Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

Merhaba, ben 1986 doğumluyum. Ağustos 2004'te bir kaza sonucu omurilik felçli kaldım. 2004 yılında Ankara'da hastanede iken, 18 yaşımı doldurduğum için sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağım söylendi. Ancak çalışamaz durumda olduğum için ve babam SSK'lı olduğu için sigortam o günden beri babamdan devam ediyor. Yalnız 2004 yılında hastanede bulunduğum dönemde 1 günlük SSK giriş/çıkışım yapılmış. Sanırım babamın sigortalılığından devam edebilmem için bu işlem yapılmış. Sormak istediğim şu; Bugünden itibaren SSK lı olarak bir iş yerinde çalışmaya başlarsam kaç sene sonra ve kaç günle emekli olma şansım var ? Sağlık raporumda %92 işgücü kaybım var. 1800 gün prim mi 3600 gün mü ödemem gerekiyor ? Geriye dönük borçlanma yapamaz mıyım ? Ayrıca e-devlet üzerinden baktığımda 06/10/2004 SSK girişim ve 1 günlük prim günüm var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Malasef geriye dönük toplu ödeme yapmanız mümkün değil. 1 Günlükte olsa sigorta başlangıç tarihi çok önemli. Senin durumuna gelince 15 yıl hizmet süresi ve 3600 gün primle emekli olursun. 3600 günü ister bir yerde çalışarak doldur, istersen isteğe bağlı prim ödeyerek. Sana kalmış bir şey.

Sayın Halil Yılmaz bey, 3600 değil de, 1800 prim günü ile emekli olma şansım yok mu ? Çünkü benim, "başka birinin sürekli bakımına muhtaç” tanımına uyan bir hastalığım var. Omurilik felçliyim, Servical c6 hastasıyım. Boyundan aşağı felç, kollarda ve parmaklarda da kayıp var. 1800 gün ile emeklilik hakkı kazanma kriterini SSK müdürlüğünden öğrenebilir miyim ?

Aslında siz başka birinin bakımına muhtaç tanımına uyuyorsunuz. Dolayısıyla 1800 günle emekli olma şansınız var.

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma hâlleri
MADDE 15 – (1) Sigortalıların ve özürlü çocuklarının başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda sayılacağı hâller aşağıda gösterilmiştir.
a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalık ve arızalar.
b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.
c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.
ç) İki elin kaybı.
d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı.
e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı.
f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.
g) Yukarıda tespit edilen hastalık ve arızalar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen, başka birinin sürekli bakımına muhtaç olan ağır hastalık ve arızalar

Sayın Halil Yılmaz bey, 3600 değil de, 1800 prim günü ile emekli olma şansım yok mu ? Çünkü benim, "başka birinin sürekli bakımına muhtaç” tanımına uyan bir hastalığım var. Omurilik felçliyim, Servical c6 hastasıyım. Boyundan aşağı felç, kollarda ve parmaklarda da kayıp var. 1800 gün ile emeklilik hakkı kazanma kriterini SSK müdürlüğünden öğrenebilir miyim ?

a.selam alo.170 ssk cagrımerkezi bütün sorularının cevabını verir
GECMİŞ OLSUN

merhaba.1475 sayılı İş Kanununa göre

* Engellilik dereceleri % 40'ın üzerindeyken işe girip de daha sonra durumlarında bir iyileşme görülerek dereceleri % 40'ın altına düşenler engelli kadrosunda çalışmaya devam ederler.

ifadesi var.
ancak bu kanuna atfen:22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı Kanunun 120 nci maddesiyle, bu Kanunun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri yürürlükten
kaldırılmış ve metinden çıkartılmıştır. deniyor. 14 madde kıdem tazminatı ile ilgili..
şunu sormak isterim. yukarıdaki hüküm halen geçer limi.
2012 yılında işe giren kişi 5510 sayılı yasaya tabi olduğuna göre 2 yıllık raporunu yenilerken %45 den % 20 ye engel oranı düşüyorsa bu kişi engelli kadrosundan devam eder mi
teşekkürler

merhaba.1475 sayılı İş Kanununa göre

* Engellilik dereceleri % 40'ın üzerindeyken işe girip de daha sonra durumlarında bir iyileşme görülerek dereceleri % 40'ın altına düşenler engelli kadrosunda çalışmaya devam ederler.

ifadesi var.
ancak bu kanuna atfen:22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı Kanunun 120 nci maddesiyle, bu Kanunun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri yürürlükten
kaldırılmış ve metinden çıkartılmıştır. deniyor. 14 madde kıdem tazminatı ile ilgili..
şunu sormak isterim. yukarıdaki hüküm halen geçer limi.
2012 yılında işe giren kişi 5510 sayılı yasaya tabi olduğuna göre 2 yıllık raporunu yenilerken %45 den % 20 ye engel oranı düşüyorsa bu kişi engelli kadrosundan devam eder mi
teşekkürler

selam...bu soruyu ALO 170 e sordum..sorunun muhatabı olmadıklarını ancak cevabı bulup ileteceklerini söyledikten sonra şu cevabı verdiler.sizin sorunuzu Alo 170 Çalışma Bakanlığına sordum.
''''''5510 sayılı yasada engelli kadrosundan çalışmak için en az %40 engelli olmak gerektiğini, 2 yıllık sürenin ardından engel oranı düştü ise engelli kadrosunun devam edemeyeceğini söylediler.

05.11.2015 vergi indirimine müracaat ettim.10.12.2015 vergi indirimi onaylandı 22.12.2015 .ssk ya emeklilik müracaat ettim .bugün için emekliliğim onaylandı maaş bağlandı 19.02.2016 maaşı alacağım hayırlı uğurlu olsun

Merhaba halil bey ablam %93 agir zihinsel ozurlu mahkemeye ba;vurdum vasi tayini aldim yanliz arac icin tekrar basvurdum hakim onay vermedi sebebi ise sacma bankada paramin olmadigindan dolayi kabul etmedi
bankaya gidip hesabimdaki paranin belgesini aldim mahkemeye itirazda bulundum bu sefer yine hayir dedi bu sefer ki bahane ablamin parasinin olmadigi araca sigorta yapamiyacagi kaza esnasinda zarari karsilayamaz diye tekrar ret etti benim ne yapmam gerekiyor ne olusunuz bana bilgi verin

İşin içine vasi olayı girince durum değişiyor. Bu konuda mahkeme ters karar verebiliyor. Yapılacak tek şey temyize gitmek. Orda durum değişir mi onuda bilmiyorum açıkcası.

05.11.2015 vergi indirimine müracaat ettim.10.12.2015 vergi indirimi onaylandı 22.12.2015 .ssk ya emeklilik müracaat ettim .bugün için emekliliğim onaylandı maaş bağlandı 19.02.2016 maaşı alacağım hayırlı uğurlu olsun

Hayirli olsun saglikla harcamaniz dilegiyle

Merhabalar ben 2003 yılında tarım bağkurluydum 9 yıl hizmetim vardı engelli raporum yoktu daha sonra 2012 yılında %49 rapor aldım ve engelli devlet memuru olarak atandım şimdi ben ne zaman emekli olurum emekli olurken benden yeni rapor isterlermi engelli memurluk sürem 3 yıl 5 ay dır şimdiden teşekürler

Öncelik ilgilendiğiniz için teşekkür ederim halil yılmaz bey kamuya engelli statüsüyle girdim engelli kadrosundayım 2012 öncesi normal tarım bakurluydum başlangıç 2003 yani 2012 de engelli memur oldum ben şimdi ne zaman emekli olurum hizmet birleştirmesi yapmasammı emekli olurken benden yeni rapor isterlermi saygılar sevgiler.

Geri