Tüm Yönleriyle Engelli Memurun Emekliliği

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Lokman Ayva'nın müdahelesiyle eklenmiş bir düzenlemedir bu. Ali Tezel'in konuya ilişkin yazısını aktarıyorum aşağıya.

ESKİ MEMURLARDA GEÇİŞ SÜRECİ

5510 sayılı Kanun’un geçici 4 üncü maddesi ile;

1-5434 sayılı Kanun gereğince kanuni tabiriyle sakat kadrosu ile başlayan memurlar ile sakat kadrosunda olmamasına rağmen memur olmadan önce yüzde 40 ve daha fazla oranlı raporu olanlar 15 yıllık yani 5400 günlük süreyle emekli olmaktadırlar ve olmaya da devam edeceklerdir.

cenk14

Üye
Üye
1 Ekim 2008 tarihinde önce işe yasal tabiriyle “sakat kadrosunda” başlayan veya sakat kadrosunda işe başlamayıp 1 Ekim 2008 tarihi öncesi %40 ve üzeri sağlık raporu olanlar 15 yılda emekli olur. yukarıda yazdığınız bu madde 5510 sayışı kanunda yok nereden yazdınız bilgi verirseniz öğrenmiş olacağız

cenk14

Üye
Üye
sorduğum soru 5510 geçici 4. maddesii okuduğunuzda böyle bir şey göremiyorunuz sitenizde bu bilgiyi veriyorsunuz ancak maddeyi okumadan vermişsiniz

zemferi

Üye
Üye
Cenk Bey geçici maddeler geçerliliğini koruyor.onlara yürürlükte olduğu sürece de ifadeler geçerlidir.
buna dayanarak bu açıklamaları ben de memur arkadaşlara yapıyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@cenk14, sadece 5510 sayılı kanun değil 5434 sayılı Kanuna da atıfta bulunulmuş. Senin tabirinle "site yöneticileri" bu bilgilere dayanarak bunları söylüyor. Bilginin yanlış olduğunu düşünüyorsan ilgili kanun veya yönetmeliklere dayanarak yanlışımızı düzelt. Bir önemi varmı bilmem ama sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel'in yazısını bir kere daha paylaşıyorum. Bizim söylediğimizi Ali Tezel söylediğinde belki inanırsınız. :)
Ali Tezel - Sonradan özürlü olan memurlar da erken emekli olabilirler - HABERTÜRK

zemferi

Üye
Üye
Merhaba.Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var Halil Bey.
Bir memur arkadaşım
1989 da işe başlamış.Sağlıklı olarak.8 yıllık bir çalışması olmuş ve istifa etmiş.
2012 yılında engelli olarak TSK da işe başlamış.Engel oranı %57.
Diyabet hastası,10 yıldır tek ayak protez(diyabete bağlı ayak ampute edilmiş),gözlerde de diyabete bağlı sorunlar var.

Bu haliyle %57 engel raporu alarak göreve başlamış.
Şu an daha önceki çalışmaları ile 8 yıl 9 aylık çalışması var.
SORUM ŞU:
Bu kişi 2008 öncesi girişli olduğu için -sağlıklı iken-15 yılda erken emeklilik hakkına sahip midir?Yoksa 2012 girişi mi -engelli iken-baz alınır?Böylece 18 yılda mı emekli olur?
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA

zemferi

Üye
Üye
% 65 ile engelli kadrosundan işe giren bir memur,daha sonra geçirdiği bir trafik kazası sonucu ilk engeli ilave edilmeden kaza sonrası komplikasyonlarla %75 oran daha alıyor.
İşe girerken %60 ın üzerinde olduğu halde sonradan ilave hastalıklarla oranı daha da yükselen memurların durumu
-yine erken emeklilik hakkını mı kullanır yoksa çalışma gücü kaybı oranı değerlendirilerek sonuca göre malulen emekli mi edilir
SAĞLICAKLA KALIN.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@Zemferi soru baya baya karmaşık bir soru. Yanlış cevap vererek sizi yanlış yönlendirmek istemem. O nedenle bu soruya cevap veremiyorum. Konuya ilişkin tecrübesi olan arkadaşlar varsa konu altına yazsınlar lütfen..

zemferi

Üye
Üye
Biliyorum Halil Bey.Çok karmaşık.SGK ya sordum ama cevap gelmedi.Bilgisi olan olur da cevaplarsa sevinirim.En azından böyle bir durumu yaşayan biri çıkar sa...
saygılarımla

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Sayın zemferi,
Biz engellilerde iki çeşit emeklilik var:
1 MALÜLEN EMEKLİLİK: Bir vatandaş herhangi bir arızası/sakatlığı olmadan bir işe girerse ve SGK’ya bu işten dolayı primleri işverenince yatırılırsa ve bundan misal 1 ay sonra hastalanıp/sakatlanıp %60 ve üzeri bir oranda rapor alabilirse malülen emekli olabilir.(AMA doğuştan engelli biri hiçbir koşul altında malulen emekli edilmez.) Ali Tezel’in örneğidir ‘kazalı araca sonradan kimse kasko yapmaz ‘.
• Malulen emekliler sgk’ya prim ödeyerek çalışamazlar. Çalışırlarsa emekli maaşlarını kestirirler, emekli maaşlarını kestirmeden çalışan malulen emeklilerin bu durumu tespit edilirse kurum maşalarını keser ve haksız aldıklarını faiziyle geri alır. (bu durumun da istisnaları vardır ama genel olarak durum budur.)
• Malülen emeklilikte belli sürelerde kontrol muayenesi yapılır(genellikle) ve özür oranı %60’ın altına düşen emeklilerin (sen iyileşmişsin git çalış denerek?) emekli maaşları kesilir/kesilebilir.
2 ENGELLİ ERKEN EMEKLİLİĞİ: Bir vatandaş %40 ve üzeri bir engelli raporuyla ve belli bir hizmet süresiyle ve belli bir prim ödeme gün sayısıyla engelli erken emekliliğine hak kazanır. Bu durumda ilk işe girdiği tarih ve özür oranına göre değişkenlik gösterir.
* Engelli erken emeklisi olanlar emekli maaşları kesilmeden (kamu haricinde) SSk/Bağkur primleri ödeterek/ödeyerek çalışabilirler.
*kontrol muayenesine tabi tutulmazlar(?)(benim kontrol muayene durumumdan ötürü maluliyet maaşım kesildi. )
Saat. 21:37:08’de sorduğunuz soru için:
TSK’da çalışan arkadaşınız çalışamadığını/artık çalışmaya gücünün yetmediğini beyan edip malulen emeklilik isteme hakkına sahiptir. Çalışmak istemiyorsa bu hakkını kullanabilir ama yukarda yazdığım üzere malulen emeklilik biraz dezavantajlıdır. Gücü yetiyorsa erken engelli emekliliği hak edip öyle emekli olmak lehine olacaktır.
Saat. 21:42:43’te sorduğunuz soru için:
1-Memur (veya SSK’lı/Bağkur’lu) olmadan önce engelli olduysanız malulen emekli olamazsınız.
2-bu durumda zaten erken engelli emekliliğini beklemekten başka yolu da yoktur.
İncelemeniz için bir tane link yapıştırıyorum. Oradan daha detay bilgilere de ulaşabilirsiniz.
Geçmiş olsun. Saygılar..
AliTezel.com - HABERT

hamaslan

Üye
Üye
mrb,ben 12-10-1994 yılında devlet memuru olarak işe başladım normal kadro ile yıllar sonra vergi indirimi için başvuruda bulundum ve geçen yıl 2013 de gelir idaresi tarafından raporum %40 olarak onandı ve vergi indiriminden faydalanmaya başladım.şimdi bu raporla emekli olmam mümkün mü ya da ne yapmam gerek.tşk

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, siz sonradan engelli olan memur kapsamında emekli olacaksınız. Buna göre 6 bin 480 günü tamamladığınızda kuruma emeklilik için müracaat edeceksiniz.

hamaslan

Üye
Üye
Merhaba, siz sonradan engelli olan memur kapsamında emekli olacaksınız. Buna göre 6 bin 480 günü tamamladığınızda kuruma emeklilik için müracaat edeceksiniz.

peki bu durumda yaşı beklemem gerek mi yoksa ikramiye ve maaşımı alabilir miyim( ayrıca ben radyoloji teknikeriyim yani riskli birimde çalışıyorum,12 ekimde 20 yılım doluyor yani 7300 gün ediyor ve bu süre 25 yıl üzerinden hesaplanıyor)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelli emekliliğinde yaş şartı aranmaz. Direk emeklisiniz yani. :)
İkramiye alırsınız tabiki...

ssgungor

Üye
Üye
engellilik orani ve emeklilik surem

Merhaba benim sorunda şöyle olacak2002 yılında 5 gün 2004 yılında 145 gün olmak üzere 150 gün ssk prim günüm ödenmiş durumda.2008 yılı mart ayında memuriyete başladım. 2006 yılında derin ven trombozu teşhisi yle akcigere pıhtı attı. Aynı hadise 2007-2008-2010-2011-2013 yıllarında tekrarlandı.bunun yanında aynı sürelerle başlayan tip 2 diyabetimde bulunmaktadır.engel oranı tablosunda tekerrur eden trombozlar oranı %60,diabetes mellitus tip 2 şeker hastalığı içinse %20 gorunmekte,engellilik oranın ne olur?
Bunun yanında mart 2008 de ise başlamış olmama rağmen engellilik raporu için başvuruda bulunmadım.Yeni basvuracagim. Engel durumunun 2006 yılında başladığını ispat edebiliyorum.PAMUKKALE universitesi tip fakültesi hastahanesi tarafından takip ediliyorum baslangic tarihinden bu güne.yeni alacağım raporla emeklilik suremin ne olacağını ogrenebilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer tek hastalıktan %60 ve üzeri bir rapor alırsanız 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün primle emekli olursunuz. Bu arada memuriyete -yasal tabiriyle- sakat kadrosundamı başladınız?

ssgungor

Üye
Üye
normal statü ile işe başladım vergi indiriminede yeni başvuracağım!

Tekerlekli Sandalye