Engelliler adına alınan aracı kimlerin kullanacağı netleşti

murci

Üye
Üye
Bi soruda benden gelsin babam iki bacak da hareket yok belden aşagi saglik raporu alsak yuzde kac olur ötv indiriminden alabilirmiyiz

ANE-LX1 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Ugur1608

Üye
Üye
Merhaba Halil bey % 90 üzeri engelli aracı aldım özel donanımı yok yut içinden aldım lakin sigortacılar 3 derece şartı sünüyor yine akraba olmayan birisi kaza yaparsa kasko ve sigorta devre dışı kalıyormuş bu konu hakkında Bilgi istiyorum mümkünse

elhak

Üye
Üye
Bildiğim kadarıyla trafik olarak bir sorun yok ama sigorta konusunda bilemiyorum doğru olabilir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet trafik olarak sorun yokta kasko işleminde kasko karşılamıyormuş

Ugur1608

Üye
Üye
İyide. Sigorta ve kasko firmaları devletten dahamı büyük devletin kabul ettiğini onlar kabul etmiyor bu sorunu nasıl çözebiliriz nerde baş vurmalıyız devlet bine bilir herkes diyor kasko şirketi YÖK binemezsiniz diyor

mervan

Üye
Üye
İyide. Sigorta ve kasko firmaları devletten dahamı büyük devletin kabul ettiğini onlar kabul etmiyor bu sorunu nasıl çözebiliriz nerde baş vurmalıyız devlet bine bilir herkes diyor kasko şirketi YÖK binemezsiniz diyor

İyi aksamlar oglum gorme engelli otizim biryildan fazla oldu araba almak istiyorum oğlumun adina param yetmiyo bana diyolar kiredi cek ben cekmek istemiyorum baska biyolu yokmu vadeli sifir faiz alamiyormuyuz boyle bi hakkimiz yokmu

HTC Desire 820G dual sim cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

hasan5050

Üye
Üye
merhabalar benim babamın %16 engelli sağlık rporu var sol ayak kısalığı olması nedeni ile daha önce 2013 yılında engelli aracı aldık şimdi ise H sınıfı ehliyetini B sınıfı ehliyet ile değiştirdik ve il sağlık müdürlüğü tarafından oluşturulan kurulu girdi ve kuruldan 1.grup sürücü olur olur ve 78 kodu ile sadece otomatik vites araç kullanır kararı verdiler şimdi yeni araç alacağız ama bazı vergi daireleri engelli oranı çok düşük diyorlar bizden özelge belgesi istediler bu belgeyi istemeleri yasal mı ? IMG-20181222-WA0028.jpg

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=23000]hasan5050[/MENTION] Engellli aracı alırken rapor oranının hiç bir önemi yok. Öte yandan vergi dairesi özelge isteyebilir. Buna yapacak birşey yok.

hasan5050

Üye
Üye
özelge belgesini istedim vergi dairesinden ekine sağlık müdürlüğünden aldığım IMG-20181222-WA0028.jpg IMG-20181222-WA0028.jpg bu belgeyi sürücü belgesini verdim muafiyet imkanımız olup olmadığını sorduk bu belgeler yeterli olur mu ki

Balkes10Harun

Üye
Üye
Balikesir adliyesi hicbir sekilde VASININ EHLIYETI YOKSA RED VERIYOR. ya vasi ehliyet alacak yada ehliyetli birisi vasi olacak .kesin ve net .Artı ehliyetli vasiye karari verdikten sonrada ARACI HERKES KULLANABILIYOR nasil bir adalet anlamadim

Ünal METİN

Üye
Üye
Uğur bey, Sigorta ve kasko araç sahibi adına yapılır olası bir kazada kazayı yapanın yasal varismi değilmi olduğuna bakılır. yasal varis olabilme ihtimali olan kişiler ise 3. derece akrabaya kadar herkes

halil_0647

Üye
Üye
selam arkadaşlar benim engelli tertibatlı kendim kullandığım aracım var ve çıkan mevzuattan anladığım kadarıyla tertibatlı olduğu halde 1. dereceden hısımların kullanabilmesine olanak tanımış. sormak istediğim bu belgeyi almak veya ruhsata işleme işleri için hangi merciye başvurmak gerekiyor ne isteniyor bu konudan haberdar olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum teşekkür ederim.

yılmazkara

Üye
Üye
merhabalar. Gruba yeni uye oldum ve bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.
%100 ağır engelliyim. Görünürde birsey yok. Genelde, benim sorunum kalp. Araç almak istiyorum. Şofor olarak 3 kişi belirlemem gerekiyor ya. Ben aydın-nazilli de oturuyorum. Sık sık muayene için izmire gidiyorum. Şimdi sorum şu. İlla yakın akrabamı gerekli. Beni muayeneye götüren arkadaşlarım var. Şöfor olarak onlardan 3 kişi belirlesem olurmu. Benim için çok önemli. Teşekkür ederim. Nasıl bir yol izlenebilir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Araçta özel donanım yoksa ki sizin aracınızda olması gerekmiyor o aracı sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. 3. dereceye kadar yakın akraba zorunluluğu kaldırıldı.

Aselarin

Üye
Üye
2016 yılında almanyadan engelli otomobili ithal ettim aracı benden başka kimler kullanabilir aracimda sağ ayak için aracın orjinalliğini bozmadan takılmış gaz fren tertibatı var kendim yüzde 40 ortopedik engelliyim aracim mercedes c200d exclusive

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
yurt dıından ithal araçlar için 3. derece akraba sınırı halen devam ediyor.

ugur60

Üye
Üye
Araçta özel donanım yoksa ki sizin aracınızda olması gerekmiyor o aracı sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. 3. dereceye kadar yakın akraba zorunluluğu kaldırıldı.

Size özelden de yazmıştım ama görülmeme durumundan ve ziyaret eden diğer kişilerin de bilgilenmesi için buradan da yazayım. Yönetmelikte ki ilgili maddeleri okudum ve ne yazık ki yönetmeliğin ucu açık. Yani şöyle bir şey yazmadığı için herkes kullanabilir anlamına gelmiyor. "Araçta tertibat yoksa ve yurt dışından ithal edilmediyse sürücü belgesine sahip olan herkes kullanabilir."

Yönetmelikte görmediğim ama durumu bu şekilde aktaran bir yer var ise belirtmenizi rica ederim.

dnzz

Üye
Üye
arkadaşlar merhaba ben size bir soru sormak istiyorum ben kendime engelli raporu çıkarttım iç hastalıkları ve fizik tedavi verdi rapor sonucunda skolyozumdan ortopedik olarak %7 verildi iç hastalıkları da %52 verdi toplamda %55 engelli raporum çıktı benim ötv muafiyetinden haberim yoktu doğal olarak engelli raporuna ötv den muaf olur yazısı vs. istemedim (sonradan raporu aldığım hast. gittim rapora itiraz etmeniz gerekiyor rapora bir şey yapamayız dediler elektronik olduğu için dediler) şimdi ise araç almak istiyorum b sınıfı ehliyetim var 2014'te almıştım o zaman herhangi bir raporum yoktu raporu bu ekim ayında aldım benim sorum size şu ehliyeti değiştirmek istiyorum fakat ortopedi dr.ları skolyozu engel olarak görmüyor bunun içinde komisyona sevk etmiyorlar yine otomatik vites araç kullanabilir raporu yazmıyorlar tanıdık dr. bulduk o dr. yazdı komisyona da sevk verdi hast.de fakat ben kayıt açtırmadım komisyona sevk işaretleyince hast. sağlık kuruluna gidince aile hekimliğinin yazısını kabul etmiyoruz bizim hast. kayıt açtırıp heyete gireceksiniz dedi (bu arada eski imzalı sevk kağıtlarım elimde) kaydı açtırdım 29.11.2019 tarihinde sonuç çıktı salı gelin alın dediler sizce otomatik vites aracı nasıl alabilirim yaptığım araştırmalar sonucu ötv muafiyetli araç alabiliyormuşum bana bu konu da yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok çok teşekkür ediyorum... Bana ne yapmam gerektiğini ve nasıl bir yol izlemem gerektiğini söylerseniz sevinirim... Birde sormak istediğim şu dr. herhangi bir giriş yapmadan komisyona sevk verdi bunu il sağlığa götürsem bir problem yaşar mıyım ?

istediğim araba opel astra 1.6 dynamic

Tekerlekli Sandalye