Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi aldıysanız yeni rapor isteme olasılığı çok ama çok düşük bir ihtimal.

qartveli

Üye
Üye
Çok ama çok özür diliyerek soruyorum. Aranıza yeni katılan biri olarak. şimdi ben nereden nasıl başlamalıyım mesela emeklilik için nereye gitmeliyim hangi yolu izleyerek rapor ala bilirim , vergi indirimi vb... ne gibi haklarım var onlara nasıl erişip en ucuz ve en hızlı yolla nasıl erişim sağlaya bilirim... bana bismillah deyip izleyeceğim yolları adım adım izah edebilirmisiniz.

Saygılarımla
Bülent MEZARCI

septik

Editör
Editör
Estafurullah Bülent bey,

Sizin emeklilik için tek adersiniz sgk dır ama bir rahatsızlığını varsa o rahatsızlıktan dolayı %40 ve üzeri rapor alırsanız iş gücü kaybı niteliğinde sizin hem zaman hem prim günm sayısı açısından avantajınız olur

Siz işe giriş tarihi ve toplam sgk prim ve hangi koldan ödediğinizi yazın ayrıca şikayet edeceğiniz sağlık sorunu hakkında geniş bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

qartveli

Üye
Üye
Selamlar

Ssk = 1851 Başlangıç: 01/2001

Esnaf Bağ-kuru : 1 yıl 4 ay 29 gün
Tarım Bağ-kuru: 3 yıl 4 ay 24 gün

Sol bacak 5. ayda diz üstünde Emboli nedeni ile Ampute oldu.
Aynı ayakda Osteomyelit ve osteonekroz gelişti halen tedavi görmekdeyim.
2012 yılında geçirilmiş kalpkrizi nedeni ile stent takıldı. "Kronik iskemi kalp yetmezliği" tanısı kondu
2002 yılından beri Ağır Depresif nöbet tedavisi görmekteyim.

Bunların Totalı % 60 olmasada yaklaşır diye düşünmekdeyim. Bugun Sgk ya gittim hastahaneye sevk ettiler. Peki H sınıfı ehliyet için rapor işlemlerimi Sgk nın istediği rapor ile aynı anda hastahane işlemlerini yapmam mümkün olurmu sizce_?

Saygılarımla
Bülent

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Geçmiş olsun Sn. qartveli,
Engelliler için Emeklilik Hesabı yapılırken ilk sigortalı(bağkur, ssk, emekli sandığı) oldukları gün önemlidir.
(Tabii Engelli addedilmek için %40 veya üzeri bir rapor almak lazımdır.)
İlk sigorta priminizin yatıldığı tarih ne kadar eskiyse ve Rapor oranınız ne kadar yüksekse Emekli Olmak kolaylaşır.
(Tabii prim gününüzün yüksekliği de etkendir.)
Ocak 2001 ilk sigortalı olduğunuz tarihse ilk sayfadaki tabloyu inceleyip;
hastanenin vereceği rapor da belli olduktan sonra emeklilik şartlarınız belli olur.
H sınıfı Ehliyetle ilgili malumatım yok; diğer arkadaşlar size yardımcı olacaklardır. Ama %40'ın üzerinde bir rapor alırsanız prim gün sayınız iyi. İnşallah yakın bir gelecekte emekli olursunuz.
Saygılar..

qartveli

Üye
Üye
Cevabınız için teşekkür ederim

Benimki merak ve benim gibi düşünen kişileride aydınlatmış olursunuz . engeliler özür oranı %40 veya %60 olsun maaşları neye göre tayin edilmekte?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özür oranının emekli maaşıyla alakası yok. Özür oranı ister %40 isterse %60 olsun alınan emekli maaşı değişmez. Hesaplama ABO (Aylık bağlama oranı) ya yapılıyor. Ancak engelli emeklilik hesaplamasında ABO hesaplanırken 5 bin küsür günden hesaplanır. Atıyorum engelli kişi 3600 günden emekli edilir ama alacağı emekli maaşı hesabı 3600 günden değil 5 bin küsürden hesaplanır. Böylece alacağı maaş düşük olmaz.

erankarakus

Üye
Üye
iyi geceler herkese ben kamuda taşeron olarak çalışmaktayım engelli raporumu şirketime verdim her yıl değiştiği için ayrı ayrı şirketlere veriyorum ama vergi indiriminde faydalanıyorum bodroda muhasebeciye gösterdim gelir matrah vergisi belli olur veya bazen bodroda belirtilir ama sen faydalanıyorsun benim sorum vergi indirim yazısı neden şirkete gitti bana neden gelmedi bende olmaması birşey değiştirir mi şirketten alayım mı cevab alabilirsem sevinirim. iyi geceler allah rahatlık versin

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Normalde vergi indirimi belgesinin sonucu işyerine gelir zaten. Oradan alabilirsiniz.

tsahin

Üye
Üye
benim raporumda : doğum travmasına bağlı(15.8)bağlı sağ üst extremitede monoparezi %60,sağ alt extremite plantar flexor kaybı,yürüme güçlüğü %20 , engel durumuna göre tüm vucut fonksiyon kaybı oranı balthzard formülüne göre %68
bu yazan oranlar maliye bakanlığının yayınlamış olduğu özür tablosuna uygunmu ? raporum ankarada şuan ,şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürker .. ayrıca meal atarsanız sevinirim.

Akşehirli

Üye
Üye
Halil bey yaptığınız çalışmalar için öncellikle çok teşekkür ederim. Benim gibi bilgisi az olan engelli arkaşlara ışık oluyorsunuz. Allah sizi başımızdan eksik etmesin.
Kafamı karıştıran nokta;
Benim sigorta girişim 2010, rapor oranım ise %40 3600 prim gününü doldurduktan sonra 18 yıl dolmasınımı bekleyeceğim yoksa 18 yıl aralıksız çalışmam mı gerekıyor. ?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hem hizmet yılı hemde prim gün sayısı dolacak. Atıyorum 3600 günü doldurdunuz. Çalışmanıza gerek yok. Sadece hizmet yılının dolmasını bekleyeceksiniz.

Wolverine

Üye
Üye
Merhaba Halil Bey,

Öncelikle bu değerli paylaşımlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

2005/Temmuz ayında ilk sigorta başlangıcım yapıldı. O günden beri kesintisiz çalışmaktayım.
Küçükken çocuk felci geçirdim. Sigorta girişimi yaptırırken bununla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadığım için şimdiye kadar çalıştığım iş yerlerinin hiç birinde engelli statüsünde çalışmadım. Ve hiç bir resmi kuruma da durumumla ilgili resmi bir beyanatım veya başvurum bulunmamakta.
Bugün itibariyle toplam gün sayım 3.361
https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/HizmetDokumu4A adresinde gözüken toplam kazanç yaklaşık 400.000 TL civarında.

Verdiğim bilgiler doğrultusunda aşağıdaki sorularım için değerli cevaplarınızı rica ederim;
1. Eğer engel oranım tutarsa (tutacağını düşünüyorum) 15 yıl ve 3600 prim günü sonunda emekli olmayı planlıyorum. SSK' lı olarak çalıştığım iş yerime ve resmi kurumlara engelli olduğumu şimdiden bildirmek zorunda mıyım? Bildirmemem durumunda bir ceza durumu/hak mahrumiyeti vb. durum var mıdır?
2. Eğer bildirimlerimi yaparsam çalıştığım iş yerime bunun bir faydası olabilir mi?
3. Toplam kazanç ne kadar yüksek olursa emekli maaşı o kadar yüksek olur diye bir genelleme olabilir mi?

Şimdiden çok teşekkürler.
Saygılar,
Efe

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Öncelikle hangi sürede emekli olacağınız alacağınız sağlık kurulu rapor oranına bağlı. Oranı bilmeden süre zikretmek doğru olmaz. Sizin yapmanız gerekenler. Vergi indirimi belgesi almalısınız. Alınan vergi indirimi belgesindeki orana göre vergi indirimi derecenizde belli olur. 1.2.3 derece engelli gibi. Ve bu derecelere göre her ay maaşınıza 40-120 tl arası yansıma olur. Bu arada 1 ekim 2008 öncesi ssk girişiniz yapıldıysa zaten sizin vergi indirimi belgesi almanız mecburi. Dediğim gibi ilk aşamada belge için müracaat edin.

Wolverine

Üye
Üye
Halil Bey merhaba,

Cevabınız için teşekkürler.
Alacağım sağlık kurulu raporunun 1. derece olacağı inancındayım. Etrafımdaki doktor arkadaşlar durumumu incelediklerinde bu şekilde bilgi paylaşıyorlar.
Vergi indirimi belgesi şu an ki işimi olumsuz anlamda etkiler mi? Şirkete veya bana olumsuz bir yansıması olur mu? Bir de bu belge için öncelikle hastaneden rapor alıp ardından vergi dairesine gidiyorum doğru mudur?

Tekrar teşekkürler.
Hayırlı akşamlar.

mehmetky

Üye
Üye
diyelim ankaradan vergi indirimi için olur geldi. onay verildi. ben henüz gereken yıl ve prim gün sayısını doldurmadım. raporumu , vergi indirim yazısı vs şirketin insan kaynaklarına mı vericem engelli statüsünde olabilmem için işyerinde ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi sonucu zaten iş yerine gelir. Onlarda senin dosyana koyarlar.

ufuk29

Üye
Üye
Siteye şimdi katildim.
Ortapetik engelliyim %58
dogum tarihim 01.02.1979
sigorta girişim:01.04.2000
5100 gün ve 250000 tl prim gün var.baktiğimda 01.04.2018 de emekli olabilirsin diyor hesaplamalar.
Benim merak ettiğim tahminen ne kadar emekli maaşi alabilirim.yardimci olursaniz sevinirim.halil yilmaz bey

Tekerlekli Sandalye