan olur. Bu arada engelli yada normal statüde sigorta başlangınız olsun hiç fark etmez hepsi sayılır ve hak kaybı yaşamazsınız.

hüseyinoral

Üye
Üye
1984 doğumluyum. 2002 meslek lisesi sigorta başlangıcım var. sonrasında 2007 den sigortam var 63 gün. 2009 da böbrek nakli oldum. 2010 yılında engelli kadrosundan memur olarak göreve başladım. engel oranım %52 idi. değişen kanun ile %70 oranında rapor aldık. teknisyen kadrosuna geçiş yaptım. ön lisans mezunuyum bu sebeple tekniker haklarından yararlanabiliyorum. yeterli miktarda emekli maaşı olursa malullen emekli olmak istiyorum. malullen emekli ve engelli emekliliği durumları ve maaşlar ne olur benim durumum için. emekli maaşları konusunda bilgim yok. yazarsanız çok sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizin şartlarınız malulen emeklilik uygun gözüküyor. Ve malulen emeklilikle kademeli engelli emekliliği arasında ve hatta normal yollardan emekli olmak arasında alınan emekli maaşı açısından ciddiye alınır bir fark yok. Ben olsam eğer emekliliği düşünüyorsam direk malulen emkşliliği tercih ederdim. Bu arada eğer emekli olduktan sonra tekrar çalışmayı düşünürseniz malulen emekli olunca çalışma olanağınız olmayabilir. Detay için şu konuya bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f11/hangi-maluller-yeniden-calisabilir-29380/
Böyle bir durum olursa o zaman diğer şıkkı değerlendirmenizi öneririm.
Ayrıca bakınız:>> http://engelliler.gen.tr/f11/engellinin-emekli-maasi-yuksek-olur-29338/

Ali Palaz

Üye
Üye
iyi akşamlar. ben de sormak ıstiyorum. 01/07/1985 doğumluyum. 2005 yılında ilk sgk girişim 750 gün primim yattı. sağlıklı idim. sonra askere gittim. sonra hastalandim. böbrek nakli oldum. %52 engelli raporum ile iş kur aracılığıyla özel bir şirkette 240 gün daha çalıştım. sonra 06/09/2010 da e kpss ile kamuya atandim. vergi indirimi almak icin muracat ettim böbrek Nakillilerde oran değişikliğine gidildiği için %86 oran verdiler ve bu oranda vergi indirimi aldım. halen çalışıyorum. toplamda 11 yıl hizmet sürem ve 3150 gün primim var. en son aldığım sağlık raporunda ise diyabet başladığı için %92 engelli oranı var. Ağır özürlü ve bakıma muhtaç değilim.halen çalışıyorum. emeklilik için hangisi bana avantajlı olur acaba. şimdiden teşekkür ederim. gruba yeni üye oldum. tekrar herkese geçmiş olsun. selamlar

SM-J710FQ cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

hüseyinoral

Üye
Üye
Halil Bey çok teşekkür ederim cevabınız için. emekli maaş hesabında 9500 gün üzerinden hesaplanacak bizim maaşlar bildiğim kadarıyla. derece kademe de en üst seviyeden mi yoksa bulunduğumuz derece kademeden mi hesaplanacak? arada fark oluyor baya. ayrıca anladığım kadarıyla dul ve yetime yani geride kalan eş ve çocuklara malul aylığı geçmiyormuş. Durum böylemidir gerçekten? Eğer öyleyse ayrımcılık değilimdir?

edabilgin

Üye
Üye
(14 05 2013 işe başlama tarihi) (2. Derece) ağır özürlü 3 bin 960 gün pirim diyorsunuzya onu biraz açarmısınız

iyi günler halil bey ben 1998 yilinda memur olarak işe başladim. Işe başladiktan sonra % 46 oraninda engelli raporu aldim. Vergi indirim belgemle engelli emekliliğine müracaat ettim. Bugün öğrendiğim kadariyla dosyam ve raporum sağlik kurulundan çikmiş ve emeklilik işlemleri bölümüne gönderilmiş acaba bu durum raporumun onaylandiği anlamina mi geliyor. Bu konud beni aydinlatirsaniz çok sevinirim. Teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yani çok çok istisnai bir durum yaşanmazsa emekli olursunuz diye düşünüyorum.

edabilgin

Üye
Üye
Yani çok çok istisnai bir durum yaşanmazsa emekli olursunuz diye düşünüyorum.

Halil bey raporum sağlık kurulundan çıkmış ve kamu emeklileri daire başkanlığına gönderilmiş emeklilik servisine acaba onaylanmayan raporlar da emeklilik servisine gönderiliyor mu onaylanmasaydı işleme girmeden bana geri gelir miydi çok merak ediyorum bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirm

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Net bilgim yok eda hanım. Ama içinizi ferah tutun derim. Ben bi sorunla karşılaşacağınızı zannetmiyorum. Mutlu haberi bizimlede paylaşmayı ihmal etmeyin. :)

edabilgin

Üye
Üye
tabiki de paylaşırım iyşallah gerçekleşir yorumlarınız için çok çok teşekkür ederim

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Halil bey raporum sağlık kurulundan çıkmış ve kamu emeklileri daire başkanlığına gönderilmiş emeklilik servisine acaba onaylanmayan raporlar da emeklilik servisine gönderiliyor mu onaylanmasaydı işleme girmeden bana geri gelir miydi çok merak ediyorum bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirm

Kamudan emekli olmadım ama İlişiğinizi kurumdan kesmeden emekli edemezler,
Bunun için de, bunu size çalışırken tebliğ etmek durumdadırlar.
İmkan dahilindeyse Ankara'ya giderseniz bilgi verirler, İnşallah iyi haberlerinizi burada da paylaşırsınız.
Saygılar..

edabilgin

Üye
Üye
Kamudan emekli olmadım ama İlişiğinizi kurumdan kesmeden emekli edemezler,
Bunun için de, bunu size çalışırken tebliğ etmek durumdadırlar.
İmkan dahilindeyse Ankara'ya giderseniz bilgi verirler, İnşallah iyi haberlerinizi burada da paylaşırsınız.
Saygılar..

iyi günler halil bey ben eda bilgin dün mutlu haberi öğrendim.raporum emekli aylığı bağlama servisine gönderilmiş yani raporum onaylanmış sadece yazının bana gelmesini bekliyorum. yorumlarınız için çok teşekkür eder saygılarımı sunarım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gözünüz aydın eda hanım. İyi günlerde harçayın.

lıverpool

Üye
Üye
selamlar...ben 2010 yılında memur oldum, eski ssk günlerimle hizmet birleştirmesi yaptım ve şu an 18 yıllık hizmetim görünüyor... acaba emekli olmam durumunda yaklaşık kaç tl emekli maaşı alırım ?? 2008 sonrası göreve başlayan memurlara uygulanacak sistemde, şu an aldığımız maaşımızın % 30 civarı emekli maaşı alacağımız söylenmekte... bu konu hakkında bilginiz varsa yardımcı olun lütfen...şimdiden teşekkür ederim....

lıverpool

Üye
Üye
0 ( sıfır ) ÇIKIYOR SİSTEMDE ??? Ben zaten net maaş olarak kaç tl alacağımı merak etmiyorum halil bey...2008 sonrası memuriyete başladığım için çok düşük emekli maaşı alacağımız söyleniyor..1000 tl civarı gibi...sizin bu konuda bilginiz ya da duyumunuz var mı ??? ilginiz için tekrar teşekkür ediyorum...saygılarımla...

Tekerlekli Sandalye