Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

nazimbagci

Üye
Üye
Halil bey merhaba sskli OCAK 1994 yilinda işe başlayan arkadasim %45 yeni rapor aldi pirimi 3000 güne yakin nezaman emekli olur tesekkürler

yaylagüzeli

Üye
Üye
halil bey 15 yıl deyilde , 3960 gün pirimim (yani 10 buçuk) yıl dolsa emekli olabilirmiyim

yaylagüzeli

Üye
Üye
15 yıl deyilde sadece 3960 gün pirimimi doldursam emekli olabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tek başına prim günü yeterli olmuyor. Hem hizmet yılının hemde prim gün sayısının tamam olması gerekmekte.

Kadir Karben

Üye
Üye
Halil bey bi sorum olacaktı 2003 yılında almış olduğum %40 rapor ile çalımaktayım 3920 pirim gününü doldurdum vergi inidirimi için müracat ettim fakat 2013 yılında özürlülük ve ölçüt sınıflandırılması ve sağlık kurulu raporu yönetmenliğine göre %40 raporun düşeceğini söylüyorlar bu konuda yardımcı olurmusunuz ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@Kadir Karben, 2013 yılında yayınlanan özürlülük ölçütüne göre raopor oranınız illa düşecek diye bir şey yok. Bazı hastalık-sakatlıklarda düşme var bazılarında yok. Bunun için yapacak bir şey yok malasef. Başvurup görmek lazım.

Kadir Karben

Üye
Üye
@Kadir Karben, 2013 yılında yayınlanan özürlülük ölçütüne göre raopor oranınız illa düşecek diye bir şey yok. Bazı hastalık-sakatlıklarda düşme var bazılarında yok. Bunun için yapacak bir şey yok malasef. Başvurup görmek lazım.

slm halil bey yukarda bahsettigim sorunum farklı boyut aldı % 40 olan raporum %10 düşürüldü bundan sonra nasıl bil yol izlemem gerek engelli kontenjanında çalışıyordum rpor düşünce işten çıkartılacammı yoksa eski raporla çalısabilemmi 11 yıllık engelli olan durumum bundan sonra ne olacak bilgilendirir seniz sevinirim birde resmi gazetede yazan bu haktan ben faydalanabilirmiyim
MADDE 18 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.

mekanık

Üye
Üye
Halil bey merhaba

vergi indirimi için, sağlık raporumuz ve belgelerle birlikte , çalıştığımız işyerinin vergi dairesine başvurduk, başvuru sonucu işyerine mi gelecek ?

başvuru sonucunu alıp emeklilik için sgk'ya başvurup emekliliğe hak kazandığımda, şu an çalıştığım işyeri ile çalışma ilişkim nasıl olacak, ( çalışmaya devam etmek istiyorum aynı işyerinde )

gerekli anlaşmayı sağlayıp ( sgdp ) çalışmaya devam edebilecek miyim, yoksa işten mi çıkartılacağım veya önce çıkış yapılıp tekrar giriş mi yapılacak ?

teşekkür ederim, iyi çalışmalar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi sonucu işyerine gelecek. Emeklilik başvurusu öncesi İşyerinden emeklilik talebiyle ayrılacaksın (yani sigortalılığın sonlanacak). Daha sonra istersen aynı yada başka işyerinde (SGDP) sosyal güvenlik destek pirimi ödeyerek çalışabilirsin.

Kadir Karben

Üye
Üye
@Kadir Karben, vergi indirimi başvurusunda hastanenin verdiği oran geçerlidir diye alınmış bir mahkeme kararı var. Buraya tıklayarak neler yapmanız gerekteğini hangi adımları izlemeniz gerektiğini okuyun. http://engelliler.gen.tr/f12/vergi-indirim-belgesinde-hastanelerin-verdigi-rapor-gecerlidir-14166/

halil bey verdiginiz linkten okudum benim raporumu hastane düşürdü %40 dan %10 vergi dairesinden sonuç gelince sapa saglam olacam sanırım ilginiz için teşekürler.

mekanık

Üye
Üye
Halil bey merhaba

vergi indirimi için, sağlık raporumuz ve belgelerle birlikte , çalıştığımız işyerinin vergi dairesine başvurduk, başvuru sonucu işyerine mi gelecek ?

başvuru sonucunu alıp emeklilik için sgk'ya başvurup emekliliğe hak kazandığımda, şu an çalıştığım işyeri ile çalışma ilişkim nasıl olacak, ( çalışmaya devam etmek istiyorum aynı işyerinde )

gerekli anlaşmayı sağlayıp ( sgdp ) çalışmaya devam edebilecek miyim, yoksa işten mi çıkartılacağım veya önce çıkış yapılıp tekrar giriş mi yapılacak ?

halil bey merhaba, başvuruyu ( vergi indirimi başvurusu ) çalıştığımız işyerinin vergi dairesi haricinde başka vergi dairesinden yapabiliyor muyuz ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çalıştığınız işyeri sizi bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yollayacak. İşlem bu şekilde yürür.

tgezer

Üye
Üye
Halil bey merhaba, size bir sorum olacak. %40 engelli vergi indirimim mevcuttur.doğum tarıhım 16.11.1979 dur. ilk primimin yatttıgı tarıh ıse 10.01.1997 dir. şu an için 17 yıl 6720 günüm mevcuttur.SGK bölge müdürlüklerinde farklı farklı görüşler söylediler. ilki bana sigorta başlangıcının 18 yasını doldurgum tarıh olan 16.11.1997 giriş kabul etmektedir bu da (18 yıl 4080 gün demektir.) Diğeri ise primin yattıgı tarihi baz almaktadır. (17 yıl 3920 gün demektedir.) ilkine göre emeklilik için 1 sene daha beklememi söylüyor, diğeri ise hemen olabilirsiniz diyor. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. ve ya kimden bilgi alabilirim..
tşkler.
Tayfun

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, staj sigortası, sigorta başlangıcı olarak kabul edilmiyor. Eğer başlangıç staj sigortalılığı değilse hemen emekli olabilirsiniz.

tgezer

Üye
Üye
staj sigortası değil ama 18 yaşı doldurmuş olmak diye bir bilgi veriyorlar.

A

almora

Guest
18 yaşından gün almak diye biliyorum ben . 15.11.1997 tarihinden itibaren 18 yaşından gün almış oluyorsunuz. 15.11.2015 tarihinde emekli olabilecekmişsiniz gibi geliyor bana :)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sosyal güvenlik uzmanı Şerif Akcan'ın konuya ilişkin açıklaması şu şekilde.

18 YAŞINDAN ÖNCE SİGORTALI OLANLARIN KAYBI OLMAZ
Özellikle belirtmek isterim ki; 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olan ve sigortalı olduğu tarihte 18 yaşını tamamlamamış olanlar malullük yaşlılık ve ölüm sigortaları açısından hiçbir hak kaybına uğramazlar.
5510 sayılı Reform Kanunu öncesi yürürlükte bulunan 506 sayılı Kanunun mülga 60’ncı maddesinin (G) fıkrasında, “Bu maddenin uygulanmasında? 18 yaşından önce sigortalı olanların sigortalılık süresinin 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edileceği, geçici 54’üncü maddesinde ise 1 Nisan 1981 tarihinden önce sigortalı olanlar hakkında bu hükmün uygulanmayacağı belirtilmiştir.
506 sayılı Kanunun 60’ncı maddesi “yaşlılık aylığından yararlanma esas ve şartlarını” düzenlediğine göre, bu uygulamanın yaşlılık sigortası ile sınırlı olduğunu ve 18 yaş uygulamasıyla kadınların 38, erkeklerin 43 yaşından önce emekli olmalarını engellemek için getirilmiş bir düzenleme olduğunu söyleyebiliriz.

omer1979

Üye
Üye
Merhaba sizkerden bir konuda bilgi rica ediyorum hayirlisiyla 2015 sonu emeklilige hak kazaniyorum (15/12/1997 ssk %44 engel vergi indirimi var) emekli olurken sgk benden tekrar yeni rapor ister mi?

Tekerlekli Sandalye