2022 Maaşları Kesilmek İsteniyor! Haksızlığa Dur de!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlgi gösteren arkadaşlara özelliklede @matagun19'a teşekkür ediyorum. Bu performansı düşürmeden devam edersek mutlaka sonuç alırız. Aynen devam ediyoruz...

M

matagun19

Guest
Teşekkürler Halil bey bu hepimizin mağduriyeti bizi bizden çok daha iyi anlayan olacağını sanmıyorum

CEM ÇİÇEKÇİ

Üye
Üye
Chp genel başkan yardimcisi yakup akkaya konu ile ilgili bazi açiklamalarda bulunmuş
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, hükümetin, engellilere çağdaş bir devletin vermesi gereken hizmetleri veremediğini savundu.
Akkaya, yazılı açıklamasında, ''65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkındaki Yönetmeliğin'' yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Söz konusu yönetmelik kapsamına geliri 119,62 liradan daha az olan engellilerin alındığını ve bu engellilere sadece 239,23 ila 358,85 lira arasında değişen tutarda aylık bağlanmasının öngörüldüğünü belirten Akkaya, ''bu rakamın insanca yaşamaya yetmeyecek bir sefalet aylığı'' olduğunu iddia etti.

Yönetmelik hükmünce, aylığa hak kazanmak için ''kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan'' şartı getirildiğini ve bunun da birçok engelliyi kapsam dışı bıraktığını ileri süren Akkaya, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla yönetmelikten yararlanacak engelli sayısı oldukça azdır. Muhtaçlık kararının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Mütevelli Heyetleri'ne bırakılması da keyfi uygulamalara davetiye çıkarılması demektir. Bunun yanında halen uygulanmakta olan 2022 sayılı Kanun'a göre muhtaçlık aylığı alanlar Genel Sağlık Sigortası'na geçmiş ve katılım payından muaf tutulmuşlardı. Ancak uygulamada SGK'nın bu kişilerden katılım payı kesintisi yapmaya devam ettiği görülmektedir. AKP, bu anlamsız yaklaşımıyla, kendi çıkardığı kanunları bile uygulamamaktadır. Bu yönetmelikle AKP, engelli ve muhtaç durumda bulunan büyük bir kitleye sosyal devletin bir gereği olan gelir desteği sağlama yükümlülüğünden kaçmakta, bu insanları kaderleriyle baş başa bırakmakta ısrar etmektedir. En düşük gelirli engellilere vermeyi uygun gördüğü aylık ise insanca yaşam sürmeye bile yetmemektedir. AKP hükümeti, 11 yıldır yaptığı gibi engelli yurttaşlarımıza çağdaş bir sosyal devletin vermesi gereken hizmetleri ve sosyal hakları vermemektedir.''

http://haber.rotahaber.com/CHPli-Akkayadan-engelli-tepkisi/342942

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Olumlu fakat eksik bir açıklama olmuş. Şu an 2022 maaşı alan 1 milyon 200 bin kişi var. Bu yönetmelik bu haliyle kalırsa bunların en az yarım milyonunun maaşı kesilir. Hep söylediğimiz gibi bu yönetmelik halen 2022 maaşı alanların maaşlarını kesmek yeni başvuranların ise başvurularını red etmek için çıkartılmış adeta.

Ben ısrarla bu yönetmeliğin yol açacağı sonuçları yönetmeliği çıkaran bakanlığın bile bilmediğini düşünüyorum. Bir kaç bürakrat yönetmeliği hazırlamış ilgili kişilerde içeriğe bakmadan basmıştır imzayı. Başlattığımız bu kampanya bu şekilde devam ederse yönetmelikteki saçmalıkları ilgili bakanlığın fark edip düzelteceğine inanıyorum.
Şu ana kadar aldığımız geri dönüşler umut vaad edici.

M

mavibalina2012

Guest
2022 yönetmeliğinin getirdikleri...Defalarca bu konu sitemizde işlenmiş olmasına rağmen bazı hususları bir kez daha dile getiriyorum...Beklentilerimiz bu konuya Devlet Yetkililerimizin duyarlı yaklaşarak Yönetmelik hususunda endişelerimize kulak verirler...

- Yeni yönetmelikle giderlerinizde (yaptığınız harcamalar) göz önüne alınıp (yakıt, gıda, sağlık, eğitim ve kırtasiye, giyim vb.) Aldığınız gelirin yanısıra birde giderleriniz işin içine girerek aylık ortalamanız hesaplanacak...Hesaplanan oran hanedeki kişi sayısına bölünecek aylık gelir 119.61 lirayı geçerse maaşınız kesilecek...
-Başkasının yardımı olmadan yaşamını devam ettirecek düzeyde özürlü olduğunu yetkili hastaneden alacakları özürlü sağlık kurulu ile kanıtlayan...

Bu maddeye istinaden özürlü sağlık raporunu aldığınız da özür oranı 2022'ye göre belirlenen oranın altına düşerse aylıkları takip eden dönem başından itibaren kesilecek. Bu durumda olan kişi yeni raporunu 3 ay içerisinde Vakfa teslim etmediği takdirde ödemeleri geçen süreler için kanuni faizi ile borç olarak tahakkuk ettirilerek takibi Bakanlık tarafından yapılacak...

Sitede en fazla işlenen konu istediğimiz oranda rapor alamamak hatta aldığımız raporların bile düşürülmesi iken yeni uygulamayı düşününün, YORUM SİZİN...

destiny07

Üye
Üye
yarım milyondan daha fazla kişinin maaşı kesilir çünkü engellilerin 119 tl sınırı geçmesi kesindir.3 aylık verdikleri maaşı kesmekle bütçede tasarruf edeceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
engellinin aldıgı maaş belli bir 2022 var birde evde bakım tasarufu başka yerden yapsınlar

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
ben söylemiştim kesilecek diye.......o kadarda karamsar olma demiştiniz o zaman bana haklı çıktım bak.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konuya ilişkin Oktay Vural'ında açıklamaları olmuş.

Engellilerin, gazi ve şehit yakınlarının bütün sorunları çözülmüş gibi pazarlandığını ileri süren Vural, ''Bunlar pansuman tedbirleri. Yaraya merhem olmuyor. 2022 Sayılı Kanun'a dayalı yönetmelik 25 Ocak'ta çıktı. Bu yönetmelikle, giderler çıkarılmadan hesaplama yapılacak ve bir ailede kişi başına 119 lirayı geçmez ise ancak maaş bağlanacak. Engelli maaşı alan bir çok kişinin, ailede bir kişi çalıştığı ve kişi başına 119 lirayı geçtiği için, üç ayda bir aldığı 1096 liralık engelli maaşı kesilecek'' diye konuştu. Vural, bu nedenle maaşları kesilecek olan bazı engellilerin kendisine gönderdiği mektupları okudu.
"Başbakan Obama karşısında dut yemiş bülbül" CNNTurk.com

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sosyal medyada bir kaç yerde okudum bu konuyla ilgili başbakana ve bakanlara soru önergeleri verilmiş sanıyorum yönetmelikle ilgili bir ek ibare eklenir yada yönetmelik degişir haa gayret arkadaşlar gönderin mailleri bu işin meyvelerini toplayacağız

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
ben o kadar haber dinliyom gazete okuyom böle bi habere rastlamadım show tv de oktay vuralın basın toplantısınıda izledim engellilerle ilgili bi açıklama yapmadı.............bu iş bence yeşilkart davasında olduğu gibi sahtekarlık yapanlar varmış onları temizliycekler yani maaşa bağlandıktan sonra üzerine mülk edinen bazı uyanık arkadaşların maaşları kesilecek.........

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu neyin kafası? Nasıl bir mantık yürütme?

Haberin kaynağı AA (Anadolu Ajansı) Haberde link verilen site CNNTÜRK resmi web sitesi, sen hala kalkmış "ben o kadar haber dinliyorum hiç rastlamadım asparagas diyorsun."

Bu sitede çocuk oyunumu oynandığını sanıyorsunuz? Eski yönetmelik - yeni yönetmelik karşılaştırılarak ilgili maddelere atıfta bulunularak başlatışmış bir kampanya var. Kampanya sayesinde ulaştığımız bir çok milletvekili soru önergesi vermiş bile. Bizzat Şafak Pavey "kampanyamıza katıldığını söylerek bize olan desteğini söylemiş."

Yönetmelikleri, çıkan haberleri okumaktan aciz, okuduğunu anlamayan olaylara haklı haksız aramadan körü körüne partizan bir tavırla baktığın belli. Fakat burada kimsenin derdi A partisini övmek B partisini yermek değil. Burada hepimizin amacı belli. Biz engellilere verilen haklar tırpanlanmak isteniyorsa biz buna karşı çıkarız. NOKTA!

Ayrıca bu sitede hiç bir üye diğerine "koçum" diye hitap edemez.

Kampanyanın başladığı günden bu güne çok yol kat ettiğimiz yönetmelikteki saçmalıklara dikkatleri çektiğimiz aldığımız geri dönüşlerden, basında çıkan haberlerden belli. Hız kesmeden devam etmemiz halinde yönetmeliğin düzeltileceğine olan inancım her geçen gün artıyor. Aynen devam ediyoruz arkadaşlar.

sevecen53

Üye
Üye
Halil Yılmaz Hocam toplu msj gönderdim,iletiniz gönderildi dedi yalnız 'failure notice' diye mail geldi,gönderildimi acaba ?

sevecen53

Üye
Üye
Tüm adreslere tek tek mail gönderdim,imza kampanyasına katıldım ve 200 arkadaşımı davet ettim,adresleride sosyal alanımda paylaşarak mail atmalarını istedim,ayrı olarak da..Fatma Şahin | adresine de mesaj yazdım ve yazdırdım.inşallah allahın izni ile bu haksızlığa dur diyeceğiz ve bu savaşı biz kazanacağız..bu kampanyayı başlatan ve katkısı olan herkese çok çok teşekkür ediyorum..saygılarımla..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tek tek göndermen isabet olmuş. failure notice, "hata bildirimi" demek. toplu mail gönderimlerinde genelde hata alınıyor.

sevtun

Üye
Üye
Arkadaşlar BİMER'e yazdığım 2022 maaş cevabı gelmiş bu şekilde;

BİMER’ e 04.02.2013 tarihinde gelen yazılı dilekçeniz Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir.

İlgili dilekçenizde 2022 Sayılı Kanuna göre özürlü aylığınızın yeni yönetmeliğe göre kesilip kesilmeyeceğini belirtmektesiniz.

2022 Sayılı Kanunla ilgili olarak 25 Ocak 2013 tarih ve 28539 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları İle Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında yönetmelik “Sosyal İnceleme Başlıklı 6. Maddesinde Sosyal inceleme; başvuru formunda beyan edilen bilgiler ile merkezi veri tabanlarından yapılan sorgulamalar doğrultusunda elde edilen bilgilerin doğrulanmasıve hanenin genel durumunun mahallinde tespit edilmesi amacıyla, Vakıf personeli tarafından başvuruda bulunanın ikametgâhına ve çevresine gidilmek ve hane ziyaret bilgi formu doldurulmak suretiyle gerçekleştirilir. Aylık almaya hak kazanan kişilerin sosyal incelemeleri her yıl yenilenir.”

Karar sonrası işlemler başlıklı 10. Maddenin 2.bendinde ise “Her yıl yapılacak olan sosyal inceleme ve merkezi veri tabanlarından elde edilen bilgiler doğrultusunda durumu değiştiği tespit edilenlerin muhtaçlığıMütevelli Heyetince tekrar değerlendirilir. Değerlendirme sonucu durumlarıbu Yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı tespit edilenlerin aylıklarıkesilir.” Denilmektedir.

Bilgilerinize rica ederiz.

septik

Editör
Editör
Sevtun sonuç olarak şuan aktif görünsek dahi son yönetmelikteki vahim durumdan payımıza düşeni zaman içersinde alıcaz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@sevtun, sana gelen cevaptan anladığım, sen BİMER'e maaşının kesilip kesilmeyeceğini sormuşsun. Sana verilen - verilecek cevap belli. BİMER mevcut yönetmeliğe bakar sana cevabı verir. Onu bizde yaparız. Burda yapılması gereken kişisel olarak "maaşım kesilir" mi demek yerine ilk mesajdaki metni yollamaktır.
Bu arada ilk mesaja 2022 maaşı yönetmeliğine hangi maddelerin eklenmesi gerektiğine dair önerilerimiz eklendi. Onlarıda göndermekte fayda var.

didem

Üye
Üye
tüm adreslere gönderdim ve tüm yakınlarımın mail atması için adreslerine örnek gönderdim hakkımızda hayırlısı olsun inşallah

RK.209

Üye
Üye
Gerekli yerlere mailler gönderildi umarım dikkate alırlar.Toplan kaş kişi mail gönderdi acaba???

Tekerlekli Sandalye