Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sicili olmayan derken neyi kastediyorsun? hiç sigorta girişinin yapılmamasınımı eğer öyleyse sigota başlangıcı olmayan biri emekli olamaz...

kerem18

Üye
Üye
s.a malulen emekligim kesildi 2012 de almış oldugum yüzde 70 sürekli özürlü raporum var şimdi ileride nasıl bir emeklilik olucam bagurlu olsam vergi indirimi alabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emekliliğinizin tam olarak hangi nedenden kesildiğini bilmiyorum ama kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanabilirsiniz. Bu arada faal çalışma hayatı içinde olmayan engelliler vergi indirimi belgesi alamaz...

kerem18

Üye
Üye
anladım ben lösemi hastasıydıgım malulen emekligi oldugum kontrol şehri koyulmuşdu kontrolümde emekligimi iptal oldu şimdi işe girsem elimdeki 2012 sürekli yüzde 70 özürlü raporumla vergi indirimi alabilirmiyim vergi dairesi raporumu kabul edermi yoksa tekrar hastaneye sevkmi eder birde kusura bakmayın sorum uzun oldu bağkurlu olsam vergi indirimi alabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
anladım ben lösemi hastasıydıgım malulen emekligi oldugum kontrol şehri koyulmuşdu kontrolümde emekligimi iptal oldu şimdi işe girsem elimdeki 2012 sürekli yüzde 70 özürlü raporumla vergi indirimi alabilirmiyim vergi dairesi raporumu kabul edermi yoksa tekrar hastaneye sevkmi eder birde kusura bakmayın sorum uzun oldu bağkurlu olsam vergi indirimi alabilirmiyim

Daha öncede yazdığım gibi "faal çalışma içinde olan engelliler" ancak vergi indirimi alabilir. 2012 yılında alınan raporun kabul görüp görmeyeceği birazda şansa bağlı. O nedenle kabul edilir yada edilmez diyemiyorum.
peki sicil açtırınca ne kadar ve kaç yıl ödemem gerek ki?

Sakatlık (özürlülük) oranına göre değişir.

sevtun

Üye
Üye
slm

Daha öncede yazdığım gibi "faal çalışma içinde olan engelliler" ancak vergi indirimi alabilir. 2012 yılında alınan raporun kabul görüp görmeyeceği birazda şansa bağlı. O nedenle kabul edilir yada edilmez diyemiyorum.

Sakatlık (özürlülük) oranına göre değişir.

% 90 agır özürlü sürekli raporum böyle bu arada yardımcı oldugunuz için teşekkürler.

kerem18

Üye
Üye
yüzde 70 sürekli özürlü raporum var çalırsam vergi dairesi uygun görürmü raporumu.
bagkurlu olan biri vergi indirimi alabilirmi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapor tarihinin üzerinden fazla zaman geçmemişse (5-6 yıl gibi) kabul edilebilir. Bağkur mensubu engellilerde vergi indirimi belgesi alabilir...

kerem18

Üye
Üye
istege baglı prim nasıl ödenir müracat nasıl yapılır birde hangi kuruma gidiir

septik

Editör
Editör
Sgk (Sosyal Güvenlik Kurumu) na kimlik kartınızla müracat edin, oradan sizi yönlendirirler.

kerem18

Üye
Üye
anladım istege baglı prim ödemesi yapıldıgında vergi indirimi alabilirmiyim benim yüzde 70 özürlü raporum var 2012 sürekli çalışma gücüm yok en mantıklı nasıl emekli olurum yardımlarınız çok önemli şimdiden teşşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
vergi indirimi faal çalışma yaşamı içinde olanlar için geçerli. isteğe bağlıda vergi indirimi olmaz..

kerem18

Üye
Üye
vergi indirimi için hangi semtteki vergi dairesine gitmeli benim iş yerim istanbul küçükyalıda maltepeye bağlı yoksa karşıda bir yer varmış orayamı gitmem lazım birde özürlü raporum var 2012 aldım sürekli bana bir faydası olurmu bu raporun yoksa onlar hastaneyemi sevk yapıcak

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
işyerin nereye bağlı ise oraya muracaat edeceksin. 2012 yılındaki raporla başvurup şansını bi dene.

bipolar

Üye
Üye
Sayın Halil Bey;Öncelikle bizlere verdiğiniz değerli yardımlarınızdan ötürü çok teşekkür ederim.Benim sorum; Ben %40 bipolar tanısıyla vergi indirimi raporum var.2014 yılında aldığım bu raporu şuan çalışmadığım için herhangi bir işleme sokmadım.Sigorta giriş tarihim 1989 ve şuana kadar ödenmiş prim gün sayım 6800 gündür.İş bulmakta da çok güçlük çekiyorum.Ben bu şartlarda emekli olabilirmiyim?Bu %40 lık vergi indirim raporumu SGK ya versem emekli olabilirmiyim? yoksa bir süre vergi indirimiyle çalışmam mı lazım?
Birde SGK sayfasından şimdi emekli olursam kaç para alırım sorgulamasında 1250 YTL gösteriyor.Acaba emekli olursam bu oran düşermi yoksa aynımı kalır? Doğum tarihi 1970
Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

bipolar

Üye
Üye
Sayın Halil Bey;Öncelikle bizlere verdiğiniz değerli yardımlarınızdan ötürü çok teşekkür ederim.Benim sorum; Ben %40 bipolar tanısıyla vergi indirimi raporum var.2014 yılında aldığım bu raporu şuan çalışmadığım için herhangi bir işleme sokmadım.Sigorta giriş tarihim 1989 ve şuana kadar ödenmiş prim gün sayım 6800 gündür.İş bulmakta da çok güçlük çekiyorum.Ben bu şartlarda emekli olabilirmiyim?Bu %40 lık vergi indirim raporumu SGK ya versem emekli olabilirmiyim? yoksa bir süre vergi indirimiyle çalışmam mı lazım?
Birde SGK sayfasından şimdi emekli olursam kaç para alırım sorgulamasında 1250 YTL gösteriyor.Acaba emekli olursam bu oran düşermi yoksa aynımı kalır? Doğum tarihi 1970
Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimini yen almışsın zaten dolayısıyla senden yenisini istemezler. Emeklilik için gereken hizmet yılı ve prim gün sayısınıda doldurmuşsun. Bundan sonra tek yapman gereken sgk ya emeklilik için başvurmak...

bipolar

Üye
Üye
Cevabınız için çok teşekkür ederim bir aklıma takılan hususta acaba emekli aylığım normal mi bağlanır yoksa düşükmü olur?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Normal yoldan emekli olan biriyle aynı maaşı alırsınız.

Tekerlekli Sandalye