2022 Maaşları Kesilmek İsteniyor! Haksızlığa Dur de!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şimdilik iyi gidiyoruz arkadaşlar. Konuyu sürekli gündemde tutarsak 1-2 ay içinde olumlu spnuçlar alacağımızı umuyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar kardeşim adına BİMER e yolladığımız e-maile şöyle bir cevap geldi. Gelen cevap açıkcası kafamı karıştırdı. Cevapta 2022 maaşı alabilmek için "18 yaşından büyüklerin kendi gelirlerinin aylık ortalamasına bakılacağı" belirtiliyor. Yönetmelikte bu yönde bir madde göremedim ben. Şimdilik fazla yorum yazmadan gelen maili paylaşıyorum.

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
BÜTÇE VE MALİ KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Sağlık ve Sosyal Güvenlik, İş Hukuku, Mahalli İdareler Ve Kit Dairesi
(Başbakanlık İletişim Merkezi)

Sayı : 74039676-115625-9
Konu : Osman YILMAZ

BİMER TARİH VE SAYISI : 07.01.2013/17131

Sayın Osman YILMAZ

Yukarıda BİMER tarih ve sayısı belirtilen bilgi edinme başvuru formunun incelenmesinden, 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun ek 1 inci maddesine göre özürlü aylığı bağlanabilmesi için esas alınacak kişi başına düşen gelir miktarının 2013 yılında ne kadar olduğu ve özürlülere 2013 yılında ödenecek aylık miktarları hakkında bilgi talebinde bulunduğunuz anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere, 2022 sayılı 65 yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun ek 1 inci maddesinin birinci fıkrasında;

“65 yaşını doldurmamış olmakla birlikte;

a) Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, 18 yaşını dolduran ve kanunen bakmakla mükellef kimsesi* bulunmayan özürlülerden; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanlara, bu Kanunun 1 inci maddesine göre belirlenecek* aylık tutarının % 300'ü tutarında,

b) 18 yaşını dolduran, kanunen bakmakla mükellef kimsesi olmayan ve herhangi bir işe yerleştirilememiş olan özürlülerden; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu Kanunun 1 inci* maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanlara, bu Kanunun 1 inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 200'ü tutarında,

c) Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olduğu halde, kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakını bulunanlara, bakım ilişkisi fiilen gerçekleşmek kaydıyla bu Kanunun 1 inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 200'ü tutarında, Aylık bağlanır.” hükmüne yer verilmiştir.

Diğer taraftan, 25.01.2013 tarihli ve 28539 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesinin ikinci fıkrasında;

“2 nci maddenin birinci fıkrasının (a), (b), (c) ve (ç) bentleri kapsamında, sistem üzerinden yapılan sorgulamalar ve sosyal incelemeden elde edilen verilere göre;

a) Hangi ad altında olursa olsun sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar ile isteğe bağlı prim ödeyenler dahil olmak üzere sosyal güvenlik kurumlarına uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olmayı gerektirecek şekilde bir işte çalışanlar,
b) 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılanlar,
c) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olanlar,
ç) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde mahkeme kararıyla veya bir mevzuat gereği bağlanmış devamlı bir geliri bulunanlar,
d) Herhangi bir şekilde muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde devamlı gelir sağlayan ya da sağlaması mümkün olanlar,
e) Kamu veya özel kurum ve kuruluşlarda iaşe ve ibateleri dâhil olmak üzere sürekli bakımı yapılan veya yaptırılanlar,
f) Malları ve gelirleri devredilerek bir sözleşmeyle gerçek veya tüzel kişilerce kendilerine bakılanlar,

aylığa hak kazanamaz.” denilmektedir.

Buna göre, 2022 sayılı Kanun çerçevesinde özürlü aylığı bağlanabilmesi için başvuruda bulunanlardan 18 yaşından büyük olanlar için kendi gelirlerinin aylık ortalamasına, 18 yaşından küçük olanlar için ise özürlü kişiye bakmakta olan kişinin aylık gelir ortalamasına bakılmaktadır. Muhtaçlığa esas alınan aylık ortalama gelir tutarı ise, 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardır. Bu tutar, 2013 yılı Ocak-Temmuz dönemi için (1620* 0,073837) 119,62 TL’dir.

Öte yandan, 2013 yılı Ocak- Temmuz döneminde %40-%69 oranında özürlü olanlar ile 18 yaş altı bakmakla yükümlü olunan özürlü yakını olanlara 251,19 TL (Eködeme dahil), %70 ve üzeri oranda özürlü olanlara ise 376,79 TL (Ek ödeme dahil) aylık ödenecektir.

Bilgilerini rica ederim.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
''Öte yandan, 2013 yılı Ocak- Temmuz döneminde %40-%69 oranında özürlü olanlar ile 18 yaş altı bakmakla yükümlü olunan özürlü yakını olanlara 251,19 TL (Eködeme dahil), %70 ve üzeri oranda özürlü olanlara ise 376,79 TL (Ek ödeme dahil) aylık ödenecektir. ''

Selam Arkadaşlar,

% 70 ve üzeri engeli olan kişilere yapılacak olan yardım yani evde bakım maaşı gerçekten de 376,79 tl midir ki bu maaşı alacak olan kişi çalışamayacak durumda , başkasının yardımına ihtiyacı olan ve geliri olmayan kişidir öyle mi? Yoksa ben mi hala kabullenmek istemiyorum bu kadar düşük bir yardım ne yardımıdır ?

Engelli olan kişi engelinden sorumlu olmadığı halde nasıl yaşama hakları bu kadar engellenebilir ki ben gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum.

Bir de çalışabilecek durumda olan hiç kimsenin sırf bu maaşı alabilmek için yüksek oranlı rapor alacağına da inanmıyorum. Hatta bazen bu ülkede bu kadar mı bir engelli engellenebilir diye düşünüyorum ama ne yazık ki gidecek başka vatan yok ! Bu vatan, bu topraklar bizim ve bizlere hakkımız olanı vermemekte direnenlere karşı birlik ve beraberliğimizin gittikçe katlanarak artması tek tesellim olmakta.

Duymak istemeyenlere inat, yükselen sesimizin katlanarak artması dileğimle,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evde bakım değil ceylancım. 2022 maaşı.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
O halde daha kötü değil mi? Yani ayda sadece 2022 adı altında yok ya şaka olmalı :((( gerçek olamayacak kadar düşük...

Sayın Yöneticim , değerli kardeşim olmaz bu kadar ya...bak okumıcam çünkü isyanlarım başlıyor sonra tansiyonum yükseliyor ve ben üzüntüden hasta oluyorum.

imq

Üye
Üye
benimde kafam kaıştı yayınlanan yeni 2022 genelgesinde hatamı var?yada sadece 18 yaş altı olanlarımı kapsıyor bazı madeleri? not sn admin sizin bimer'e atığınız e-maile de 6.made (komşu sorgulaması)için bişey yazmadınızmı onunla ilgili bir cevap yazmamışlar engellileri mahle içinde pisikolojik duruma sokucak bir yonetmeliktir bunu için aç kalamaya razıyım yeterki şu madeyi kaldırsınlar...

safari_054

Üye
Üye
MUSTAFA ŞÜKRULLAH AYDIN 331484.....
SAKİNE IŞIK 117558.....
EMRAH SELÇUK 253825.....
KENAN ÇAVUŞOĞLU 637541.....
OLCAY KEFELİ 373611.....
MELEK ASUMAN ERGÜVEN 469243.....
ŞEHMUS KILINÇ 433273.....
HALİL TAPAN 143124.....
ABDURRAHMAN ALTUN 344030.....
GÖZDE BULUT RAMAN 455380.....
SEBAHAT ŞAHİN 157013.....
OLCAY KEFELİ 373611.....
KENAN ÇAVUŞUOĞLU 637541.....
HİLMİ ERGÜVEN 469273.....
İSMAİL ÖKTEN 278629.....
ŞERİF ORHAN 395560.....
İBRAHİM DOĞAN 145970.....
ŞAHİN ALTUN 343427.....
NURETTİN ŞAHİN 157043.....
SAİM TUĞLU 123504.....
HİKMET KÖSTEK 290895.....
AZİZ BAYAR 273943.....
HALİL TAPAN 143124.....
BEKİR GÜNDÜZ 452230.....
TUFAN TURNA 204880.....
FAHRİ KARSLI 174140.....
YILMAZ PAMUKÇU 127524.....
HÜSEYİN ÇEBİ 459528.....
CENGİZ SEFER 259608.....
SAMİ ÜZMEZ 377422.....
TAYFUN CANBAZOĞLU 568930.....
MÜSLÜM AYTEMUR 588822.....
Ö.DOĞAN ERTUNÇ 302780.....
ZAİR GEZMEN 430184.....
DUYGU KAPTAN 353270.....

ve DAHA FAZLASIYLA SADECE ADINI VBVS BİLDİĞİM T.C. NUMARASINI VERMEYİP DE DESTEKLEYEN

İLELEBET ABİLERİM KARDEŞLERİM BACI ve ABLALARIMA-DA BURADAN İÇTENLİKLE SEVGİ ve SAYGILARIMI SUNARIM.....

04.02 ptesi-ye kadar YOLA DVM DİYCEM UMARIM ÇORBADA TUZUM OLUR.....
30-01-13--02-e kadar (YÜCE ALLAH-a EMANETSİNİZ)
----------------------------------------------
BAZILARI KİLOMETRELERCE UZAKTA OLMASINA RAĞMEN

BEN YANINDAYIM DEDİĞİNDE

YANINDAYMIŞ GİBİ HİSSETİĞİN İNSANLAR VAR YA

-------ONLAR İYİ,Kİ VAR-------

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@img, bimer'den gelen cevabı bende tam olarak anlayamadım. Cevap yazan kişi yönetmelikten habersiz olabilir veya bizim bilmediğimiz bir şey var. Konuya netlik kavuşturmak adına gelen cevaba geri dönüş yaparak başka bir soru sordum. Cevap alırsam paylaşacağım konu altında. Bu arada "sosyal incelemenin" yönetmelikten çıkartılmasınıda istedik tabiki.
@safari, olağanüstü azmin için çok çok teşekkür ederim.

MertAta

Üye
Üye
Sayın Yılmaz size o cevabı gönderen kişi 20 ocak tarihinde yayınlanan yönetmelikten zerre haberi olmadığı açıkça ortada. Yönetmelik açıkça belirtmiş. 18 yaşından büyük olsun olmasın her iki durumdada hane bazlı gelir tespiti yapılacağı yazıyor. Zaten şu anki en büyük sorunumuz bu . Yetkili kişilerin ve Sydv personelinin konuyla ilgili bilgisiz olması. Ortada bir kaos var maalesef. X ilindeki mutçalık tespitinde izlediği yol ile Y ilindeki birbirini tutmayacak. Bir standart olmayacak çünkü bu son mevzuat engellilerin elini kolunu bağlarken diğer yandan sydv personelinin özgür ve keyfi davranmasına kapı açmıştır.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet MerAta yönetmelikte o şekilde bir ibare yok malasef. Bende cevabı veren kişinin son yönetmelikten haberi olmadığını düşünüyorum. Yinede teyit etmek adına gelen maile dönüş yaparak ikinci kez sordum. Bakalım ne cevap verecekler.

sinandeniz

Üye
Üye
tüm ilgilimakamlara mailleriilettimumarım olumlu sonuçlar alacağız inşallah onlar yılmadan bizi sindirmeye çalııyolarsa bizlerde yılmadan sinmeden haklarımızı ya alacaz yada alacaz başka yolu yok bizleri bir cansız gereksiz varlık mış gibi görmekten vaz geçsinler kimin neyini kime vermemek için uğraşıyolar

AZAD21

Üye
Üye
halil abi sanırım size bimerden gelen meil doğru olabilir ben 18 yaş üstü 2022 maaşı alıyorum hanedeki gelir 120 tl yi geçiyorr dün sosyal yardımlaşma dayanışma vakfına gittim durumum hakında bilgi almak için ordaki memur tc kimlik numaramı girip? kabul edilmiştir dedi mart ayındaki maaşını alabilirsin dediii?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Fakat yönetmelikte BİMER'den geleni cevabı doğrulayan bir ibare yok ne yazık ki.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bimer cevabı geçmişteki yönetmelikten alıp göndermiş, eğer vakıfla iletişime geçse bu cevabı göndermezdi, bir kaç vakıfla bizzat görüştüm hesaplama aynen yönetmelikteki gibi olacak denildi yani gelirler/evde yaşayan kişi sayısı= muhtaçlık göstergesi yani 119 lira geçtimi maaş işi biter denildi...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar tahmin ettiğimiz gibi gelen cevap yönetmeliği okumadan verilmiş bir cevap. Cevaba istinaden soru sormuştum yanıt geldi. Soru ve yanıt aşağıda.

Sayın ilgili bana verdiğiniz cevapta

"Buna göre, 2022 sayılı Kanun çerçevesinde özürlü aylığı bağlanabilmesi için başvuruda bulunanlardan 18 yaşından büyük olanlar için kendi gelirlerinin aylık ortalamasına, 18 yaşından küçük olanlar için ise özürlü kişiye bakmakta olan kişinin aylık gelir ortalamasına bakılmaktadır. Muhtaçlığa esas alınan aylık ortalama gelir tutarı ise, 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardır. Bu tutar, 2013 yılı Ocak-Temmuz dönemi için (1620* 0,073837) 119,62 TL’dir. " Demişsiniz.

Verilen cevapta, "18 yaşından büyükler için kendi gelirlerinin aylık ortalamasına bakılır" deniliyor. Oysa 25 ocak 2013 tarihli yönetmelikte böyle bir ibare bulunmamaktadır. Kafa karışıklığını önlemek için tekrardan soruyorum. 18 yaşından büyükler 2022 maaşı alıyor yada yeni başvuru yapmışsa, bu kişilerin kendi gelirlerine mi bakılacak?
Saygılarımla

Verilen evap:

Yönetmeliğin 7 nci maddesinde değerlendirme bölümünde ve geçici maddesinde hangi unsurların aylık bağlanmasında/gelir tespitinde dikkate alınacağı yazmaktadır.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet 7.madde de gelirler kişi sayısına bölünür giderler asla çıkartılmayacak diyor yani maaşlar kuvvetle muhtemel kesilecek.

Kalem

Üye
Üye
Halil Yılmaz,
BİMER'in şu sözleriyle " Buna göre, 2022 sayılı Kanun çerçevesinde özürlü aylığı bağlanabilmesi için başvuruda bulunanlardan 18 yaşından büyük olanlar için kendi gelirlerinin aylık ortalamasına," kastettiği şu:

Kendi gelirlerinin ortalaması derken altta açıklamış muhtaçlık sınırını kastediyor. Biz buna yani 119,61 liraya muhtaçlık sınırı diyoruz. Kurum, aylık ortalaması diyor.
Yanlış ifade kullanmış ama altta da bunu açıklamış. Hatta hesabını da vermiş. 1620 ile memur katsayısını çarpmış sonuç 119,61 klira. muhtaçlık sınırı bu hesapla bulunuyor ben o şekilde hesaplıyorum.
ayrıca yüzde beşlik ek ödemeyi de eklemiş 376 yı bulmuş Hesap bu ve doğru yani. Kanun nasıl hesaplanacagını anlatmış zaten. ben de aylıkları bu hesaba gore yapıordum. o yuzden hata payım yok denecek kadar az.

gelelim soruna ben cevap vereyim. Yönetmelik 7. madde hükümleri 2022 aylığına başvuran 18 yaş üstü engelli, 65 yaş üstü yaşlı ve 18 yaş altı çocugu adına aylık için başvuran engelli yakınının gelirlerinin muhtaçlık sınırına eşit veya muhtaçlık sınırını geçmesi durumunda hak sahipliğinin olmayacagını söyler.
Bimer de bunu anlatmaya çalışmış.
119 liraya eşit ya da bu miktarın ustunde geliri olanlar aylık alamaz hiç bir şekilde.
eger bu miktardan aşagıda geliri varsa ya da yoksa bunda hanedeki kişiye düşen miktara bakılacak. Bu da 7. madde 8. fıkrasına göre boyle.
Örnek verim. aylık 150 lira nafaka alan bir kaadın 2022 aylığı alamaz. çünkü doğrudan kendi geliri var. ve bu gelir bimerin ifadesiyle diyim muhtaçlıga esas olan aylık ortalama 119 lirayı geçiyor. dolayısıyla hanedeki kişi başıan düşen aylık gelire bakmadan talebi reddedilir.
Zaten bimer de bu yuzden 7. madde hukumleri yazmış, sıralamış.
Özetleyim:
7. madde 2022 aylıklarına başvuran kişilerin kendi gelirleriyle hukumleri içerir. ve bu gelirler 119 u geçemez geçerse aylık talebi reddedilir.

geçici 1. madde ise hanedeki kişi başına düşen geliri sorgulamak içindir. bu da 7.. maddeye göre aylığa hak kazanmaya engel durumu olmayanların hane bazlı gelirini ölçmek içindir.

Herkes olayları daha iyi bilirse ve bu doğruları iyi anlatabilirsek bu rezalete dur diyebiliriz. Yönetmelik ustunde halen çalıştıgım için kendim yazamadım kusura bakma.
Sevgiler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
E zaten kurumun yanlış yorumladığını yada yanlış ifade de bulunduğunu yazdık. Yönetmelik açık. Yönetmeliği anlamak, yorumlamak için aynştayn olmaya gerek yok. Aylık gelir 119 tl yi geçtiği anda alınan maaş durudurulur yeni başvuru yapılmışsa başvuru red edilir. Bu kadar basit.

Olayın anlaşılmaması için hiç bir sebep yok. Herşey açık seçik ortada zaten. Bu kampanyada yaşanan rezalete dur demek adına yapılmış bir kampanya zaten.

tek66

Üye
Üye
Halil Yılmaz,
BİMER'in şu sözleriyle " Buna göre, 2022 sayılı Kanun çerçevesinde özürlü aylığı bağlanabilmesi için başvuruda bulunanlardan 18 yaşından büyük olanlar için kendi gelirlerinin aylık ortalamasına," kastettiği şu:

Kendi gelirlerinin ortalaması derken altta açıklamış muhtaçlık sınırını kastediyor. Biz buna yani 119,61 liraya muhtaçlık sınırı diyoruz. Kurum, aylık ortalaması diyor.
Yanlış ifade kullanmış ama altta da bunu açıklamış. Hatta hesabını da vermiş. 1620 ile memur katsayısını çarpmış sonuç 119,61 klira. muhtaçlık sınırı bu hesapla bulunuyor ben o şekilde hesaplıyorum.
ayrıca yüzde beşlik ek ödemeyi de eklemiş 376 yı bulmuş:) Hesap bu ve doğru yani. Kanun nasıl hesaplanacagını anlatmış zaten. ben de aylıkları bu hesaba gore yapıordum. o yuzden hata payım yok denecek kadar az.

gelelim soruna ben cevap vereyim. Yönetmelik 7. madde hükümleri 2022 aylığına başvuran 18 yaş üstü engelli, 65 yaş üstü yaşlı ve 18 yaş altı çocugu adına aylık için başvuran engelli yakınının gelirlerinin muhtaçlık sınırına eşit veya muhtaçlık sınırını geçmesi durumunda hak sahipliğinin olmayacagını söyler.
Bimer de bunu anlatmaya çalışmış.
119 liraya eşit ya da bu miktarın ustunde geliri olanlar aylık alamaz hiç bir şekilde.
eger bu miktardan aşagıda geliri varsa ya da yoksa bunda hanedeki kişiye düşen miktara bakılacak. Bu da 7. madde 8. fıkrasına göre boyle.
Örnek verim. aylık 150 lira nafaka alan bir kaadın 2022 aylığı alamaz. çünkü doğrudan kendi geliri var. ve bu gelir bimerin ifadesiyle diyim muhtaçlıga esas olan aylık ortalama 119 lirayı geçiyor. dolayısıyla hanedeki kişi başıan düşen aylık gelire bakmadan talebi reddedilir.
Zaten bimer de bu yuzden 7. madde hukumleri yazmış, sıralamış.
Özetleyim:
7. madde 2022 aylıklarına başvuran kişilerin kendi gelirleriyle hukumleri içerir. ve bu gelirler 119 u geçemez geçerse aylık talebi reddedilir.

geçici 1. madde ise hanedeki kişi başına düşen geliri sorgulamak içindir. bu da 7.. maddeye göre aylığa hak kazanmaya engel durumu olmayanların hane bazlı gelirini ölçmek içindir.

Herkes olayları daha iyi bilirse ve bu doğruları iyi anlatabilirsek bu rezalete dur diyebiliriz. Yönetmelik ustunde halen çalıştıgım için kendim yazamadım kusura bakma.
Sevgiler.

bu söyledikleriniz yeni başvuranlar icinmi sayın kalem suan maas alanlar icinde gecerlimi ben yüzde 80 raporla 3 senedir maas alıyorum 30 yasındayım ailemle kalıyorum calişmiyorum babam emekli maası alıyor kardeşimde 1000tl maasla calişiyor benim maaşımın kesilme ihtimali varmı

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hem yeni başvurular için hemde mevcut alanlar için, zaten alanlar yeniden değerlendirilecek.

Tekerlekli Sandalye