İşitme kaybı ve askerlik

murat81

Üye
Üye
%100 cürüğe ayrılırsınız. Biraz uğraştıracak çünkü benden daha iyi durumda olanlar bile çürüğe ayrıldı. Bir kulak 75 diğer kulak 80 desibel olan arkadaşım bir hafta uğraştan sonra çürüğe ayrıldı. ABR testine de tabii tutuldu. O arkadaş telefonda sorulara cevap verecek nitelikte.. korkuyorsanız devamlı korkacaksınız. O kadar desibelden sonra sizi askere alırlarsa merak etme dava açarsınız.

Askerliğe çağrı eldiğinde erteletmeyin. Genel muayane esnasında işitme engelli olduğunuzu söyleyin. Genel muayeneye girmeyebilirsiniz. Size kapalı zarf içinde iletilecek adres ile birlikte evrak, gideceğiniz yere cep harçlığı ve yolluk verecekler. Ertesi gün gitmek zorunda kalacağınız için buna hazırlıklı olun..

Askeri hastanede hiyerarşi işler. dolayısıyla İlk önce generaller sonra subaylar sonra astsubaylar sonra asker yakınları(derecesine göre yine hiyerarşi de var bazen general eşleri subaylardan önce muayane olabilir) en son erler...

Dolayısıyla sıkıntılı oluyor.

KBB doktoruna sevk verdikleri için direk o doktor muayenesine gideceksiniz. ABR testine tabii tutulacaksınız sonrası heyete görünmek. Heyet sonrası akşama doğru evrak hazır olur. O evrak alıp birliğe yada askerlik şubesine teslim ettiğiniz an işlem bitiyor. Benim dönemim de sistem böyle idi. Askeri Şubede yada birlikte asla konuşmayın sadece sağırım deyin ikide bir "anlamam, yazın okuyayım" gibi. Yoksa benim gibi askeri birliğe teslim olursunuz :) acemilik işte...

Kulağım duymuyor anlamam dediğiniz sürece SBR sonrası şutlanırsınız. Uğraşmayın, uğraştırın bence..

Uzak memleketten gelenler askeri hastanede kalacaklardır. Diğer erler ile birlikte kalacağınzıdan dolayısıyla yat borusu kalk borusu öncesi durumunuzu komutanınıza bildirmekle yükümlüsünüz. Subay olarak gidenler sanşlı ilk muayene olur ertesi gün güle güle..
peki dostum askeri hastaheneye sevk edıldıkten sonra olaki elverişlidir raporu aldıktan sonra direkt askeri şubeyemı gonderirler yoksa hemen askeremi alırlar tabıkı bu durumda tecılde bitti nasıl olur bu işler

İsen Buga

Üye
Üye
Elverişli rapor vermezler.
ABR testi tam işitme kaybını verir. HAfif duysan bile istersen gitmeyebilirsin.Gönüllüyüm diye dilekçe yazarsan o başka, gönüllü olduğuna bkar ve askere alırlar

smyzkrkc

Üye
Üye
ben de işitme özürlüyüm 42 özür oranım muaf oldum kaybım her iki kulakta 70 dB SENDE MUAF OLRUSUN

enginxxde

Üye
Üye
tek kulak işitme kaybı ve askerlik

Selam arkadaşlar forumu okudum ve daha önce rahatsızlığımdan söz etmiştim sağ kulağımda total işitme kaybı var ve diğer kulağım gayet iyi duyuyor. Gittim askerlik şubesinden tecilimi bozdurdum ve tekrar muayene olmak için dilekçe verdim. Sağ kulağımın duymadığını söyledim ısparta askeri hastaneye sevk ettiler. Öradaki doktorlar kulağıma ses verip putona basmamı söylediler öyle bir testti ve sağ kulak 120+db cevap alınmadı olarak belirlendi. Doktor ankara etimesgut hastanesine sevk etti ve oradada 2 test oldum ayrıca uyutularak bir test daha yaptılar toplam 3 test oldum sonuçlar kapalı bir zarfa koydular ve tekrar ısparta askeri hastaneye gitmemi söylediler bakalım bundan sonrakı süreç neolacak hepsini yazacağım cumartesi pazar tatil olduğu için pazartesiyi bekliyorum durum ne olur bilmem artık inşallah muaf olurum. Saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sonucu mutlaka bildir engin. Süreç hakkında diğer arkadaşlarda ilk ağızdan bilgi almış olurlar bu sayede...

smyzkrkc

Üye
Üye
engin kardeşim askerlik kutsaldır. ben raporu aldım okul bittikten sonra raporu bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum. askerlikten muaf olmak ne demek

enginxxde

Üye
Üye
Selam arkadaşlar forumu okudum ve daha önce rahatsızlığımdan söz etmiştim sağ kulağımda total işitme kaybı var ve diğer kulağım gayet iyi duyuyor. Gittim askerlik şubesinden tecilimi bozdurdum ve tekrar muayene olmak için dilekçe verdim. Sağ kulağımın duymadığını söyledim ısparta askeri hastaneye sevk ettiler. Öradaki doktorlar kulağıma ses verip putona basmamı söylediler öyle bir testti ve sağ kulak 120+db cevap alınmadı olarak belirlendi. Doktor ankara etimesgut hastanesine sevk etti ve oradada 2 test oldum ayrıca uyutularak bir test daha yaptılar toplam 3 test oldum sonuçlar kapalı bir zarfa koydular ve tekrar ısparta askeri hastaneye gitmemi söylediler. Bu zarfı ısparta askeri hastaneye götürdüm orada heyete gireceğimi söylediler. Heyette sadece hastanedeki raporlara bakıyorlar askerliğe elverişli yada değildir diye orada karar veriyorlar. Kararın belirtildiği belgeyi şubenize teslim ediyorsunuz ve işlem bitiyor. Yol ve yemek masraflarını işlem sonunda şubeniz kendisi hesaplıyor ve size ödüyor. Ben muaf oldum
Ayrıca kim ne derse desin bunun vatan hayinliğiyle alakası yok yönetmelikte asker olamaz demiş. Askere giden herkezde vatansever değiller bizzat gözümle gördüm gittiğim yerlerde. Milliyetçilik vatan severlik gönüldedir. " vatananını en çok seven işini en iyi yapandır" K. ATATÜRK SAYGILAR

smyzkrkc

Üye
Üye
burda belki sana dokundu ucu ama bn senn için demedim suistimal eden herkes için dedim

alain75

Üye
Üye
Selam arkadaslar. ben 2007 senesinde askeri hastanede 3 test oldum. en son uykudaki testte sol kulagimda 110 db uzerine cevap vermistir diye sonuc alindi. askeri hastaneye raporu goturdum. bugun denetleme var seninle ugrasamam. orada bakarlar sana diyerek belgeleri imzalayip subeye gotur dedi. Yani askere gideceksin dedi. Ailemin ve maddi durumlar sebebiyle bu seneye kadar hicbise yapmadim. bu sene bedelli basvurusu yapip ilk taksidi odedim ancak 2. taksit biraz zor gozukuyor.:( Benim sorum su. ben taksit gunu gelmeden tekrar muayene icin basvursam eger askerlik icin uygun bulunmazssam ikinci taksiti odemekten kurtulabilirmiyim. derdim para kurtarmak degil. olmadigi icin denemek derdim. 2. soru eger uygun bulunursam yine bedelli hakkim devam edermi. ikinci taksidi bulup bu hakkimdan yararlanabilirmiyim. yani hakkim yanarmi yanmazmi?
Yardimlarinizi bekliyorum. Simdiden tesekkurler...

Sado826

Üye
Üye
iyi günler işitme kaybı ve askerlik konusunda yardımcı olacaka arkadaş var mı acaba bu muafiyet hangi degerler geçerlidir gerçi konuyu hortlatmış oldum ama özür dilerim

Sado826

Üye
Üye
saf ses ort hava sol 58db sağ 37 db kemik sağ 38 db sol 24db konuşmayı alma eşiği sol 40db sağ 25db konuşmayı ayırt etme sol %92 sağ %96 en rahat ses yüksekliği sol 80 db sağ 65 db tedirgin edici ses yüksekliği sol ve sağ 100 db bu verilere göre bir yorum yaparmısınız ?

imeyil

Üye
Üye
herkese merhaba benimde sol kulağımda işitme kaybı var sağ kulağım ise normal. Devlet hastanesinde girdiğim odyo testi sonucu sol kulak(hava:112 kemik:70+) değerleri bu şekilde çıktı. Teşhis ise sinirsel işitme kaybı. Sağ kulağımda ise hafif işitme kaybı değerinde (10-20) arasında bir değer çıktı ama ben bir sorun yaşamıyor gibiyim sağ kulağımda. Acaba bu değerler doğrultusunda askerlikten muaf olma şansım var mı ? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşitme testinde çıkan sonuçları tam olarak bilemiyorum. Ama bir yakınımın tek kulağındaki %70 işitme kaybı nedeniyle askerden muaf tutulmuştu. İşitme testi sonuçlarını yorumlayan arkadaşlarımız daha net yanıt verecektir.

İsen Buga

Üye
Üye
herkese merhaba benimde sol kulağımda işitme kaybı var sağ kulağım ise normal. Devlet hastanesinde girdiğim odyo testi sonucu sol kulak(hava:112 kemik:70+) değerleri bu şekilde çıktı. Teşhis ise sinirsel işitme kaybı. Sağ kulağımda ise hafif işitme kaybı değerinde (10-20) arasında bir değer çıktı ama ben bir sorun yaşamıyor gibiyim sağ kulağımda. Acaba bu değerler doğrultusunda askerlikten muaf olma şansım var mı ? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler..

muaf sansınız %100, GATA Askeri doktorundan rapor almanız halinde muafsınıza... yine de isterseniz talep ettiğinizde askerlik yapabilirsiniz.

İsen Buga

Üye
Üye
saf ses ort hava sol 58db sağ 37 db kemik sağ 38 db sol 24db konuşmayı alma eşiği sol 40db sağ 25db konuşmayı ayırt etme sol %92 sağ %96 en rahat ses yüksekliği sol 80 db sağ 65 db tedirgin edici ses yüksekliği sol ve sağ 100 db bu verilere göre bir yorum yaparmısınız ?

orta derece sağırsınız, bağırarak konuşmaları yaptığımızda algılıyorsunuz. Askerliğe gelince olumsuz rapor verir çürüğe ayırabilirler. Bu arada her asker çürüğü, normal hayatta engelli bir birey değildir. %40 rapor almazsınız yani anlayacağınız..

HakkiSoDi

Üye
Üye
Merhabalar aranıza yeni katıldım
sayın arkadaaslar 92liyim tecilydim tecili bozdurup askere gitmeyi istedim ama kulaktan rahatsizligimn oldugunu bildirdim subede manisaliyim beni manisa askeri hastanesini sevk ettiler orada doktor yokmus izmir hayat askeri hastanesine sevk ettiler tekrar sube ye geldm ve sevk i onayladılar ve bi zafla izmir hayat hastanesine gittim k.b.b doktoru benden odyo testi istedi 2 defa ayni test e girip sonuclarını hatırlamıyorum %30 ve %37 falan yazıyordu ve sonucları doktora götürüp beni saglık kurulusundan heyet e sevk etti heyet beni 15gun sonra gel dedi 15 gun sonra gittim gittigim gibi ismim okundu öle bi kalabalık anlaatamam orada kagıtlara parmak bastik kızmızı boya ile sonra 4.30 da raporu al dedi bekledim 3 4 saat raporu aldm raporda bunlar yaazılı

teşhis :
1-H90.5 Sensorinöral işitme kaybı, tanımlanmamış (BİLATERAL YÜKSEK FREKANSLARDA İLERİ DERECE)
2-H90.3 Sensorinöral işitme kaybı,bilateral (ortaderece)

VE KARAra gelelim
Karar: BARISTA ASKERLİGE ELVERİŞLİ DEGİLDİR SEFERDE GÖREV YAPAR

BU raporu subeye teslim ettim yol parasını aldım askeri subesinin dedigi bana burada senin işin ve askerligin bitti ankaradan 5 6 ay sonra evine asıl raporların gelcektik güle güle dedi :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam HakkiSoDi,

Aramıza hoşgeldiniz :) Paylaşımınız için teşekkürler...Her şeyin hayırlısı olsun sizin için.

HakkiSoDi

Üye
Üye
Tesekkur ederim Beklemek Zor Simdi ANKARADAN raporları :)

Tekerlekli Sandalye