Engelliler adına alınan aracı kimlerin kullanacağı netleşti

TT123456

Üye
Üye
Merhaba,

Babam için sağlık kuruluna başvurduk. Doktor kontrolleri tamamlandı, 6 Şubat'a gün kurul için gün verdiler. Açıkçası benim siteden hesapladığım kadarıyla %86,3 çıkıyor (göz %54, kardiyoloji %50, dahiliye %30 ve kkb %6 oran yazıldı) Bu arada babam 72 yaşında. Araç fiyatları sürekli arttığı için kurula kadar beklememin bir faydası olacak mı bilemediğim için yazıyorum size. Benim sorunum şu açıkçası,

-ÖTV muafiyeti için %90 üzerinde çıkma zorunda mı?
-%86 gibi bir oran çıktığında, yine ötv muafiyeti olan araç alımı yapılabilir mi? Babamın üzerine araç alımı yapılarak o aracı ben de kullanabilir miyim?

Teşekkürler

balkesli

Üye
Üye
merhaba
babanızın ortopedik engeli olmadığı için %90 altında bir rapor alması durumunda ötv indiriminden faydalanamazssınız.

mvmv

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba, bir sorum olacaktı.

Anneme bir araç aldık. Annemin engeli sol bacağında olduğu için araçta bir aksam değişikliği olmadı, otomatik araç kullanabiliyor.

Aracın yakınları (kızı, oğlu) tarafından da kullanılabilmesi için TSE'den uygunluk raporu alınıp ruhtasa işletilmesi gerekiyor mu?

Karayolları yönetmeliğinde " Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır." şeklinde bir madde var. Burada ilave aparatın taktırılmış olması halinde ifadesi aksam değişikliği yapılmayan ve aparat taktırılmamış olan otomatik vitesli araçları da kapsıyor mu?

ahmet34

Üye
Üye
arkadaşlar soyle bır durum var,mesela bızım bır komsu yuzde 90 uzerı raporu var nedenı bır organ eksıklıgı vede normal bır sekılde herseyını yapabılıyor yurume gezme oturma yemek yeme vs,yanı yardımcı bulmasına gerek yok,yanı sonuc olarak maddı durumlarıda ıyı evde uc kısı ve uc maas vs..bu kısı sanırım engellıye bakıcı maası almıyor,sadece otv ındırımlı arac aldı 300 bın tl lık aracı 180 bın tl mı neydı ıste oyle aldı
ama bu kısıye engelı bakım aylıgı baglanmadı dıye bılıyorum

evdekı engellı yatalak ıse ve yuzde 90 uzerı ıse otv ındırımlı arac uzerıne alsa bıle,bunun dısında sosyal kuruma bas vurup,ev gelırı dusuk ıse
engellıye bakan kısıye maas baglanma sartı uygun olsa bıle,kuruma gıdınce detaylı soruya tutuyorlar,eskı aracı kaca sattın kac ekledık,parayı nasıld enklestırdın,pıyasadakı en ucuz sıfır aracımı aldın gıbı detaylı sorup yazıyorlar,her ne kadar maas almaya hakkın sartlar uysa bıle
aracı alırken eklenen parayı nasıl buldun denklestırdın vs...

soylemek ıstedıgım sey yatalak engellı otv ındırımlı arac alsa bıle,bılmıyorum ama bakıcı maas baglanırken zorluk olurmu dıye aklıma takılıyor
arac alma ısı ayrı,sosyal yardım parası almak ayrı,ıkısı bırden olunca detaylı sorguluyorlar..buna dıkkat edın..gıdıp 330 luk arac alıp
bıde ustune sosyal yardım lazım dersenız belkı sorun olur...cunku sosyal yardım alanlar genellıkle durumu ıyı olmayan kısıler oluyor
sadece bunu goz onunde bulundurmak arastırmak lazım,krıtık durum olusabılır 150 bın tl lık arac almak ayrı 330 luk arac almak ayrı bıde ustune sosyal yardım ıstemek ayrı...sadece dusuncelerı olanları yazdım gerısı arastırması sıze kalmıs

Gülden

Üye
Üye
Merhabalar ,oğlum 30 yaşında otizm (%90) ,oğlum adına araç almak istiyorum...Hangi yolları takip etmeliyim...nereden başlamalıyım...ilgili yerler, kurumlar hangileri dir...? Ehliyetim var, ben kullanabilir miyim...? Araç almamız evde bakım maaşını ve 2022 maaşını etkiler mi...? Teşekkür ediyorum...? Hayırlı sağlıklı günler diliyorum... :)

İsen Buga

Üye
Üye
Merhabalar ,oğlum 30 yaşında otizm (%90) ,oğlum adına araç almak istiyorum...Hangi yolları takip etmeliyim...nereden başlamalıyım...ilgili yerler, kurumlar hangileri dir...? Ehliyetim var, ben kullanabilir miyim...? Araç almamız evde bakım maaşını ve 2022 maaşını etkiler mi...? Teşekkür ediyorum...? Hayırlı sağlıklı günler diliyorum... :)
araç alabilirsiniz: %90 rapor varsa bayiye gidip anlaşıyorsunuz: Raporun uygun olup olmadığını bayii söylüyor..
OTIZM meselesine gelince vasilik kararı gerekiyor; sadece vasilik kararı yetmez: araç alım kararı gerekiyor. oğlunuz adına siz araç alacaksınız mahkemede vasilik kararı yanında araç alabilir kararı gerekiyor.
ola ki satacaksanız 5 yıl beklemek zorundasınız; satmak için tekrar araç satma kararı almanız gerekiyor. NEDEN diye soracak zor soru. AHdı sattınız diyelim parayı kullanamazsınız. Parayı ayrı hesapta bloke tutarsınız.

Ehliyetin var siz kullanabilirsiniz; vekalet verdiğiniz cevreniz kullanabilir hatta ben bile kullanabilirim. Ama sorumluluk yine sana aittir.

Bakım maaşı etkiler mi? Evet
2022 etkiler mi? EVET

Dikkat çeker ve maaşınız kesilebilir ayrıca 2022 alamayabilirsiniz hesaplar değişecek çünkü..

Gülden

Üye
Üye
araç alabilirsiniz: %90 rapor varsa bayiye gidip anlaşıyorsunuz: Raporun uygun olup olmadığını bayii söylüyor..
OTIZM meselesine gelince vasilik kararı gerekiyor; sadece vasilik kararı yetmez: araç alım kararı gerekiyor. oğlunuz adına siz araç alacaksınız mahkemede vasilik kararı yanında araç alabilir kararı gerekiyor.
ola ki satacaksanız 5 yıl beklemek zorundasınız; satmak için tekrar araç satma kararı almanız gerekiyor. NEDEN diye soracak zor soru. AHdı sattınız diyelim parayı kullanamazsınız. Parayı ayrı hesapta bloke tutarsınız.

Ehliyetin var siz kullanabilirsiniz; vekalet verdiğiniz cevreniz kullanabilir hatta ben bile kullanabilirim. Ama sorumluluk yine sana aittir.

Bakım maaşı etkiler mi? Evet
2022 etkiler mi? EVET

Dikkat çeker ve maaşınız kesilebilir ayrıca 2022 alamayabilirsiniz hesaplar değişecek çünkü..
Saın İsen Buga ;cevabınız için çok teşekkür ediyorum; ''Vasilik kararım var, araç alım kararım yok.'' ..Oğlumu hastaneye veya gezmeye götürmek için almak istiyorum..(Malum Pandemi)...Aracı alınca satmayı düşünmüyorum...ama satarsakta para niye bloke tutuluyor anlayamadım ? :) ...Sağlıklı huzurlu günler diliyorum... :)

İsen Buga

Üye
Üye
Saın İsen Buga ;cevabınız için çok teşekkür ediyorum; ''Vasilik kararım var, araç alım kararım yok.'' ..Oğlumu hastaneye veya gezmeye götürmek için almak istiyorum..(Malum Pandemi)...Aracı alınca satmayı düşünmüyorum...ama satarsakta para niye bloke tutuluyor anlayamadım ? :) ...Sağlıklı huzurlu günler diliyorum... :)
Bürokrasi abla..
Hakim senin paranı harcatmaz; oğlunun hesabına aktarır ve bloke ettirir; hakim izin verirse o parayla yeniden araç alabilirsiniz; oğlunuza harcayacaksanız mahkeme kararı almadan bloke kaldıramazsınız. ben değil önce alanlar söylüyor. İsterseniz bir güzel araştır. Galericiler belki bilir bir sor.

Öneri Hâkimden araç için karar alacaksanız: hem alım hem satım kararı aldırın. bir seferde temiz iş olsun.

Güzel araba alın ha güle güle kullanın..

ahmet34

Üye
Üye
yüzde 3 engellı koldan sorunu olana bile bayi 330 luk aracı 180 e verırken
yuzde 85 engellı olana arac verılmıyor
neymıs tek farkı engellı kendı kullanırsa yuzde 3 olsada ındırımlı arac alıyor
pekı yuzde 85 olan hastahaneye ona arac lazım degılmı....bu hatayı acilen düzeltmeleri lazım

her engellıye arac verılmesı lazım.eger zarar edılecek ise o zaman 330 luk aracı 180 e degılde herkese en dusuk model arac sıfır olan verılır
devletın otv kaybı 150 bın tl degılde 50 bın tl olur
yetınmeyen farkı cebınden oder

bunu devlete bıldırıp duzelttırmek lazım,yuzde 85 kendı arac kullanamayan engellıler madur olup arac alamazken ve hastahaneye gıdemez taksı ıle ugrasırken
koldan yuzde 3 olanlar her 5 senedebır 150 bın tl parayı bankaya atıyor

devlet nasıl boyle hata yapabılır dusunmedılermı

Melisa eren

Üye
Üye
Böyle bir kod yaziyor ben bununla araç Alicam tabi eşim kullanamicaksa hiç Grek yok kullanabilir veya kullanamaz diyebilcek olan var mı

Ekli dosyalar

• IMG-20220507-WA0044.jpg
    IMG-20220507-WA0044.jpg
    171.3 KB · Görüntüleme: 138
Tekerlekli Sandalye