ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

backoflife

Üye
Üye
Merhaba benzer bir durumda rapor alan ya da oranlar hakkında bilgi sahibi olan vardır belki sormak isterim, babam parkinson hastası sol elini neredeyse hiç kullanamıyor, aynı zamanda yüksek tansiyon hastası, ve kalp krizi geçirdi sonrasında 4 stent takıldı, hastane işlerinde kullanmak için raporla araç almak istiyoruz, rapor oranı ne olabilir belki bilgisi olan vardır, eğer boşuna uğraşsa hastane hastane gezdirip yormak istemiyoruz,

furkan-)

Üye
Üye
Arkadaşlar cevap bekliyorum sizlerden

Arkadaşlar psikiyatri ve işitmeden dolayı %84 vergi indirim raporu aldım Benim aklımdaki durum araç için sadece ortopedik polio sekeli rahatsızlığı söyleyip diyerkileri sağlam yazdırsam sonra sıkintı çıkarmı ve elde etmiş olduğum emeklilik için almıs oldugum vergi indirimini tehlikeye mi atmış olurum

balkesli

Üye
Üye
Merhaba benzer bir durumda rapor alan ya da oranlar hakkında bilgi sahibi olan vardır belki sormak isterim, babam parkinson hastası sol elini neredeyse hiç kullanamıyor, aynı zamanda yüksek tansiyon hastası, ve kalp krizi geçirdi sonrasında 4 stent takıldı, hastane işlerinde kullanmak için raporla araç almak istiyoruz, rapor oranı ne olabilir belki bilgisi olan vardır, eğer boşuna uğraşsa hastane hastane gezdirip yormak istemiyoruz,[/QUO

büyük olasılıkla ötvden yararlanırsınız ancak %90 ve üzeri rapor vermezler ise babanızın ehliyet alması gerekir.

backoflife

Üye
Üye
Merhaba benzer bir durumda rapor alan ya da oranlar hakkında bilgi sahibi olan vardır belki sormak isterim, babam parkinson hastası sol elini neredeyse hiç kullanamıyor, aynı zamanda yüksek tansiyon hastası, ve kalp krizi geçirdi sonrasında 4 stent takıldı, hastane işlerinde kullanmak için raporla araç almak istiyoruz, rapor oranı ne olabilir belki bilgisi olan vardır, eğer boşuna uğraşsa hastane hastane gezdirip yormak istemiyoruz,[/QUO

büyük olasılıkla ötvden yararlanırsınız ancak %90 ve üzeri rapor vermezler ise babanızın ehliyet alması gerekir.

Teşekkür ederim bilgilendirme için, umarım alabiliriz, listeye de baktım ama çok karışık

nursahabe

Üye
Üye
2 aydır devlet hastanesi maliye ve il sağlık müdürlüğü arasında mekik dokudum.Ne yaptıysam olmadı.Hastaneye gidiyom bizlik bir durum yok.tertibatlı araç raporunu il sağlık müdürlüğü veriyor diyor.il saglık müdürlüğüne gidiyorum biz raporu verdik gerisine maliye karar verir diyor.maliyeye gidiyorum beni devlet hastanesine yönlendiriyor..Tekrar devlet hastanesine gidiyorum veeeeee git başımızdan senlemi uğraşacaz diyorlar. vel hasılı kelam durum bu. Yaşar yaşamaza döndük.İkinci el alırken sen engellisin tertibat şart diyor.sıfır araç alırken sen sağlamsın diyor.bildiğiniz yaşar yaşamaz vakıası.miras düşer sen ölüsün.vergi borcu çıkar sen yaşıyorsun askerliği gelir sen yaşıyorsun evlenecek ölü hiç evlenirmi durum aynen böyle.Hangi iller veriyorsa arkadaşlar yazın gidip ordan alalım.Burda 3 maymunu oynayanlar yüzünden sıyırmaya az kaldı.En saçması ne biliyormusunuz o raporla ehliyeti veriyolar itibar edip.Ama maliye qale almıyor raporu, neymiş elden yazılmış, burda motoru yaktım.son 1 aydırda hiç bişey yapmadan bekliyorum.ikinci el araçda alamıyorum tertibat istiyorlar.Gülermisin ağlarmısın.

alabora

Üye
Üye
KArdeşimin %95 engelli raporu var, raporda zihinsel engel işaretli olduğu için Babam kendisi için vasi kararı aldırdı. Babam aldığı vasi kararı ile direk araç alabilir mi yoksa araç alım için ek bir karar mutlaka ihtiyaç var mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sanırım vasi kararında bir ibare oluyor "mealen alım satımda ek karara gerek yok gibisinden" o ibare varsa gerek yok.

MSTFGR

Üye
Üye
mrb lar
annemin 3 yıl önce çıkartmış olduğumuz %90 engelli raporu var.raporda sürekli yazıyor.(ağır engel kısmına hayır,süre kısmına sürekli yazıyor)Araç alabilmek için tekrar rapor çıkartmamıza gerek var mı?ayrıca rapor da araç alımıyla ilgili bir ibare yok.şimdiden tesekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapor sürekliyse ki öyleymiş, rapor tarihide çok eski olmadığından bu raporla alabilirsiniz. Aslında rapor oranı %90 ve üzeri olanlarda ötv istisnasına ilşkin bir ibare şart değil. Daha doğrusu bu ibare olmadan alanlar var. Ama bazılarınıda bu ibare gerekli diye cevap veriliyormuş. Sizede öyle birşey derlerse diretin.

Aşkın Ali

Üye
Üye
Merhaba..bilginiz var ise banada akıl verirmisnz lütfen..%57 engelim var.2kalca.2 diz protezi mevcut ..ehliyet almak ve ötv indirimi den yararlanmak için hastaneye baş vurdum heyete girdim..ÖZEL TERTİBATLİ ARAC kullanabilir.ibaresi çıktı. Komisyona sevk edildim.ortada heyete girdim.10.02 B sınıfı ehliyet alabilir.kararı çıktı. Sonra vergi dairesine gittim.oradakiler bana hastane raporunda otomatik vitesli özel tertibatli arac kullanabilir.yazmasını söylüyor. Bu şekilde ötv indirimi nden yararlanamiyormusum.tekrar hastaneye gittiğimdede.yeni genelge böyle hastane ve komisyon raporu birleştirip işlem yapılıyor deniliyor. Vergi dairesi bunu kabul etmiyor..ben ne yapmaliyim..uzun oldu (hakkınızı helal edin)..

balkesli

Üye
Üye
hastaneye gidin ötv indiriminden yararlanır diye yeni bir rapor alın ehliyet için alınan raporu kabul etmiyor kurumlar.

Aşkın Ali

Üye
Üye
Bende aynı durumda yim..yahu girmediğimiz delik kalmadı. Hastane özel tertibatli arac kullanabilir.yazmış..Vergi dairesi otomatik vitesli özel tertibatli arac ibaresi yazılması lazım diyor.ehliyet için komisyonun verdiği karar ise otomatik vites arac kullanabilir. %57 engelim le yararlanamiyormusum.

iboa

Üye
Üye
tamam abide mesela yenılda 90000 araç alırasa engelli yüzde 60 mış öt indirimi onu söyle

balkesli

Üye
Üye
engellilere yönelik bir düzenleme gelmez ise bu şekilde olacak

Hüseyin16

Üye
Üye
herkeze slm ben yeni katıldım aranıza araç alımında raporda %90 aldık araç alımı için ötv yararlanabilirmi yazmasi gerekiyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17164]Hüseyin16[/MENTION] Rapor oranı %90 ve üzeri olanlar için eğer aracı aracn üzerine alınacağı engelli kullanmayacaksa, ÖTV indirimden faydalanmak için tek başına rapor oranı yeterlidir.

Hüseyin16

Üye
Üye
Halil bey benim oglum oluyor %90 raporu var gerek Yok ozaman teşekürler yardımcı oldunuz

kemaltosun

Üye
Üye
Foto.jpg
Raporumda ortopedik geçmemesine ragmen yinede ötv den faydalanabilirmiyim (ileriderecede lenfödem yürüme ve hareket engelleyici ölçüde) olarak geçmektedir

esra karaboğa

Üye
Üye
merhaba ben istanbul fatihte oturiyorum babanem %98 yatalak ben araç almak istiyorum ama nerden alabağımı bilmiyorum bana bir adres verebilirmisiniz rica etsem

SM-A700YD cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Mazıdağlı

Üye
Üye
merhaba ben istanbul fatihte oturiyorum babanem %98 yatalak ben araç almak istiyorum ama nerden alabağımı bilmiyorum bana bir adres verebilirmisiniz rica etsem

SM-A700YD cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Bende istanbul fatihteyim sorunuzu şöyle anladım baba anneniz %98 raporu var ve bu raporla araç almak istediğinizi söylüyorsunuz.

Elinizdeki rapor hangi amaç için aldınız veya şöyle diyeyim babanenizin ötv muafiyeti için raporu varsa alırsınız.
Yok ise tekrardan hastaneye ÖTV den faydalanmak için rapor çıkartın %90 ve üstü bir rapor alırsanız mahkemeden varislik kararı alıp herhangi bir bayi ye gidip araç alabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye