ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

TURKUAZ28

Üye
Üye
Halıl bey cevap için tesekkurler...

burak01

Üye
Üye
Abi maliye de elimdeki rapora bakarak sen ÖTV den faydalanamazsin MTV den faydalanabilirsin dediler bu ne oluyor bi aciklar misiniz yani ikinci el arabada mi sifir arabada mi gecerli

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İkinci elde ve sıfır araçta MTV indiriminden yararlanırsın. MTV motorlu taşıtlar vergisi demek. Aracın markasına fiyatına göre değişkenlik gösteren bir tutardır.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi dairesine başvuracaksın. Orda matbu evrak var onu doldurman yeterli.

hayatyasak

Üye
Üye
Benim arkadaş yeni rapor aldı araç alması için nereye başvurması lazım Halil bey ... ???

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporunda gerekli ibareler varsa herhangi bir otomobil bayisine gitmesi yeterli. Onlar sizi yönlendirecektir.

hakancakir2335

Üye
Üye
Merhaba Halil Bey. Ablamın %90 zihinsel engel raporu var. Annemizin üstüne vasi kararını da aldık. Hakimden araç alabilir iznini de alacağız. Benim aklıma takılan ablamın %90 raporunda kullanılabileceği yerler sadece 2022 sayılı kanun yazıyor. Ötv indirimli araç alabilir yazmıyor yani. Bu bize bir sıkıntı çıkarır mı ? Ne yapılması lazım. Teşekkür ederim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sıkıntı yaratmaması lazım. Zira rapor oranı %90 ve üzeri olupta aracı kendi kullanamayacak kişiler için tek başına rapor oranı yeterli oluyor.

hayatyasak

Üye
Üye
halil bey % 90 raporla 65 bin telelik araba ne kadara gelir ... ????

RACER

Üye
Üye
Halil Bey merhaba
Grubunuza yeni katıldım.
Benim sol kol motor kazası sonucu felç
%60 engelli raporum var ve sakat emeklisiyim.
Bildiğim kadariyle yurtiçinden araç alamıyoruz sadece ithalat hakkımız var
Peki burdan normal ikinci el araç alsam ve engelli araca çevirtsem MTV muafiyetinden faydalanabiliyormuyum?
Teşekkürler..

tolgahan0640

Üye
Üye
Halil Bey hayırlı sabahlar diyeyim bu saatte. Benim size bir sorum olacaktı. Babam için bir araç almayı düşünüyoruz. Daha önce gittiğimiz hastanede %86 oranında özürlü raporu verdiler.Tabi neye istinaden böyle verildi pek üzerine düşmedik. H sınıfı ehliyet almak istiyoruz fakat engellilik durumuna bakınca pek mümkün görünmüyor. Sağ kol omuzdan ampute, sol el pençe el, işitme kaybı %20 ve 65 yaş üzeri olduğu için ortalama ne kadar bir engelli raporu ortaya çıkar? H sınıfı ehliyet almak istesek mümkün olabilir mi? Bir de biz raporu 65 yaştan önce almıştık; bu raporun yenilenmesi durumunda (tabi şu an 66 yaş) özürlü oranında bir artış söz konusu olur mu?Teşekkür ediyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@Racer, sorunuzla ilgili detaylı bilgiye şu konudan erişebilirsiniz:> http://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-icin-mtv-muafiyeti-detaylari-26493/
@tolgahan, hangi oranda rapor alacağınıza dair bir fikir söyleyemiyorum ancak, sizinde söylediğiniz gibi eğer oran %90'ın altında olursa aracı babanızın kullanması ve raporda özel donanımlı araç kullanır ibaresinin olması gerekli. Tabiki h sınıfı ehliyet de almalı ve raporda h sınıfı ehliyet alır yazmalı. Yok eğer rapor oranı %90 ve üzeri olursa o zaman hiç birine gerek olmadan direk bu rapor oranıyla ötv mtv muafiyetli araç alır, aldığınız aracıda herkes kullanabilir.

Yücel20

Üye
Üye
Halil bey merhaba.ben sağ el bilegimden tendon sinir damar kesik leri nedeniyle iki defa ameliyat oldum.yaklasik 12 sene önce. Bilegimde ve parmaklarımda hareket Kısıtliligi ve his kaybı var.herhang i bir özür raporu m yok ancak askerlikten muaf raporu m var.mevcut b sınıfı ehliyetim var ancak gün geçtikçe vites değiştirmekte yetersiz kalıyorum. Vitesi kavramak ta zorlanıyorum. Bu durumda mevcut ehliyetm olmasına rağmen tekrar h sınıfı için başvuru yapabilir mi .yim.eger otomatik vites olursa h sınıfında başkası aracı kullanabilir mi bu arada b sınıfı alırken sağlık raporu veren doktor hiçbişey sormadan raporu verdi geçti bende üstelemedimi o zaman.

RACER

Üye
Üye
İlk etapta devlet hastanesinden sağlık raporu almaniz lazım. En az %40 olursa ÖTVsiz aaraçalabilirsiniz ve sadece siz kullanabilirsiniz bu aracı rapor sonrası, h sınıfıehliyet aldıktanssonra tabii

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır hayır, ÖTV indirimli araç almak için rapor oranının hiç bi önemi yok. Özürlülük oranı %10-20 olan biri bile gerekli şartları taşıyorsa ki bu şartlar aracı hareket ettirici özel donanıma ihtiyaç kullanmak vb gibi, ötv indiriminden yararlanır.

RACER

Üye
Üye
Aaaaa bunu bilmiyordum bir şey daha öğrendik. Teşekkürler Halil bey

Tekerlekli Sandalye