Engelliler adına alınan aracı kimlerin kullanacağı netleşti

srchacker

Üye
Üye
Arkadaşlar devlet her yerden engellileri kilitliyor zaten araçlar yurtiçinden alınıp yurtdışından ithal ediliyor.işini bilen polise denk gelirseniz yandınız..
Ben bu konuda valiliğe yazı gönderdim diyorki %90 üzeri aracı sadece akrabaları kullanabilir onun için dikkatli olun.yakalanırsanız aracı bağlayıp maliyeye bildiriyorlar maliyede ödenmeyen ötv yi sizden tahsil ediyor..

Cool_m

Üye
Üye
E zaten %90 engellinin aracı akraba olmayan veya vasi olmayan birisinde ne işi var.

Devlet demez mi sen bu aracı illegal kiralayıp, vergisiz rant mı elde ediyorsun diye...

Oğlu kızı anası babası damadı gelini torunu yiğeni vs. Yoksa aracı alan yürür gider.

Bu araç engellinin aracı. Çocuğu üzerinden araç alıp çocugunu arActa bırakıp madur eden lüx cipli ailenin haberi Halaa taze. Kaldı ki 3. Şahıslar da aracın bulunması çok abes bir durum.

abdullahkilicoglu

Üye
Üye
Merhaba ben yeğenbey v.d. arıyorum bana sadece o kişi kullanabilir diyor ben bu işi çözemedim siz ''3- Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.' demişşiniz bende karayolalrı yönetmeliğine baktım şöyle yazıyor ''Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır. anlamadım bu işi

Edeb

Üye
Üye
100%90 ile ötv siz arac alınca aracı herhangi bi tertibat değişikliğine gitmeden kullanabilir miyim kullanamıyorsam ehliyetime el mi koyuluyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19923]Edeb[/MENTION] aracı tertibatlımı tertibatsızmı kullanacağınıza kurul karar verir.

Murat7874

Üye
Üye
%90rapor ve yurtiçinden alınmış tertibatsız araçlarla ilgili maalesef 3. Derece akraba konusu devam ediyor. Mevzuatta engel kalmafı diyenler yanlış niliyor ve yanlış yorumluyorlar. Hetkesin kullanabileceğine dair bir hüküm yok . Yanlış bigi paylaşılıp insanlar yanlış yönlendiriliyor. Birkaç farklı trafik tescile sordum. 3. Derece devam ediyor deniyor. Mevzuatta herkes kullanabilir diye bir hüküm yok diyorlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yurt içinden tertibatsız araç alıpta sürücü belgesi olan herkesin kullandığı binlerce engelli aracı var? İçlerinde benim tanıdıklarımda var. Buna ne diyeceksiniz?

Aksarayliibo68

Üye
Üye
Sağ Kolumdan Engelliyim Sadece Kolumla Vites Atamıyorum Güçüm Yetmiyor Kolumun Damar Zedelenmesi Var Silecek Kolunu Çeviremem Ve Vites Atamam Ama Sol Elimle Otomatik Vites Kullanabiliyorum Ama Kurallara Haykırı Yani Ben Şimdi Engelli Aracı Aldığımda Hem Otomatik Olucak Hemde Silecek Kolundan Sol Tarafa 1 Tane Aparat Olucak Peki Herşey Tmm Bu Aracımı Ben Ve kendi Ailem Dışındakiler Kullanabilirmi Ve Ben Olmadan Abim Veya Ailemden Biri Benim Aracımla Şehir Dışına Çıkabilirmi.?

dayko

Üye
Üye
Halil bey merhabalar Babamın %93 raporu var sol ayak diz altı ampüte oldu protez kullanıyor vergi indirimden araç almış olsak kendiside kulanabilirmi otomatik araç

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol bacak engelliler ÖTV den faydalanıyor eğer sürücü blgesi alabilirse kendiside kullanabilir. Ama rapor oranı %90 ın üstünde olduğundan aldığı aracı kendisi kullanması zorunlu değil. Onun adına yine ÖTV indirimli araç alabilirsiniz yani.

dayko

Üye
Üye
Halil bey merhaba %93 engeli rapor var babamın adına sol bacak diz altı ampüte oldu protez kulanıyor almış olduğumuz otomatik aracı hem ben hemde kendisi kulanabilirmi

dayko

Üye
Üye
Yani sürücü belgesi alırsak kendisi ve herkez kulanabilir doğrumu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Araçta özel tertibat olursa sadece araç sahibi, araçta özel tertibat olmazsa sürücü belgesi olan herkes kullanır.

fatihkilic

Üye
Üye
Hocam merhaba benim ipah diye kronik akciğer rahatsızlığım var ve bu nedenle %100 rapor alabiliyorum ama bedensel olarak hiç bir problemim yok doktorum araç kullanabilirsin de dedi hatta inşaat mühendisligi öğrencisiyim şimdi hocam %100 engelli raporu aldığım zaman aracı ben de kullanabiliyormuyum yoksa sadece yakınlarım mi kullanabiliyor? Bunun için özel bir durum beyanname sine gerek kalacak mı ehliyetim icinde sağlık kontrolünden geçtim hiç bir sorun çıkmadı hocam sadece %100 olduğu ve bu sebepten kullanamam diye çok korkuyorum aracımı hocam lütfen yardımcı olun teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=20313]fatihkilic[/MENTION] rapor oranınız %90 ın üstünde olduğundan ve alacağınız araçta özel tertibat olmadığından aracı siz ve sürücü belgesi olan herkes kullanabilir.

fatihkilic

Üye
Üye
Hocam benim %100 engelli raporu almam araç kullanmama engel olmaz değil mi onu tam öğrenmek istiyorum polisler kontrollerde sen%100 engellisin kullanamazsin demez değil mi sadece alacağım araç için değil diğer araçlar içinde geçerli dediğim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir kişinin sürücü belgesi alıp alamayacağına DR karar verir. Ancak size şunu söyleyebilirim rapor oranı %90 ın üstünde olupta belden aşağısı felç olan çoğu kişi sürücü belgesi alabiliyor.

Bay ziya

Üye
Üye
Selam arkadaşlar ben Halil abi doğru söylüyor benim rapor yüzde 92 aldım kullanıyorum kendim

Tekerlekli Sandalye