ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

pivot

Üye
Üye
Merhaba halil bey,15 sayfa okudum fakat böbrek hastalrıyla ilgili bir şey bulamadım.Babam diyaliz hastası ve haftada üç gün diyalize giriyor.%90 raporu var.Ötv indirimi hastalığa göre değişirmi veya %90 rapor bizim ötv indiriminden yararlanmamızı sağlarmı?

balkesli

Üye
Üye
siz bu şartlarda ötv indiriminden yararlanabilirsiniz.

serhat67

Üye
Üye
halil bey %65 raporluyum raporumda sakatlık indirimi ve vergi indirimi var ben indirimli araç alabilirmiyim yoksa ne yapmalıyım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu raporla alamazsınız. ÖTV indirimli araç alıp alamayacağınızın yanıtını vermek için tam olarak engel durumunuzu bilmemiz lazım. Engel durumunuzu detaylı şekilde yazarmısınız?

drwho

Üye
Üye
sorular

merhaba herkese benim yasim 25 universiteden yeni mezun oldum.anneminde %96 engelli raporu var(ekstremitelerinde kusur yok kendisinin b sinifi ehliyeti var ve arabayi surebilecek ozelliklerde).. kafama bir takim sorular takildi cevaplarsaniz sevinirim;
1-plaka uzerinde engelli amblemi zorunlulugu var mi?
2-arac benim uzerime olabilir mi?
3- araci 5 sene sonra satacagimiz zaman otv yi geri odemem gerekir mi ? yada ugrastirici islemler var mi ?
4-arac fiyatinda bir ust sinir varmi?
5-otomobil saticilari islemleri hallediyor mu yoksa benim mi yapmam gerekiyor.nereye muracat etmeliyim ?

yanitlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

balkesli

Üye
Üye
1-hayır böyle bir zorunluluk yok
2-olamaz araç engelli kişinin üzerine olur
3-5 yılı dolan aracı ötv ödemeden satabilirsiniz
4-fiyatta sınır yok motor silindir hacminde sınır var
5-bayilerin çoğu hallediyor sizin anlaşmanıza bağlı birazda bayiye gidin onlar yönlerdirir sizi

tyson

Üye
Üye
İyi günler benim dayımın özürlü sağlık raporu var %50 ve bir kısmı Sol bacağı ve bel fıtığıyla ilgili raporda H sınıfı ehliyet degerlendirilmedi özel tertibat degerlendirilmedi vergi indirimi evet yazıyor. ÖTV den faydalanabilir mi? Ayrıca ehliyetide yok ehliyet olmasa cocukları kullanabilir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapordaki bu ibarelere göre ötv indirimli araç alamazsınız. Muhtemelen siz o ibarelerin eklenmesini istemediğiniz için değerlendirilmedi ibaresi düşülmüş. Konuya dönecek olursak sol ayaktan engelliler tertibat olmaksızın otomatik vitesli araç alır alınan aracı sürücü belgesi olan herkes kullanır.

tyson

Üye
Üye
Halil bey ibareyi ekletirsek dayımın ehliyet almasına gerek yok mu çünkü kendisinin yaşı 50 ve alması zor

balkesli

Üye
Üye
dayınızın ehliyeti olmadan %50 raporla araç alamazsınız ehliyet alması gerekir.

tyson

Üye
Üye
Bu kötü oldu adamın bir gözüde nerdeyse hiç gormuyor raporun %32 göz zaten bu şartlarda ehliyet alabilir mi?

Assistant

Üye
Üye
Merhaba. Hem zihinsel hem de fiziksel engelli (%100) kuzenim için araç almak istiyorum. Aracı kullanmamda bir sakınca olur mu? Yoksa aracı herkes kullanma hakkına sahip mi? Ruhsat, kuzenim adına mı yoksa benim üzerime mi oluyor?

balkesli

Üye
Üye
araba engellinin üzerine olur %90 ve üzeri raporla alınan aracı herkes kullanabilir bir kısıtlama yok

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
şizofreni hastasıyım %90 rapor alırsam vasi atanırmı araba alamak için

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
vasilik kafamı karıştırdıda nasıl oluyor arkadaşlar bilgi verirseniz sevinirim

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
halil abi soruyu benmi soramıyorum sizmi anlamıyorsunuz asıl soruma cvp vermemişsiniz şizofreni hastasıyım %90 rapor alırsam vasi atanırmı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tek başına eğer rapor oranın %90 veya üzeri olursa vasi atanacağını sanmıyorum ama ötv indirimli araç almaya kalkarsan kuvvetle muhtemel vasi kararı istenir.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
ötv indirimli araç alacagım vasi kararını kim istiyor hangi aşamada istiyorlar

Tekerlekli Sandalye