Engelliler adına alınan aracı kimlerin kullanacağı netleşti

Ünal METİN

Üye
Üye
Merhabalar, Ablamın %67 engelli raporu var keza benimde %48 Ablamın H eliyeti ve bu ehliyete istinaden raporunda özel tertibat olarak Otomatik vitesli diyor. bu aracı ablamın dışında kimse kullanamaz diye biliyorum. Doğru mu biliyorum yoksa onun dışında B sınıfı ehliyeti olan biri yani ben kullanabilir miyim ?

bykardelenn

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION] üstadım; %90 altı engelli olanların almış olduğu direksiyon topuzlu otomatik vitesli araç hangi gruba girer. Sadece yakınları mı kullanabilmekte aracı? Ya da %90 altı yalnızca otomatik vitesli olması halinde herkes kullanabilir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bahsettiğiniz aracı sürücü belgesi olan herkes kullanabilir.

muratolcen

Üye
Üye
Bi sorum var b sınıfı ehliyetim var 3 sene önce aldım eski tip ehliyet bu sene içinde de yüzde doksan ağır engel raporu verildi aktif olarak araba sürüyorum fiziksel engelim Yok böbrek yetmezliği var ÖTV’siz araç alabilir miyim bu aldığım aracı kendi ehliyetim le sürebilir miyim

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

+1yusuf

Üye
Üye
Selaminaleyküm. Yuzde 70 raporumuz var. Arac alabiliyormuyuz bilgi alabilirmiyiz.

balkesli

Üye
Üye
aleyküm selam

engelinizi tam olarak ne olduğunu yazarsanız net bir bilgi verebiliriz.

Muratbct

Üye
Üye
Slm ablamın %90 raporuvar bugün bi acentaya sordum 3. Derece akraba kısıtlamasını bilgimiz yok dediler nereden teyit edebilirim bu değişikliliği

Muratbct

Üye
Üye
Aracı aldık tan sonra cevirmelerde sorun cıkkarmı aracı bağlarlarmı burada ablam üvey olduğu sıkıntı cıkarmı

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=21007]Muratbct[/MENTION] araçta özel donanım olmayacaksa bu aracı ehliyeti olan herkes kullanabilir.
araçta özel donanım olacaksa bu araca tse nin onay vermesiyle 3. dereceye kadar yakınları kullanabiliyor tse den bilgi alabilişrsiniz.

Muratbct

Üye
Üye
Slm öncelikle teşekkürederim bilgilendirmek ediniz için ablamın raporunda ağır engelli işaretli araç almak için başkabişey yazdırmaya gerek varmı raporu araç almak için almamış sonuçta

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapor oranı %90 ın üstündeyse raporda başkaca bir ibareye gerek olmaksızın araç alabilirsiniz.

muhclk

Üye
Üye
Merhaba,

Pek çok mesajı okudum ama aynı durumda kimse bulamadım gözümden kaçtıysa affola.

Ablam işitme engelli ve gözlük kullanıyor %70 engelli raporu var. Kendisi birikimi ile araba almak istediğini söylüyor ancak ehliyeti yok benim kullanmam gerek. Yasa bu duruma izin veriyor mu %70 engelli birisinin aldığı manuel vitesli bir aracı kardeşi kullanabilir mi?

Teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız için.

Hakan.60

Üye
Üye
Ablanızın alacağı arabayı ehliyeti olan herkez kullanabilir.zira normal vatandaş gibi araç alacaktır.
Çünkü ötv indiriminden yararlanamıyor.
Ötv indirimli araç alınabilmesi için raporun enaz %90 ve üzeri olması gerekiyor.(ortopedik engelde oran önemli değil )

mskaya

Üye
Üye
mrblr. kayınpederimin %90 raporu var. benimde işitme engelim var. ehliyetimde var. Kodlar şöyle;
02-işitme desteği/iletişim desteği
42.01-arka görüş için uyarlanmış cihaz
42.03-yan görüş sağlayan ek iç cihaz
42.05 Kör nokta görüntüleme cihazı
42.06-elektrikle çalışan dış dikiz aynaları
78-Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir
demektir. bu durumda pederimin adına "yeni dacia duster" markalı aracı alırsak ben bu aracı kullanabilir miyim?

M.emin

Üye
Üye
Merhaba kolay gelsin ben annemin rapor üzerine 2 ay önce araç aldım ve annem geçen hafta vefat etti vergi dairesine sordum araç bütün kardeşlerin adına ruhsat çıkarma şartla ötv ödemiyecez 8 kardeş üzerine olacak acaba 8 kardeşden başka kimse kullanabilir mi araçı

tameryigit76

Üye
Üye
c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

Merhaba, bu maddenin sonundaki ifadeden;
aparat taktırmış olsak bile aracımızdaki pedalların yerinde kalması sayesinde yakınlarımızın aracımızı kullanabileceği anlaşılıyor ancak BUNUN BELGELENDİRİLMESİ GEREKİYOR
Değil mi?

antus

Üye
Üye
4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

Bu maddeye göre resimde ki aparatın takılı olduğu aracı mı ailem kullanabilir mi ? ( Yeni araç alırsam ailem kullanabilir mi ? )

http://sayaroto.net/wp-content/uploads/2013/08/gaz-fren-aparati-fren-kilitlemeli1.jpg

http://engellidonanim.com/wp-conten...02691762295_8942255274302660456_n-820x615.jpg

volkan.altunbas

Üye
Üye
iyi akşamlar bir şey sormak istedim yardım ederseniz sevinirim.Sorum: babamın sol bacak diz kapak altı sinir yok bacak sağlam fakat sinirler olmadığı için yüzde 83 raporumuz var,otomatik vites araba kullanabilir mi kullanırsa donanım gerekir mi(gerekmezse bizde kullanabilir miyiz) bide ehliyeti e sınıfı h sınıfına çevirmemiz gerekir mi biz araba aldığımızda babam ve biz kullanmak istiyoruz.donanımsız otomatik vites araba alabilirmiyiz ?

Tekerlekli Sandalye