Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

Hangi sigorta koluna tabisiniz, ssk, bağkur, emekli sandığı? Ve ilk sigortalılık tarihiniz nedir?

merhaba HALİL bey ben 1977 dogumluyum ilk sgk giriş tarihim 25.07.1996 ve pirimim 4399 ve istege baglı bagkurum 422günüm var bir ay önce hastaneden %88 sekere baglı böbrek yetmezligi engelli raporu aldım vergi indirimine başvurdum 1 veya 2 ayicerisinde gelirdediler suanda calısıyorum vergi idirimim gelince emekli olabilirmiyim ve ayrıca nekadar maaaş alırım tşk

Merhaba arkadaşlar hepinize hayırlı ramazanlar olsun inşallah.
Arkadaşlar 2012 de tiroit'den ameliyat oldum nodüllerin fazla büyümesinden dolayı mecbur kaldım. Yanlız ameliyatta kalsiyum bezelerimde zarar görmüş bundan dolayıda hem hipoparatiroit hemde hipokalsemi tedavizi görüyorum.
Bu hastalığımdan dolayı askerliğe elverişli değildir raporu verildi yüzde kaç engelli raporu alabilirim veya askeriye verdiğine göre devlette verirmi verirse yüzde kaç verir bilgilendirirseniz sevinirim. EMEKLİLİKTE NE KADAR FAYDASI OLUR BANA.

Askerliğe elverişli değildir raporu sivil hayatta hiç bir işe yaramadığı gibi SGK nezdinde de kıymeti harbiyesi yoktur. Bu yüzden sağlık kurulu raporu vermeye yetkili herhangi bir hastaneden %40 ve üzeri bir rapor almalısınız. Tabi hastalığınıza göre o oranı verirlermi onuda tam bilemiyor.

Halil bey merhaba benimde 1999 yılından bu yana romatoit artirit rahatsızlığım var.37 yaşındayım şu an çalışmıyorum 1999 yılından bu yana toplamda 4400 gün sigortam var.Yalnız engelli raporu almadım bugüne kadar el bileğimde hareket kısıtlılığı var ben başvuru yapıp emeklilikten faydalanabilirmiyim.Şimdiden teşekkürler

Merhaba Halil bey engelli bir birey olarak sizden bir konuda yardım almak istiyorum.
Benim ilk sigorta girisim 2001 bu seneden ihtibaren 2013 yılına kadar farkli is yerlerinde çalıştım toplam 2657 gün prim günüm var. 2013 haziran ayında engelli memur olarak göreve başladım. Halen memur olarak devam ediyorum. Bu şartlarda nezaman emekli olabilirim. Simdiden tsk ederim
-Engelli raporumu 2003 yılında %80 olarak aldım
-Engelli olarak ilk çalışmaya 2005 yılında başladım.

Merhaba, 15 yıl hizmet süresi 3 bin 960 gün primle emekli olursunuz. Engelli emekliliğinde tüm emeklilik çeşitlerinde olduğu gibi ilk sigorta tarihi önemlidir. Siz 2001 tarihinde ilk sigortalı olmuşsunuz. Bu durumda 15 yıllık hizmet süreniz var ve fakat prim günlerinizde eksiklik var. Bu günleri tamamladığınızda dahada doğrusu emekli sandığından emekli olmak için son 3.5 yıllık sigortalılık sürenizi emekli sandığında geçirmeniz gerekiyor. son 3.5 yıllıda aşağı yukarı doldurmuşsunuz. dolayısıyla son 3.5 yıl ve prim gün sayısı kuralını yerine getirdiğinizde emekli olursunuz.

Merhaba Halil Bey Size bir sorum olacak cevaplarsanız çok memnun olurum. 1998 tarihinde ilk defa normal statüde memur olarak atandım. İşe girişte herhangi bir raporum yok. daha sonra 2002 yılında görme ile ilgili yüzde kırk sürekli ibareli rapor aldım ve bu raporla vergi indirimine müracaat ederek vergi indirimi hakkı kazandım. Soruma gelince; şu an çalışmaktayım. yaklaşık 18 yılım doldu. Ben şimdi emeklilik için başvursam emekli olabilirmiyim. Emekli olmam için beni tekrar hastaneye yönlendirerek yeni bir rapor almamı isterlermi.Saygılar.

Şuan yasal tabiriyle sakat kadrosundamı çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse emeklilikte yeni rapor istenmez, yok değilse kuvvetle muhtemel istenir.

Merhaba, 15 yıl hizmet süresi 3 bin 960 gün primle emekli olursunuz. Engelli emekliliğinde tüm emeklilik çeşitlerinde olduğu gibi ilk sigorta tarihi önemlidir. Siz 2001 tarihinde ilk sigortalı olmuşsunuz. Bu durumda 15 yıllık hizmet süreniz var ve fakat prim günlerinizde eksiklik var. Bu günleri tamamladığınızda dahada doğrusu emekli sandığından emekli olmak için son 3.5 yıllık sigortalılık sürenizi emekli sandığında geçirmeniz gerekiyor. son 3.5 yıllıda aşağı yukarı doldurmuşsunuz. dolayısıyla son 3.5 yıl ve prim gün sayısı kuralını yerine getirdiğinizde emekli olursunuz.

halil bey prim gün sayıları değiştimi ?

daha önce benm sualim üzerine 3600 den emekli olabileceğimi beyan etmiştiniz.

Değişmedi. Yalnız prim gün sayısı, işe giriş tarihi, sakatlık oranı ve çalışılan kuruma (ssk, bağ-kur) göre değişir.

Halil bey merhaba, 21.02.2005 sigortaya girişim 26.08.2016 bugüne kadar sigorta SSK eksiğim yok kaç senesinde günlerimi eksiksiz devam edersem tamamlarım ve emekli olurum? Ve birde tahmini bugünkü koşullarda nekadar emekli maaşı alırım? Şimdiden teşekkürler.

Halil bey 20 yıl 4400 gün pirim dediniz, sitenizden sorgulama yapıtığımda pirim gün sayısı 4240 gösteriyor hangisi doğru yardımcı olurmusunuz?

Emeklili Şartları
Toplam Prim Sayısı : 4240 Gün
Sigortalılık Süresi : 20 Yıl

Sizin Durumunuz
Sigortalık Süresi : 11 Yıl
Toplam Prim Sayınız : 4073 Gün

Sigortalılık Sürenizin Dolmasına : 9 Yıl
Prim Gününüzün Dolmasına : 167 Gün

Şimdi bende kontrol ettim. Evet hesaplama programında ufak bir hesap hatası yapılmış. Doğrusu benim söylediğim gibidir.

Geri