Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=20452]h_k_yavuz[/MENTION] çok geçmiş olsun. Sonradan engelli olan memur statüsünde veya malulen emeklilik statüsünde emekli olabilirsiniz. Buna göre, "Çalışmaya Başladıktan Sonra Engelli Olan Memurun Emekliliği. Doğuştan değilde işe başladıktan sonra engelli olan memurlar engellilik durumlarını, usülene uygun olarak alınmış – düzenlenmiş sağlık kurulu raporu ile belgeleyen ve bunu sosyal güvenlik kurumuna bildiren engelli memurlar ise şu şartlarda emekli olurlar.
Sakatlık oranı yüzde 50 ilâ yüzde 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5 bin 760, yüzde 40 ilâ 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6 bin 480 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla istekleri halinde emekli olacaklar.
Emeklilik için vergi indiirmi belgesi alma zorunluluğunuz yok. O zorunluluk 1 ekim 2008 öncesi işe başlayan SSK mensubu engelliler için geçerli.

h_k_yavuz

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION] teşekkür ederim. Ama benim şu anda sanırım su anda 4600 günüm var. Bu şartı sağlayamam. Sadece vergi indirimi veya engellilere sağlanan diger haklar için başvuru yapsam daha sonra ayrıca daha sonra ayrıca mi uğraşmam gerekir.

Mustife

Üye
Üye
merhaba halil bey ben 25 .01.2000 yılından itibaren ssk lı calısıyorum 5532 primim var emeklilik sartım 18 yıl 4080 prim ile hakkazandıgımı ögrendim vergi indirim belgem de şirkette mevcut sgk sordum basvuru yapabilirsin dedi maas ne kadar baglanır dedim 1000 tl civarı cıkar dedi bana engellilerin dusuk emekli maası almayacagı idi ama bu baglanacagı söylenen ücret düşük geldi düşünceniz nedir .sgk bana işyerinden cıkıs kagıdı getirmeniz gerekiyor dedi fakat ben emekli olup tekrar şirkette devam edecegim benim cıkısımı verdiklerinde hemen iş bası yapabilcekmiyim yoksa beklemem mi gerekecek beklersem şirket beni tekrar işe almaz ise zor durumda kalacagım ne gibi yol izlemek gerekiyor hangi evrakları temin etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

SGK ya emeklilik için müracaatınızı gerçekleştirmeden önce kesinlikle işverenden işe devamını konusunda sözalmanız ve konuyu netleştirmeniz gerekmektedir. Her ne kadar bağlanacak olan emekli maaşınız düşük olsa dahi aynı işyerinde çıkış 1 gün sonra tekrar işe giriş işleminiz yapılarak devam etmeniz sağlanabilir bu sayede hem emekli maaşınız hemde çalışmakta olduğunuz işyerinden alacağınız maaşınız ile (SGDP kesilerek) maddi gücünüzü iyileştirmiş olabilirsiniz.

Emeklilik güzel şey , emekli olup çalışmaya devam ederek çift maaş alabilmek daha da güzel şey ama önce dediğim gibi bu durumu kesinlikle açıkca konuşmanızda fayda var. Hem sizin için hem işveren için gayet olumlu bir durum sözkonusu.

Hakkınızda en hayırlısı neyse öyle olsun dileklerimle...

Tevfik32

Üye
Üye
Abi bi sorum daha olcak iş değiştirdim zaman da vergi indirimini almam gerekirmi yoksa ilk aldığım vergi indirimiyle devam edebilrmiyim

ali_korkmaz

Üye
Üye
slm halil bey benimde size bir sorum olacak ben 01.03.2000 de belediyede çalişmaya başladim daha sonra üçüncü derece vergi indirimi aldim 01.03.2018 emeklim dolmasa rağmen emekli olmam nereyse imkansiz gibi çünkü sgk sorduğumda şu an itibariyla emekli olursan 1217tl maaş alacağimi soylediler bu nasil bir iştir anlamadim devletimiz bize bir hak vermişse az maaş odeyerekmi vermiş yoksa sgk yanlişmi hezap yapiyorlar maaş bağlama orani yüzde 37 ile yapiyorlar ne gibi bir yol izlelem gerekir sizce şu an aldiğim maaaşin üçte birini alacam emekli olmam durumunda bılgınız varsa yardimci olursaniz sevinirim slm saygilar

enguzeldost

Üye
Üye
Selamün aleyküm. Ben aranıza yeni katıldım. Benim de sizin bilgilendirmenize ihtiyacım var. Engellilik oranım yüzde 57. İşe ilk girişim: 1996. SSK lıyım. Toplamda 5632 iş günüm var. Emeklilik işlemlerimi nasıl yapmalıyım? Hangi şekilde yaparsam benim için iyi olur? Şu anda alacağımız maaş oranı nedir? Ayrıca bu raporla ötv siz araba alabilir miyim? Şimdiden hepinize teşekkür eder; tüm engelli kardeşlerimin daha rahat bir yaşam sürmeleri için gerekli şartların oluşmasını temenni ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=2315]ali_korkmaz[/MENTION] sizin emekli maaşınızın miktarı engelli emekli olmasından kaynaklanmıyor. Genel olarak Türkiye'de emeklilik maaşı düşük oluyor. Siz normal şekilde de emekli olsaydınız aynı miktarda emekli maaşı alırdınız. Dolayısıyla bu konuda sizin yada bir başkasının yapacağı birşey yok malasef.
[MENTION=20619]enguzeldost[/MENTION] aramıza hoşgeldiniz. 17 yıl hizmet süresi 3920 gün prim şartını yerine getirdiğinizde emekli olursunuz ki bu söylediğim süreleri çoktan doldurmuşsunuz. Eğer vergi indirimi belgesi almadıysanız önce vergi indirimi belgesi alıp sonra SGK ya emeklilik için başvurun. ÖTV indirimli araç alma konusu ap ayrı bir konu. O konuya dair sorun olursa şu başlık altında sor lütfen. https://engelliler.gen.tr/f18/otv-indirimli-engelli-arac-alim-sartlari-guncel-32313/

Emekli olduğunda alacağınız miktar hakkında bilgi almak için bu linke tıklayın https://engelliler.gen.tr/f11/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim-23534/

enguzeldost

Üye
Üye
[MENTION=2315]ali_korkmaz[/MENTION] sizin emekli maaşınızın miktarı engelli emekli olmasından kaynaklanmıyor. Genel olarak Türkiye'de emeklilik maaşı düşük oluyor. Siz normal şekilde de emekli olsaydınız aynı miktarda emekli maaşı alırdınız. Dolayısıyla bu konuda sizin yada bir başkasının yapacağı birşey yok malasef.
[MENTION=20619]enguzeldost[/MENTION] aramıza hoşgeldiniz. 17 yıl hizmet süresi 3920 gün prim şartını yerine getirdiğinizde emekli olursunuz ki bu söylediğim süreleri çoktan doldurmuşsunuz. Eğer vergi indirimi belgesi almadıysanız önce vergi indirimi belgesi alıp sonra SGK ya emeklilik için başvurun. ÖTV indirimli araç alma konusu ap ayrı bir konu. O konuya dair sorun olursa şu başlık altında sor lütfen. https://engelliler.gen.tr/f18/otv-indirimli-engelli-arac-alim-sartlari-guncel-32313/

Emekli olduğunda alacağınız miktar hakkında bilgi almak için bu linke tıklayın https://engelliler.gen.tr/f11/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim-23534/

Sevgili Halil Yılmaz. Öncelikle cevap verme nezaketiniz için teşekkür ederim. Vergi indirimi belgesinden kastınız EVİSS sistemi üzerinden öğrendiğimiz belge ise o geldi ve belge yüzde 57 olarak onaylandı. İşyerinden çıktısını da aldım. Benim sizden öğrenmek istediğim şey ise şuydu. emeklilik çeşitleri var mıdır? Biz malulen mi emekli olacağız? yoksa başka seçeneklerimiz var mı? varsa hangisi bizim için iyi olur. Rahatsızlık verdiysek özür diler; cevabınızı dört gözle beklerim. Tekrar teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Estefurullah rahatsızlık vermek ne demek. Burası sorulara yanıt vermek için açıldı. Dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz.
Siz malulen değil, kademeli engelli erken emekliliği için muracaat edeceksiniz. 5510 sayılı Kanunda 28.nci maddesi gereği derseniz SGK dakiler anlar. Kolay gelsin.

enguzeldost

Üye
Üye
Estefurullah rahatsızlık vermek ne demek. Burası sorulara yanıt vermek için açıldı. Dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz.
Siz malulen değil, kademeli engelli erken emekliliği için muracaat edeceksiniz. 5510 sayılı Kanunda 28.nci maddesi gereği derseniz SGK dakiler anlar. Kolay gelsin.

verdiğiniz değerli bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

trand2010

Üye
Üye
Arastırma hastanesınde gırdıgım engellı saglılk roporum %50 olarak sureklı 3 yıl olarak elıme gectı bu ropor ankaraya gonderdıgımızde suresız olarak gelırmı hastalıgım kalp hastası ve seker Hastasıyım sekerden %20aldım kalpten% 30 +10aldım roporumda %50geldı

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

koçbey

Üye
Üye
Halilbey size bir sorum olacak engelli emeklilik için başvurdum daha öncede belirtmiştim bağkur 18 yıl 4323 gün hastaneden ilaç ile düzelemeyen şizoefektif tanısı kondu bunun oranı yüzde 80 dir şimdi şunu merak ediyorum yüzde 60 üstü olunca zorunlu malulen emeklilik mi oluyor yoksa başvurduğum gibi engelli emeklilikmi oluyor sgk nın sevk ettiği hastane raporu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=20895]trand2010[/MENTION] , süreli raporun Ankara’dan süresiz gelmesi çok çok düşük bir ihtimal
[MENTION=20208]koçbey[/MENTION] , Zorunlu malulen emeklilik diye bir şey yok. Kademeli engelli emekliliği için başvurduysanız o şekilde emekli edilirsiniz.

enguzeldost

Üye
Üye
selamün aleyküm. Bundan yaklaşık bir ay önce engelli emekliliği ile ilgili başvurumu yaptım. Fakat başvuru yaptığım gün rahatsızlığım oldukça fazla olduğundan bize verdikleri kağıdı bana refakat eden arkadaşım doldurdu. Sonra birgün tv de şöyle bir şey duydum: "Eğer siz bakmakla yükümlü olduğunuz kısmı doldurmadıysanız maaşınız iki yüz lira civarında farkedebilir" diye. Ama ben o kısmın doldurulup doldurulmadığını bilmiyorum. Dolduran arkadaş da hatırlamıyorum diyor. Benim sorum şu: Bu saatten sonra biz ne yapabiliriz? Bu durumu düzeltmek için başvuracağımız bir yer var mı? tşk ederim.

begum2008

Üye
Üye
Merhaba
Bilindigi üzere 4 Aralikta KHK kararnameler yasasinda taşorende işcilere kadro verildi ancak emekliliği hakeden engelli vatandaşlara kadro verilmedi
Bu yasa ile Türkiye genelinde bir çok benim gibi 3600 günü ve 18 yılı tamamlayan kisilere kadro verilmeyerek emekliliğe sevk edildioer mağdur kaldilar. Çalışmakta olan engelli tasoren işçiler bir çoğu emekli maaş ücretlerini düşük oluşu ve bir çoğunun emekli olmasını kredi borçlarının odeyemeyecegi ve çalışmaya devam etmeleri gerektiği için itiraz da bulundular
Itiraz lara karşı Çalışma ve Sosyal güvenlik bizlere de fırsat vererek emekli olmamislara isteyen işine devam edilmesi ve bizlere de kadro verileceğini söyledi tabi sevindik yaklaşık 20 gün oncede mulakatimiz oldu ancak hala is başı yapamadik direk kurumdan bakanlıktan yazı gelmesi gerektiğini söylüyorlar bakanın aciklaması 2 ay oldu hala is başı yapamadik
Konu ile ilgili mutlak gelişmeler hakkında malumatiniz vardır benim gibi durumda olanlar ne yaptılar
Duyumuma gire bazı kurumlar y başlamışlar bazıları baslatmiyorlar neyi

MuTuCi

Üye
Üye
Ben 2008 şubat ayı sigorta girişli ücretli öğretmenlik yapan biriyim. 2013 haziran ortasına kadar ücretli çalıştım ve 940 gün primim oldu. Ücretli çalıştığım için primler hep yarım yattı. Ben 2015 ağustosta omurga(skolyoz) ve bel fıtığı ameliyatı geçirdim ve o zamandan beri göğüs bölgemden altını hissetmiyorum. Bir araştırma hastanesinden bana %96 ve ömür boyu engelli raporu verdiler. Ben ssk dan malulen emekli olmak istiyorum 3600 gün istiyormuş sanırım. Ssk dan emekli olabilirmiyim. Ve gerekli belgeler nelerdir. Ne yapmam gerekiyor. Bilgilendirirseniz sevinirim. Kolay gelsin. Iyi calismalar .

Tekerlekli Sandalye