İşitme kaybı ve askerlik

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İŞİTME KAYBI DERECELERİ NELERDİR:

0-20 dB işitme kaybı, Çok hafif işitme kaybı
20-40 dB işitme kaybı, Hafif işitme kaybı
40-60 dB işitme kaybı, Orta derecede işitme kaybı
60-80 dB işitme kaybı, Belirgin işitme kaybı
80-100 dB işitme kaybı, İleri derece işitme kaybı
100 dB ve üzeri Total'a yakın işitme kaybı

Sağ kulakta orta derecede işitme kaybı varmış. Bu seni askerdenmuaf tutarmı? Muhtemelen muaf olursun..

mustafa0707

Üye
Üye
teşekkür ederim allah razı olsun halil hocam.muhtemelen derken.muaf olmama ihtimali de mi var...orta derece işitme kaybı olanlar mı muaf oluyor....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yani şöyle söyleyeyim. Geçenlerde tek kulakta %70 işitme kaybı olan bir tanıdığım muaf tutuldu. Seninde muaf olacağını zannediyorum...

mustafa0707

Üye
Üye
teşekkürler halil bey verdiğiniz değerli bilgiler için.allah razı olsun...

murat81

Üye
Üye
mrb arkadaşlar bu sıteyı yenı farkettim bende işitme engelliyim bugune kadar baya zorluklarla karşilaştım:sorum şu olacak ıkı kulagımdada yüzde 60 işitme kaybı var askerlikten muaf olurmuyum yoksa ertelememi alırım.
teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ertelemeye gerek yok. %99,9 muaf olursun.

murat81

Üye
Üye
ben 2004 memur oldum o zamanlar işitme kaybım fazla degıldi yuzde 20 fılandı yanlış hatırlamıyorsam 2006 sonunda bu yukseklılkere ulaştı sensornıyel işitme kaybı yazıyor .merak ettıgım soru eger muaf olursam gorevımde bir engel oluştururmu? sırf bu yuzden cekınıyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Neden görevinizde bi sorun çıkarsınki?
İşitme engelli olupta (iki kulağı tamamen duymayan) memurluk yapan binlerce insan var. Bırakın bir sorun olmasını eğer işitme kaybından ötürü %40 ve üzeri bir rapor alırsanız özürlü memurlara tanınan erken emeklilik hakkından faydalanırsınız.

murat81

Üye
Üye
çok sagolun halil bey yani ben şunu ogrenmek istiyorum yanı muaf olursam gorevime engel degıl dıyorsunuz peki bu muaf belgesını aldıktan sonra ozurlu gurubunamı gırecegım yoksa o benım tercıhımmı olacak şu yuzde 40 olayı bu benım kendı ıstegımemı baglı?istemesem normal memur statusunde çalışmaya devam edebilirmiyim
saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Askerlikten muaf olmak (bilinen adıyla çürük raporu almak) sivil hayatta bir anlam taşımaz. Eğer siz özürlü statüsünde memurluğa geçmek isterseniz sağlık kurulu vermeye yetkili bir hastaneden özür oranı en az %40 olan bir rapor almanız gerekiyor. İki kulakta %60 işitme kaybı olduğunu söylemiştiniz sanırım. Özürlü emekliliğinden nasıl ne şekilde yararlanacapınızı %60 işitme kaybında hangi oranda rapor alacağınızı buradaki konunun bölünmemesi adına ilgili kategori olan Engelli Emekliliği başlıklı kategoride durumunuzu detaylı olarak anlatan YENİ KONU açarsanız ben yada arkadaşlar detaylı yanıtlar verir.

enginxxde

Üye
Üye
selam

3 tane teste girdim...çıkan kayıplar 112 db,110 db ve en son askeriyede 108 db...çarşamba günü abr testine giricem...100 db'e yanıt alınamazsa askerlikten muaf olacağım...acaba odyo testinde yanılmış olabilirmiyim diye paranoya oldum ne zamandır...sizce 100 db'e yanıt alınırmı...kafayı yicem...

kardeşim benmde sağ kulak tamamen duymuyor. 15-12-2012 tarihine kadar tecilliyim yaşım 28 senin işler ne oldu muaf ola bildinmi yoksa askerdemisin bende ne yapacam bilmiyorum

İsen Buga

Üye
Üye
Benim işitme kaybım bir kulak 103 diğer kulak 108 ve aldığım rapor %64 işgücü kaybı. Askere aldılar beni :) havacı oldum havam olsun emi (bi ay sonra şutlandım)...
Askerlikte özel aletler var. ODYO testine almazlar. Bir saat boyunca sizi özel makina ile test ederler. Dolayısıyla hemen çürüğe ayrılırsınız....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yahu bauhaus, sen şu askere alınma hikayeni bi ara forumda tam olarak anlatsana. Ben ucundan kulağından az biraz biliyorum ama bilmeyenler için anlatman çok iyi olur.
Hikayeni film yapımcısı falan okursa kesin filme çeker. :) Zira filmlere konu olacak bi askere alınma hikayen var senin.

İsen Buga

Üye
Üye
olur....
hangi birisini anlatsam ki herşey hayattan kıssa hikayeler..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Askerde başına gelen anlat yeter. Hani komutana işitme engelli olduğunu inandırmak için yaptığın şeyler vs . :) Aklıma geldikce aklım duruyor. :)

İsen Buga

Üye
Üye
:) iyi ki işitme engelli değilsiniz. Üstelik mimar da değilsiniz...

enginxxde

Üye
Üye
Kusura bakmayın sürekli aynı soru soruyor gibi oldu bugün askerii hastanelere telefon ettim oranlarını barii öğreneyim sonra devlet hastanesine giderim eğer o oranlar tutarsa direk tecili bozdurup askeri hastaneye sevkimi isterim . Ama ya cürük ayırmazlarsa diye korkuyorum çünkü cok kritik bir dönemdeyim iş hayatım geleceğim şu 4 aya bakıyor. Sağ kulak tamamen duymuyor ama sol gayet iyi duyuyor çürük ala bilirmiyim acaba??

dexser

Üye
Üye
Ertelemeye gerek yok. %99,9 muaf olursun.

Herkese muaf olursunuz diyorsunuz ama dediğiniz gibi kolay değil.100 db sesi duymamak gerekiyor.100 db ses az bir ses değil.Ortalama bir rock konserinde çıkan sese eşit.Yani bunu duymamak için bir kulağın nerdeyse tamamen sağır olması gerekir.Yani %60 - %70 işitme kaybı olanların çürük alabileceklerini hiç sanmıyorum.ABR testinde 100 desibele cevap verir.

İsen Buga

Üye
Üye
%100 cürüğe ayrılırsınız. Biraz uğraştıracak çünkü benden daha iyi durumda olanlar bile çürüğe ayrıldı. Bir kulak 75 diğer kulak 80 desibel olan arkadaşım bir hafta uğraştan sonra çürüğe ayrıldı. ABR testine de tabii tutuldu. O arkadaş telefonda sorulara cevap verecek nitelikte.. korkuyorsanız devamlı korkacaksınız. O kadar desibelden sonra sizi askere alırlarsa merak etme dava açarsınız.

Askerliğe çağrı eldiğinde erteletmeyin. Genel muayane esnasında işitme engelli olduğunuzu söyleyin. Genel muayeneye girmeyebilirsiniz. Size kapalı zarf içinde iletilecek adres ile birlikte evrak, gideceğiniz yere cep harçlığı ve yolluk verecekler. Ertesi gün gitmek zorunda kalacağınız için buna hazırlıklı olun..

Askeri hastanede hiyerarşi işler. dolayısıyla İlk önce generaller sonra subaylar sonra astsubaylar sonra asker yakınları(derecesine göre yine hiyerarşi de var bazen general eşleri subaylardan önce muayane olabilir) en son erler...

Dolayısıyla sıkıntılı oluyor.

KBB doktoruna sevk verdikleri için direk o doktor muayenesine gideceksiniz. ABR testine tabii tutulacaksınız sonrası heyete görünmek. Heyet sonrası akşama doğru evrak hazır olur. O evrak alıp birliğe yada askerlik şubesine teslim ettiğiniz an işlem bitiyor. Benim dönemim de sistem böyle idi. Askeri Şubede yada birlikte asla konuşmayın sadece sağırım deyin ikide bir "anlamam, yazın okuyayım" gibi. Yoksa benim gibi askeri birliğe teslim olursunuz :) acemilik işte...

Kulağım duymuyor anlamam dediğiniz sürece SBR sonrası şutlanırsınız. Uğraşmayın, uğraştırın bence..

Uzak memleketten gelenler askeri hastanede kalacaklardır. Diğer erler ile birlikte kalacağınzıdan dolayısıyla yat borusu kalk borusu öncesi durumunuzu komutanınıza bildirmekle yükümlüsünüz. Subay olarak gidenler sanşlı ilk muayene olur ertesi gün güle güle..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Herkese muaf olursunuz diyorsunuz ama dediğiniz gibi kolay değil.100 db sesi duymamak gerekiyor.100 db ses az bir ses değil.Ortalama bir rock konserinde çıkan sese eşit.Yani bunu duymamak için bir kulağın nerdeyse tamamen sağır olması gerekir.Yani %60 - %70 işitme kaybı olanların çürük alabileceklerini hiç sanmıyorum.ABR testinde 100 desibele cevap verir.
tek kulakta %70 işitme kaybı olan yakın bir tanıdık daha 5 ay önce çürük raporu aldı. :)

Tekerlekli Sandalye