Türkiye Aile Destek Programı

Mertyigit

Üye
Üye
Sosyal yardim aliyormusunuz evet e tiklicaksiniz ben herangi bi geliri yok u isaretledim sosyal yardim bi gelir degildir yatdim ismi ustunde ama yinede alinan sosyal yardimin toplamini yazdim gelire annem baban 1085 er lira aliyo bende 865 3000 lira yazdim gelire
Ne yazarsanuz yazin sistemde yardimlar gelirler hersey gozukur zaten ukalalik etmiyimde biz herturlu aliriz yanilmiyimda evde kira sosyal yardimlardan baska bi gelirimiz yok

• Beğen
Reactions: 555

Ali1984

Üye
Üye
arkadaşlar 2 konu var bu yardıma başvururken geliri soruyor engelli ve bakım maaşı var gelir olarak geçer mi ? bi de sosyal güvence varmı diye soruyor yeşil kart var. var mı yok mu diyecez şaşırdık . başvuran arkadaşlar gelir ve sosyal güvence yi ne olarak işaretledi. yardım edermisiniz lütfen
evet. bence çok önemli herkes iç

Sosyal yardim aliyormusunuz evet e tiklicaksiniz ben herangi bi geliri yok u isaretledim sosyal yardim bi gelir degildir yatdim ismi ustunde ama yinede alinan sosyal yardimin toplamini yazdim gelire annem baban 1085 er lira aliyo bende 865 3000 lira yazdim gelire
Ne yazarsanuz yazin sistemde yardimlar gelirler hersey gozukur zaten ukalalik etmiyimde biz herturlu aliriz yanilmiyimda evde kira sosyal yardimlardan baska bi gelirimiz yok
mert bey
Yaşadığınız adreste (ikamet ettiğiniz) hâlihazırda zorunlu askerlik hizmetini (yedek subay, astsubay, uzman er/erbaş, sözleşmeli er hariç) yerine getiren birey var mı?
EVET HAYIR burda ne demek isteniyor yani askerliğini yapmış bitirmiş onu mu soruyor ya 'da şu an askerde olan bir aile üyesi var mı onu mu ?

iLLeqaL

Üye
Üye
Yaşadığınız adreste (ikamet ettiğiniz) hâlihazırda zorunlu askerlik hizmetini (yedek subay, astsubay, uzman er/erbaş, sözleşmeli er hariç) yerine getiren birey var mı?
EVET HAYIR burda ne demek isteniyor yani askerliğini yapmış bitirmiş onu mu soruyor ya 'da şu an askerde olan bir aile üyesi var mı onu mu ?

Şu an bulunduğun adreste askerde olan aile üyesi var mı ondan bahsediyor. Eğer şu an yaşadığın adreste zorunlu askerlik yapan biri yoksa Hayırı işaretle.

iLLeqaL

Üye
Üye
Başvuruyu siz yapacaksınız. Doğalgaz yardımı da başvuru şeklinde olmuştu.

Mertyigit

Üye
Üye
Illegal kardes öbur sitedekilerin engellilikle bi alakalari yok engellileri hukumete karsi kiskirtan chp ajani onlar

Mertyigit

Üye
Üye
E devlet te sistem kitlendi acilmiyo sosyal yardimlar yigilma oldu heralde
Nerdeyse 100 de 50 ye yakin zam alcaz hala kışkırtıyolar ya

iLLeqaL

Üye
Üye
Aile Destek Programı

Aile Destek Programı

Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, Haziran 2022-Mayıs 2023 döneminde en fazla 12 aylık süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım tutarları ile aylık periyotta desteklenmeleri sağlanacaktır.

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir. Başvuran kişinin;

• Türk vatandaşı olmaması,
  • Mavi Kart sahibi olması,
  • Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
  • 18 yaşından küçük olması,
  • Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır.

Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.

Aile Destek Programı kapsamındaki geçerli başvurular, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir seviyesinin belirlenmesi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler, bu tespiti takip eden ödeme dönemi itibarıyla söz konu destek programından yararlanabilecektir.

Hak sahibi hanelere sağlanacak destek tutarları, hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin dâhil olduğu gelir aralıkları göre belirlenmiştir. Bu kapsamda aşağıdaki tabloda yer alan kişi başına düşen gelir tutarı aralıklarına göre;

Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL)Aylık Destek Tutarı (TL)
450 TL ve altı600
450 TL üzeri ─ 772,60 TL ve altı550
772,60 TL üzeri ─ 1.095,20 TL ve altı500
1.095,20 TL üzeri ─ 1.417,80 TL’den az450

450 ile 600-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Mayıs ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Haziran ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir.

Hak sahiplerinin ve hanelerinin sosyoekonomik durumlarında Aile Destek Programı hak sahipliğini etkileyecek nitelikte değişiklik olduğunun sistem ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespiti halinde söz konusu destek programı ilgili hane için durdurulacak olup bu şekilde desteği durdurulan hanelerin ihtiyaç sahipliği durumunun yeniden tespiti halinde Aile Destek Programı yeniden başlatılacaktır.

Bunun yanında Aile Destek Programı başvurusu reddedilen kişilerin sosyoekonomik durumlarının değişmesi ihtimaline istinaden kişilere söz konusu destek programı kapsamında yeniden başvuru yapılması imkânı tanınmıştır.

mt_44

Üye
Üye
Hane geliri olarak evde bakım yardımı gelir olarak yazılacak mı

Mertyigit

Üye
Üye
Yasli engelli maaslari bayramdan önce odenicek diyo baskan zaten normaldede bayram oncesine dekgelio maaslar 9 u cumartesiye dekgelince zaten cuma veriliyo 2022 yardimlari bayramdan once odenicek diyo ben bisey anlamadim anlayan varsa iza etsin

Rabia çalışkan

Üye
Üye
Yasli engelli maaslari bayramdan önce odenicek diyo baskan zaten normaldede bayram oncesine dekgelio maaslar 9 u cumartesiye dekgelince zaten cuma veriliyo 2022 yardimlari bayramdan once odenicek diyo ben bisey anlamadim anlayan varsa iza etsin
Yaşlı ve engelli maaşları denildi bunun içinde 2022 maaşları da var çünkü bildiğim kadarıyla yaşlı ayliklariyla 2022 ayliklari ayni gruba giriyor yanlış biliyorsam düzeltin arkadaslar

gececi01

Üye
Üye
hocam anlamayacak bir şey yok 8 temmuz cuma günü muhtemelen tüm maaşlar ödenecek
1-çalışan memur
2-emekli memur
3-işçi emeklisi
4-yaşlı dul engelli
5-muhtemelen evde bakım da ödenir
6-aile destek maaşlarının da ilki temmuzda ödenecek dedi ama bayramdan öncemi sonramı bilemem

sadece muamma olan şu cumhurbaşkanı memur maaşlarının 8 temmuzda ödeneceğini söylerken zam farklarıda dahil dedi acaba engelli maaşlarıda zam farkı ilemi alır yoksa ağustostamı alırız zam farkını

Mertyigit

Üye
Üye
Gececi kardes memurlara dedi 8 inde zamli olarak yatcak diye
Engelli yasli maaslarida bayramdan once odenicek dedi 8 inde demedi
4 unde aciklama olur buyuk ihtimal belki 5 iyle 8 arasi oderler zamli olarak

edo24

Üye
Üye
engelli evde bakım maaşı yaşlılık maaşı bayram öncesi tahmini 4-7 arası memurların maaşları zamlı olarak verilecek diğer zamlı maaşlar ağustos ayında verilecek

sekobaba

Üye
Üye
Eve falan mi gelip bakıyorlar nasıl oluyor

Tekerlekli Sandalye