Engelliler adına alınan aracı kimlerin kullanacağı netleşti

Nkizil

Üye
Üye
Aracın yurtdışın getirilmiş olması dahil mi bu maddeye babam arabasını Almanya'dan getirdi yani yurtiçinde satın alınmadı

sinan3414

Üye
Üye
17.04.2015 tarihli resmi gazetede aşağıdaki şekilde bir bölüm göremedim ben bi yanlış mı var anlayamadım, şimdi uzaktan akrabam üzerine ötv ödemeden araç alabilir miyim.

1- % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor

2- H sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bununan H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor.

3- Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.

4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

sinan3414

Üye
Üye
birde belediye araç gönderip fizik tedaviye gidiyor ücret ödemeden veya 250 lira sean ücreti olan fizik tedaviye 200 lira ödüyormuş akrabamız, araç alındığı zaman bunlardan faydalanamayacak mı o zaman nasıl olacak bilginiz var mı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlk mesajda ilgili bölüm var. Araç alımıyla fizik tedavinin bir ilgisi yoktur sanırım. Yönetmelikte üzerine araç olanlara ödeme yapılmaz diye bir maddemi varmış? Yada öyle bir duyummu aldınız?

sinan3414

Üye
Üye
ilk mesaj da okudum fakat resmi gazetede göremedim yarın emniyete bu forumun çıktısını alıp gitsem kabul etmezler resmi gazetede de bu şekilde bi yazı yok nasıl ispat etmemiz gerekiyor bu durumu

Nkizil

Üye
Üye
Benim daha önce sorduğum sorulara bakıp yazdıklarıma göre cevap vermenizi istiyorum ithal edilen edilen araçların kullanımı için gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri,satışı,intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde Akdeniz devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi , kiralanması , ödünç verilmesi , özel tertibatın kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır şeklinde madde var--- size kullanmak için izin mi almamız gerektiğini sordum sizde bana 4. Maddeye kullanabileceğimizi söylediniz ama bahsettiğiniz madde sadece yurtiçinde alınan araçlar için geçerli

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kopuk kopuk yazdığınız için bazı ayrıntılar gözümden kaçmış. Yurtdışından getirilen araçlarda sakatlık oranı %90'ın altındaysa aracı araç sahibinden başkası kullanmaz diye biliyorum. Bunu yurt içini özendirmek adına yaptılar sanırım.

cerenim

Üye
Üye
ben diyorum ki araç ithalse ve ben yurtiçinden alıyorsam bunda kullanıcı sınırlaması yok diyorum.Ama ilgili memurlar yerli ithal mantığından hareketle yurtiçinden alsan bile araç ithalse onun ruhsatına 3. derece kullanabilir diye yazıyorlar ikna edemedim ne yapmalıyım

agbatuu

Üye
Üye
4.madde

4. madde kafamı karıştırdı

agbatuu

Üye
Üye
4.madde

halil bey benim otomatik vitesli araç kullanır raporum mevcut ama taşıtlar müdürlüğü diyor ki özel donanım takılması lazıım ve özel donanım takıldımı senden başka kimse aracı kullanamaz ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporda yazılan madde esas alınır. Taşıtlar müdürlüğü neye dayanarak özel donanım şartı koyuyor? ayrıca takılacak özel donanım neye göre takılacakmış, bunu kim belirleyecekmiş?

supervisor03

Üye
Üye
Merhaba halil bey babamın sağ ayağı diğer ayağına göre aksıyo. şuan otomatik vites aracı var ve yıllardırda kullanıyo fakat sol değil de sağ olduğu için ötv indiriminden faydalanabilmesi için mecburen basit bir aparat takıp 0km ötv siz bi araç alacağız. yapılan kanun değişikliğiyle bu aracı artık bende kullanabileceğim o halde. Bazı trafik polis ve jandarma memurlarının bu olaydan haberi olmadığını halen h engelli ehliyetin yoksa yetersiz ehliyetli araç kullanmaktan ceza yazmaya çalıştıklarını duydum. böyle bir durumda bu maddelerin çıktısını alıp göstersek kanuni işlem yaparlarmı veya ceza yazarlarsa iptal ettirebilirmiyiz. teşekkürler..

gökhanakdamar

Üye
Üye
bana bu sene kalp destek cihazı takıldı ve ehliyetimi yeni aldı. %100 engelli raporum var araç kullanabilirmiyim ve ötvsiz araç alabilirmiyim??

balkesli

Üye
Üye
engelli ehliyetimi aldınız normal ehliyetmi?

simurgson

Üye
Üye
ÖTV indirimi için evet H sınıfı ehliyet şart. Fakat bunun için acele etmeyin. Zira 1 ocak 2016 ta tüm ehliyet sınıfları değişecek dolayısıyla H sınıfı ehliyette kalkıp onun yerine engellilere A veya B sınıfı ehliyet verilecek. O zaman alırsınız ehliyeti. Baban adına aracı araçta özel donanım olmadığı için sürücü belgesi olan herkes kullanabilir.

Üstad merhaba,

Son durum nedir, bir süredir takip edemedim. Şu anda peder bey B sınıfı ehliyetini değiştirmeden (sağlık kontrolüne v.s. girmek istemiyor ehliyet vermezler falan diye ) özürlü raporunu kullanabiliyor mu? Benim burada temel sorunum onun ehliyeti iptal olmasın ama ÖTV muafiyetiyle arac alabilelim. Şimdiden teşekkürler.

ikinci_hayat

Üye
Üye
Bu haber çok güzel ya benım %90 raporum var bu raporla arac alsam ben dahil herkes kullanabılıyor şimdi he?Peki benım yanında olmam sartmı?Diyelim verdım bacanağıma memleketıne gıttı geldı sorun olmaz mı?

Ayrıca benım 2006 yılında almıs oldugum B sınıfı ehlıyetım var ve rahatsızlığım kronik böbrek yetmezliği,özel donanıma ihtiyaç yok aracımda yani.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Üstad merhaba,

Son durum nedir, bir süredir takip edemedim. Şu anda peder bey B sınıfı ehliyetini değiştirmeden (sağlık kontrolüne v.s. girmek istemiyor ehliyet vermezler falan diye ) özürlü raporunu kullanabiliyor mu? Benim burada temel sorunum onun ehliyeti iptal olmasın ama ÖTV muafiyetiyle arac alabilelim. Şimdiden teşekkürler.
Merhaba,
Babanızın tam olarak engeli nedir?

simurgson

Üye
Üye
Merhaba,
Babanızın tam olarak engeli nedir?

Raporda yazan aynen şöyle:
Lokal İleri Mide CA (opere) halen kontrolleri devam etmektedir.
Koroner Arter Hastalığı
Kişinin özür oranı: % 93

Mide kanserinden dolayı midesi alınmıştı ve rutin kontroller halen devam ediyor.

Ayrıca kalbinde 2 damarda stent var. Raporu da bunları kapsıyor.

Tekerlekli Sandalye