ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

Ender_Erdem

Üye
Üye
Evet alamazsın. zaten araç alman için H sınıfı ehliyetini istiyor maliye.

aysel0679

Üye
Üye
Mrh halil bey benim de oğlum 90% raporu var engelli arac aldık bakim ucreti aliyorum.bundan iki sonra 5 yıl bitiyor .tekrar engelli arac alirsam bakim ucretim kesilir mi tsk ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır araç alım, satımının bakım maaşıyla bir alakası yok. Rahatlıkla 5 yılın bitiminde 2. bir araç alabilir veya mevcut arabanızı satabilirsiniz.

aysel0679

Üye
Üye
Tsk ederim halil bey .Ikinci bir engelli aracı almak icin birincisini engelli olarak kalabiliyormu yoksa onu iptal edip normal arac olarakmi yapmam lazim
Anlatabildimi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer ilkini satacaksanız satış öncesi normal araca çevirmeniz lazım. Yok satmayacaksanız olduğu gibi kalabilir.

mustafahaylaz

Üye
Üye
Iyi gunler halil bey. Yazıda problem oldu herhalde . Engelli raporum % 49 sol gozum görmüyor % 32, sol işaret parmağım yok ve sağ baş parmağımda tırnaktan kesik %21 ortopediden aldim. ÖTV indirimi ve Mtvden yararlanirmiyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bahsettiğiniz uzuv kayıpları aracı hareket ettirmek için özel donanıma ihtiyaç duyacak düzeyde bir uvuz kaybı değil. Aracı hareket ettirmek için ek donanıma ihtiyaç duyuyormusunuz?

Osman P.

Üye
Üye
Benim engel oranim %45 (iki kulakta isitme kaybi) ve bigun OTV indirimini ogrenmek icin Eskisehir Vergi Dairesi'ne gittim. Konuyla ilgili bir hanimefendi (departmanda mudur ya da amirdi) indirimden bu engellilik oraniyla indirim alamayacagimi soyledi. Sunu ogrenmek istiyorum prosedur mu degisti? Artik OTV indirim uugulamasi yok mu, sordugum kisiler mi bilmiyor?

Umt3452

Üye
Üye
Merhabalar. 1 ay önce cerrahpaşa'dan aldığım %45 lik raporum var doğuştan sağ göz görmüyor ÖTV'siz araç almayı düşünüyorum fakat rapora baktığımda H ehliyet alamaz ve özel teribat alamaz yazıyor monoküler ehliyetim var acaba araba bayilerine gitsem ötv indirimden yararlanabilir miyim şimdiden teşekkür ederim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@Osman P. İşitme engelliler hiç bir şart altında ÖTV indirimden faydalanamıyor. Dolayısıyla size verilen bilgi doğrudur.
@Umt3452, malasef sizde verdiğiniz rapor oranına göre ÖTV indirimden faydalanamazsınız. Görme kaybınız iki gözde olsa idi ve toplam özürlülük oranınız %90 ve üzeri olsaydı ancak o zaman alabilirdiniz.

kırık ahmet

Üye
Üye
ablam evde oturup duruyor.yatalak yani el ayak calısmıyor yuzde 82 engelli
evde araba var ama 12 yasında eski masraf cıkarıyo.ablam kullanmaz ama doktora saga sola gotururuz
araba degissek sıfır alsak oluyormu indirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizin durumunuzda birinin ÖTV indirimden yararlanması için rapor oranının %90 ve üzeri olması gerekiyor.

kırık ahmet

Üye
Üye
sagol
hemen ilk sayfayı yine okudum.bes sene rapor almıstı.yine gotursek denesek zaten ms el ayak geriledi.bir cenesi oynuyor
yuzde 90 olursa rapor.onla vergi dairesinemi gidicem
arabada yuzde 40 indirim oluyormus diyorlar
en ucuz sıfır araba 40 bin tl.8 bin tl indirim olcak
ortalama 30 bin tl ye baglanır
bizim eskisi 12 bin tl ediyor
ustune 18 bin tl lazım pehh gene cok be
ben bizimkine 8 bin tl koysam 20 bin tl ye temiz dusuk km iyi araba gene bulurum

bence otv indirimin pek faydası yokk

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimi %40 değil %45. Yüzde 45 lik bir indirim ciddi bir indirim (bana göre)

ahmet4277

Üye
Üye
arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım herkeze selam degerli site yoneticileri benim sizlere nacizane sorum %67 raporum var ve ehliyetim B monoküler acaba bende yararlanabilirmiyim ÖTV ve MTV den tüm mesajları okudum hep %90 dan bahsediyor ama kafama takılan MONOKÜLER olması etkilermi şimdiden herkeze teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba Ahmet,
ÖTV indirimli araç almanın genel anlamda 2 şartı var
1- aracı kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duymak (bu durumda rapor oranının önemi yok)
2- sakatlık oranı %90 ve üzeri olmak.
Tabi birde dr raporuyla sol kol veya ayaktan engelli olupta raporunda "otomatik vitesli araç kullanır" yazanlar ÖTV mtv den yarralanır. Bunun dışında göz sorunu olanlar oranları %90 ın altında olduğu müddetce ötv den yararlanamaz. Bu arada adı geçen %90 lık rakam görme kaybı değil genel özür oranıdır.

mustafa_cigdem

Üye
Üye
Halil bey sol ayaktan %90 alti özürü olanlar ile ilgili konu hakkinda kanun yada yönetmelik maddesi var mi bazi kurumlar sikinti yaratabiliyor. Selamlar

uzeyaz

Üye
Üye
Halil Bey Merhaba,
Bundan 5 yıl önce (2010/Ağustos), üzerinde engellilik oranı yazmayan "H sınıf ehliyet alır, otomatik vites araç kullanır" raporumla vergi indirimli aracımı aldım. O zaman da vergi dairesindeki memurlar "bu raporla alamazsın, rapor oranın belli değil" demişlerdi. Neticede araştırdılar, baktılar ve indirimli aracımı aldım. 5 yıllık süre dolduğundan vergi dairesinden yazı alarak aracımı sattım. Ancak vergi dairesindeki memur "bu raporla bir daha alamazsın" diyerek beni aklınca korkuttu. Rahatsızlığım sürekli. Mevzuata göre, sakatlık oranının önemi olmadığından raporda oran yazmıyor. 5 yıl önce bu raporla aldım. 5 yıldan bu yana ne değişti? Oran olmak zorunda mı? Yeni rapor mu gerekli? Zaten ben engelliyim. Engelli kimlik kartım var, engelimden dolayı memuriyetten emekli oldum. Vergi dairesindeki görevliler, gereksiz yere bizi uğraştırıyorlar gibi geliyor. Acaba yanılıyor muyum?

Tekerlekli Sandalye