ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

Ender_Erdem

Üye
Üye
Mahkemenin böyle bir karar verme yetkisinin olacağını düşünmüyorum. Sen maliyeden işini hallet. Maliye ile uyuşmazlık sonucunda mahkeme bu kararı verebilir ki onuda bence yapamaz yapacağı işlem anca senin raporunu iptal etmektir. 1. derece akraban olduğu sürece sıkıntı çıkmaz.

genc_terekeme

Üye
Üye
Herkese merhaba bi sorum olacakti. Babam yüzde 98 engelli ve yatağa bağımlı yaklaşık 3 yıldır. 3yıldır Sadece gözüyle iletişim kuruyoruz. Arac almak için vasi tayini yapilmasi gerektigini duyduk. Arac almak icin mahkeme kararina gerek varmi? Sadece rapor yeterli olurmu? Egerki vasi tayini alirsak sonraki süreç nasil olacak. Bayiden kazik yememek icin nasil bir yol izlemem gerekecek teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici

genc_terekeme

Üye
Üye
Halil bey babam als hastasi zihinsel engeli yok yanlız hiçbir uzvunu hareket etiremiyor sadece gözüyle anlasabiliyoruz. Noterle işimizi halledebilirdik ama elini oynatamadigi için yani imza atamadigi icin vasi kararı almak istiyoruz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizi önerim yapabiliyorsanız vasi kararı almadan yapın. Zira vasi kararı aldırmak sonrasında aracı satmak vs her işlem için size mahkeme yolu gözükür.

genc_terekeme

Üye
Üye
Halil bey bugün vasilikicin mahkeme vardi vasi olarak atandim. Mahkemeden bikagit verdiler vasi olduğuma dair. Arac icin ek karar ekkarar dilekcesi vereyimmi yok geerekceli karar verilecek ondan sonra mi vermem gerek.

alihan1335

Üye
Üye
merhabalar halil bey babam ın %41 lik bir engelli raporu var hastaneden aldı heyet raporu diye geçiyor sanırım açıklamasında engelli raporu + 2022 sayılı yasa + tüm engelli haklarından yararlanması hakkı yazıyor günlük yaşantısını engelleyecek bir engelide yok araç alırken ki ötv indirimi bizim içinde geçerli olur mu ? bu arada engel grubu ise İŞİTME , SÜREĞEN(KRONİK), SINIFLANAMAYAN

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef hayır. İşitme engelliler ÖTV indirimden faydalanamıyor...

buqak

Üye
Üye
Benimde şeker hastalığım var ve solunum bozukluğu %50 rapor aldım ben araç alabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şeker ve solunum bozukluğu hastalığı özel donanımlı araç kullanmayı gerektirmediğinden rapor oranınız %90 ve üzeri olması halinde ÖTV indirimden faydalanırsınız ancak.

drmahir

Üye
Üye
Merhaba halil bey.bir sorum olacaktı.ben 2015 aralık ayında "h sınıfı ehliyet alabilir otomatik araç kullanabilir" ibareli sağlık raporu almıştım.yalnız ehliyet değişimini yapamadan 2016ya geçtiğimiz ve h sınıfı ehliyette kaldırıldığı için ehliyetimi değiştiremedim.bu durumda benim ötv siz araç alabilmem için ne yapmam lazım.aldığım bu raporun hiç bir önemi kalmadı mı.ötv siz araç alımı için izlemem gerek yol nedir belirtirseniz çok sevinirim..ayrıca benim sağlık problemim sol bacağımda deformite ve kısıtlılık olması.teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyetlerin değişimi önümüzdeki 5 yılı kapsıyor. Dolayısıyla şuan alabilirsiniz. ÖTV indirimli araç alma hakkınızın yandığını daha doğrusu yeni rapor yada ehliyet değişimi yapılması gerektiğini düşünmüyorum. Ehliyet değişimi için ön görülen 5 yıllık süre dolmuş olsa o zaman dediğiniz olurdu ama bu durum öyle bir sorun yaşanacağını sanmıyorum.

yovo

Üye
Üye
Halil bey yüzde.90.raporlu.kızım için otomobil alacağım vasi kararı şart mi

drmahir

Üye
Üye
H sınıfı ehliyetlerin değişimi önümüzdeki 5 yılı kapsıyor. Dolayısıyla şuan alabilirsiniz. ÖTV indirimli araç alma hakkınızın yandığını daha doğrusu yeni rapor yada ehliyet değişimi yapılması gerektiğini düşünmüyorum. Ehliyet değişimi için ön görülen 5 yıllık süre dolmuş olsa o zaman dediğiniz olurdu ama bu durum öyle bir sorun yaşanacağını sanmıyorum.

Ehliyet değişimi dediğim mevcut şuanda B sınıfı ehliyetim var.B sınıfından H sınıfına geçicektim.

balkesli

Üye
Üye
Merhaba halil bey.bir sorum olacaktı.ben 2015 aralık ayında "h sınıfı ehliyet alabilir otomatik araç kullanabilir" ibareli sağlık raporu almıştım.yalnız ehliyet değişimini yapamadan 2016ya geçtiğimiz ve h sınıfı ehliyette kaldırıldığı için ehliyetimi değiştiremedim.bu durumda benim ötv siz araç alabilmem için ne yapmam lazım.aldığım bu raporun hiç bir önemi kalmadı mı.ötv siz araç alımı için izlemem gerek yol nedir belirtirseniz çok sevinirim..ayrıca benim sağlık problemim sol bacağımda deformite ve kısıtlılık olması.teşekkürler.

aralık ayında aldığınız raporla ehliyetinizi değiştiremezsiniz yeni rapor almanız gerekmekte şu konuyu inceleyin size yardımcı olacaktır http://engelliler.gen.tr/f18/2016-yeni-yasaya-gore-engellilerin-ehliyet-raporu-almalari-28261/

Zeki12

Üye
Üye
Ozurlu kardesim adina arac almak icin gittiginde sunu dediler vasilik kararinin yaninda arac alim asatimi icinde mahkeme karari istediler ben vasilik icin mahkemeye basvurdugumda ek karar verdiler o olabilirmi

zemferi

Üye
Üye
Ozurlu kardesim adina arac almak icin gittiginde sunu dediler vasilik kararinin yaninda arac alim asatimi icinde mahkeme karari istediler ben vasilik icin mahkemeye basvurdugumda ek karar verdiler o olabilirmi

çocuğun yaşı 18 yaşından büyükse...evet vasi kararı aldığınız mahkemeden aldığınız yazı yeterli

Comicrop

Üye
Üye
Merhaba;90 lı yıllarda %100 engelli raporum var, ötv indirimli araç almak istedim ancak raporu bulamadım. Hayatımın hatasını yapıp tekrar kurula girdim. Raporum %82 ye düştü
iki ayağım diz altı kesik tip 2 şeker hastasıyım ve sol gözüm tamamen görmüyor.

Nasıl oluyorda rapor derecem düşüyor?

2 yıl sonra sol ayağımı diz üstünden kaybettim
tekrar kurula girip rapor almak istedim bu sefer derece %84 oldu.
Sizce bu normal mi? Ayrıca raporum süresiz değil 2 yıl olarak verilmiş. Emekli olmama rağmen çıkartma nedeni olarak çalıştığı kurum yazılmış ve ağır engelli kısmında hayır var
Konu hakkında düşünceleriniz nedir? Ne yapmam gerekir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bana görede düşük oran verilmiş. Ben olsam rapora itiraz ederdim.

Tekerlekli Sandalye