ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

Mahmutkndmr

Üye
Üye
%99 raporlu süresiz bir raporumuz var teyzemin ama bakim parasi için almistik ama bir kaç yil oldu ve belge de süresiz yaziyor omur boyu yaziyor araci nasil aliyoruz ?? Kimin üstüne oluyor bilgi verir misiniz

balkesli

Üye
Üye
araç engellinin üzerine olur. bayiye bu raporla gidin gerisini onlar halleder.

Mahmutkndmr

Üye
Üye
Ama imzayi vs kim atacak ??? Onlar nazil olacak onu anlamadim ben notere kim gidecek mesela ??

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Emin olmammakla birlikte bu durumda kuvvetle muhtemel vasi kararı gerekebilir.

jomorocco

Üye
Üye
Merhabalar bir sorum olacaktı. Yarımcı olabilirseniz sevinirim.

Eşimin babasının yüksek bir dereceden engel raporu vardı. Durumu kötüleşti ve şuanda yatalak durumda, konuşma ve iletişimde sorunlar yaşıyor kendisi. Sağık raporunun %90a çıkarılıp araba almak için hastaneden randevu aldılar.

Sorum şudur; hasta heyet önüne çıkıyor ve orada hastaya sorular soruluyor diye duydum. Eşimin babasının sorulan sorulara cevap verme durumu bulunmuyor. Bu durumda araç alamaz mıyız?

Şimdiden teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hasta sorulara yanıt veremeyecek durumdaysa tabiki soru sorulmaz. Ve evet %90 ve üzeri rapor alabilirseniz ötv indirimden faydalanırsınız.

Tekirdaq

Üye
Üye
Sol elden %56 raporum var ötv indirimli arac alabilirmiyim yardiminiz icin tesekkurler.

Tekirdaq

Üye
Üye
%56 raporum var sol elden engelleyim ötv indiriminden yararlanabiliyormuyum.

archıtect

Üye
Üye
mrb lar dedemin %96 raporu var gözden 80 yaşında vasi si olarak babam atandı fakat ötv siz araç almak istedik hakime ek karar dilekçesi yazdık hakim red verdi dilekçemizde engelliyi hiçbir şekilde borçlandırmadan ve magdur etmeden yazmamıza ragmen red verdi ne yapmalıyız yasal olan hakkımızı bize sunmuyolar?

teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir üst mahkemeye giderek kararı temyize götürebilirsiniz.

1981uras

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba 10 yaşından beri şeker hastasiyim vergi indirim yasasindan emekli olabilir yorum 2018 de rapor da en az yüzde 65 alabiliyorum otv indirimi ile araç alabirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şeker (diabet) hastaları ÖTV indirimden faydalanmaları için rapor oranlarının en az %90 olması gerekiyor. Kademeli engelli emekliliği için ise %40 ve/ya üzeri raporunuzun olması gerekiyor.

Ecn

Üye
Üye
Merhaba
Benim anneannemin %98 oranında raporu var, engelli grubunda otopedik ve zihinsel kısmı işaretli, bu raporla araba almak istesek mahkeme kararıyla vasi ataması gerekir mi yoksa sadece rapor yeterli olur mu, normalde zihinsel engeli yok, felç geçirmişti o sebepten fiziksel engeli var fakat raporda zihinsel kısmıda işaretli, araç almamız için ne yapmamız gerekir, teşekkür ederim

balkesli

Üye
Üye
zihinsel kısmı işaretli olduğu için büyük olasılıkla vasi isterler. istemezlerse bayiye gidin bayi işlemleri halledecektir.
isterlerse mahkemeden vasi kararı alıp rapor ve vasi belgesiyle bayiye gidin.

Ecn

Üye
Üye
zihinsel kısmı işaretli olduğu için büyük olasılıkla vasi isterler. istemezlerse bayiye gidin bayi işlemleri halledecektir.
isterlerse mahkemeden vasi kararı alıp rapor ve vasi belgesiyle bayiye gidin.

Peki ben gittim Bi bayile görüştüm zihinsel kısmı işaretli oldugu için vasi gerekir dediler ve vasi kararıyla alındığı için sadece vasisi kullanabilir dediler, bu bilgi doğru mu vasi kararı olmadan alınsa herkes kullanabilir ama vasi kararı olduğu için sadece vasisi kullanabilir dediler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok öyle bir kısıtlama. Araçta özel donanım yoksa o aracı sürücü belgesi olan herkes kullanabilir.

Tekerlekli Sandalye