Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

yaylagüzeli

Üye
Üye
halilbey ben 14.06 2013 yılında 657 tabi çalışmaya başladım vergi indirim kağıdım geldi 2. dereceden yazılıyor (raporum % 60 ağır özürlü ibresi işaretli nekadar çalışıcam (3960 gün pirim deniliyor yani kaç yıl pirim oluyor)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
15 yıl hizmet süresi, 3960 günde prim şartını yerine getirmeniz gerekiyor.

solomon

Üye
Üye
Halil bey merhaba;
Ankara'da vergi indirimi yazım geldi.Çalışmış olduğum şirketten çıkış işlemimi yaptıktan sonra bağlı olduğum SGK kurumuna başvurdum.Görevli memur evraklarımı aldı inceledikten sonra teslim aldı ve dediki vergi dairesinden almış olduğun indirim yazısını maliyeye yazı yazarak teyit etmemiz gerekiyor dedi.Bakan arkadaş yok 07.04.2014 tarihinde gelecek o zaman halleder sorun yoksa sana evine mektup göndereceğiz beyanatını söyledi.Kurumlar arası sistem üzerinde bilgi paylaşımı yapılmıyormu? birde vergi indirimi yazısı 10.03.2014 tarihinden itibaren geçerli diye yazıyor emeklilik işlemlerim 10.03.2014 tarihindenmi geçerli olarak yapılacakmı? Memur arkadaşın dediği sistem doğrumu acaba
Saygılarımla;

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kurumlarda tam olarak otomasyona geçilmedi sanırım. Vergi indirimi belgesi ile emeklilik ayrı şeyler. Emeklilik işlemleri emeklilik için başvurduğunuz tarihten itibaren başlar...

from.istanbul

Üye
Üye
" İzin süresinin sonunda, hastalığının devam ettiği resmî sağlık kurulu raporu ile tespit edilen memurun izni, birinci fıkrada belirtilen süreler kadar uzatılır, bu sürenin sonunda da iyileşemeyen memur hakkında emeklilik hükümleri uygulanır." burada SGK kaydı ilk kez oluyorsa ve odenmiş prim günü memuriyetindeki günden ibaret ise..Yani hayatinda ilk kez sigortali olup işe başladıktan 10 gün sonra bu izinler başlarsa ve düzelme olmazsa o zaman da emekli olma şansı var mıdır?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
from.istanbul soruna ilişkin bir bilgim yok.

yaylagüzeli

Üye
Üye
halil bey benim şöyle bir sorum olacak. sigortadan önce iki çoğum olmuştu bunları ödeme hakkım varmı

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
halil bey benim şöyle bir sorum olacak. sigortadan önce iki çoğum olmuştu bunları ödeme hakkım varmı

Selam yaylagüzeli,

Sizin durumunuzda olan binlerce ssk lı bayanın analık borçlanması yapıp yapamayacağı ve aslında bu konunun hakkaniyete ne kadar aykırı olduğu üzerine hala tartışmalar devam etmektedir. Şu anda varolan uygulama ssk lı olan bayanın doğum borçlanması yapabilmesi için doğumlarından önce ssk girişinin olması yönündedir ama bu konuda inanın en kısa zamanda gerçekleşmesini ümit ettiğim müjdeyi sizinle paylaşmayı bekliyorum.

Kadınlara her yönden yapılan haksızlıklara bir de erken emeklilikte kullanılan analık borçlanmasında çifte standart uygulanması oldukça can sıkıcı bir durum olarak varlığını sürdürüyor. Bununla ilgili özellikle sgk uzmanlarının sgk ya olan karşıt görüşlerini medyadan takip ederseniz sizin adınıza sevindirici bir gelişmeyide yakalayabilme şansınız çok daha fazla olacaktır.

utas

Üye
Üye
Halil bey verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.Benim durumum hiç birisine uymuyor.25.11.1991 doğumluyum.17 yaşımda 15.04.2008 tarihinde yüzde 40 engelli olarak işe başladım.25.11.2009 da 18 yaşımı doldurdum.şu an yüzde 50 engelliyim.vergi indirim belgem var.Ben hangi listeye göre ve ne zaman emekli olacağım.yeni listeye göre ise vergi indirim belgem emekli olurken gerekecekmi.yoksa yeni rapormu alacağım.Bilgilendirirseniz saygılar sunarım.

Halil bey eklemeyi unutmuşum.şu an yüzde 50 (zihinsel)engelli raporum var demiştim. Ankaradan gelen vergi indirim belgemde yüzde 70 yazıyor.iş yerim değiştiğinde vergi indirimi için yeniden başvurduğumda yine yüzde 70 verilmiş.Aydınlatırsanız sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Halil bey verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.Benim durumum hiç birisine uymuyor.25.11.1991 doğumluyum.17 yaşımda 15.04.2008 tarihinde yüzde 40 engelli olarak işe başladım.25.11.2009 da 18 yaşımı doldurdum.şu an yüzde 50 engelliyim.vergi indirim belgem var.Ben hangi listeye göre ve ne zaman emekli olacağım.yeni listeye göre ise vergi indirim belgem emekli olurken gerekecekmi.yoksa yeni rapormu alacağım.Bilgilendirirseniz saygılar sunarım.

Halil bey eklemeyi unutmuşum.şu an yüzde 50 (zihinsel)engelli raporum var demiştim. Ankaradan gelen vergi indirim belgemde yüzde 70 yazıyor.iş yerim değiştiğinde vergi indirimi için yeniden başvurduğumda yine yüzde 70 verilmiş.Aydınlatırsanız sevinirim.
İlk sigortalılık tarihindeki sigorta girişin staj sigortası falanmıydı yoksa normal sigorta girişimi yapıldı.

utas

Üye
Üye
Halil bey staj değil normal ssk lı çalışan (40 engelli) olarak işe başladım.1 ay sigortam ödendi,iş çıkışı verildi.Kasım 2012 de ikinci iş yerine başlayıp ssk ödemesi yeniden başladı.

Son düzenleme:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çok kazık bir soru. :)
Senin emeklilik başvurunda eğer vergi indirimindeki rapor oranı esas alınırsa 15 yılda, yok eğer işe girişteki rapor oranı baz alınırsa 18 yılda emekli olursunuz. Arada 3 yıl gibi ciddi bir fark var. Doğrusu SGK'nın hangisini baz alacağından emin değilim ama bana göre vergi indirimindeki rapor oranını kabul eder.

KaHiN

Üye
Üye
benim toplam 1080 günüm var ssk bagkur karısık bagkur daha cok ama 1000 günü bagkur 2003 den beridir var.yani 10 yıl dolup duru en son ssk lı oldum en son hangisiyse emeklilik için ona başvuru yapıomuşuz ee ssk 4000 bilmem kac gün istiyor bagkurdan 1800 gün dimi diğer sorum ben askere gitmedim askerlik borçlanması yapabiliyozmu askere gitmesek bile yani kısacası emekli olmak için ne yapmam lazım tarım bagkuruna falan girsem maaşım ne olur

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Askerlik yapmayan biri "askerlik borçlanması yapamaz." Hangi kurumdan emekli olunacağınız son 7 yılda hangi kuruma daha fazla prim yatırdığınıza bağlı. Bağkur'a daha fazla yatırmışsanız bağkur ssk'ya yatırmışsanız ssk'dan emekli olursunuz.

cemo66

Üye
Üye
ben %51 özürlü raporu aldım devlet hatahanesinden vergi indirimi almak ıcın basvurdum ankaraya gitti sonuc beklıyorum .ankara raporumu düşürebilirmi devlet hastahanesınden alınan raporu. veya vergi dairesi tekrar rapor cıkatmak ıcın benı baska hastahanelere sevk edermi ?emekli olma şansım nedir 1993 ssk girişim var 4500 gün sgk pirim var aydınlatırmısınız tşk simdiden

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Artık eskisi gibi ankara vergi indiriminlerinde rapor oranını düşürmüyor. Düşürse bile mahkeme yoluyla hakkınızı geri alabiliyorsunuz. Rapor aldığınız hastane "sağlık kurulu raporu vermeye yetkili" hastanesi ise vergi dairesi sizi başka hastaneye sevk etmez.

hasan66600

Üye
Üye
selamün aleyküm halil bey beb gecen ay engelli emekli oldum 18 yıl ile benim ilgilendigim esasınnda kamu maaşım kesilmeden devlet dairesine girme gibi bir şanşım varmı emekli oldugum saglık kuruluşu ssk
TESEKKÜRLER

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
5434 SAYILI T.C.EMEKLİ SANDIĞI KANUNUNA GÖRE DEVLET MEMURU OLARAK GÖREV YAPMIŞ OLANLARDAN EMEKLİ OLANLAR YENİDEN ÇALIŞMAYA BAŞLADIKLARINDA EMEKLİ AYLIKLARINI ALABİLİRLER Mİ?

Emekli aylığı almakta iken yeniden çalışmaya başlayanların emekli aylıklarının kesilmesi veya kesilmemesi gereken durumlar, 27,4,2005 tarihli ve 25798 sayılı resmi gazetede yayımlanan 5335 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 30. maddesinde açıklanmıştır.

?Madde 30- Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararnameyle atanan veya görevlendirilenler, Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine yapılacak atamalar hariç olmak üzere, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar. Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri uygulanmaz.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar.

Diğer kanunların emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken emeklilik veya yaşlılık aylıkları ve/veya diğer tazminatları kesilmeksizin atanmaya, çalıştırılmaya veya görevlendirilmeye izin veren hükümleri ile 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 11 inci maddesine göre 1.1.2005 tarihinden önce alınmış Bakanlar Kurulu kararları uygulanmaz.

Bu maddenin ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri;

a) Cumhurbaşkanlığına seçilenler,
b) Dışarıdan Bakanlar Kurulu üyeliğine atananlar,
c) Yasama Organı üyeliğine seçilenler,
d) Mahalli idareler seçimleri sonucuna göre görev alanlar,
e) Sadece toplantı veya huzur ücreti ya da hakkı ödenen görevleri yürütenler ile yönetim ve denetim kurulu üyeliği ücreti karşılığında görevlendirilenler,
f) Yaş haddini aşmamış olmaları kaydıyla her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler (üniversitelerde ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler hakkında yaş haddini aşmamış olmaları kaydı aranmaz.),
g) Vakıf üniversitelerinde görev alanlar,
h) Özel kanunlarında emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilmeksizin çalıştırılma veya görev yapma hakkı verilenlerden Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararname ile atanan veya görevlendirilenler ve Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler,
i) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 60 ıncı maddesinin (a) fıkrası uyarınca Yasama Organı üyeliğinin bitiminden sonra öğretim üyesi olarak atanmış olanlar,
Hakkında uygulanmaz.?

Madde hükmünün değerlendirilmesi;

Emekli aylığının kesilmesi gereken durumlar;

- Kamu işyerlerinde yeniden çalışmaya başlayanların emekli aylıkları kesilir.

- Belediyelere bağlı şirketlerde görev alanların emekli aylıkları kesilir.

- Bütçeden, diğer söyleyişle Hazineden yardım alan kuruluşlarda görev alanların emekli aylıkları kesilir.

- Sermaye yapısı itibariyle % 50 sinden fazlası kamuya ait olan herhangi bir ortaklıkta görev alanların emekli aylıkları kesilir.

- Yeniden devlet memuru olarak kadrolu bir göreve başlanılır ise kesilir.

- Bu durumda olanların emekli aylıklarıyla ödenen makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı gibi tutarları alanlar varsa bunlarda kesilir.

Emekli aylığının kesilmemesi gereken durumlar;

- Kamu işyerleri olmayan, tamamen özel sektöre ait işyerlerinde görev alanların emekli aylıkları kesilmez.

- Kendi işyerini işletenlerin emekli aylıkları kesilmez. Kendi işyerlerini işletenlerin yalnızca emekli aylıklarının % 15 i sosyal güvenlik destek primi olarak kesilir. Mesela; avukatlık, noterlik, esnaflık gibi kendi işyerlerini işletenlerin emekli aylıklarının tamamı kesilmez, ancak emekli aylıklarından % 15 i sosyal güvenlik destek primi olarak Sosyal Güvenlik Kurumunca alınır.

- Yukarıdaki maddede a, b, c, d, e, f, g, h, i şeklinde sayılan durumlarda emekli aylıkları kesilmez. (Üniversitelerde, vakıf üniversitelerinde ders ücreti karşılığı görev alan profesörler, belediye başkanlığına seçilmiş olanlar, huzur hakkı alan yönetim kurulu üyeleri gibi)

Not: Malullük aylığı alanların bu aylıkları, özel veya kamu işyerlerinde çalışsalar bile kesilmez. Yalnızca yeniden devlet memuru olarak kadrolu bir göreve başlarlarsa kesilir.

Emekli oldunuz ve yeni bir işte çalışacaksınız, emekli aylığınız kesilir mi? - Memurlar.Net

sevtun

Üye
Üye
Merhaba bu emeklilikte hiç sicili olmayan ne yapabilir.Ben 17 yaşımdan bu yana dıyalıze gırıyorum 2006 da %90 ağır özürlü çalışamaz raporu aldım.Ben nasıl emekli olabilirim.Sağlık raporumu değiştirsem mi?

Tekerlekli Sandalye