İşitme kaybı ve askerlik

erzurumlı

Üye
Üye
uyutuyorlar tabiki o testin yapılış amacı senin yalan mı doğru mu söylediğin uykudayken yalan söyleme gibi bir durumun yok malasef o yüzden o testi yapıyorlar

salamanco

Üye
Üye
hmm zaten benım yaptırdıgım testede ben herhangı bır butona falan basmamıstım bagladılar elektrotları enseme başıma titresim gonderdıler sadece oturmustum ben

murat38

Üye
Üye
slm arkadaşlar 20 kasım 2013 yani geçen çarşamba heyete girdim sağ kulağımda total işitme kaybı vardı yani odyo 115 db abr 100 db e ses alınamadı raporlarla gittim muaf verdiler şimdi askerlikten muafım. yanımda bir arkadaş vardı onunda her iki kulağı biri 65 db biri 53 db duymuyordu o da muaf oldu askerlikten hatta on gün gata da belki de 80 kişi heyete girdi neredeyse hepsi muaf oldu sadec bir kaç kişiye bir yıl falan erteleme verdiler yani demek istiyorum ki gata heyete gireceksin dıyorsa yüzde 90 muafsınız demektir.
bu konuda beni bilgilendiren herkese çok teşekkür ederim çünkü bende buraya ilk üye olduğumda beni bilgilendirdiler daha sonra bende öğrendim.
eğer ki sizlerinde soruları varsa elimden geldiğince cevaplayabilirm.

Aşağıda yazdığım değerler üzerinden gatadan nasıl bir sonuç çıkabileceğini tahmin edebilirmisniz?

Sağ Kulak hava 52db Kemik 37 db Sol Kulak Hava 53 db Kemik 43 db. Konuşmayı ayırt etme Sağ SRT skoru 50db SDS skoru %80 Sol SRT skoru 50 db SDS skoru %72 Bu arada Sensöri neural tip düşüş gözlenmiş Hz lerde bu nedemek onuda bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Semih35

Üye
Üye
Merhabalar,
2013 senesinde tecilimi bozdurup askere gitmek için başvurumda yapılan muayenede duyma kaybımın olduğunu belirttim. İzmir Askeri Hastanesi 'ne sevk edildim iki gün üst üste odyometri ve bir sefer de typanogram testine tabi tutuldum. Sonuçlar;
1. test : sağ hy 42 db ky 37 db, sol hy 43 db ky38(M) db
2.test: sağ hy 42 db ky - db, sol hy 45 db ky - db
typanogram sağ: 27 daPA C: 100,100,95,95
sol 30 daPA C : 105,95,95,95
tanı: H90.3 sensorinöral işitme kaybı, bilateral (ORTA)
Karar: ertesi yıla bırakma
2014 yılında dün itibariyle tekrar gittim ve tekrar aynı işlemler sonucu hastaneye sevk,
Odyometri 1. Test: sağ 42/38 (M) dB, sol: 45/45 (M) dB
2. Test: sağ 42/- dB sol: 47/-dB
Tympanogram sonucuna baktım baktım ama bişey anlamadım. Doktor bu sene kararını verelim dedi.
1 hafta sonra abr bera testine randevu verdiler.
Yukarıdaki sonuçlar ışığında durumum ne olur ve abr testinden ne gibi bir sonuç çıkar yazabilir misiniz?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açıkcası bir tahminde bulunmak çok zor. DR bile kararsız kalmış olmalıki süreyi uzatmış. Bekleyip sonucu görmekten başka çare yok.

Semih35

Üye
Üye
Açıkcası bir tahminde bulunmak çok zor. DR bile kararsız kalmış olmalıki süreyi uzatmış. Bekleyip sonucu görmekten başka çare yok.

Bir başka forumda iki kulak toplamı 70 i aşıyorsa çürük verirler yazısını okudum. Geçen sene gitmek için karar verdiğimde işsizdim, muayene eden doktor sonuçlara bakıp, seneye de geleceksin bu şekilde çıkarsa çürük alırsın demişti. Buna güvenerek bende askerlik sorunum yok diye şans eseri ile iyi bir işe girdim ve düzenimi oturttum. Şimdi askere alırlarsa ne yazık ki her şeye baştan başlamak durumunda olacağım. 21 Kasımda abr bera testi randevum var. sonucu şimdiden merak ediyorum. Test sonucunu ve heyet sonucunu buraya yazacağım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İki kulağı bırakın bir tanıdığım tek kulakta işitme kaybı %70 idi ve çürük raporu verdiler.

Semih35

Üye
Üye
Bera testi sonucum geldi. Parametreleri anlamadım ama sonucun sonunda el yazısı ile 2-4 Khz 'de sağ kulak 52 dB sol kulak 55 dB cevap alınmıştır yazıyordu. Buna göre duyma kaybım kaç? Askerlik için heyet sonucum ne olur. Yorumlarınızı bekliyorum.

M

mmnn1

Guest
Arkadaşlar benim işitme kaybı değerlerim

Saf ses ortalaması

sol kulak 41 db
sağ kulak 43 db
konuşmayı anlama eşiği her ikiside 45 db

Sizce muaf olur muyum?

Kubra61

Üye
Üye
Nişanlım suan ankarada acemi asker. Iki kulağınında zarı deil ama sağ kulağında çok ufak bi delik var iğne ucu kadar. Sol kulağından ameliyat oldu zatendört beş sene önce . Bugün hastaneye gitti çıkan sonuçlar .
Sol hava 66 kemik 46
Sağ hava 38 kemik 23
Sağ hafif derece sol orta-ileri derece mikst tip yazıyo. Ayrıca soğuktan kulağı çok ağrı yapıyo ve tankci Nişancı bu durum kulağını daha da kötü hale getirir mi
Yarın tekrar aynı teste girecek nedenini anlamadım . Bu oranlara göre çürük verirler mi lütfen yardımcı olun.

Mehmet60

Üye
Üye
Öncelikle meraba arkadaşkar 25 ocak 2017 de askerlik şubesine gittim askere gitmek için işlemleri yaparken memur sordu bi rahatsızlığın varmı diye ben de 11 yaşından beri sağ kulağım duymuyor dedim ateşli hastalıktan dolayı . Beni hastaneye sevk ettiler sağ kulağım 113 dsb sol kulağım ise 2 dsb çıktı yapılan odyo testinde. Sonra tüm heyete göründüm beni abr testi için samsun eğitim ve araştırma hastanesine sevk ettiler oradaki testte 5. Dalga edilemediği için askerlikten muaf tutuldum .

alican_695_

Üye
Üye
Öncelikle meraba arkadaşkar 25 ocak 2017 de askerlik şubesine gittim askere gitmek için işlemleri yaparken memur sordu bi rahatsızlığın varmı diye ben de 11 yaşından beri sağ kulağım duymuyor dedim ateşli hastalıktan dolayı . Beni hastaneye sevk ettiler sağ kulağım 113 dsb sol kulağım ise 2 dsb çıktı yapılan odyo testinde. Sonra tüm heyete göründüm beni abr testi için samsun eğitim ve araştırma hastanesine sevk ettiler oradaki testte 5. Dalga edilemediği için askerlikten muaf tutuldum .

Abr testi dediğin bera testi olmasın o?

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

GunayB

Üye
Üye
Bera testi sonucum geldi. Parametreleri anlamadım ama sonucun sonunda el yazısı ile 2-4 Khz 'de sağ kulak 52 dB sol kulak 55 dB cevap alınmıştır yazıyordu. Buna göre duyma kaybım kaç? Askerlik için heyet sonucum ne olur. Yorumlarınızı bekliyorum.

Kardeşim burada gelişmeleri paylaşacağım diyen basıp gitmiş ya biraz duyarlı olun lütfen, bir merak eden siz değilsiniz. Benimde sağ %53 sol %58 işitme kaybım var görevli %60 işitme kaybım olduğunu söyledi 15 mayısda heyete çıkacağım ama merak ediyorum bana benzer kişiler neler yaşadı. İnsan bi sonucu yazar buraya...

cinfizz

Üye
Üye
GunayB senın sonuc ne cıktı .barı sen yazsaydın :)

Aligunay

Üye
Üye
Merhabalar koly gelsin
Hava yolu sağ 43 sol 25
Kemik yolu sağ 20 sol 20

Kınuşmayı alma sağ 40 sol 20

Muaf olurmuyum

cinfizz

Üye
Üye
Tek kulak total ısıtme kaybı ıse dırek muafsınız ben muaf oldum darısı dıgerlerının :)

Tekerlekli Sandalye