Engelliler adına alınan aracı kimlerin kullanacağı netleşti

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Babanız adına ÖTV indirimli araç alabilirsiniz. Araçta özel donanıma gerek yok. Zira babanınızın hastalıklarının hiç biri özel donanıma gereksinim duyulmayan hastalıklar. Bu nedenlede babanız adına alınan aracı herkes kullanabilir. Rapor oranıda yeterli. Cebinize parayı elinize raporu alıp bir otomobil bayisine gitmeniz yeterli :)

Yağmur

Üye
Üye
halil bey %80 ortebetik 2 ayağımı kullanamıyorum kalpten ameliyat oldum ama araç kullanıyorum fakat çok sık kullanmak itemiyorum şehir içi ve dışı kardeşiminde tertibatlı kullanmasını istemiyorum refleks hatası yaratmasın diye özel tertibatı çıkarıp sürmesini istiyorum bu durumda ne yapmam lazım yeni çıkan yasa fotokopisini ruhsatın arasına koysam sıkıntı olurmu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tertibatı söktürüsünez ve bir trafik çevirmesinde farkedilirse ceza alırsınız. Size tertibatı sökmeyi önermem.

Yağmur

Üye
Üye
halil bey bu raporun arka kısmındaki x işaretlerinin olduğu ibareler ne anlama geliyor ben emekliyim bu işaretler dikkatimi çekti yani ben sosyal yardım alabilirim anlamınamı geliyor
rapor-otv.jpg

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Zaten orda belirtmiş yağmur hanım. Örneğin süreklidir kısmına x yazmış. Bu raporun sürekli olduğu anlamına geliyor. Sosyal yardım alacağınız belirtimiş vb. gibi.

conq

Üye
Üye
Halil bey merhaba ben uzaktan bir akrabamın adına ötv indirimli araç almak istiyorum bu kişinin 6 sene önce alınmış % 90 engelli raporu var ( SÜRESİZ ) olarak fakat 2 yıl önce sigarotalı bir iş yerinde çalışabilmek için bu % 90 lık raporunu % 70 e düşürmüş şimdi bu raporların 2 side elimizde eski yani % 90 lık raporla araç alabilirmiyiz. diğer raporu sunmadan bunu kullanabilirmiyiz yoksa düşürüldüğü için geçersiz oluyormu 90 lık rapor şimdiden tşk ederim.

Yağmur

Üye
Üye
peki halil bey nelerden faydalanabilirim nerele başvurabilir. bu konuda hiç bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

sevtun

Üye
Üye
conq bey eliniz de ilk çıkan raporunuz % 90 engelli raporu var ( SÜRESİZ ) ama akrabanız işe girebilmek için tekrar rapor cıkartmış aslında işe girmek için tekrar rapora gerek yoktu her neyse yeni raporu ise %70 olmuş bu durumda akrabanızın eski raporu iptal olmuş olup sistemde yeni raporu yani % 70 olan sağlık raporu geçerlidir.Bu durumda % 70 sağlık raporuna araç alamazsınız.
Tabi engelli durumu nedir yani sağlık problemi buna göre değiebilir.

okanerl

Üye
Üye
Raporda yazılan madde esas alınır. Taşıtlar müdürlüğü neye dayanarak özel donanım şartı koyuyor? ayrıca takılacak özel donanım neye göre takılacakmış, bunu kim belirleyecekmiş?

halil bey yardımlarınız için öncelikle teşekkür ederim.

engelli raporum %18 oranında lakin engelim sağ ayağımda olduğu için h sınıfı ehliyet aldım. şimdi araç almak için başvurduğumda vergi dairesine soran araç satışçıları özel tertibat gerekiyor diyor. lakin özel tertibatsiz düz vites aracı bile kullanabilmekteyim engelim sağ ayağımda bulunan kısalık. özel tertibat istemiyorum çünkü aracı aileminde kullanmasını istiyorum. bu bahsetmiş olduğunuz kanunu bu arkadaşlara iletirsek aracı ailemde kullanabilecekmi aparatın donanımla alakası yok sadece elle gaz fren aparatı takacaklar.

cevaplarınızı bekliyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağ ayaktan engelliler için ÖTV indirimli araç almak için özel donanım şartı var. Ve araca özel donanım takılırsa sadece siz kullanabilirsiniz.

okanerl

Üye
Üye
Sağ ayaktan engelliler için ÖTV indirimli araç almak için özel donanım şartı var. Ve araca özel donanım takılırsa sadece siz kullanabilirsiniz.

halil bey takılacak olan özel tertibat aracın donanımına dokunmadığı için o aracı aileminde kullanabilmesi mümkün mü sanımırım böyle bir madde vardı. eğer kullanamazsak h sınıfı ehliyeti normal ehliyete nasıl çevirebilirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

Mumi1980

Üye
Üye
%99 engelli raporum var ve vw transporter almak istiyorum.aracı kendim kullanamam ve ek donanım olmucak.acil durumlarda komşum kullanabilirmi? Vw firmasına sordum bugün kullanamaz dedi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eski kanuna göre bilgi vermiş otomobil bayisi. Son çıkan yasaya göre araçta özel donanım yoksa o aracı herkes kullanabilir.

Mumi1980

Üye
Üye
Alo 144 ü aradım bugün,5 kişi ruhsata isim yazdırabilirmişim aracı kullanması için,eş dost akraba komşu arkadaş farketmez dedi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Nasıl yani ruhsata 5 kişinin isminimi yazdıracakmışsınız? ve bu 5 kişi dışındakiler kullanamaz mı dediler?

EuRoBoY

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar sizlere birkaç sorum olacak.

Babam %86 engelli ama ehliyet alabilecek durumda değil alzheimer hastası bununla alakalı ne yapmam gerekit ötv indirimli araç alabilmek için.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
alzheimer hastalarının ÖTV indirimli araç almaları için rapor oranlarının kesinlikle %90 ve üzeri olması gerekiyor. Bu oranın altındaki hastalar ÖTV indirimden faydalanamaz.

Tekerlekli Sandalye