ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

mesut1970

Üye
Üye
Selamlar Halil Bey, Ben 30 yıllık Ankilozan Spondilit hastasıyım.2007 de tüberküloz geçirdim.2008 de %40 özürlü raporu alıp emekli oldum.1999 yılından B sınıfı ehliyete sahibim.Şu anda normal araç kullanıyorum.Araç ta hiçbir değişiklik gerekmiyor.Ben ÖTV,KDV indirimli sıfır araç alabilirmiyim bir de ehliyetim değişme veya iptal olma durumu olurmu,vereceğiniz cevap için çok teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef AS hastalığında rapor oranı %90'ın üzerinde olmadığı sürece ÖTV indirimden yararlanmazsın. Zira AS hastalığında özel tertibata ihtiyaç duyulmadığından tek şart sağlık kurulu rapor oranının %90 ve üzeri olması gerekir.

Hkmt

Üye
Üye
Benim sol kolumun dirsekten aşası yok kaza sonucu kaybettim ben ötv indirimli araç alabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol koldan engelliler ÖTV indirimli araç alamıyor malasef.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol koldan sakatlığı olanlar ÖTV indirimli araç alamaz. Yasa ve yönetmelik bunu der. Arkadaşınızın tek sakatlığı sol koldamıydı? başka bir sakatlığı olmasın ve raporunda tam olarak hangi ibareler yazılıydı?

Erknaydn

Üye
Üye
Merhabalar,
Annem için %90 rapor almayı düşünüyoruz ama şuan araştırma aşamasındayım acaba alabilirmiyiz, diye, bunun için sizlerden bilgi almak istedim. Annem göğüs kanserine yakalandı bundan 4-5 yıl önce bir kaç yıl tedavi gördü kemoterapi, ışın tedavisi yine 2 ameliyat geçirdi o dönem, tek göğüsü alındı şuan halen kontrollerde gidip gelmekte, gittiği hastaneye ulaşabilmek için 2 vasıta degistiriyoruz 40 km mesafe var aşağı yukarı, bu hastalık haricinde kulakları duymuyor cihaz kullaniyor daha önceden kulakları için %87 duymuyor raporu var, tek böbreği yok 30 sene önce ameliyat ile almislar hastalıktan dolayı ama şuan yaşadığı tek böbreğinde sıkıntı yok yanı diyalize felan gitmiyor, yine ufak tefek ameliyatlarda geçirdi bacağından ama yurumesine engel teşkil etmiyor. Şimdi düşünüyoruz acaba bu şartlar göz önünde bulundurulsa %90 rapor alabilirmiyiz diye, sizce alinabilirmi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kesin olmamakla birlikte tüm hastalıkların birleştirilmesi halinde alınabilir. Başvurup denemek lazım.

aliş60

Üye
Üye
S.a. arkadaşlar 10 yasında kızım var %96 raporu var ötv indirimli araç alabilirmiym

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapor oranı %90 ve üzeri olduğundan aracı özürlünün kendisi kullanmayacağından dolayı, çocuğunuz adına ötv indirimli araç alabilirsiniz.

aliş60

Üye
Üye
Tesekkurlar halil bey kızımın yası kúcuk oldugu icin alınmaz diye duymustum

burak01

Üye
Üye
abi sol elden özrü olup gerekli raporu olanlar artik ÖTV den de yararlanabiliyor

abi sol elden özrü olup gerekli raporu olanlar artik ÖTV den de yararlanabiliyor

burak01

Üye
Üye
Abi h sınıfı ehliyet alır özel tertibatlı araç kullanır raporu alırsa ÖTV MTV den artik yararlanabiliyor engellilersitesinden gördüm resmi gazetelerde yayınlanmış 1 mayis tan itibaren yürürlüğe girecek mis

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelliler sıfır araç alımında zaten ÖTV ve MTV den yararlanabiliyordu. Yeni bir şey değil bu. :)

burak01

Üye
Üye
Sol elden bahsettigimizin altını çizerim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet burak şimdi baktım Ba ÖTV kanununa şu ibare eklenmiş.

Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir.

Bu ibare sol koldan engellilerin sorununu çözmüş gibi. ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ'ni yarın detaylı inceleyip daha detaylı bir açıklama yapmaya çalışacağım.

Ender_Erdem

Üye
Üye
Halil beye face den yazmistim ama cevap alamadim. Gözünüzü korkutmak gubi olmasın ama bu konuda kamu kurumlarında çok bilgisizlik var. Şuanki güncel konumu yazayım daha sonra her aşamayı çözüm için oluşturdugum diyagramı yayınlayacam. Şimdi daha önceden alınmış olan engelli sağlık kurulu raporumda ehliyet alabilecegim ve nasıl aracı kullanacağım değerlendirilmemiş. Bu yüzden maliye doğal olarak benden yeni rapor istiyor. Hastaneler ise daha önceden engelli sağlık kurulu raporum olduğundan engelli sağlık kurulu raporu veremiyeceğini ve tertibatın ne olacağını belirten sağlık kurulu raporu verebileceğini söyledi ve raporu aldım maliyeye iki raporumuda beyan ettim. Maliye iki raporumunda engelli sağlık kurulu raporu olması gerektiğini söyledi. İl sağlık müdürlüğü bu şekilde alabileceğimi söyliyor ve yazılı cevap almamı istedi maliyeden bende dilekçe ile başvurdum. İşin özü iki tane engelli sağlık kurulu raporu olan varmı? Maliye ile sağlık bakanlığı protokolüne göre alabilmem lazım ama maliyenin kendi çıkardığı son düzenlemede engelli sağlık kurulu raporu istiyor. Durum çok garip. Bu konuda bilgisi olan varmı.

Ender_Erdem

Üye
Üye
Bu konuda kimsenin bilgisi ve yaşamışlığı yokmu.

Tekerlekli Sandalye