Evde Bakım Maaşında Kimler Bakıcı Olabilir, Kimler Gelir Hesabına Dahil Edilir?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde Bakım Hizmetinden Yararlanmaya dair kritik tanımlar;

Şu kişiler Bakıcı olabilir;

Akraba; Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Şu kişiler gelir hesabına dahil edilir;

Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler;Bakmakla yükümlü olunan bireyler tanımı iki bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüm; “üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;

Başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı”;

(Uygulamada müracaatların değerlendirilmesi sürecinde önce birinci bölüm çerçevesinde işlem yapılacaktır. Birinci bölüm çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde olumlu sonuca varılmış ise ikinci bölüme girilmeyecektir. Ancak birinci bölüm çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde olumsuz sonuca varılmış ise müracaat ikinci bölüm çerçevesinde değerlendirilebilecek ve bu değerlendirme neticesine göre işlem yürütülebilecektir.)

İkinci bölüm; “kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunamayan özürlü ile aynı evde yaşayan ve bakım hizmeti vermeyi yazılı olarak taahhüt eden akraba, vasi ve bunlarla birlikte aynı evde yaşayan kişiler;

(İkinci bölümde yer alan “kanunen bakmakla yükümlü” ifadesi; eş ile 18 yaşından küçük özürlünün anne ve/veya babasını kapsamaktadır.

Bu durumda evli olan veya 18 yaşından küçük olup anne ve/veya babası bulunan özürlü ikinci bölüm kapsamında değerlendirilemeyecektir. Ancak buradaki eş ile 18 yaşından küçük özürlünün anne ve/veya babasının özürlüye bakamayacak durumda olup özürlüye bakmak istememesi halinde bu kişiler de kanunen bakmakla yükümlü kişiler dışında değerlendirilecektir.)

Gelir hesabı şöyle yapılır;

Bakmakla yükümlü olunan bireylerin tüm gelirleri toplanır, bakmakla yükümlü olunan birey sayısına bölünür. Çıkan sonuç 2021 yılı için, 1.705 TL uygundur, fazlaysa, uygun değildir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

sinandeniz

Üye
Üye
efem şimdi hepsi iyi hoş burayakadar herşey iyi anlayamadığım acaba bu hesaplamalara 18 yaş altı kişi ekleniyormu acaba yani hanede yaşayan 18 yaş altı çocuklarda ekleniyormu bu hesaplamaya bilgileriniz için tşk ADANA DAN saygılar

zergul28

Üye
Üye
Benim kızım 8 yaşında ve %92 engelli şuanda evde bakım maaşı eşim almakta yılbaşından sonra sanırım kişibaşı geliri maaşım geçicek , babam emekli memlekette ikametgahı annem ise burda istanbulda bizimle ikamet etmekte eşimin kızkardeşi üniversite öğrencisi bekar bizim ile ikamet ederse kişi başı gelir tespitinde dahil olurmu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1. bölümde kimlerin kişi başı gelire dahil edileceği kısmında "eşinin evli olmayan kardeşleri" diyor. Yani evet sizinle kalırsa kişi başı gelire dahil edilir. Bu arada 2016 yılında asgari ücrete yapılacak zamla birlikte bakım maaşındaki kişi başı gelirde artacak.

didierdrogba

Üye
Üye
1. bölümde kimlerin kişi başı gelire dahil edileceği kısmında "eşinin evli olmayan kardeşleri" diyor. Yani evet sizinle kalırsa kişi başı gelire dahil edilir. Bu arada 2016 yılında asgari ücrete yapılacak zamla birlikte bakım maaşındaki kişi başı gelirde artacak.
halil bey ben ablama vasiyim fakat onunla aynı adreste oturmuyorum ayrıca bakımını ben yapmıyorum yine gelire dahil edilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İkinci bölüm; “kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunamayan özürlü ile aynı evde yaşayan ve bakım hizmeti vermeyi yazılı olarak taahhüt eden akraba, vasi ve bunlarla birlikte aynı evde yaşayan kişiler;

Emin olmamakla birlikte buradaki "aynı evde yaşayan" ibaresi ayrı evde yaşaması halinde gelire dahil edilmeyeceği anlamına geliyor. En azından ben öyle yorumluyorum.

didierdrogba

Üye
Üye

Emin olmamakla birlikte buradaki "aynı evde yaşayan" ibaresi ayrı evde yaşaması halinde gelire dahil edilmeyeceği anlamına geliyor. En azından ben öyle yorumluyorum.
Bizim durum şöyle ablam bakım maaşı alıyor şu anda sıkıntı yok bu durumda gelirim dahil olmuyor ki zaten önemli olan aynı adreste olmak aynı adreste olmadığım için sıkıntı olmaz herhalde öyle değil mi ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir sorun olacağını bende zannetmiyorum. Zira bakım maaşında bakıcı olarak gösterilenle bakıma muhtaç kişinin aynı hanede olması isteniyor. Vasinin konuyla bir alakası yok.

stormy84

Üye
Üye
Merhaba Arkadaşlar,
80 Yaşındaki sağlık sorunları olan amcam kendi çocukları sağ olmasına rağmen bakmadıkları için 7 yıldır bizimle kalıyor. Evde bakım maaşı almak için rapor çıkaracağım ancak şu gelir hesabını anlayamadım. Eğer gelir hesabına uymayacak ise boşuna uğraşmış olmayayım.
Ben yasal olarak amcama bakmakla yükümlü değilim. Benim maaşım hesaba dahil oluyor mu?
Amcam emekli ve 1100 lira emekli maaşı alıyor. Evde Amcam, eşim ve 5-7 yaşlarında 2 çocuğum ile kalıyoruz. Bu şartlar altında maaş alabilmemiz mümkün müdür?
Cevaplarınız için şimdiden Teşekkürler,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladığım kadarıyla evde 5 kişisiniz. 2015 yılı 2. altı için kişi başı gelirin 606 tl yi geçmemesi gerekir. 606x5=3.030 tl ediyor. Eve giren gelir bu rakamı aşmıyorsa gelir açısından sıkıntı yok demektir.

stormy84

Üye
Üye
Anladığım kadarıyla evde 5 kişisiniz. 2015 yılı 2. altı için kişi başı gelirin 606 tl yi geçmemesi gerekir. 606x5=3.030 tl ediyor. Eve giren gelir bu rakamı aşmıyorsa gelir açısından sıkıntı yok demektir.

Cevabınız için teşekkür ederim. Eğer benim gelirim de dahil edilir ise bu rakamın üzerinde kalıyor. Ancak bildiğim kadarı ile amcam bakmakla yükümlü olduğum kişi kapsamında değil. Bu durumda Benim maaşım hesaba dahil olacak mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlgili maddeyi okudum ama açıkcası bende tam çözemedim. Sizi yanlış yönlendirmemek adına cevap yazmadım..

tamer es

Üye
Üye
10 yaşında görme engelli kızım var eşim vefat etti ben kızıma bakıyorum bu yüzden çalışamıyorum emekliik primlerim yani günüm doldu yaş bekliyorum yaşım 46 ve şuanda ggs zorunlu gelir sigortası yatırıyorum halbuki gelirim sadece aldıgım evde bakım maaşı dır hanımı vefat etmiş bir baba olarak ne gibi haklarım vardır en azından ggs primlerini devlet yatırmazmı yada beni bu maduriyetten dolayı emekli etmezmi bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yazabilirmi şimdiden teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef bahsettiğiniz duruma uyan bir yasa yok.

fatıma

Üye
Üye
İyi akşamlar ben anneme bakıyorum ve 4 yıldır evde bakım maaşı alıyorum. Şimdi dedemden anneme miras kalcak zaten yerler hisseli annemin diğer kardeşleri var ve bu tarlalar hepsinin üzerine geçcek ve annemin üzerine düşen yerler satılcak çünkü bizde 6 kardeşiz annem hepimize paylaştırcak. Benim sorum annemin üstüne tapu görününce benim annemden aldığım evde bakım maaşı kesilirmi bu süreç içinde en azından satılasıya kadar. Bilgi verirseniz sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Miras olarak kalacak tarlaların geliri varmı? Bir gelir getirmiyorsa sorun olacağını sanmıyorum. Zaten satacakmışsınız. Satılınca belki sattığınızda aldığınız para yıllık gelire bölünebilir. Belki diyorum çünkü sürekli gelir olmadığından gelire dahil edilmeyebilirde.

R

rahim

Guest
Miras olarak kalacak tarlaların geliri varmı? Bir gelir getirmiyorsa sorun olacağını sanmıyorum. Zaten satacakmışsınız. Satılınca belki sattığınızda aldığınız para yıllık gelire bölünebilir. Belki diyorum çünkü sürekli gelir olmadığından gelire dahil edilmeyebilirde.

ekip ekmemeniz önemli değil,üzerinize tapulu tarla varsa tarlanın bulunduğu ilin veya ilçenin tarım müdürlüğünden tarlanın bir yılda getireceği gelir hesaplanıp aya bölünüp yazıya dökülüyor o yazıyıda sosyal hizmetlere veriyorsunuz.

northwestern

Üye
Üye
Evde Bakım Hizmetinden Yararlanmaya dair kritik tanımlar;

Şu kişiler Bakıcı olabilir;

Akraba; Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Şu kişiler gelir hesabına dahil edilir;

Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler; Bakmakla yükümlü olunan bireyler tanımı iki bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüm; “üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;

Başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı”;

(Uygulamada müracaatların değerlendirilmesi sürecinde önce birinci bölüm çerçevesinde işlem yapılacaktır. Birinci bölüm çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde olumlu sonuca varılmış ise ikinci bölüme girilmeyecektir. Ancak birinci bölüm çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde olumsuz sonuca varılmış ise müracaat ikinci bölüm çerçevesinde değerlendirilebilecek ve bu değerlendirme neticesine göre işlem yürütülebilecektir.)

(İkinci bölümde yer alan “kanunen bakmakla yükümlü” ifadesi; eş ile 18 yaşından küçük özürlünün anne ve/veya babasını kapsamaktadır.

Bu durumda evli olan veya 18 yaşından küçük olup anne ve/veya babası bulunan özürlü ikinci bölüm kapsamında değerlendirilemeyecektir. Ancak buradaki eş ile 18 yaşından küçük özürlünün anne ve/veya babasının özürlüye bakamayacak durumda olup özürlüye bakmak istememesi halinde bu kişiler de kanunen bakmakla yükümlü kişiler dışında değerlendirilecektir.)

Gelir hesabı şöyle yapılır;

Bakmakla yükümlü olunan bireylerin tüm gelirleri toplanır, bakmakla yükümlü olunan birey sayısına bölünür. Çıkan sonuç 2016 yılı için, 784 TL uygundur, fazlaysa, uygun değildir.

Basit bir dille bekar engelli ablaya evli olup çalışmayan kız kardeş ve eniştesi bakmakla yükümlü mü gelir hesabında eniştenin geliri hesaplanır mı?

Tekerlekli Sandalye