Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

Merhaba halil bey yeni uyeyim nasıl size yazılıyo bilemedim.bir sorum olacak 1981 doğumluyum staj başlangıcın 01.10.1998 ilk ise başlama 07.09.1999 bu güne kadar 4810 ssg pirimim var 150 günde bağkur borcum var .04.04.2017 tarihi de işten çıkartıldim en erken ne zaman emekli olabilirim. Saygılarımla

Halil bey öncelikle saygı ve selamlarımı sunar buradaki emekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.Bende durumumu özetlemek ve bir kaç soru sormak istiyorum.
1993 girişli askeri personelim.2015 şubat ayında yaştan önce emekli istifa şeklinde sağlık sorunlarım sebebi ile ayrıldım.Müteakiben özel sektörde müdür pozisyonunda 2 yıldır sgk lı olarak çalışmaktayım.Hastalığımın ilerlemesi, sebebi ile tedavi gördüğüm marmara üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesinden yüzde 60 rapor alıyorum.Raporu şu an sgk lı çalışmam sebebi ile vergi dairesine vergi indirimi için engel oranı tespiti şeklinde dilekçemle hasyaneye yazılan yazıya karşılık alıyorum.Emekli sandığından geçen 22,5 yıl + 5 yıl yıpranma ve 2 yıl sgk da çalışmam mevcut.Raporu aldıktan sonra yapacağım işlemler hakkında hiçbir bilgim yok.Birde emekli sandığında olmam şu an sgk da çalışıyor olmam durumu karışık mesela memuriyetten sonra sgk da geçen 2 yıllık süremi emekliliğime dahil ederlermi.Değerlei yorumlarınızı bekliyor olacağım teşekkürler

[MENTION=17216]kemaltosun[/MENTION] emekli olduktan sonrada yeniden çalışabilirsiniz. Bunun için yasal bir kısıtlama yoktur.

[MENTION=17892]harun76.1[/MENTION] iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz. Hizmet birleştirmesi adı altında SSK, Emekli sandığı, bağ-kur hangi sigorta kolunda çalışırsanız çalışın hepsi birleştirilir. Böylece hak kaybı yaşamazsınız. Bunun için sgk ya hizmet birleştirmesi talebiyle bir dilekçe ile başvurunuz.

Merhaba

Sakıncası olmaz ise benimde bir sorum olacak

01-07-1993 tarihinde SSK lı olarak işe başladım
09-02-1999 Tarihinde Askerlik için İş yerinden yarıldım
01-09-2000 Tarihinde Aynı iş yerine dönüş yaptım ve işe başladım ve halen aynı yerde çalışmaktayım

Kasım 2013 de Hobi kazası sonucu T12 Omuriliği Patlattım :)
%96 ve sürekli Raporum mevcut. Tekerlekli sandalye ve Aracım ile her işimi kendim halledebiliyorum
Halen aynı firmada Engelli kadrosunda işime devam ediyorum
7900 Gün Prim ödemem var

Benim Emeklilik durumum konusunda Görüşlerinizi almak isterim.
Malulen emeklimi, Erken emeklimi yoksa sabredip Normal emekli olmam mı daha mantıklı.

Siz 15 yıl 3600 gün prime tabisiniz. Çoktan emekliliğiniz gelmiş bile. Ayrıca normal emeklilik ile engelli emekliliği arasında alınacak emekli maaşı miktarı açısından hiç bir fark yok. Ben illada çalışmaya devam etmek istiyorum derseniz ben sizin yerinizden olsam önce emekli olup sonra aynı işyerinden tekrardan çalışmaya devam ederdim. Tabi öncesinden bu durumu iş yerinizle görüşün bi.

merhaba Halil bey,
size bir sorum olacaktı.doğru cevaplar alamadığım bir konu. 20.10.2005 te işe geçici işçi olarak girdim. daha sonra yılını hatırlamıyorum ama 2007 olabilir 4b li oldum. 2010 yılında tip1 diyabet + ms ten %52 engelli raporu aldım. (çalıştığım kuruma %41 olarak döndü) 2011 yılının ağustos ayında memurluğa geçtim. çalışma günlerim birleştirildi. gün itibari ile 10 yıl 11 aydır iş yılım var. ne zaman emekli olurum? bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.
iyi çalışmalar, teşekkürler.

Halil bey çok teşekkürler bizi bilgilendirdiğiniz için,
Benimde 2001 de başlayan sigortam var ve 2010 da devlet memurluğunda devam ediyorum, 12 yıl 8 ay oldu ve 4793 gün primim var.
Engelli kadrosundayım, raporum 2 senelikti,
Geçen gün Sgk ya gittim ve yeni rapor istenmeden emekli olabileceğim söyledi,
Emeklilik için yeni rapor istenirmi ve 15 yılda emekli olabilecekmiyim?
Çok teşekkür.

Sigorta başlancıgınız 2001 olduğundan memur emekliliğiniz 1 yıl geriye çekilmiş olabilir. Daha önce ssk lı çalışıpta sonradan kamuya geçenlerde öyle olabiliyor. Bunla ilgili hesaplamanın nasıl yapıldığına dair bir yazı yakında yayınlayacağız sitede.

bugün borcu kapatıp sigortadan çıkışı verip emeklilik tahsis formunu doldurup dosyayı tamamladık memur 1006 TL maaş bağlanacak dedi son olarak adresine mektup gelecemiş ayrıntıları da bildirecem

Halil bey tekrar merhaba bu hafta vergi dairesine beklediğim engelli raporum geldi.(özür oranı y]zde 55(Şu an süreçte hiç aklıma gelmeyen ki olabileceğini tahmin etsem bir şeyler yapardım,Rapor sonuç bölümünde resimlerde de görüldüğü üzere sürekli hanesi boş Raporun Geçerlilik Süresi 2 Yıldır İbaresi yazılmış.Arka Bölümde Raporun kullanım amacında,Özürlü Kimlik kartı işaretlenmiş,Diğer:ÖZÜRLÜ KİMLİK KARTI+VERGİ İNDİRİMİ+2022 SAYILI YASADAN (ÖZÜRLÜ AYLIĞI) FAYDALANABİLİR ŞEKLİNDE.
TSK/DAN :1993 GİRİŞ 22.5 YIL FİİLİ + 5 YIL YIPRANMA VE 2 YIL SGK DAN HİZMET BİRLEŞTİRMESİ İLE PRİM/GÜN DİLİMİNİ DOLDURMUŞ YAŞI BEKLEYEN KAMU PERSONELİ OLARAK BU RAPOR ERKEN EMEKLİLİĞE KULLANABİLİRMİYİM.2 YIL SÜRELİ OLMASI SORUN OLURSA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE İTİRAZ ETMEK İSTİYORUM.KONU HAKKINDA DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZ BENİM İÇİN ÖNEMLİ.SAYGILAR.

Merhaba bir sorum olacakti cevaplarsaniz çok mutlu olurum . Abim kronik psikoz hastası .2006 yılından beri tarım sigortalı malulen emeklilik için başvuruda bulunduk ama ilk sigorta girisi yapıldığı tarihte hasta olduğu için başvuru red edildi. Staj sigorta girisinide kabul etmediler .gerçi bununla ilgili komisyona bir teklif verilmiş son durumunu bilmiyorum . Doktor yüzde 80 olarak rapor alabilecegimizi söylemişti . Gatadan aldığımız raporlada askerlik görevinden muaf tutulmuştu. Şimdi biz maluliyetten emekli yaptiramiyoruz engelli emeklisi için başvuru yapabilirmiyiz. Yapabilirsek 10 yılı dolmuş oluyor fakat 5 yılı kalmış oluyor . Acaba bu 15 yılın istisnai durumu varmı bakıma muhtaç kriterlerinden biri kronik psikotik rahatsızlar ibaresini gördüm .acaba bunu baz alarak bu daha erken emekli olamazmi. Prim gün sayısı 3600 suan .. kolay gelsin

GT-I9500 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Geri