Tüm Yönleriyle Engelli Memurun Emekliliği

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
A.S. Sn. kul_veysi,
sorularınızın bir kısmına da olsa cevap alabileceğiniz iki adres yapıştırıyorum. Buradaki ilgili yerleri doldurup hem emekliler hem memurlar için Temmuz 2015 maaş tutarlarını öğrenebilirsiniz.

Memurlar.Net

Memurlar.Net

zemferi

Üye
Üye
selam herkese.
Engelli memur Kuruma emeklilik dilekçesinin verdiği tarih ile emekli olup ilişik kestiği tarih arası sıhhi izinli sayılır denilmektedir. Doğru mudur? Nerede yazmaktadır?
bu konuda bilgisi olan var mı?
teşekkürler
saygılar

iremecrin

Üye
Üye
Merhabalar
benimde bir sorum olacaktı. Ben 05.01.2005 - 08.11.2012 yılları arasında özel sektörde teknik eleman olarak çalıştım. daha sonra 2012 yılında (12.11.2012) engelli kadrosunda tekniker olarak devlet memuru oldum.
Benim sormak istediğim şu;
1-sigortalık sürelerimi birleştirip memuruyetimde kademe ve derece ilermesi alabilirmiyim,
2-kademe ve derece konusunda tekniker olduğumdam özel ve memuriyet kadromdaki teknikerliğin aynı olmasımı gerekiyor.
3-sigorta sürelerimi birleştirdiğimde (birleşirse yaklaşık 12 yıl) memurlukta zorunlu emekliliğe zorlana bilirmiyim. yani 16 yılın doldu emekli olman gerekiyor derlermi.
bu konularda beni bilgilendirebilirmisiniz.

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Siz istemedikce talepte bulunmadıkca sizi kimse emekli edemez emekliliğe zorlayamaz. Diğer sorunuza gelince. nette şöyle bir döküman buldum. Umarım işinize yarar.

Özel sektörde geçen hizmetlerin memurun kazanılmış hak aylığına etkisi
Özel sektörde geçen hizmet sürelerinin Emekli Sandığı’ndan emeklilikte kuşkusuz yarar bulunuyor. Özel sektördeki süreleriniz memuriyete intibak ettirmeseniz dahi emekliliğe esas hizmet süresi olarak yararı var ve emekli olacağınız tarihin hesabında dikkate alınacak.

Özel sektördeki bu hizmetleriniz memuriyet intibakında da iki şekilde değerlendirilebilir. Şayet kamu işyerinde Teknik Hizmetler, Sağlık Hizmetleri, Avukatlık Hizmetleri sınıfları ile Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında ve basınla ilgili kadrolarda çalışanlardan iseniz ve özel sektörde yaptığınız iş de aynı unvan ve özellikte ise memuriyet dışındaki serbest olarak çalışılan veya resmi ve özel sektörde geçen süreler kazanılmış hak aylığınızda değerlendirilir. Kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesiyle emekliliğe esas aylık derecenizi de etkiler. Yani göreceli olarak daha çok aylık alır ve daha çok emeklilik keseneği ödersiniz.

Unutmamak gerekir ki yukarıda zikredilen sınıflarda çalışan personel dahi olsa eğer özel sektörde geçen çalışması aynı görevi ifa ederek geçmemişse sözgelimi kamuda daha sonra mühendislik yapan personelin özel sektördeki çalışması da mühendislik değilse bu hizmet de kazanılmış hak aylığında değerlendirilmez, sadece emekliliğe esas aylığını etkiler. Yani daha çok kesenek öder.

hakan60

Üye
Üye
Merhaba 18/12/1978 doğumluyum %63 engelli raporum var 28/06/2003 sigorta girişim var toplam da 3109 günüm var.10.03.2014 tarihinden itibaren Milli Eğitim de engelli kadrosunda memur olarak çalışmaktayım buradan da 585 günüm var bugün tarihi itibari ile .550 gün de askerlik yaptım Ne zaman emekli olurum erken emekli olmak için vergi indirimi almak zorunda mıyım şu an engelli kadrosunda çalışmam yeterli oluyor mu vereceğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi almak zorunda değilsiniz. Bu size kalmış bir durum. Zorunluluk olmayıp kendi tercihiniz yani. 16 yıl hizmet süresi ve 4320 gün prim sayısıyla emekli olursunuz.

hakan60

Üye
Üye
Kardeşim teşekkür ederim ben işyerine sorduğumda almak zorundasın dediler bunla ilgili bildiğin bir kanun maddesi vs varmıdır

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi zorunluluğu sadece 1 ekim 2008 öncesi işe giren SSK mensubu engelliler için geçerli. Onun dışında bağ-kur, emekli sandığı mensubu engelliler için böyle bir zorunluluk yok. Bi madde vardı ama şimdi bulamadım. Bulursam eklerim.

rainsoffire

Üye
Üye
Engelli memur emeklisi bir kişi daha sonradan 1999 yılı öncesi eski ssk'lı çalışmalarını 3600 güne tamamlayıp hem memur emekli maaşını hem de ssk emeklisi maaşını aynı anda alabilir mi?Böyle bir hakkı var mı?
Teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır. Önceki çalışma süreleri (ssk, bağkur) hizmet birleştirmesi adı altında birleştirilerek tek kurumdan emekli olunur.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Orda Ali Tezel'in bahsettiği emekli sandığından emekli olupta tekra emekli sandığına tabi olanların emekli sandığından aldıkları maaş kesilir ama SSK ya ödediklerinden ikinci bir emeklilik hakkı doğar diyor. Tabi SSK'nın ön gördüğü yeterli süreyi doldurmak koşuluyla.

rainsoffire

Üye
Üye
İşte ben de sizin ilk söylediğiniz gibi tek bir emekli maaşı bağlanır diye biliyorum. Acaba Ali beyin söylediği şey, hani önce emekli sandığından emekli olup, sonra maaşı kestirip ssk şartlarını da sağlayıp ikisinden de emekli olup iki ayrı maaşı alma işlemi, artık, 2008 1 Ekim sonrası emekliliklerde geçerli değil midir onu merak ediyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bilmiyorum. Ayrıca Ali bey, açıklamasında "hukuken" mümkün tabirini kullanmış. Birde danıştay kararı var. Yani Ali beyin söylediği şeyin gerçekleşmesi için hukuki süreç başlatılmalı. Benim anladığım o. Ayrıca bırakın bu şekilde çetrefilli işleri normal bir engelli emekliliğinde bile kurum (sgk) vatandaşa elli takla attırıyor. Kısaca ali beyin söylediği olabilir ama uzun uğraşlar gerektirir. Ayrıca garantiside yok bana göre.

rainsoffire

Üye
Üye
Haklısınız. Zaten maaşı kestirip SSK daki hizmetleri 3600 güne tamamlıyayım derken geçen süredeki maaş kayıpları, böyle çift maaş bağlansa bile uzun yıllar kendini amorti etmeyecektir de..
Teşekkürler..

hayrettin253

Üye
Üye
D.tarihi 22.01.1992
Engelli oranım : %84
03.07.2010 tarihinde ilk 30 günüm yattı. ve 31 .07.2010 tarihnde işten çıkış yapıldı.
Sonrasında 19.08.2013 tarihinde işe başladım engelli olarak .26.09.2014 tarihinde işten ayrılıp. 29.09.2014 tarihinde engelli memur olarak işe başladım. Hangi koşullara bağlı olarak benim emekliliğim hesaplancak_?

Buna ayrı olarak sgk da bildiğiniz üzere sigorta yaşı önemli . Son yapılan kararla birlikte sigorta tarihi başlangıcı staj için başvurulan tarihe geri çekildi.
24.09.2009 tarihinde staj girişim gözüküyor gün yok tabikide fakat başlangıç olarak memurlukta da sayılma ihtimali varmı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
16 Yıl hizmet süresi 4320 gün primle emekli olursunuz. Staj sigortasının emeklilik başlangıcı sayılıp sayılmayacağı, hangi koşullarda sayılacağı henüz netlik kazanmadı. Kanun teklifi kabul edilmiş fakat ayrıntılar henüz belli değil. O nedenle staj sigortasına ilişkin yorumda bulunmak için elimizde yeterli yasal dayanak yok.
http://engelliler.gen.tr/f11/mujde-staj-sigortasi-emeklilik-baslangici-sayilacak-27963/

hayrettin253

Üye
Üye
16 Yıl hizmet süresi 4320 gün primle emekli olursunuz. Staj sigortasının emeklilik başlangıcı sayılıp sayılmayacağı, hangi koşullarda sayılacağı henüz netlik kazanmadı. Kanun teklifi kabul edilmiş fakat ayrıntılar henüz belli değil. O nedenle staj sigortasına ilişkin yorumda bulunmak için elimizde yeterli yasal dayanak yok.
http://engelliler.gen.tr/f11/mujde-staj-sigortasi-emeklilik-baslangici-sayilacak-27963/

Tabloda 15 yıl üzerinden gözüküyor 15 yıl 3960 gün diyor ?
16 yıl nasıl oldu

Ayrıca sigorta başlangıç tarihide staja başlamış olduğum tarih olarak değişmiş . kanun geçmiş sanırım.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
15 yıl sonradan engelli olan memurlar için geçerli. siz engelli statüsünde girmediniz mi kamuya?

Tekerlekli Sandalye