2022 maaşı almak için gerekli evraklar

gececi01

Üye
Üye
[MENTION=22912]nasip[/MENTION] 2022 maaşı alıyorsanız maaşınız yükselmez

sayın Halil Yılmaz geçmiştede bu konuyu birkaç defa açtım lakin kulağıma yine yeni bir bilgi geldi

adana organize sanayide atölyesi olan bir dostum abisini sgk lı yapmış yanında her ay düzenli olarakta sgk primini yatırıyor lakin abisi aynı zamanda 1450 tl engelli maaşı alıyor ben itiraz ettim kendisine böyle bir şeyin mümkün olmayacağını ancak kendileri şiddetle karşı çıkarak abisinin yanında sgk lı ve aynı zamanda engelli maaşı aldığını belirtti ben özellikle evde bakım maaşı olabileceğini belirttiysemde engelli maaşı dediler hemde %42 oranı ile ve kendisi kullanması şartı ile de engelli aracı almış benimde sgk mı yapacak ancak kızımın engelli maaşı kesilirmi

septik

Editör
Editör
[MENTION=4669]gececi01[/MENTION]

Engelli maaş oranları zaten belli, en yüksek %70 ve üzeri 763 tl, evde bakım maaşıda belli, yazınızdaki gibi haklısınız öyle birşey münkün değil.

Büyük ihtimalle vergi indiriminden emekli oluştur diyecem çünkü malül olsa enaz %60 tek bir hastalığa bağlı oran olması lazımken %42 ile araç alımı söz konusu.

Bu sefer soru değişiyor, sgk lı olması engelli maaşına engel, emekli olsa sgk primi yatırmasına gerek yok.

Bence kafaları karışmış. söyledikleri şeyler tutarsız.

Şermin saygı

Üye
Üye
Merhaba,bi konuda desteğinize ihtiyacım var bana bilgi verirseniz sevinirim.Abim %70 zihinsel engelli raporlu...kaç seneden beri 2022 engelli aylığına bağlanması için başvuru yaptığımız halde red alıyoruz. Annem evde tek çalışan 2400 tl maaş alıyor ,babam çalışmıyor ve SSK sı yok emekli olabilme durumuda yok. Evleri kira başka bi yerden gelirleride yok. Bu gelir nasıl hesaplanıyor? Çok zor geçiniyorlar neden maaş bağlanmıyor anlamıyorum...bu konu hakkında bilginiz var ise paylaşabilirmisiniz lütfen...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
hanede kişi başı gelirin 609 TL yi geçmemesi gerekiyor. ona göre hesaplayın.

Ertug

Üye
Üye
Merhaba,

İyi ve sağlıklı sabahlar dilerim. % 62 engelli raporum mevcut ama ağır engelli yada bakıma muhtaç diye bir ibare yok.
Ancak günümüz şartları ile asgari ücret maaş almaktayım buda hali ile ev kirama faturalarıma yememe ve içmeme gidiyor.
Çocuğum bu sene okula başlıyor, asgari maaş haricinde hiç bir gelirimiz yok. Bunun ile ilgili bir yardım alabilir miyim, engelli raporuna istinaden?

septik

Editör
Editör
[MENTION=25554]Ertug[/MENTION]

Çalışıyor olmanız engel açısından sadece vergi indirimi, erken emeklilik sağlar, ayrıca maddi anlamda sydv başvurusu yaparsanız şartlarını incelenir ve durumunuza göre desrek sağlanabilir.

Kasım ayında onaylandığı zaman aylığınız aralık ayından itibaren içerde birikmeye başlar mart maaşıyla birlikte yaklaşık iki dönem parası alırsınız.

[MENTION=25554]Ertug[/MENTION]

Çalışıyor olmanız engel açısından sadece vergi indirimi, erken emeklilik sağlar, ayrıca maddi anlamda sydv başvurusu yaparsanız şartlarını incelenir ve durumunuza göre desrek sağlanabilir.

Septik bey merhaba.
Bir konuda yardımınızı istiyorum
%90 zihinsel engelli raporu olan bir kardeşim var. Kardeşim üzerine araç almak istiyorum.
Kardeşimin vasisi babamdır. Ailenin oturduğu hanede annem babam ve engelli kardeşimle beraber 3 kişi kalmaktadır. Emeklilikle alakalı bir maaşları yada gelirleri yoktur.
%90 engelli olan kardeşim engelli maaşı almaktadır. Kardeşime evde bakım maaşı olarak annem maaş almaktadır.
Babam %40 raporu vardır ve babamda engelli maaşı almaktadır.
Askında sorum şudur ben kardeşim üzerine engelli araç alabilirmiyim.
Araç alırsam kardeşim annem ve babamın almış oldukları maaşlarda kesinti Yapılırmı.

septik

Editör
Editör
[MENTION=25587]ceyhun_kose01@hotmail.com[/MENTION]

Normal şartlarda hanedeki engelli bireylerin üzerine araç alınmasıyla o haneye alınan aracın kasko değerinin 120/1 i gelir olarak sayılması gerekiyor. 2022 Engelli yönetmeliğinde böyle belirtilmişsede uygulamada bir çok engelli arkadaşımızın gelir krıterini aşmamalarına rağmen araç alınması ile birlikte engelli maaşları kesilmiştir.

Linkteki son bir kaç açıklamayı okursanız https://engelliler.gen.tr/f7/2020-y...elir-701-tl-oldu-34779/index3.html#post175847 aydınlatıcı olabilir.

okatur

Üye
Üye
[MENTION=25587]ceyhun_kose01@hotmail.com[/MENTION]

Normal şartlarda hanedeki engelli bireylerin üzerine araç alınmasıyla o haneye alınan aracın kasko değerinin 120/1 i gelir olarak sayılması gerekiyor. 2022 Engelli yönetmeliğinde böyle belirtilmişsede uygulamada bir çok engelli arkadaşımızın gelir krıterini aşmamalarına rağmen araç alınması ile birlikte engelli maaşları kesilmiştir.

Linkteki son bir kaç açıklamayı okursanız https://engelliler.gen.tr/f7/2020-y...elir-701-tl-oldu-34779/index3.html#post175847 aydınlatıcı olabilir.
Ne demek araba olursa kesiliyor öyle ise gelirin önemi kalmaz hiç bir gelirim yok şimdi araba var diye maaşa müracaat edemeyecekmiyim ben

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

septik

Editör
Editör
[MENTION=3970]okatur[/MENTION]

Yukardaki yazımın alıntısında arabanız varsa 2022 engelli maaşı alamazsınızmı yazıyor?

Gidin müracaatınızı yapın, gelir krıteriniz uygunsa maaş bağlanır. Yukardaki alıntıda 2022 maaşı alınırken araç alınması halinde 2022 maaşlarının kesildiğini yazanlar oldu dolayısı ile bir uyarı mahiyetinde açıklama.

gececi01

Üye
Üye
Ne demek araba olursa kesiliyor öyle ise gelirin önemi kalmaz hiç bir gelirim yok şimdi araba var diye maaşa müracaat edemeyecekmiyim ben

sosyal yardımlar konusunda hedef vermemek için her şartı irdelemektir 2015 yılında bir araç aldım aynı yıl işten de çıkarıldım kalp krizi geçirdim hiç bir sosyal güvencem yoktu tam 5 yıl sigortasız çalışmadan boşta kaldım 6 nüfus ailede 12 defa müracat ettim hanede araç kaydından dolayı yeşilkart odun kömür sartlı eğitim ve sağlık ne varsa hepsi red edildi aylık ilaçlarım 500 tl idi 2 ay başkaları aldı kalan 8 ay facebook tan topladım burayada yazdım ama ilgilenen olmadı 3 ay önce aracın 5 yılı doldu sattım borçlarımı ödedim yeşilkarta başvurdum verdiler ama kılı 40 yararak ardından engelli maaşına başvurdum onay çıkmak üzere kömürde onaylandı sosyal yardım vakfını devlet demekki çok sıkıştırıyor ki adamlar ince eleyip sık dokuyorlar aracın 120/1 ni gelire ekleyeceklerine tamamını eklemişler sgk ya gittim aylık 9000 tl gelirim olduğunu öğrendim sosyal yardıma gittim 9000 gelir nereden geliyor dedim evlenip gitmiş soyadı değişmiş kızımın dahi 3 yıl önce bekarken aldığı staj ücretini dahi gelire yazmışlar böyle bir aymazlık olabilirmi oğlumun stajından tutum evde bakım maaşı aracın fatura bedeli olan 90 bin tl den tutun yıllar önce serbest iş yapıyorum demişim onu dahi yuvarlama yapmışlar daha ne söyleyimki

araç alın engelli maaşınız kesilmez ama unutmayın ki çok sıkı bir gözlem altına alınacaksınız yani aracınız var diye sosyal yardımların zerresinden yararlandırmayacaklar her an herşey olabilir ben artık güvenmiyorum

okatur

Üye
Üye

Yukardaki yazımın alıntısında arabanız varsa 2022 engelli maaşı alamazsınızmı yazıyor?

Gidin müracaatınızı yapın, gelir krıteriniz uygunsa maaş bağlanır. Yukardaki alıntıda 2022 maaşı alınırken araç alınması halinde 2022 maaşlarının kesildiğini yazanlar oldu dolayısı ile bir uyarı mahiyetinde açıklama.
Galiba devlet sildi bütün engellileri türkiyeden ne halleri varsa görsün dedi

septik

Editör
Editör

Yok silmiyor, yasal hak. Fakat 2022 engelli maaş alma şartlarını çok ağırlaştırdılar, bu devirde bir kişi 701 TL geliri aşmayacak demek bile maaş almaya en büyük engel ki malın, mülkün, aracın varsa maaş almak çok daha zor.

Barıs3527

Üye
Üye
Bi konuda bilgi edinmek istiyorum
Annem ve babam ayri bir evde yasiorlar ben ise ayri bir evde babam %70 engelli ayligi alior hic bir gelirleri yok o ayliktan baska ve annem 65 yaslilik maasi alabilirmi ve anneminde hic bir geliri yok cevaplarsabiz sevinirim tesekkurler...

septik

Editör
Editör
[MENTION=25826]Barıs3527[/MENTION]

Sydv na başvurusunu yapsın, gelir testine tabi tutuluri şartları uygunsa 65 yaş maaşı bağlanır.

CYBER

Üye
Üye
merhaba [MENTION=3734]septik[/MENTION] 1 ay önce 2022 engelli aylığı başvurusu yaptım fakat halen sonuçlanmadı ve sistemde de görünmüyor acaba basvurumu almamışlar mı?

evde 3 kişi kimse çalışmıyor

sadece 1.250 tllik ölüm aylığı var ve ev kira

septik

Editör
Editör
[MENTION=26049]CYBER[/MENTION]

Şahsen gidip müracaat ettiğinize göre başvurunuzun alınmaması söz konusu olmaz. Gecikmesinin sebebini hafta içi mesai saatlerinde başvuru yaptığınız sydv nı arayıp bilgi isteyebilirsiniz.

2021 Ocak ayı itibarı ile eskiden 701 TL olan muhtaçlık sınırı 852 TL na çıktı dolayısı ile mutaçlık sınırına takılanların bir kısmı 2022 müracaatları yapıyordur, bundan kaynaklı bir yoğunluk varsa süreç uzayabilir, siz telefon ederek durumunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenmeye çalışın, belirttiğiniz şartlarda büyük ihtimalle 2022 engelli maaşınız bağlanacaktır.

CYBER

Üye
Üye
[MENTION=3734]septik[/MENTION] bu arada Pndemi sosyal destek basvurum uygun görülmüş ödemeler ne zaman yapılır ve bu alacağım ödeme 2022 engelli aylığına etki eder mi?

Tekerlekli Sandalye