Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

Merhaba,

Ben bir şeyi tam anlamadım. Bu 2008 öncesi ve sonrası durumu tam olarak ne oluyor. Şimdi benim işe giriş tarihim 01.07.2010 engelli raporumu da aynı yıl almıştım %58 gözden raporluyum ve engelli statüsünde çalışıyorum. Şuan 1930 prim günüm mevcut. Şimdi benim yaşım ve günüm dolduğunda engelli emekli olabilmem için vergi indirimi alma şartı var mı? yok mu? Daha önceki baş vurmam da maliye %38 oran çıkartmış ve vergi indirimini vermemişti. Bu verilen 38 oran benim raporumu boşa çıkartma durumu yok değil mi %58 lik raporum hala geçerlidir. Bu hususlarda durum nedir bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler..

1 ekim 2008 sonrası işe giren ssk mensubu engelliler için vergi indirimi belgesi alma zorunluluğu yok. Önceki raporunuz geçerlimi? Çok karmaşık bir durum. Teorik olarak son alınan rapor geçerlidir ancak başka amçla alınmış. O nedenle geçerli olmayabilirde.

1 ekim 2008 sonrası işe giren ssk mensubu engelliler için vergi indirimi belgesi alma zorunluluğu yok. Önceki raporunuz geçerlimi? Çok karmaşık bir durum. Teorik olarak son alınan rapor geçerlidir ancak başka amçla alınmış. O nedenle geçerli olmayabilirde.

evet biraz karmaşık bir durum maliye vergi indirimi başvurumda 38 e indirdi. Ama onun normal raporu nedenli etkilediğini tam bilmiyorum. Zaten emekliliğime de yaklaşık 10 yıl var. Sanırım vakti geldiğinde neyin ne olduğunu tam olarak göreceğim gibi duruyor. Şuanda halihazırda çalışmaya devam ediyorum çünkü hayırlısı artık :)

Halil Bey öncelikle selamlar sayfanıza yeni üye oldum ve sizin bilgi tecrübenizden ihtiyacım var

10.08.2000 ilk sigorta girişim var
%52 işitme engelli sürekli raporum var
3.derece sakatlar vergi indirim belgem var
3603 ÖDENMİŞ SSK PRİMİM VAR
2230GÜN ÖDENMİŞ BAGKUR PRİMİ VE HALEN AKTİF BAĞKURLUYUM

sgk.jpg

SGK dan hizmet birleştirmesi yaptırarak Buna göre bağkur'dan 16 yıl sigortalılık süresi + 4320 günden emeklilik hakkım vardır. emekli olmak icin başvuru yaptığımda SGK beni hastaneye sevk etmişti ve bağkurdan erken emekliliğinim 5510 sayılı yasanın 28. maddesine istinaden olarakk, 25. maddeden maluliyet için sevk etmişler. %52 oran ve işitme engeliyle malulen emekli olunamayacağı için doğal olarak reddedilmiş. kuruma tekrar yeni bir dilekce ile başvurdum raporumun bu kez 5510/28. madde kapsamında değerlendirilmesini talep etim fakat uzun süreden beri her hangi bir haber çıkmadı hızlandırmak icin neler yapabilirim

Ekli dosyalar

• sgk.jpg
    sgk.jpg
    51.1 KB · Görüntüleme: 199
Selamlar zirve,
Anladığım kadarıyla siz malulen emklilik (5510 / 25. madde) için değil 5510 yasanın 28. maddesi gereği başvuruda bulundunuz ama SGK işgüzarlık yapıp bunu 25. madde kapsamında değerlendirmiş. Eğer doğru anladıysam burda SGK nın hatası var. Daha öncede SGK bu şekilde hata yaparak bir çok engellinin emeklilik sürecini geçiktirmişti. Bu aşamada siz üstünüze düşeni yapıp dilekcenizi vermişsiniz. Ama Türkiye'de yazışmaların sonucu anlamsız şekilde uzuyor. Bu durumda beklemekten başka çare yok gibi. Varsa başka bir yolu onuda ben bilmiyorum. Bilen arkadaşlar varsa konu altına yazsın lütfen

Selamlar zirve,
Anladığım kadarıyla siz malulen emklilik (5510 / 25. madde) için değil 5510 yasanın 28. maddesi gereği başvuruda bulundunuz ama SGK işgüzarlık yapıp bunu 25. madde kapsamında değerlendirmiş. Eğer doğru anladıysam burda SGK nın hatası var. Daha öncede SGK bu şekilde hata yaparak bir çok engellinin emeklilik sürecini geçiktirmişti. Bu aşamada siz üstünüze düşeni yapıp dilekcenizi vermişsiniz. Ama Türkiye'de yazışmaların sonucu anlamsız şekilde uzuyor. Bu durumda beklemekten başka çare yok gibi. Varsa başka bir yolu onuda ben bilmiyorum. Bilen arkadaşlar varsa konu altına yazsın lütfen

bimer e dilekce yolu ilede başvurdum yazışmalar devam ediyor gelişmelerden sizleride haberdar edicemki ilerde aynı duruma düşenlere umarım yarımcı olabiliriz

süreli engelli raporu

Merhaba %42 oranında agır ve tehlikeli isler , dikkat gerektiren işlerde çalışamayacagı raporum 1 yıl süreli verilmiş. Bu raporla prim gün sayım tutmasına rağmen emekli olabilir miyim? Süreli rapor ne demek?

Süreli rapor; adı üstünde engelli raporunuzun sadece 1 yıl süreyle geçerli olacağını sonrasında yeniden kontrole gideceğinizi belirten rapordur. Emeklilik için aranan raporun sürekli olması şartı değilde engelli emekliliği için yeterli prim gün sayısı ve SGK ya bağlı olarak tamamlanması gereken toplam hizmet yılıdır.

Yani malulen demek bi kaza sonucu felan mı demek benim doğuştan kan hastalığım var %80 raporum var malulen emekli olamam değilmi 15 yıl 3960 günü beklemem mi gerekiyor işe başlama 2014

İlk sigortalı olduğun tarihte maluliyet düzeyinde (yani %60) oranında sakatlığın yok, daha sonra bu oran maluliyet düzeyine çıkmış malulen emekli olursun değilse olamazsın. Kaza sonrası yada hastalık fark etmez. En önemli kriter ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzende engelli olmaman.

Merhaba,
SSK başlangıç tarihi 08/10/2008 burda bir 20 günlük prim yatmış sonra 12/12/2011 den beri sürekli SSK yapıldı.
2016 Temmuz ayında %61 oranında engelli raporum var. Rapor uzerinde Sürekli işaretli.

Gelir idaresine vergi indirimi için başvurdum 2. Dereceden indirimden yararlaniyorum.
İki sorum var ;
1- Erken emeklilik için hiç bir yere başvuru yapmadım yapmalı miyim, yapmam gerekiyorsa nereye ve nasıl yapılmalı ?
2- emeklilik SSK nin başlangıç tarihine göre mı hesaplanıyor yoksa sürekli SSK nin ödenmeye başlandığı 2011 mı esas alınıyor?

Konu harici ama çalışan engelli birinin diğer hakları nedir nereden öğrenebilirim.

Desteğiniz için teşekkürler.

[MENTION=17344]secillice[/MENTION] İlk sigortalılık tarihinde herhangi bir engeliniz varmıydı, eğer vardıysa rapor oranınız o tarihte % kaçtı? Bu soruya vereceğiniz cevaba göre sorularınızı sırasıyla yanıtlamaya çalışacağım...

[MENTION=17344]secillice[/MENTION] İlk sigortalılık tarihinde herhangi bir engeliniz varmıydı, eğer vardıysa rapor oranınız o tarihte % kaçtı? Bu soruya vereceğiniz cevaba göre sorularınızı sırasıyla yanıtlamaya çalışacağım...

Halil Bey, 2001 yılında beyin ameliyatı geçirdim ancak engelli raporunu 2016 da aldım. Yani 2008 de raporum yoktu.
İlginiz için teşekkürler

Şimdi anladım. Sizin şartlarınız malulen emeklilik için uygun. Malulen emeklilik için 10 yıl hizmet süresi 1800 gün prim şartı var. Ve malulen emeklilik en kısa emeklilik şeklidir. 2018 Yılında 10 yıllık hizmet süresini tamamlıyorsunuz. Hizmet sürenizi tamamlayınca SGK ya malulen emeklilik için müracaat ediniz. SGK ya malulen emeklilik için başvurduğunuzda sizi maluliyet tespiti için yeniden muayeneye yollayacaklar. Eğer olur ki malulen emklilik başvurunuz red edilmezse bu seferde "kademeli engelli emekliliği" için başvuruda bulunursunuz. Onun emeklilik süresi daha uzun. Şimdilik size en yakın ve en uygun emeklilik malulen emeklilik şartı.

Halil Bey yardiminiz için sonsuz teşekkürler..Peki emekli olduktan sonra çalışmaya devam edilebilir mı?

Konu harici ama çalışan engelli birinin diğer hakları nedir nereden öğrenebilirim.
Evde bakım desteği ya da engelli maaşı alabilir miyim? Ya da ÖTV indirimiyle araç alabilir miyim?
Desteğiniz için teşekkürler.

Hangi malullerin malulen emekli olduktan çalışıp çalışmayacağı şurada detaylı anlatılmış oraya bakınız lütfen http://engelliler.gen.tr/f11/hangi-maluller-yeniden-calisabilir-29380/
Diğer sorularınıza gelecek olursak, 2022 engelli maaşı alamazsınız. zira sgk mensubu olan engellielr 2022 engelli maaşı alamaz. Şartlarınız uyarsa evde bakım maaşı alma ihtimaliniz var. ÖTV indirimli araç konusunda ise öyle sanıyorum ki bedensel bir engeliniz yok. Bu durumda ÖTV den faydalanmanız için rapor oranınızın %90 veya üstü olması gerekir. Başka sorularınız olursa çekinmeden sorunuz lütfen.

Usanmadan tüm sorularıma cevap verdiğiniz için minnettarım ☺
Çok çok teşekkür ederim.
Sağlıklı günler dilerim.

Geri