ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Son çıkan tebliği okudunuz mu? Ayrıca ikinci bir sağlık kurulu veremeyiz demek te ne demek. Ben bizzat kendim 2 defa sağlık kurulu raporu aldım. Ben olsam mevcut hastalık-sakatlıklarımda artış var diyerek yeniden sağlık kurulu raporu için müracaat eder, raporun kullanım amacı kısmınada istediğim şeylerin yazılmasını isterdim.
----

Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendi uygulamasında;
Engelli sağlık kurulu raporu: Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik13 (veya raporun alındığı tarihte yürürlükte olan engelli sağlık kurulu raporu verilmesine yönelik ilgili diğer yönetmelik/mevzuat) çerçevesinde yetkili sağlık kurumlarından alınan engelli sağlık kurulu raporunu,
Engellilik derecesi (oranı): Engelli sağlık kurulu raporu verilmesine yönelik ilgili yönetmelik/mevzuat ile belirlenen esaslara göre tespit edilen, engellilik durumu itibarıyla tüm vücut fonksiyon kaybı oranını veya bu orana karşılık gelen derecelendirmeyi,

http://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-icin-arac-aliminda-otv-uygulama-sartlari-27173/

Ender_Erdem

Üye
Üye
13. maddenin 4. bendinde kamu kurum ve kurumlarinca engelli kişiden yeniden rapor istenemez maddesi ne dayanarak yeniden vermek istemiyorlar hastaneler ve il saglik müdürlüğü.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İyi güzelde "yeniden rapor istenemez" ayrı "yeni rapor almak" ayrı şeyler. Orada engelliyi korumak adına (yeni rapor istenmesini önlemek adına) bir madde konmuş. Bu maddeyi yeni rapor alamaz şeklinde yorumlamak çok saçma olmuş. Bana kalırsa siz bir dilekce ile yazılı başvuruda bulunun. Veya hangi maddeye dayanarak yeni rapor vermediklerini sorun ve yazılı yanıt isteyin.

Ender_Erdem

Üye
Üye
Yönetmelik tam şu şekilde 4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok hayır yanlış yorumluyorsunuz yada yanlış yorumlanıyor. Bir kişi birden fazla sağlık kurulu raporu alabilir. Bu şekilde birden fazla sağlık kurulu raporu alan binlerce insan var ki onlardan biride benim. Atıyorum vatandaş 10 yıl önce sağlık kurulu raporu almış olsun. oranı %40'tı hastalığı ilerledi bu kişi yeniden rapor alamayacak mı? Yada kişi (yine atıyorum) sağlık kurulu raporu aldı raporun kullanım amacı kısmında "2022 sayılı yasadan yararlanır" yazıyor başkacada bir ibare yok. Bu kişi ÖTV indirimden yararlanmak amacıyla raporuna "özel tertibatlı araç kullanır" ibaresi yazdıracak bu kişiye yeni rapor vermeyeceklermi? Dediğim gibi yöntem basit. Hastalıklarımda artış dolayısıyla özür oranımda arttı diyerek yeni rapor isteyip raporun kullanım amacı kısmınada istediğiniz şeylerin yazılmasını isteyeceksiniz.

Ender_Erdem

Üye
Üye
Halil bey sağlık kurulu raporu ayrı,engelli sağlık kurulu raporu ayrı. Benim zaten tertibatımı belirten sağlık kurulu raporum var. Maliye bunun engelli sağlık kurulu raporu olmasını istiyor. Eskiden sağlık kurulu raporu yenide ise engelli sağlık kurulu raporu istenmektedir.

Ender_Erdem

Üye
Üye
İl sağlık müdürlüğünden bir şube müdürü ile konuştum. Evet ortada bir mağduriyet var. Bir araştırma yapacaklarını söylediler. Gelir idaresinin ve özürlülerin sınıflandırılması ile ilgili mevzuatları verdim. Çelişki olduğunu şöylediler. Onlardan cevap bekliyorun. İnşallah hayırlısı olur.

Ender_Erdem

Üye
Üye
Evet arkadaşlar il sağlık müdürlüğünde gittim. Yeni rapor almak için beni sevk edicekler. Şimdide içime farklı bir kuşku duştü. Ben engelli raporumu 2009 da almıştım ve %50 oranım var bunda bir düşme olurmu.

Ender_Erdem

Üye
Üye
Arkadaşlar engel durumum şu şekilde. raporum kaç çıkar. Tanı sağ el 2. parmak sol el 2.3.4.5 parmaklarda hipoplazi + sağ ayak konjental Hipoplazi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağ ayağa ilişkin sakatlık oranı cetvelinde oranlar verilmiş ama sizinkine denk geleni bulamadım. Parmak amputasyonu içinse şu oranlar yazılıyor
parmak.PNG

Ender_Erdem

Üye
Üye
Bu durumda 40 ı geçememe olasılığım yüksek mi. Bu engel 2008 oranı kaçtı acaba. ordan yola çıksam.

Ender_Erdem

Üye
Üye
Başbakanlık BİMER ine yazı yazdım arkadaşlar bu konuda. Bakalım ne gibi bir cevap alıcam. Mesajım şu şekilde

22/12/2009 senesine Kamu personeli olmak için almış olduğum sürekli ibareli engelli sağlık kuruşu raporum bulunmaktadır. 2015 senesinde ÖTV indiriminden yararlanabilmek için hemde H sınıfı ehliyet alabilmek için Sağlık kurulu raporum bulunmaktadır. İki raporum ile Aydın Maliye müdürlüğüne ÖTV indirimli araç alabilmek için başvurdum fakat ikinci aldığım raporumunda (Araç için yapılması gereken tertibatların belirtildiği rapor) Engelli sağlık kurulu raporu olması istendi. Ancak özürlülük ölçütü, sınıflandırılması ve özürlülere verilecek engelli sağlık kurulu raporları hakkındaki yönetmelikte 13. Maddenin 4. bendinde (Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez) ibaresi bulunmaktadır. Ancak Aydın Maliye Gelir İdaresi Müdürlüğü Özel Tüketim Vergisi (II) sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğ indeki ( Alıcının (malul veya engellinin), maluliyeti veya engelliliği ile özel tertibat yaptırılan tadilatları kullanabileceğine dair engelli sağlık kurulu raporunun aslı veya noter onaylı örneği ) dayanak göstererek yeni Engeli Sağlık kurulu raporu istemektedir ve yeni engelli sağlık kurulu raporu almam durumunda çeşitli mağduriyetlere uğruyabileceğimden gereğinin yapılmasını arz ederim. Raporlarımı Faks ile gönderiyorum.

Ender_Erdem

Üye
Üye
Arkadaşlar bugün Ankara Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Müdürü ile konuştum. Malesef ki yeni engelli raporu istiyorlar. Bu konuda yapacak bişey kalmadı artık. İl sağlık müdürlüğüne beni sevk etmelerini istiyecem. inşallah engel oranımda bir değişiklik olmaz. Dua edin bu konuda.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapor oranınızın %40'ın altına ineceğine pek ihtimal vermiyorum. Umuyorum ki çok çok üzerinde rapor alırsınız.

Ender_Erdem

Üye
Üye
İnşallah Halil bey. Hayırlısı bakalım. Elde belirtmiş olduğunuz 13 oranı bana düşük gelmişti. Gerçi hesaplaması nasıl bilmiyorum.

Ferid

Üye
Üye
Selam arkadaşlar,
H sınıfı ehliyetim var,araba almak için ne yapmam lazım herkes ayrı şeyler söylüyor kafam karıştı.
Tekrar rapor alınacakmış diyende var gerek yok diyende :S geçen arabalara bakmaya fiat bayiine gittim onlarda ehliyet yeterli dediler.
Bilgi verirseniz memnun olurum...

Şimdiden teşekkürler...

Ender_Erdem

Üye
Üye
Evet arkadaşlar İl Sağlık Müdürlüğü sevk edicek fakat bunu rapora itiraz olarak algılıyor. İlk başta Üniversite hastanesine daha sonra hakem hastane İZMİR e sevk edicekmiş. Böyle saçmalık görmedim ben ya. Fiziksel Engelliler Federasyonu Başkanı ile konuştum. Bu cevap üzerine sen bir hastaneye git dilekçeni ver sana vermek zorundalar dedi. Telefonunuda verdi. Sıkıntı olması durumunda ara beni konuştur dedi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gelişmelerden bizi haberdar etmeye devam et Erdem.
Ferit tam olarak sakatlığın ve sakatlık oranın nedir senin?

Ferid

Üye
Üye
Halil bey ortopedik ayaklarımı tam kullanamıyorum,ehliyetimde de tertibatlı araç kullanabilir yazıyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tek başına sürücü belgesi ( h sınıfı ehliyet ) ibaresi yeterli değil ama sizin raporunuzda bulunan "h sınıfı ehliyet alır, tertibatlı araç kullanır" ibaresi ötv indirimli otomobil almak için yeterli. İlk mesajda yapılması gereken işlemleri detaylı anlatılmış onların haricinde merak ettiğiniz bişey varsa konu altında dile getirebilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye