ÖMSS lise duzeyi puan durumu?

adre

Üye
Üye
merhaba yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum... daha öncede belirtmiştim 94.7 puan alarak lise mezunu olarak girdim sınava 162. sırada bulunmakdayım yalnız aklıma takılan birkaç şey var engel durumum %40 yazılanlara göre engelime göre tercih yapmak zorundayım gibi görünüyor

lisede elektrik bölümü mezunuyum bilgisayar işletmenlik sertifikamda var... peki buna göre ben eğer engel durumum müsade etmeyecekse bilgisayar sertifikam yada mezun oldum elektrik bölümü ile alakalı bir iş seçemeyecekmiyim

burada önemli olan özür grubu ne şartı gerekdiriyorsa o mu ? özetlersek özür grubum her ikisini de desteklemiyorsa ( elektirik- bilgisayar ) buraları yazarak tercihleri riske atmamalımıyım

ayrıca iş başı temmuz başında falan mı olacak acaba teşekkürler

YassaX

Üye
Üye
adre; Öncelikle sizi Tebrik ederim... Puaniniz ve Sıralamanız cok cok iyi ...

İş Başı Temmuz'un Sonu belki olabilir.. Ancak yinede Net olarak bilemiyoruz ... Tercih Kılavuzu yayınlanacak, Tercihler alınacak, daha sonra atamalar yapılacak, daha sonra mülakat ya da komisyonda degerlendirilecek..Bunlarin hepsi Birer Süreç gerektirir... Ağustos'uda bulabilir..

3 EKİM 2011 ÖMSS Yönetmeliğinde Bahsettiğiniz Madde Aynen Şu Şekilde :

Adayların başvurmaları ve atanmaları

MADDE 17 (1) Adaylar, yerleştirildikleri kamu kurum ve kuruluşlarına, atanmak üzere Tercih Kılavuzunda yazılı olan belgeler ile birlikte süresi içinde başvurur.
(2) Kamu kurum ve kuruluşları, yerleştirmeye ilişkin olarak atamaya yetkili amirin onayı ile beş kişiden oluşan bir değerlendirme komisyonu kurar. Bu komisyon, atanmak üzere bildirilen adayları, aranılan nitelikler yönünden inceleyerek, nitelikleri uyanların atamalarının yapılmasını teklif eder.
(3) Yerleştirilen adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarınca başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın, ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanır.
(4) Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmaz.

3 EKİM 2011 Tarihinden Yayınlanan ÖMSS Yönetmeliğine göre Atama sonrasında ; atandığın kurumda 5 kişilik bir komisyon toplanıp; bir değerlendirme yapacaklar ... Ancak bu değerlendirme Yüzyüze mi ( Yani Mülakat Şeklinde mi ? ) yoksa Evrak bazında mı ( Özürlü Raporu, Sınav Sonuçları , diğer evraklarımız ) olacak henuz net değil ... Buradaki ana amaç; atandiğin iş işe Özrünün uygun olması ... Burada yüzyüze mülakat olursa; nerelerde çalıştın, ÖMSS sonucuna kadar çalışıyor muydun, rahatsızlığının iş hayatına olumsuz etkileri neler vs soruları olabilir... ÖMSS nin bir Öncesi olmadiğindan ancak bu tarz yorumlarda bulunuyorum ...Yani şoyle bir Durumda olabilir : Evrak Bazında Derken; O komisyon yüzyüze sizi görmeden; sadece Özürlü Raporu, Sınav Sonucu , Atandığın işin nitelikleri, Diğer Evrakları görüp kendileri direk uygunluk verip ya da vermeyebilirler ..Ayrıca bir Örnek Vereyim : İşitme Engelli bir KArdeşimiz bir yeri tercih etti, Orada da Telefonlara bakmasi gereken bir yer .. İşitme Engelli kardeşimin Raporunda ; Duymayi Gerektiren İşlerde Çalıştırılamaz diyor ... Komisyon Bu acıdan bakabilir ... Burada Komisyon ya da Mülakatta insanlarin aklina ilk gelen Torpil Oluyor ancak ; Atanarak Komisyon Karşısına gidildiği icin; Komisyon adamini nasil atayacak. Hadi bir yedek bir asil atansa , komisyon secim yapsa, anlarim torpil olayini.. ÖMSS nin bu komisyonunda bu tarz torpil vs olmasi mantıken uygun değil.. Başka bir Örnek ; Ayakta Durmayi Gerektiren bir iş var ; Ancak Atanan kisinin Raporunda ; Çalıştırılamayacağı İş Alanları Kısmında ; Ayakta Durmayı Gerektiren işlerde calisamaz diyor .. O Yuzden bu uygunluk cok mantıksız birsey degil.. Tercih Listesi olustururken, yazılacak kurum, il ya da ilçe, işin niteliği cok cok önemli .. Cok iyi araştirip oyle tercih yapmak gerektiğini dusunuyorum.. Gerekirse Kurumu arayip ; bu işin niteliği , neler yapıldığı öğrenilebilir... Kurumların keyfi olarak ; Uygunluk vermemesi diye bisey olamaz.. Ola ki Keyfi bir uygulama yaşandı, gidip dava açma hakkı her zaman mümkündür.. O pozisyona düşülmez İNŞALLAH ...

Umarim özet olarak açıklayabilmişimdir ...

Saygılar ...

adre

Üye
Üye
adre; Öncelikle sizi Tebrik ederim... Puaniniz ve Sıralamanız cok cok iyi ...

İş Başı Temmuz'un Sonu belki olabilir.. Ancak yinede Net olarak bilemiyoruz ... Tercih Kılavuzu yayınlanacak, Tercihler alınacak, daha sonra atamalar yapılacak, daha sonra mülakat ya da komisyonda degerlendirilecek..Bunlarin hepsi Birer Süreç gerektirir... Ağustos'uda bulabilir..

3 EKİM 2011 ÖMSS Yönetmeliğinde Bahsettiğiniz Madde Aynen Şu Şekilde :

Adayların başvurmaları ve atanmaları

MADDE 17 (1) Adaylar, yerleştirildikleri kamu kurum ve kuruluşlarına, atanmak üzere Tercih Kılavuzunda yazılı olan belgeler ile birlikte süresi içinde başvurur.
(2) Kamu kurum ve kuruluşları, yerleştirmeye ilişkin olarak atamaya yetkili amirin onayı ile beş kişiden oluşan bir değerlendirme komisyonu kurar. Bu komisyon, atanmak üzere bildirilen adayları, aranılan nitelikler yönünden inceleyerek, nitelikleri uyanların atamalarının yapılmasını teklif eder.
(3) Yerleştirilen adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarınca başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın, ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanır.
(4) Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmaz.

3 EKİM 2011 Tarihinden Yayınlanan ÖMSS Yönetmeliğine göre Atama sonrasında ; atandığın kurumda 5 kişilik bir komisyon toplanıp; bir değerlendirme yapacaklar ... Ancak bu değerlendirme Yüzyüze mi ( Yani Mülakat Şeklinde mi ? ) yoksa Evrak bazında mı ( Özürlü Raporu, Sınav Sonuçları , diğer evraklarımız ) olacak henuz net değil ... Buradaki ana amaç; atandiğin iş işe Özrünün uygun olması ... Burada yüzyüze mülakat olursa; nerelerde çalıştın, ÖMSS sonucuna kadar çalışıyor muydun, rahatsızlığının iş hayatına olumsuz etkileri neler vs soruları olabilir... ÖMSS nin bir Öncesi olmadiğindan ancak bu tarz yorumlarda bulunuyorum ...Yani şoyle bir Durumda olabilir : Evrak Bazında Derken; O komisyon yüzyüze sizi görmeden; sadece Özürlü Raporu, Sınav Sonucu , Atandığın işin nitelikleri, Diğer Evrakları görüp kendileri direk uygunluk verip ya da vermeyebilirler ..Ayrıca bir Örnek Vereyim : İşitme Engelli bir KArdeşimiz bir yeri tercih etti, Orada da Telefonlara bakmasi gereken bir yer .. İşitme Engelli kardeşimin Raporunda ; Duymayi Gerektiren İşlerde Çalıştırılamaz diyor ... Komisyon Bu acıdan bakabilir ... Burada Komisyon ya da Mülakatta insanlarin aklina ilk gelen Torpil Oluyor ancak ; Atanarak Komisyon Karşısına gidildiği icin; Komisyon adamini nasil atayacak. Hadi bir yedek bir asil atansa , komisyon secim yapsa, anlarim torpil olayini.. ÖMSS nin bu komisyonunda bu tarz torpil vs olmasi mantıken uygun değil.. Başka bir Örnek ; Ayakta Durmayi Gerektiren bir iş var ; Ancak Atanan kisinin Raporunda ; Çalıştırılamayacağı İş Alanları Kısmında ; Ayakta Durmayı Gerektiren işlerde calisamaz diyor .. O Yuzden bu uygunluk cok mantıksız birsey degil.. Tercih Listesi olustururken, yazılacak kurum, il ya da ilçe, işin niteliği cok cok önemli .. Cok iyi araştirip oyle tercih yapmak gerektiğini dusunuyorum.. Gerekirse Kurumu arayip ; bu işin niteliği , neler yapıldığı öğrenilebilir... Kurumların keyfi olarak ; Uygunluk vermemesi diye bisey olamaz.. Ola ki Keyfi bir uygulama yaşandı, gidip dava açma hakkı her zaman mümkündür.. O pozisyona düşülmez İNŞALLAH ...

Umarim özet olarak açıklayabilmişimdir ...

Saygılar ...
anlıyorum özkan bey durumun bu şekilde olması çok mantıklı zaten... ama sınavın üstüne düşülmediği kanaatindeyim kimse kesin bir bilgiye sahip değil olasılıklar üzerinden konuşuyor tahmin yürütüyoruz yönetmelik olmalıydı aslında geniş çaplı açıklamalarla bilgilendirilmeliydi... bu durum birçok engelli vatandaşımızın işe girememesine bile neden olabilir yeterli düzeyde bilgilendirme ve açıklama yok... yapılan iş çok güzel ama bilgilendirme yok günlerce açıklanması beklendi sınavın sınav açıklandı bu kez de tercihler nasıl ne zaman ne şartlarda yapılacak belli değil inşallah herkez için hayırlısı olur 2 yıl sonra düzene girer inşallah tam olarak

YassaX

Üye
Üye
adre ; Sizi Çok iyi anliyorum ... Yorumlarınıza da katılıyorum... Ancak ; Yukarıda bende yazdim size ; ÖMSS nin bir öncesi ve örneği yok ... Acemilikler cok fazla ... Biz ÖMSS- 2012 ile bir anlamda Kobay olmuş olduk ... Yine buna da Şükretmeliyiz...

3 EKİM 2011 Tarihinde Yayımlanan ÖMSS YÖNETMELİĞİ LİNK'İ --> Ba

Bu Yönetmeliği ÖMSS 'ye Giren Her Arkadaşım Mutlaka Detaylıca Okumalı ... Birçok bilgiye buradan ulaşabiliriz... Dediğiniz gibi bize bu konularda önceden daha detaylı ve ayrıntılı bilgi vermeleri gerekirdi.. ÖMSS nin Sınav Konuları Bile belli degildi... Diğer Sınavların Konularının Soru Adetleri bile belli iken ... Yani bu tarz Acemilikler vs oldu.. Herseyin ilki sancilidir ... O Nedenle ; olana Şükür Deyip ; Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz ... Hakkımızda En Hayırlısı Neyse O Olsun ...

Saygılar ...

adre

Üye
Üye
adre ; Sizi Çok iyi anliyorum ... Yorumlarınıza da katılıyorum... Ancak ; Yukarıda bende yazdim size ; ÖMSS nin bir öncesi ve örneği yok ... Acemilikler cok fazla ... Biz ÖMSS- 2012 ile bir anlamda Kobay olmuş olduk ... Yine buna da Şükretmeliyiz...

3 EKİM 2011 Tarihinde Yayımlanan ÖMSS YÖNETMELİĞİ LİNK'İ --> Ba

Bu Yönetmeliği ÖMSS 'ye Giren Her Arkadaşım Mutlaka Detaylıca Okumalı ... Birçok bilgiye buradan ulaşabiliriz... Dediğiniz gibi bize bu konularda önceden daha detaylı ve ayrıntılı bilgi vermeleri gerekirdi.. ÖMSS nin Sınav Konuları Bile belli degildi... Diğer Sınavların Konularının Soru Adetleri bile belli iken ... Yani bu tarz Acemilikler vs oldu.. Herseyin ilki sancilidir ... O Nedenle ; olana Şükür Deyip ; Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz ... Hakkımızda En Hayırlısı Neyse O Olsun ...

Saygılar ...
hayırlısı olsun bakalım... bu sene ilk olduğu için sorunlar biraz fazla oldu kimse nerde ne yapacağını bilemiyor tahminlerden bahsediyoruz genel olarak ama gerçekden akıllıca düşünülmüş bir sınav bir sonraki sınavda herkez için en uygun koşullar yapılacaktır eminimki ayrıca yeterli bilgide verilecekdir basın vb yollardan

zaten bizler için en güzelide 1 sefere mahsus olmaması bu sınavın hayırlısı ile bundan sonra bizler içinde sınavlar yapılacak ve birçoğumuz mesleğine kavuşacak

YassaX

Üye
Üye
adre aynı şekilde ben de aynı düşüncelerdeyim... ALLAH HEPİMİZİN YAR & YARDIMCISI OLSUN ...

Saygılar ...

sinankeş

Üye
Üye
puanım 87 sıram 1074 lise düzeyi özkan bey şansım nedir cevaplandırırsanız sevinirim ...

YassaX

Üye
Üye
sinankeş ; Puaniniz ve Sıralamanız Gayet iyi ... Tercih Kılavuzu Yayınlandığında ; Tecih Edeceğiniz , Cok istediğiniz Yerleri Ust Tercihlere yazip, Alt Tercihlere de biraz daha az tercih edilen illerden yazmanizi tavsiye ederim. Tek İl olarak yazmamaniz daha uygun olur ... Ayrıca ; Özrünüze , Uygun Kontenjanlari da secmenizde fayda var ... Hakkınızda Hayırlısı Olsun

Saygılar ...

M

marcusore

Guest
inankeş. puanını tam olarak söyleyebilirmisin benim puanım 87,000015 ve sıram 1269

bigados

Üye
Üye
TESTLERDEKİ DOĞRU VE YANLIŞ CEVAP SAYILARI
Doğru Yanlış
Genel Yetenek Testi 25 4
Genel Kültür Testi 25 4
ÖMSSP1 Puanı 92.33661
Öğrenim Durumundaki Başarı Sırası 347
Öğrenim Durumundaki Aday Sayısı 47334

bigados

Üye
Üye
işte başarım tşkler herkese iyi günler

bekir3734

Üye
Üye
puanım 85,227
başarı sırası :1804

ama hiçbir işe yaramıyor yeni rapor alamıyorum isteyen arkadaşa puanımı verebilirim :)

YassaX

Üye
Üye
bekir3734 bey ; Sanirim Süreli Raporunuzdu ... Doktorunuzla direk olarak yuzyuze gorusmenizi tavsiye ederim ve durumunuzu acıkca , net bir sekilde anlatın ... ALLAH'TAN Umut Kesilmez... Hastalığınız Ne ise DOktorunuz Ona göre size acıkca ifade edecektir.. Hakkınızda Hayırlısı Olsun İNŞALLAH ...

M

marcusore

Guest
bekir bey. yeni rapor almak için önce özürlü sağlık kurulkuna başvurmanız gerekmektedir. ordan sizi rahatsızlığınızın bağlı olduğu bölüm veya bölümlere randevu verilerek muayene olmanız sağlanacak. bundan sonra drlarınız sizin hakkınızda muayene formu doldurup bu formu özürlü sağlık kuruluna gönderecek. muayene aşamasında size tavsiyem yanınızda eski raporlarınızı varsa dosyanızı bulundurmanız. özürlü sağlık kurulu 7 veya 9 ana bilim dalı başkanı veya yardımcısından oluşur orada sadece size bir iki soru sorulur sonrada gönderilir. 1-2 hafta içinde rapor size teslim edilir.

bu eskişehirdeki tıp fakültesi yöntemi. sadece referans olarak belirttim. Tahmin ediyorum diğer heryerde de aynı yöntem vardır. bir çok arkadaşımız bu tür prosedürü bilmediğinden ya boşuna muayene oluyor yada rapor alma işlemi uzuyor.

bekir3734

Üye
Üye
ozkancey ve marcusore cevaplarınız için teşekkürler ben ömss ye başvuru yaparken 2001 tarihli %40 sürekli ibareli raporumla başvuru yaptım 2 hafta önce ankara eğitim ve araş. hastanesinden %33 rapor verdiler benim hastalığım sağ gözümün doğuştan görmemesi ve diğerinde de görme kaybı %40 rapor vermiyorlar bunun için ömss nin bir anlamı da kalmıyor benim için :(

M

marcusore

Guest
üzüldüm arkadaşım. ama bence sen tekrardan bir görüş derim.

bekir3734

Üye
Üye
marcusore dediğin gibi görüşmeye gittim kartal eğitim ve araş. hastanesinde bir doktorun yanına %40 rapor kesinlikle veremeyiz dedi doktora kalsa benim ehliyetime de el koycak sana bu halde nasıl ehliyet verdiler dedi. Bende dedim madem ben bu halde ehliyet almayı hak etmiyorum o zaman bana %40 rapor ver dedim hiçbirşey diyemedi ayrıyetten ben bu raporu kötü bir emel için kullanmıcam sadece işe girebilmek için kullacağım ama işte tanıdığın olmayınca olmuyor :(

YassaX

Üye
Üye
bekir3734 bey ;Rica Ederim ... Öncelikle; sürekli ibareli % 40 Özürlü Raporunuz varken ; neden Rapor Alma ihtiyacı duydunuz ... Tabiki ÖMSS ye Başvuru Yaparken ; 2001 Tarihli Sürekli % 40 Raporunuzla Başvuru Yaptınız ... 2001 Tarihinde Aldığınız Özürlü Raporu ; 1998 Yılındaki Özürlülük Ölçütü ve Sınıflandırmasındaki Yönetmelik Esaslarına göre almıştınız .. 1998 den sonra ; 2006 , 2010 Aralık , 2012 Ocak Ayında olmak uzere üzerinden 4 yönetmelik değişti ( Buna Bağlı Olarak Oranlarda Değişti ) ... Sana Tek bir Tavsiyede bulunacağım bekir kardeşim ; Ankara İl Sağlık Müdürlüğüne gidip ; Özürlü Raporuna İtiraz Et ... Seni Farklı Bir hastaneye Sevk Ediyorlar .. Yanında Eski Epikrizlerini ; 2001 de verilen Sürekli % 40 Raporunu ; ÖMSS nin SInav Sonuç Belgesini ( Sisteme Girip Bir Çıktı Almanı Tavsiye ederim) , Tüm Kullandığın ilaclarını, ilaç Raporlarını Alıp; Acık acık oradaki Doktorlarlar ya da Doktorla durumu goruş.. 2001 Yılında oran % 40 iken ; Şu anda % 33 verildiğini, herşeyi acık ve net olarak izah et .. Ben şansını dene derim ... Bu konuda Mahkeme Yolu bile acık ... Mahkeme olaylarini cok bilmem..Ancak ; Tek Şansın İl Sağlık Müdürlüğüne itiraz gibi görünüyor ....Bu yukarıda size soylediklerim ; hepsi sizin yasal Hakkınız... Sakın usulsüz bir durum düşüncesine kapılmayın... 2001 de % 40 iken; 2012 de neden % 33 oluyor yani ... Bekir Hocam; Tanıdık filan hikaye ... Lütfen ; Hakkınızı Doğru Yollardan, Sonuna kadar arayın .. Amca - Dayı ile alınan Raporlardan Hayır Gelmez... Ben size Yontemini Soyledim ... Başka yorumum yok ...

Hakkında En Hayırlısı Neyse O Olsun ...

Saygılar ...

Birey

Üye
Üye
Özkancey, Ben de süreli raporla sınava girdim, raporum 2 yıl geçerli ve 2013 ocak ya da şubat ayında süresi dolacak. İlk atamalarda atanabilirsem sanırım bu raporla atanabilirim eğer memur olur ve tekrar rapor alamazsam ne olacak? %40 aldım yani tam sınırdayım adam 1 rakam düşürse bile tüm haklar elimden alınacak. Bu konuda çok teredütte kaldım, Bimere yazdım ama ne hikmetse cevap gelmedi.

Tekerlekli Sandalye