ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

S0660

Üye
Üye
2 yaşında %98 sürekli raporlu hastamiz var..
Ötv indiriminden yararlanabiliriz sanırım..

1-Araç aldıkdan sonra aracı 5 yıl dolmadan nasıl satabiliriz/ yada yenileyebiliriz..
2- 5 yıl sonra nasıl satabiliriz..
3- Aracı aldıkdan sonra ötv indiriminden yararlanma şartlarımız değişirse nasıl olur..
Teşekkürler..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1- Aracı 5 yıl dolmadan satarsanız aracı alırken ödemediğiniz ÖTV tutarını ödemek zorunda kalırsınız.
2- Trafikte basit bir işlem yaparak satışını yapabilirsiniz.
3- Bu soruyu anlayamadım. Ne tür bir değişiklikten bahsediyorsunuz?

serdal44

Üye
Üye
Selamunaleykum arkadaşlar. % 92 Engelli raporu ile dün itibariyle annem adına araç aldım. Süreci aktarayım. Çünkü aracı almadan önce bu siteden çok faydalandım.
1-Engelli kişiyle erkenden Devlet hastanesine gidip ( Engellinin 3 adet fotoğrafı, Kimlik Fotokopisi ) müracaat edilecek ordan dilekçe örneği doldurulup verilecek. Açıklama kısmına ÖTV İndirimi yazılacak.
2- Poliklinikler gezilerek muayene olunacak.
3-Heyetin karşısına çıkılacak.
4- Bir kaç gün sonra raporunuzu alırsınız.
5- Rapor % 90 ve üzeri ise % 45 ötv indirimli aracı alabilir ve başkası aracı kullanabilir. Ruhsata da kimin kullanacağı yazılmıyor artık. Ayrıca plakada engelli sembolü de kalkmıştır.
6- Araba bayileri farklı belgeler isteyebilir. Bir bayi bana Mahkemeden Vasi tayin kararı getirmen gerek dedi. Mahkemeye gittim. Görevli memur 3 ay sürer dedi. Hakim vermeyebilir dedi. Sitelerden araştırdım, Akıl ve zihinsel sağlığında olumsuzluk varsa Vasi kararı gerekirmiş. Bunu bayiye söyledim. O da Trafik tescilden sordu, tamam gerek yokmuş dedi. Omzumdan büyük bir yük kalktı. :rolleyes:
7- Raporun aslı ve 2 adet Noter tasdikli örneği, engelli adına benim aracı alabilmem için noterden vekaletname( 3 er fotoğraf ile), engelli ve vekilin kimlik fotokopisi, nüfustan engellinin adres bilgileri belgesi ile bayi geri kalan işleri hallediyor. Araç alacaklara kolay gelsin.
8- 70.000 Liralık aracı 48.250,00 Liraya aldım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Serdar bey güncel deneyimlerinizi aktardığınız için teşekkürler. Bu arada aracın sıfır fiyatıyla ötv indirimli halini yazmanızda iyi oldu. Bizim ÖTV hesapla robotumuzu bir kere test etmiş olduk. ÖTV Hesaplama Robotu

Sdkuscu

Üye
Üye
% 93 engelli baldizim var vasisi kayinpederim

2014 de bir araç için mahkemeye başvuru yapmıştım sulh mahkemesinde ki hakim davayı red etti araç alamazsiniz dedi gerekli açıklama da aracın fiyatının yüksek olmasıydı şimdi ise tekrardan bir araç için başvuru yapmayı planlıyorum

Sorular ;

Baldizimı tekrar heyete sokmam gerekli mi zaten süresiz raporlu %93 rapor değeri

- Yaşı 21 olduğu için mahkemeye kayinpederim araç alımı için başvuru yapmak zorunda mi ? Bir kaç konuyu okudum kafam karıştı açıkçası

- Oldu da aracı alırsak ben lpg taktirmak istiyorum dizel ve benzinli arasında uçurum fiyat var aldıktan sonra lpg taktirabilirmiyim

- Kisacasi % 93 Raporla Kayın pederimin Ne Yapması Gerekir Mahkemeye başvuru olacak mı yoksa direk bayi ile görüşüp araç alımı yapabilirmiyiz

Simdiden tesekkurler

hsusam

Üye
Üye
Arkadaşlar babam ALZHEiMER hastası ve %91 ağır engelli raporu var. ÖTV indirimli araç alımı için mahkemeye başvurdum beni vasi atadı. Ancak ara karar için tekrar mahkemeye başvurduğumda trafik kazalarında dava açılması sonucu davanın araç sahibi yani babama açılacağını öne sürerek hakim başvurumu reddetti ve itiraz süresi de doldu. Bununla ilgili yapabileceğim bir şey varmı?. varsa nelerdir? nasıl bir yol izlemeliyim? Tekrar dava açsam sonuç alabilir miyim?

sekobaba

Üye
Üye
Benim sürekli raporum var yüzde 96
Acaba tekrar rapor almam gerekli mi ? Devlet hastanesinden alınmış ötv indirimi yazmıyor sadece

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
hsusam, vasi atamasına ilişkin fazla bir bilgim yok. Muhtemelen süre dolmadan itiraz etmeniz gerekirdi. Yeniden başvuru yapmanızda fayda var.
sekobaba, Aracı siz kullanmayacaksınız, ve raporun üzerinden 5 yıl geçmemişse tek başına rapor oranı ötv indirimli araç için yeterlidir.

By.MercaN

Üye
Üye
Halil Bey Merhabalar;
Benim Yeğenimin Görme kaybı var doğuştan. yeğenim üstüne araba almayı düşünüyorum fakat nasıl bir yol izleyeceğimizi tam olarak bilmiyoruz. Formu baştan aşağı okudum. Görme engelli ailesi için bir şey yok yada ben farketmedim.
Yeğenim 17 yaşında 8 yıl önce devlet hastanesinden alınmış (Okula yazılmak için) rapor alınmıştır. Raporu Aşağıda Sunuyorum. Benim size sorum şu yönde bu raporu tek göz üzerine almamız mümkün mü veya da nasıl bir yol izlemeliyim. Yeğenimin durumu ilerlemiş durumda. 8 yıl önceki gibi değil.
IMG-20160120-WA0001.jpg
IMG-20160120-WA0000.jpg IMG-20160120-WA0000.jpg

balkesli

Üye
Üye
yüzde 69 raporla yeğeniniz üzerinden ötvsiz araç alamazsınız en az 90 ve üzeri olması gerekir

By.MercaN

Üye
Üye
balkesli arkadaşım sanırım sen sorumu okumadan rapora bakıp mesaj yazma gereğinde bulunmuşsun.
ben zaten biliyorum bu raporla alamayacağımı. bu rapora bakacak olursan vücut endeksli olduğunu görürsün ve 8 yıl önceki rapor. 8 yıl önce yeğenim 5 metreye kadar görebiliyordu şimdi 1 metre görüş zar zor. oyüzden rapor yenilecek ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini sordum. Mesela bu raporda 3 doktor yüzdesi var benim merak ettiğim tek gözden alsak olur mu veya da başka yolu....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Görme engelli birinin ÖTV indirimli araç alabilmesi için rapor oranının en az %90 ve üzeri olması olması gerekmekte. Tek göz için verilen rapor oranı %40'ın altında oluyor. İki göz için tamamen görmemsi halinde %90 ve üzeri alınabilir. Bunun için yapmanız gereken yeniden hastaneye başvurup rapor çıkartmak...

Kumru2015

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,

Benim 1.si %45, 2.si %41 olan iki tane sürekli ibareli sağlık raporum mevcut. Küçükken polio sekeli yani çocuk felci geçirmişim. Ve sol bacağım 5 cm kısa, vs vs.. şeyler yazıyor raporumda.

Ehliyetim B sınıfı. Şimdi Ötv den faydalanarak araç almak istiyorum.

Yeniden rapor almammı gerekiyor yoksa raporun mevcut rapora mı yazıyorlar "otomatik kullanabilir Ötv den faydalanilir" diye.

Ne yapmam gerekli. Tekrar heyete girip rapor alırsam açıkçası % 40 ın altında gelmesinden korkuyorum. Şu an çalıştığım yerde engelli kadrosundayım.vergi indiriminden de faydalanbiliyorum.
Konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporda hangi tür araç kullanacağınızın yazması gerek. Otomatik vitesli araç kullanır, tertibatlı araç kullanır vb. gibi. Mevcut raporda böyle bir ibare olmadığı için yeniden rapor çıkartmalısınız. Mevcut raporun üzerine o ibareleri işlemezler.

Fredo

Üye
Üye
Hocam Benim tam da bu konuyla ilgili bir sorum olacak yarin Allah nasip ederse sağlık kurulu na gireceğim daha önceden % 64 engelli raporum var 2010'da aldığım engelli öğretmen olarak çalışmaktayım.Yarında H sınıf ehliyet için heyete gireceğim.Benim ilk sorum 1 bu yeni rapor eğer % 40'ın altında gelirse şayet eski raporu etkiler mi ya da Allah korusun memuriyetim düşermi? 2 2016'da yeni kanunda H sınıfı ehliyet verilmeyeceği yazıyor buna göre ben ne yapacağım Dilekçemi H sınıfı ehliyet olarak aldılar ve son olarak engelim sol üst ekstremitede otomatik vıtes araç için ibaresi kesin gereklimi teşekkürler birde 1.1.2016'dan sonra H sınıfı ehliyetler A veya B olacak denmişti yasada ben şimdi H içinmi yoksa B için mi başvuru yapmalıyım?Acil cevaplarınızı bekliyorum Hayırlı akşamlar

Ender_Erdem

Üye
Üye
B sınıfı ehliyet için başvuracaksın. Ama benim görüşüm biraz etelemen. Sistemin bi oturmasını beklesen iyi olur bence. Rapor oranın düşebilir. %60 ın altına düşersen maaşında bulunan verği kesintin artabilir ve maaşın bir miktar düşebilir

haqan35

Üye
Üye
Merhaba. Babamın %95 özürlü raporu Devlet Hastanesi tarafından verildi.Benim size sorum; Vasi raporu ile Sulh hukuk mahkemesinden vasilik aldık. Lakin aynı mahkeme Özürlü araç alımını kabul etmedi. Buradan sonra izleyeceğimiz yol nedir? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye