Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

Abdullah Elmas

Üye
Üye
Selami Aleyküm Hayırlı Akşamlar.Koroner Art er hastasıyım 2 adet stend takıldı bir damarimdada %60 tıkanıklık var .Engelli belgesi nasıl alabilirim.Ve emekli nasıl olabilirim.2003 yolu sigorta girişim var.Cevaplandirirsaniz memnun olurum.

cicibebe

Üye
Üye
Selami Aleyküm Hayırlı Akşamlar.Koroner Art er hastasıyım 2 adet stend takıldı bir damarimdada %60 tıkanıklık var .Engelli belgesi nasıl alabilirim.Ve emekli nasıl olabilirim.2003 yolu sigorta girişim var.Cevaplandirirsaniz memnun olurum.

Bende tek damarda stent var. daha önce haydarpaşa numune hastanesine başvurdum. %30 stent için %10 da tansiyon için verdiler ama heyet 3 puan kırdı %37 de kaldım.Stent iki defa tıkandı . iki hafta önce avcılarda bi hastaneye başvurdum. %30 stent %10 tansiyon %10 da heyet verdi toplamda %50 oldu ama heyet yine 7 puan kırdı %43 ile aldım. Heyetin verdiği %10 hiperlipidemi yazıyo sanırım kolesterol. Dahiliye doktoru kolesterole puan vermiyoruz demişti ama kalp olduğundan heyet uygun gördü sanırım. Bu arada kalp ritimlerimin çok iyi olduğunu söyledi kardiyolog o yüzden 30 dan faazla veremem demişti. sende iki stent var muhtemelen alırsın. İnternette araştır biçok devlet hastanesi bu raporu veriyor. hatta bazıları internetten randevu bile veriyor. Kullandığın ilaç raporlarını ve epikriz raporlarını yanında götür

BATURR

Üye
Üye
Engelli Emeklilik Hesaplama Programı
Aşağıdaki hesaplama aracını kullanarak ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Emeklili Şartları
Toplam Prim Sayısı : 4240 Gün
Sigortalılık Süresi : 19 Yıl

Sizin Durumunuz
Sigortalık Süresi : 18 Yıl
Toplam Prim Sayınız : 5200 Gün

Sigortalılık Sürenizin Dolmasına : 1 Yıl
Prim Gününüzün 960 Gün Önce Dolmuş

MERHABALAR BU DURUMA GÖRE BEN NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM DOĞUM TARİHİM 06-11-1982

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Prim gününüz dolmuş. Bir yıl bekleyip sigortalılık süreniz dolunca emekli olmak için başvurabilirsiniz.

u.uçar

Üye
Üye
Merhaba Halil bey,

Ağustos 1972 doğumlu bir bayanım ve 1992 yılı mayıs
ayında işe 657 sayılı yasanın 4-a md gereğince devlet memuru olarak
(engelsiz) göreve başladım ve aralıksız bu güne kadar (26 yıl)
çalıştım.(Bağkur ve SSK hizmetim yoktur.) Sağlık Bakanlığınca uygun
görülen devlete ait üniversite hastanesinden özür oranını tespiti ve
gelir vergisi indiriminden yararlanmak için sürekli (süresiz) %69
engelli sağlık kurulu raporunu nisan 2015 te aldım. İlaveten Maliye
bakanlığına bağlı ilgili vergi dairesinden 2. dereceli vergi indirimi
aldım.( Gerçi bunun engelli memur emekliliği ile ilgisi yok ama) Kadrom 3. derece ama almakta olduğum aylığın derece ve
kademesi 1. derecenin 4. kademesinden aylık almakta ve VHKİ kadrosunda
çalışmaktayım.

1-5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesine istinaden erken emekli olabilir miyim?
(Emeklilik için 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesi

Ancak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık
hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek
raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık
Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,

b) %40 ilâ %49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması
kaydıyla, [Yaşlılık emekliliğinden yararlanırlar)

2-Engel oranım sürekli %69 oranlı rapor (süresiz ve Baltazar yöntemine göre dört ayrı
rahatsızlıktan alınan) yani, yukarıdaki oranlardan yüksek (%40-59
arası) bu durum bu maddeden yararlanmamı etkiler mi? Etkilerse
engellik oranımı hastalıklardan birini çıkararak %40-59 arasına
düşürmeye gerek var mı?

3-Emekli olursam normal emekli olana göre, daha az mı maaş alırım? Aylık bağlanma oranı
nedir? Yani aylık bağlama oranı engelliye göre veya engelsiz memuru göre değişir mi?

4-Yine emekli olursam emekli ikramiyem engelli veya engelsiz memura göre değişir mi?

5-Erken emekli olmak için nisan 2015 te alınmış engelli raporum varken
tekrar rapor almaya gerek var mı? Varsa çalıştığım kurum, bir devlete
ait üniversite veya araştırma hastanesine mi sevk edecek?

Sorularıma maddeler halinde açıkça cevap verirseniz çok sevinirim.
Saygılar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=20049]u.uçar[/MENTION]
Siz her şart altında emekli olursunuz. Raporunuz yüksek olması sizin aleyhinize değil lehinize bir durumdur. Engelli emeklisiyle normal emekli arasında alınan emekli aylığı miktarı açısından çiddi bir fark yok. Aylık bağlama oranı dediğiniz ABO bu oran SGK tarafından engelliler açısından yüksek tutulur. örneğin 3600 gün primi olan bir engellinin emekliliği hesaplanırken hesaplama 3600 günden değil 5 bin küsür günden yapılır. Böylece engellinin düşük emekli aylığı almasının önüne geçilmiş olur. Emekli ikramiyenizde bir değişiklik olmaz. Raporunuz güncel sayılır sizden büyük olasılıkla yeni rapor istenmez.

kemaltosun

Üye
Üye
halil hocam taşeron şirkette çalışıyorum vergi indirimim var (1.derece) kamuya sürekli işçi kadrosuna geçiş yapacam sigorta başlangıç 09/2004 3667 prim günüm doldu.
yani tahminimce emekliliğime 1 yıldan biraz fazla var, ben malulen emekli olmak istemiyorum kadroya geçtikten sonra vergi indirim belgesini ibraz etmezsem normal emekli şartları ile emekli olurmuyum, bildiğim kadarıyla malulen emeklilik için vergi indiriminden faydalanmak gerek

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Siz istemedikce kimse sizi emekli etmez. Normal sürenizi bekleyip öyle emekli olabilirsiniz.

kemaltosun

Üye
Üye
Siz istemedikce kimse sizi emekli etmez. Normal sürenizi bekleyip öyle emekli olabilirsiniz.

madde 16 (2) Bu şekilde sürekli işçi kadrosuna geçirilenlerin istihdam süresi hiçbir şekilde emeklilik, yaşlılık ve malullük
aylığını kazanma tarihini geçemez.

Hocam yonetmelikte böyle bir fıkra ekli buda sıkıntı olacak

koçbey

Üye
Üye
Herkese iyi akşamlar diliyorum sayın site yöneticisi halil bey öncelikle yeni bir üyeniz olarak size bir sorum olucak aydınlatırsanız sevinirim.Ben 11.05.2000 sgk girişliyim toplam 4323 günüm var büyük bir bölümü bağkur 12.09.2017 bağkur emekliliği için başvurdum engelli raporum 82 sürekli piskiyatri ve astım bronj. hastaneye sevk ettiler bana 09.02.2018 tarihine hastane gün verdi benim merak ettiğim maaş 10 cu aydamı başlıyor yoksa hastane raporu sgk yolladığı zamanmı başlıyor .Birde galiba önce malulen diye işlemler başlıyormuş sonra erken emekliliğe dönüyormuş öyle ise tekrarmı çağırcaklar yenidenmi dilekçe verceğiz bundan sonrasını bilgilendirirseniz çok mutlu olurum hayırlı akşamlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Herkese iyi akşamlar diliyorum sayın site yöneticisi halil bey öncelikle yeni bir üyeniz olarak size bir sorum olucak aydınlatırsanız sevinirim.Ben 11.05.2000 sgk girişliyim toplam 4323 günüm var büyük bir bölümü bağkur 12.09.2017 bağkur emekliliği için başvurdum engelli raporum 82 sürekli piskiyatri ve astım bronj. hastaneye sevk ettiler bana 09.02.2018 tarihine hastane gün verdi benim merak ettiğim maaş 10 cu aydamı başlıyor yoksa hastane raporu sgk yolladığı zamanmı başlıyor .Birde galiba önce malulen diye işlemler başlıyormuş sonra erken emekliliğe dönüyormuş öyle ise tekrarmı çağırcaklar yenidenmi dilekçe verceğiz bundan sonrasını bilgilendirirseniz çok mutlu olurum hayırlı akşamlar
Merhabalar, emekli maaşının birikmeye başlaması başvuru tarihini takip eden ay itibariyle başlar.
Bakınz https://www.engelolma.net/emeklilik/emekli-maasi-ne-zamandan-itibaren-birikmeye-baslar-h322.html
Önce malulen emeklilik diye değerlendirilmez. Sizin rapor oranınız yüzde kaçtı

koçbey

Üye
Üye
başka bir sitede bununla ilgili bir yazı okumuştum arkadaşın biri yazısında sgk nın hastane için verdiği kağıt ta malülen diye yazıyor dedi yanlışlıkmı verdiler ben erken emeklilik için başvurdum dedi ordaki site yöneticisi de bağkurda her başvuru malulen diye işlem başlıyor sonra erkene çevriliyor prosedür böyle dedi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok öyle birşey. Siz başvuru yaparken "malulen" emeklilik diye başvuru yapmayın yeterki. Ha bazen kurumda çalışan memurlar malulen emeklilik diye yazıyorlar sonra bu geri dönüyor. Siz üstüne basa basa belirtirseniz bir sorun olmaz.

koçbey

Üye
Üye
halil bey dediğiniz doğru benim evrağa da malülen yazmışlardı ben itraz ettim erken emeklilik dedim düzelttiler içimi rahatlattınız teşekkürler

koçbey

Üye
Üye
Halil bey size birkaç sorum olcak şimdiden teşekürler bu gün emeklilik için kurula girdim piskiyatriden şizoefektif ilaçla çalışma olanağı yoktur yazısı yazmışlar bana çalışabilirmisiniz diye sormadılar . Bana yüzde 40 yetiyordu şimdi malulenmi emekli yaparlar

koçbey

Üye
Üye
malulen emekli yaparlarsa birdaha çalışamıyormuşsunuz ehliyet iptal ediliyormuş aslı varmı malulen emekli iptali oluyormu veya erken emekliliğeçevrilebiliyormu

koçbey

Üye
Üye
Halil bey benim durumumla ilgili bir yorumunuz varmı teşekkür ler

h_k_yavuz

Üye
Üye
Öncelikle herkese geçmiş olsun. Ben derdimi nasıl dökeceğimi bilemiyorum. Hastalığımı bilmeden 2005 yılında memuriyete başladım. Eşim birşeyler diyordu. Sen garip hareketler yapıyorsun farkında mısın? Ben de hatırlamadığım için hayır diyordum doğal olarak. En son kandırdılar tip fakültesine gittik 10 gün boyunca kafamda elektrotlarla sabahladım. 2010 Yılında epilepsi Teşhisi koydular. Denemediğimiz ilaç kalmadı. Şu anda günde 5 çeşit, 12 adet ilaç kullanıyorum. Ancak nöbetleri kesilmedi.
Arkasından 2016 yılında büyük dertlerle boğuştuk. Bu sefer rektum ca dediler. Kalın bağırsagın 30 cm ve rektumdan bir miktar kestiler. Şükür bağırsak içerde kaldı. Kontrollere devam ediyoruz. Ama çok ağır geliyor.
Ayrıca böbreklerimden biri normalin çok altında bir boyuta sahipmiş. Diğeri de büyüme yapmış.
Kafanızı ağrıttım. Kusura bakmayın. bu şartlar altında engelli raporu alabilir miyim? Az önce doktordan geldim. bir psikolojik ilaç ekledi. ve epilepsiden en az %40, dirençli olduğu için de %70 alabilirsin dedi.
Ben bunlar için ne vergi indirimi için uğraştım ne de emeklilik için. Sizce herhangi bir şey yapmalı mıyım.
Bu zamana kadar memuriyetime zarar gelir endişesi taşıdım, ondan dolayı girişimde bulunmadım.
Cevap verirseniz sevinirim. İyi günler.

Tekerlekli Sandalye